Ухвала
від 24.03.2015 по справі 802/4102/14-а
ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/4102/14-а

Головуючий у 1-й інстанції: Дончик В.В.

Суддя-доповідач: Гонтарук В. М.

24 березня 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гонтарука В. М.

суддів: Білої Л.М. Матохнюка Д.Б. ,

секретар судового засідання: Сокольвак Ю.В.,

за участю:

представника позивача: Шевчук Оксани Вікторівни,

представника відповідача: Іванова Леоніда Івановича

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 28 січня 2015 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Металопласт" до Центрального територіального департаменту Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови,

В С Т А Н О В И В :

Товариство з обмеженою відповідальністю "Металопласт" звернулось до суду з адміністративним позовом до Центрального територіального департаменту Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 28 січня 2015 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись із судовим рішенням Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись при цьому на неповне з'ясування судом обставин, які мають значення для справи та порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.

20 березня 2015 року на адресу суду надійшло заперечення (вх. 4519/15) товариства з обмеженою відповідальністю "Металопласт" щодо апеляційної скарги відповідача, в якому вони просят суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 28 січня 2015 року без змін.

Представник відповідача в судовому засіданні 24 березня 2015 року апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі, просив вимоги, що в ній викладені, задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні заперечувала проти апеляційної скарги, просила вимоги, що в ній викладені, не задовольняти.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, з наступних підстав.

Як встановлено з матеріалів справи, 16.10.2002 року загальними зборами акціонерів прийнято рішення про реорганізацію ВАТ "Вінницький монтажно-заготівельний завод".

Відповідно до протоколу №1 від 04.11.2002 року створено ТОВ "Металопласт", затверджено розмір Статутного фонду, Статут, який зареєстрований Реєстраційною палатою Вінницької міської ради, наказ №736-Р від 26.11.2011 року, та Установчий договір товариства, обрано керівний склад.

Згідно до проведеної реорганізації ВАТ "Вінницький монтажно-заготівельний завод", ТОВ "Металопласт" направило до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку пакет необхідних документів для скасування реєстрації випуску акцій.

Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12.08.2014 року №1066 "Щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів та зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів" зобов'язано ТОВ "Металопласт" у строк до 12.10.2014р. усунути порушення вимог п. 3 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Національної комісії цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 №737, а саме: подати до Комісії документи для скасування реєстрації випуску акцій та протягом одного робочого дня після отримання розпорядження уповноваженої особи Комісії про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій письмово повідомити Комісію про усунення порушення та зупинити з 12.08.214 року внесення змін до системи депозитарного обілку щодо цінних паперів акціонерних товариств відповідно до додатку 2 даного рішення на строк до усунення порушення (а.с.16).

Відповідно до постанови про порушення справи щодо правопорушення на ринку цінних паперів Центрального територіального департаменту № 05/02/4766/ПП від 13.10.2014 року порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ "Металопласт"(а.с. 12).

28 жовтня 2014 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку склала Акт "1600-ЦД-1-Е відносно позивача, в якому зазначено ознаки порушення на ринку цінних паперів, а саме: не виконання ТОВ "Металопласт" Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12.08.2014 року № 1066 про усунення порушень законодавства про цінні папери та постановою від 12.11.2014 року №1641-ЦД-1-Е за невиконання рішення №1066, на позивача накладено санкцію в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів громадян, що становить 17 000 грн.

Не погоджуючись з даним рішеням відповідача позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду даний позов задоволено.

Суд апеляційної інстанції погоджується з позицією суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Указом Президента України №1063/2011 від 23.11.2011р. "Про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку" утворено Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, а також затверджено Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно до пункту 63 частини 6 зазначеного даного положення передбачено, що для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові до виконання розпорядження про усунення порушень вимог законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Статтею 3 Закону "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україн" державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах, зокрема, регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів.

Згідно з частинами 4, 25 статті 6 вищезазначеного Закону Комісія здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Комісія розробляє і затверджує нормативно-правові акти з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові до виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринку цінних паперів, їх об'єднаннями, контролює їх виконання.

Відповідно до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законів України "Про цінні папери та фондовий ринок", "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні", "Про господарські товариства", "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", "Про банки і банківську діяльність", "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" розроблено Порядок скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 23.04.2013 №737, який установлює порядок зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій.

Як встановлено в суді першої інстанції та знайшло своє підтвердження в суді апеляційної інстанції, зідно до постанови від 12.11.2014 року №1641-ЦД-1-Е на позивача накладено штрафну санкцію за не виконання рішення від 12.08.2014 року №1066.

Відповідно до ч. 1 ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

На підставі вищевикладеного суд апеляційної інстанції приходить до твредження, що відповідачем у відповідності до норм ст. 250 Господарського кодексу України, в частині строків притягнення позивача до відповідальності за вчинене порушення, правомірно прийнято постанову від 12.11.2014 року.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2012 у справі №К-28625/10.

Відповідно до п.2 даного Порядку№737, зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій здійснюються відповідно до цього Порядку центральним апаратом або територіальними органами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, відповідно до делегованих повноважень, у тому числі в разі, якщо випуск акцій зареєстровано Міністерством фінансів України, Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим або обласним фінансовим управлінням. У разі зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випуску акцій та у разі відмови у зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випуску акцій оформлюються відповідні розпорядження.

Таким чином, процедура скасування реєстрації випуску акцій, у разі припинення діяльності акціонерного товариства, регламентується Порядком №737 та здійснюється уповноваженими особами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або її територіальних органів.

Відповідно до п. 3 розділу ІІІ Порядку №737 для скасування реєстрації випуску акцій протягом десяти робочих днів з дати затвердження передавального акта комісія з припинення подає до реєструвального органу документи, а саме:

а) заяву про скасування реєстрації випусків акцій;

б) копію рішення про затвердження передавального акта, що засвідчується підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, при цьому:

у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів подається копія протоколу загальних зборів акціонерів, оформленого відповідно до статті 46 Закону України "Про акціонерні товариства";

у разі прийняття відповідного рішення єдиним акціонером товариства подається копія рішення акціонера, оформленого відповідно до статті 49 Закону України "Про акціонерні товариства";

в) копію затвердженого передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства;

г) копію опублікованого згідно з вимогами законодавства повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства (подається у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів);

ґ) довідку про персональне повідомлення акціонерів згідно з порядком, установленим у статуті товариства, про проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства (подається у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів);

д) копію повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо прийняття рішення про припинення акціонерного товариства шляхом перетворення, опублікованого в друкованих засобах масової інформації відповідно до вимог законодавства України, засвідчену підписом голови комісії з припинення і печаткою товариства;

є) копію рішення засновників (учасників) створюваного товариства-правонаступника про затвердження його установчих документів і обрання (призначення) органів управління відповідно до вимог законодавства, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою акціонерного товариства, що припиняється;

ж) копію затверджених установчих документів створюваного товариства-правонаступника, підписаних його засновниками (учасниками) або їх уповноваженими особами, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що припиняється, або нотаріально.

Перелік засновників (учасників) створюваного товариства-правонаступника, зазначений у його установчих документах, має включати усіх акціонерів товариства, що припиняється, станом на день затвердження установчих документів створюваного товариства-правонаступника, із зазначенням розміру частки (паю) кожного засновника (учасника).

Розподіл часток (паїв) створюваного товариства-правонаступника відбувається із збереженням співвідношення кількості акцій, що було між акціонерами у статутному капіталі акціонерного товариства, що перетворюється.

Розмір статутного (пайового) капіталу товариства, що створюється шляхом перетворення акціонерного товариства, на дату його створення має дорівнювати розміру статутного капіталу акціонерного товариства, що перетворюється, зменшеному на загальну номінальну вартість акцій, що не підлягають обміну;

з) копію зведеного облікового реєстру власників цінних паперів (при бездокументарній формі існування акцій) або копію реєстру власників іменних цінних паперів (при документарній формі існування акцій) акціонерного товариства, що припиняється шляхом перетворення, складеного станом на 24 годину за три робочих дні до дня прийняття рішення про затвердження передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що припиняється, або нотаріально;

и) довідку про укладення договору про обслуговування емісії цінних паперів і оформлення глобального сертифіката, засвідчену підписом уповноваженої особи та печаткою депозитарію (при бездокументарній формі існування акцій), або довідку про укладення договору на ведення реєстру власників іменних цінних паперів, засвідчену підписом керівника та печаткою реєстратора (при документарній формі існування акцій).

У разі самостійного ведення реєстру власників іменних цінних паперів товариством надається засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства копія ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів - депозитарної діяльності, а саме діяльності з ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів;

і) оригінали свідоцтв про реєстрацію випуску акцій акціонерного товариства, що припиняється шляхом перетворення.

Під час розгляду справи в суді першої інстанції товариство надало суду докази на підтвердження вчинення дій з метою скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випусків акцій закритого акціонерного товариства "Вінницький монтажно-заготівельний завод" на виконання рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12.08.2014 року №1066, яким зобов'язано товариство усунути порушення вимог п. 3 розділу ІІІ Порядку № 737, а саме: на адресу Департаменту корпоративного управління та корпоративних фінансів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку направило пакет документів з відповідними поясненнями, про що свідчить супровідний лист від 19.09.2014 року та квитанції про оплату поштового відправлення за 23.09.2014 року (а.с.76-157).

Відповідно до п.п. а п. 5 Порядку №737 передбачено, що відмова в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випуску акцій складається у разі невідповідності поданих документів вимогам цього Порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами розгляду поданих документів листом №12/02/81952/НК від 13.10.2014 року Департамент корпоративного управління та корпоративних фінансів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку повідомив позивач, що у зв'язку з ненаданням всіх документів, передбачених пунктом 3 розділу ІІІ Порядку №737, документи у кількості 82 арк., повертає без розгляду.

В суді першої інстанції встановлено, що на адресу відповідача товариством направлено:

заяву про скасування реєстрації випуску акцій;

пояснення до довідки протоколу загальних зборів акціонерів ВАТ "ВМЗЗ" №1 від 16 жовтня 2002 року;

довідку до протоколу загальних зборів акціонерів ВАТ "Вінницький монтажно-заготівельний завод" №1 від 16.10.2002 року;

витяг з протоколу загальних зборів акціонерів ВАТ "Вінницький монтажно-заготівельний завод" №1 від 16.10.2002 року;

пояснення по п. б) щодо рішення загальних зборів акціонерів товариства про затвердження передавального акта або розподільчого балансу;

пояснення по п. в) щодо передавального акту; пояснення по п. г) щодо персонального повідомлення акціонерів згідно з порядком , установленим у Статуті товариства про проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; копію повідомлення у бюлетені Цінні папери України №201-202 (605-605) від 30 серпня 2002р.;

докази повідомлення акціонерів про загальні збори; пояснення по п.з) щодо реєстру власних цінних паперів з додатками;

пояснення по п.ж) щодо засвідчення установчих документів створеного товариства з обмеженою відповідальністю з додатками;

пояснення по пункту и) щодо довідки про укладення договору на ведення реєстру власних іменних цінних паперів;

пояснення по п.і) щодо свідоцтва про реєстрацію випуску акцій акціонерного товариства, що реорганізується та копію свідоцтва про реєстрацію випуску акцій акціонерного товариства;

копію свідоцтва про державну реєстрацію підприємницької діяльності ВАТ "Вінницький монтажно-заготівельний завод";

копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи ТОВ "Металопласт".

Відповідно до рішення від 12.08.2014 року №1066 товариство було зобов'язано до 12.10.2014 року подати до Комісії документи.

В призмі наведених доказів та наявних матеріалів справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що позивачем належним чином виконана вимога відповідача, яка зазначена в рішенні Комісії від 12.08.2014 року.

Щодо твердження апелянта про неможливість встановити яких саме документів не вистачало і які з них не відповідали чинному законодавству, так як пакет документів на скасування реєстрації випуску акцій повернуто правонаступнику емітента цінних паперів, колегія зазначає наступне.

В листі №12/02/81952/НК від 13.10.2014 року щодо повернення товариству документів без розгляду не конкретизовано які саме документи відсутні.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що на час перетворення відкритого акціонерного товариства в товариство з обмеженою відповідальністю Порядок №737 не існував, а тому всі документи позивачем оформлювалися у відповідності до Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 № 222, який був діючим на час перетворення товариства.

Суд приходить до твердження, що дії відповідача щодо залишення направленого пакету документів товариства без розгляду є такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, адже всі документи мають складатися під час проведення процедури перетворення ВАТ у ТОВ і тому надання інших документів, які жодним нормативно-правовим актом на час перетворення (реорганізації) не передбачались є неможливим.

На підставі вищевикладеного суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що Центральний територіальний департамент Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку неправомірно прийняв рішення №1641-ЦД-1-Е від 12.11.2014 року про накладення санкції в розмірі 17 000 грн. відносно ТОВ "Металопласт", а саме без урахування всіх обставин, що мали значення для його прийняття, а тому є протиправним і таким, що прийнятим з порушенням норм чинного законодавства.

Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку не грунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції.

В силу вимог ст. 71 КАС України, відповідачем не доведено, а в суді апеляційної інстанції не знайшло своє підтвердження обгрунтованості дій відповідача, що стало підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

За таких обставин, судова колегія вважає, що суд першої інстанції в повній мірі належно надав оцінку усім вказаним обставинам та зібраним по справі доказам, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, у зв'язку із чим, ухвалив законне та обгрунтоване рішення.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 , ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 28 січня 2015 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 26 березня 2015 року.

Головуючий Гонтарук В. М.

Судді Біла Л.М.

Матохнюк Д.Б.

СудВінницький апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення24.03.2015
Оприлюднено31.03.2015
Номер документу43268306
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —802/4102/14-а

Ухвала від 01.12.2014

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Дончик Віталій Володимирович

Ухвала від 06.03.2015

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Гонтарук В. М.

Ухвала від 19.02.2015

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Гонтарук В. М.

Ухвала від 24.03.2015

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Гонтарук В. М.

Ухвала від 06.03.2015

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Гонтарук В. М.

Постанова від 28.01.2015

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Дончик Віталій Володимирович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні