Рішення
від 16.03.2015 по справі 907/40/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

16.03.2015р. Справа № 907/40/15

За позовом прокурора Виноградівського району в інтересах держави в особі Пийтерфолвівської сільської ради, с. Пийтерфолво Виноградівського району

ДО фермерського господарства „Ренет", с. Пийтерфолво Виноградівського району

ПРО внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 22.05.2006р.

Суддя О.Ф. Ремецькі

Представники сторін:

від позивача - не з'явився

від відповідача - не з'явився

від прокуратури - Ярош Р.І. - прокурор відділу прокуратури Закарпатської області

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Прокурор Виноградівського району звернувся до Господарського суду Закарпатської області з позовом в інтересах держави в особі Пийтерфолвівської сільської ради, с. Пийтерфолво Виноградівського району до фермерського господарства „Ренет", с. Пийтерфолво Виноградівського району про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 22.05.2006р.

Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 19.01.2015р. порушено провадження у справі №907/40/15 та призначено справу до розгляду на 03.02.2015р.

У зв'язку з перебування судді у відпустці, судове засідання, призначене на 03.02.2015р. було відкладено на 18.02.2015р.

Ухвалою суду від 18.02.2015р. розгляд справи було відкладено на 04.03.2015р.

Ухвалою суду від 04.03.2015р. розгляд справи було відкладено на 16.03.2015р. з підстав, зазначених в ній.

Позивача та прокурор підтримують заявлені позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, посилаючись на їх обґрунтованість наявними у справі матеріалами. Разом з тим, позивач подав суду клопотання про проведення розгляду справи за відсутності повноважного представника.

Прокурор у процесі просить суд заявлені позовні вимоги задовольнити в повному обсязі з огляду на те, що сторонами в договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати (п. 13 договору), а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати встановленої умовами договору.

Відповідач вимог ухвали суду від 19.01.2015р., від 18.02.2015р. та від 04.03.2015р. не виконав, витребуваних судом матеріалів не подав, свого уповноваженого представника в судове засідання не направив. Разом з тим, повторно подав суду клопотання з проханням повідомити дату судового засідання та вирішення питання стосовно добровільного врегулювання спору, оскільки відповідні узвали суду на адресу відповідача не надходили.

Аналізуючи дане клопотання відповідача, суд вважає за необхідне відзначити наступне.

Відповідно до абзацу 3 п. 3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації -адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Ухвала суду від 19.01.2015 отримана відповідачем 22.01.2015, що підтверджується відміткою на звороті ухвали та повідомленням про вручення поштового відправлення № 90354 0003482 7 (в матеріалах справи).

За змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Таким чином, судом були вжиті усі належні заходи для повідомлення відповідача про місце, дату та час проведення судового засідання, шляхом надсилання поштової кореспонденції на адресу визначену за матеріалами справи.

Відповідно до вимог ст. 75 Господарського процесуального Кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами. Проаналізувавши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про достатність матеріалів справи для її розгляду по суті за відсутності представника відповідача та його відзиву на позовну заяву.

Відповідно до вимог ст. 81-1 Господарського процесуального кодексу України в судових засіданнях складені протоколи, які долучено до матеріалів справи.

У судовому засіданні 16.03.2015р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані позивачем та прокурором документи і матеріали, заслухавши повноважних представників прокуратури, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням сесії Пийтерфолвівської сільської ради №12 від 27 квітня 2006

року було надано в оренду фермерському господарству «Ренет» земельну ділянку,

площею 7,0157 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

На виконання даного рішення 22 травня 2006 року між Пийтерфолвівською сільською радою та фермерським господарством «Ренет» було укладено Договір оренди земельної ділянки, згідно якого орендодавець надає, а орендар приймає в

строкове платне користування земельну ділянку площею 7,0157 га для ведення

товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в с. Пийтерфолво, в контурі 236.

Відповідно до п. 5 даного Договору, нормативна грошова оцінка земельної

ділянки на момент укладення договору становить 77 923,76 грн

Відповідно до п. 13 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі в наслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках передбачених законом

У відповідності до п. 9 вище вказаного договору, орендна плата вноситься орендарем у сумі 45 грн. за один гектар

Рішенням 26 позачергової сесії 6 скликання Пийтерфолвівської сільської ради за №338 від 27.06.2013 р. затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки села Пийтерфолво Виноградівського району та вся територія с. Пийтерфолво розбита на три економіко-планувальні зони, вартість одного квадратного метра земель яких становить відповідно: І зона - 59,80 грн./кв. м, II зона - 49,31 грн/ кв. м., III зона - 40,92 грн./кв. м

Рішенням цієї ж ради від 06.05.2014р. № 437 „Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок комунальної власності в частині зміни розміру орендної плати у зв'язку з набранням чинності рішення сесії Пийтерфолвівської сільської ради», затверджено нову нормативно-грошову оцінку земельної ділянки по с. Пийтерфолво в контурі №236, площею 7,0157 га у розмірі 149251,09 грн. та встановлено орендну плату за неї у 3% розмірі від зазначеної нормативно-грошової оцінки, що становить 4477,53 грн. в рік та зобов'язано відповідача укласти додаткову угоду до договору з метою приведення його у відповідність до нормативної грошової оцінки земельної ділянки та встановленого розміру орендної плати, про що останній повідомлений Пийтерфолвівською сільською радою листом від 07.07.2014 р.

Згідно рішення сільської ради та витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок №04-55/337 від 08.02.2014, виданого Управлінням Держземагенства в Виноградівському районі, нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки становить 149251,09 грн

07.07.2014 Пийтерфолвівською сільською радою на адресу фермерського господарства «Ренет» направлено пропозицію щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки, у зв'язку з набранням чинності змін внесених Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» до Податкового кодексу України, зокрема до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПКУ. Однак, орендарем вимог орендодавця не виконано, змін до договору оренди не внесено в добровільному порядку та зворотнього суду не подано.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами відповідно (ст. 3 Земельного кодексу України).

Виходячи зі змісту ст. 19 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, централізується на спеціальних бюджетних рахунках, розподіляється і використовується відповідно до Закону України "Про плату за землю" і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється зазначеним Законом.

У відповідності до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» умови договору оренди про розмір орендної плати можуть переглядатися за згодою сторін. Орендар має право вимагати відповідного зменшення орендної плати у випадках, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не внаслідок дій чи бездіяльності орендаря.

Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст. 30 Закону України «Про оренду землі»).

На момент укладення спірного договору, розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку регулювались Законом України «Про плату за землю», статтею 2 якого встановлено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

З 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, положеннями якого передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Статтею 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).

Аналогічні положення містяться і в Господарському кодексі України статтею 188 якого передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідно із ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Згідно із частиною першою ст. 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Крім того, відповідно до частини першої ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до п. 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно з п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до п. 288.5.2 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлювальних джерел, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12 відсотків нормативної грошової оцінки землі.

Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Згідно з п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17.05.2011 № 6 у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. Оскільки відповідно до частини першої ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею Господарського кодексу України. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому згідно з частиною третьою ст. 653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги чи заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Невнесення змін до умов Договору порушує права Пийтерфолвівської сільської ради, с. Пийтерфолво Виноградівського району в частині недоотримання коштів до місцевого бюджету від орендної плати за землю.

Обставини, на які посилається прокурор та позивач як на підставу своїх вимог, належним чином доведені і відповідачем не спростовані, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 32-34, 43, 44, 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України,

СУД ВИРІШИВ :

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди землі від 22.05.2006р., укладеного між

Пийтерфолвівською сільською радою та Фермерським господарством „Ренет" Виноградівський район, с. Пийтерфолво, вул. Ф. Ракоці, 75, код ЄДРПОУ 33129934), виклавши п. 5 його в наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки в контурі 236, кадастровий номер: 2121284101:00:007:0009 становить 149251,09 грн. (сто сорок дев'ять тисяч двісті п'ятдесят одна грн. 09 коп.") та п. 9 договору оренди в наступній редакції: „Орендна плата вноситься у формі та розмірі: 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок та становить 4477,53 грн. (чотири тисячі чотири сто сімдесят сім грн. 53 коп.) в рік.".

3. Стягнути з Фермерського господарства „Ренет" Виноградівський район, с. Пийтерфолво, вул. Ф. Ракоці, 75, код ЄДРПОУ 33129934) в доход Державного бюджету (отримувач коштів - Управління державної казначейської служби України у м. Ужгороді Закарпатської області, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38015610, банк отримувача - ГУДКСУ у Закарпатській області, код банку отримувача (МФО) - 812016, рахунок отримувача - №31211206783002, код класифікації доходів бюджету - 22030001, найменування суду - господарський суд Закарпатської області) суму 1218грн. судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення виготовлено 27.03.2015р.

Суддя О.Ф. Ремецькі

СудГосподарський суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення16.03.2015
Оприлюднено01.04.2015
Номер документу43304001
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —907/40/15

Рішення від 16.03.2015

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Ремецькі О.Ф.

Ухвала від 04.03.2015

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Ремецькі О.Ф.

Ухвала від 18.02.2015

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Ремецькі О.Ф.

Ухвала від 27.01.2015

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Ремецькі О.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні