05/114-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" липня 2009 р. Справа № 05/114-09
вх. № 3881/5-05
Суддя господарського суду
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін:
позивача - Малишевої Г.С. (без належних повноважень),
відповідача - не з'явився,
розглянувши справу за позовом Спільного українсько-естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-Фарм, ЛТД" (м. Київ)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аполлон" (м. Харків)
про стягнення 3606,41 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить стягнути з відповідача на свою користь основний борг в сумі 2756,61 грн., пеню в сумі 105,52 грн., штраф за прострочення виконання зобов'язання понад 30 днів в сумі 192,96 грн. та проценти, нараховані за користування чужими коштами в сумі 551,32 грн. Свої позовні вимоги обґрунтовує невиконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором №7036 від 29.03.07 р.
Позивач не надав витребувані судом документи. Представник позивача з'явився в судове засідання з довіреністю від 17.07.09 р. на представництво інтересів позивача по справі № 3881/5-05, в зв'язку з чим суд вважає, що представник позивача не має належних повноважень на представництво інтересів позивача у даній справі.
Відповідач відзив на позов та витребувані судом документи не надав. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча відповідач був повідомлений про день, час та місце розгляду справи належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
29.03.07 р. між сторонами був укладений договір №7036 (надалі – спірний договір), за яким продавець (позивач) зобов'язується передати, а покупець (відповідач) зобов'язується прийняти товари медичного та косметичного призначення, визначені та обумовлені цим договором (надалі – товар), та сплатити за нього грошову суму відповідно до умов цього договору.
Згідно пунктів 1.2, 1.3, 1.4 спірного договору найменування, асортимент та ціна товару визначаються за цим договором на підставі прайс-листа продавця, що діє на момент замовлення товару покупцем. Зміна та/або оновлення такого прайс-листа здійснюється за внутрішніми правилами продавця.
Кількість товару, що поставляється за цим договором, визначається покупцем при замовленні товару та зазначається у видатковій накладній на товар, який поставляється. Усі такі видаткові накладні є невід'ємними складовими цього договору.
Ціна товару за одиницю визначається в національній валюті України – гривнях та встановлюється продавцем у видатковій накладній на товар, який поставляється.
Пунктом 2.1 спірного договору визначено, що покупець повідомляє продавця про найменування, асортимент та кількість товару, який він бажає придбати, шляхом направлення заявки факсимільним зв'язком, електронною поштою, повідомленням по телефону тощо.
Відповідно до п. 2.2 спірного договору поставка та передача замовленого товару продавцем покупцю здійснюється протягом 4 робочих днів від дати отримання замовлення покупця продавцем, за умови наявності такого замовленого товару на складі продавця.
Пункт 3.4 спірного договору передбачає, що оплати покупцем товару за цим договором здійснюється шляхом попередньої оплати або з відстрочкою платежу. При цьому порядок оплати товару за цим договором (попередня оплата чи оплата з відстрочкою платежу) визначається продавцем.
Згідно п. 3.4.1 спірного договору при здійсненні покупцем оплати за цим договором з відстрочкою платежу строк, протягом якого покупець зобов'язаний здійснити оплату за товар на користь продавця, визначається продавцем у видатковій накладній на товар, який поставляється. При цьому перебіг такого строку починається від моменту вручення товару продавцем покупцю.
Позивач повністю виконав свої зобов'язання за спірним договором, поставивши відповідачу товар по видатковим накладним: № 9097364 від 26.02.09 р. на суму 2923,61 грн., № 9099487 від 27.02.09 р. на суму 1820,00 грн., що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача та відбитком печатки, а також копіями довіреностей серії ЯПМ № 197917 від 04.02.09 р., № 197919 від 26.02.09 р.
Відповідач не сплатив вартість отриманого товару у строк, встановлений спірним договором, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 2756,61 грн.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 692 ЦК України покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Частиною 1 статті 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до п. 6.2 спірного договору за порушення покупцем строків виконання зобов'язань за цим договором щодо оплати товару продавцю, покупець, окрім виконання своїх зобов'язань у повній мірі, повинен сплатити покупцеві пеню у розмірі 0,1% загальної вартості видаткової накладної на товар, з якого допущено прострочення виконання, за кожний день прострочення, а за прострочення понад 30 днів додатково сплатити продавцеві штраф у розмірі 7% зазначеної у цьому пункті вартості.
Позивач нарахував відповідачу пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за 58 днів в сумі 105,52 грн. та штраф у розмірі 7% в сумі 192,96 грн.
Згідно ч. 3 ст. 692 ЦК України у разі прострочення оплати товару продавець має право вимагати оплати товару та сплати процентів за користування чужими грошовими коштами.
Пунктом 9.4 спірного договору передбачено, що за умови прострочення виконання покупцем строків оплати за товар за цим договором, він повинен сплатити продавцю проценти за користування чужими коштами у розмірі 20% загальної вартості товару, з якого допущено прострочення виконання.
Позивач нарахував відповідачу проценти в сумі 551,32 грн.
Ухвалами суду від 20.05.09 р., 09.06.09 р. позивача було зобов'язано надати до канцелярії суду: акт звірки взаєморозрахунків за договором №7036 від 29.03.07 р. станом на час розгляду справи, підписаний уповноваженими представниками сторін; докази відправки відповідачу копії позову з додатком в оригіналі; письмове уточнення позовних вимог щодо періоду нарахованих відсотків та пені; письмове правове обґрунтування одночасного стягнення пені та штрафу за одне й те ж порушення зобов‘язання; обґрунтований розрахунок суми боргу та штрафних санкцій за спірним договором; докази відправки відповідачу уточнень та розрахунку; докази часткової оплати та повернення відповідачем товару; копію прайс-листа на товар, який діяв на день укладання спірного договору; докази поставки відповідачу товару, вказаного в накладних, по спірному договору; докази направлення відповідачу вимоги про оплату поставленого по накладним товару; довідку про знаходження відповідача в ЄДРПОУ на час розгляду справи.
Позивач без поважних причин не надав витребувані судом документи, а також порівняльний розрахунок пені в розмірі, встановленому спірним договором, та в розмірі, встановленому Законом України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань”.
За відсутності вищевказаних документів суд не в змозі вирішити спір в частині стягнення пені, штрафу та відсотків по суті за наявними в справі матеріалами, оскільки неможливо встановити: за який період нараховані пеня та відсотки; чому пеня нарахована за 58 днів, а не за 30 днів; чому пеня нарахована виходячи з подвійної облікової ставки НБУ, в той час як спірним договором передбачений інший розмір пені; чому за одне й теж порушення зобов'язання нараховані одночасно пеня та штраф.
Поданий представником позивача „обґрунтований розрахунок суми боргу та штрафних санкцій за спірним договором” не може бути прийнятий судом до розгляду, оскільки він ні ким не підписаний.
За таких обставин позовні вимоги в частині стягнення з відповідача пені в сумі 105,52 грн., штрафу за прострочення виконання зобов'язання понад 30 днів в сумі 192,96 грн. та процентів за користування чужими коштами в сумі 551,32 грн., суд вважає за необхідне залишити без розгляду.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач не надав суду доказів своєчасної оплати отриманого по спірному договору товару або будь-яких заперечень.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги в частині стягнення з відповідача заборгованості в сумі 2756,61 грн. обґрунтованими, доведеними та підлягаючими задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу належить стягнути з відповідача на користь позивача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 525, 526, 530, 611, 692, 712 ЦК України, ст. 193 ГК України, ст.ст. 33-35, 43, 46, 49, 75, п. 5 ст. 81, 82-85 ГПК України,
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги в частині стягнення з відповідача пені в сумі 105,52 грн., штрафу за прострочення виконання зобов'язання понад 30 днів в сумі 192,96 грн. та процентів за користування чужими коштами в сумі 551,32 грн. залишити без розгляду.
2. Решту позову задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Аполлон" (61029 м. Харків, вул. Краснодарська, 104. Код ЄДРПОУ 22700614. П/р № 26000229380011 в АКБ „Базис” м. Харкова, МФО 351760) на користь Спільного українсько-естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-Фарм, ЛТД" (01103 м. Київ, вул.. Кіквідзе, 18-а. Код ЄДРПОУ 21642228. П/р № 26003012817821 в Укрексімбанку м. Києва, МФО 322313) заборгованість за договором № 7036 від 29.03.07 р. в сумі 2756,61 грн., державне мито в сумі 77,97 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 238,86 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.07.2009 |
Оприлюднено | 15.08.2009 |
Номер документу | 4329173 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Ольшанченко В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні