cpg1251
Господарський суд Чернігівської області
Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua
========================================================================================================================================================================
Іменем України
РІШЕННЯ
24 березня 2015 року Справа №927/222/15
За позовом: прокурора Городнянського району Чернігівської області,
вул. Чорноуса, 40, м. Городня, 15100 в інтересах держави
в особі позивача: Головного управління Держземагентства у Чернігівській області,
пр-т Миру, 14, м. Чернігів, 14000,
до відповідач: відкритого акціонерного товариства „Городнянський райагрохім",
вул. Леніна, 64а, м. Городня, 15100,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Городнянська районна державна адміністрація,
вул. Леніна, 10, м. Городня, 15100,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Поліська сільська рада,
вул. Садова, 1, с. Полісся, Городнянський район, Чернігівська область,
про розірвання договору оренди землі.
Суддя Блохіна Ж.В.
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
від позивача: Будлянський В.М., довіреність №18-25-0.6-9925/2-14 від 09.12.2014 року,
від відповідача: не з'явився,
від третьої особи - Городнянської районної державної адміністрації: не з'явився,
від третьої особи - Поліської сільської ради: не з'явився,
за участю: Кравченко А.А. - старшого прокурора відділу прокуратури Чернігівської області, посвідчення №014935 від 29.01.2013 року.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурором Городнянського району в інтересах держави в особі позивача: Головного управління Держземагентства у Чернігівській області подано позов до відкритого акціонерного товариства "Городнянський райагрохім", за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Городнянська районна державна адміністрація; Поліська сільська рада, про розірвання договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, розташованої на території Поліської сільської ради Городнянського району загальною площею 114,6 га, укладеного 29.11.2002 року між Городнянською райдержадміністрацією та ВАТ "Городнянський райагрохім".
Прокурор та представник позивача підтримують позовні вимоги та просять їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, заяв, клопотань та відзиву на позов не надіслав. Рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу відповідача (вул. Леніна, 64а, м. Городня) направлялись копія ухвали про порушення провадження у справі від 18.02.2015 року та копія ухвали про відкладення розгляду справи від 03.03.2015 року, які повернулись до суду з довідкою Укрпошти, в якій зазначена причина повернення: „за закінченням терміну зберігання".
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вбачається, що відповідач зареєстрований за адресою: вул. Леніна, буд. 64А, м. Городня, Городянський район, Чернігівська область, 15100.
Згідно п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 за №18 (зі змінами, внесеними Постановою Пленуму ВГСУ від 16.01.2013 №3) особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої ст. 64 та ст. 87 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України).
За змістом зазначеної ст. 64 ГПК України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Відтак, відповідач повідомлений належним чином про час і місце розгляду справи судом.
Отже, відповідач не скористався своїми правами, передбаченими ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, правом на приймання участі у господарських засіданнях, на подання відзиву на позов, заяв, клопотань, на подачу доказів та іншими правами.
У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Оскільки явка представників сторін не визнавалась обов'язковою, суд вважає за можливе, на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, розглянути справу у відсутність представника відповідача, за наявними в справі матеріалами.
Представник третьої особи - Городнянської райдержадміністрації в судове засідання не з'явився. Городнянська райдержадміністрація 25.02.2015 року через загальний відділ суду подала пояснення по справі, в яких зазначається, що вона підтримує позовні вимоги і просить розглянути справу без участі її представника.
Представник третьої особи - Поліської сільради в судове засідання не з'явився. Поліська сільрада 02.03.2015 року надіслала на адресу суду пояснення по справі, в яких зазначається, що вона підтримує позовні вимоги і просить розглянути справу без участі її представника.
Розглянувши подані матеріали, вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи по суті, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
Згідно Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Відкрите акціонерне товариство "Городнянський райагрохім" зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 31.07.1996 року.
Розпорядженням Городнянської районної державної адміністрації від 25 березня 2002 року №87 "Про передачу в оренду земельних ділянок з метою сільськогосподарського виробництва" надано в оренду ВАТ "Городнянський райагрохім" земельну ділянку загальною площею 114,6 га, з них: ріллі - 82,3 га, пасовище - 32,3 га з земель державної власності, розташованих на території Поліської сільської ради. Строк оренди встановлено - 30 років. Орендну плату встановлено в розмірі вартості земельного податку.
29.11.2002 року між Городнянською районною державною адміністрацією (орендодавець) та відкритим акціонерним товариством "Городнянський райагрохім" (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки (далі - договір).
Згідно розділу 1 договору власник землі - держава в особі Городнянської районної державної адміністрації згідно з розпорядженням №87 від 25 березня 2002 року передає, а орендар - ВАТ „Городнянський райагрохім" в м. Городня набуває права на оренду земельної ділянки, що знаходиться в селі Полісся Городнянського району Чернігівської області. В оренду передається земельна ділянка площею - 114,6 га, в тому числі: ріллі - 82,3 га, пасовища - 32,3 га. Грошова оцінка земельної ділянки 58786,80 грн. Права третіх осіб на земельну ділянку - немає.
Пунктом 2.1 договору передбачено, що земельна ділянка передається з метою сільськогосподарського використання для вирощування сільськогосподарських культур.
Відповідно до п. 2.2 договору його укладено на строк 30 років.
Пунктом 2.3 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем щорічно у вигляді грошової плати на рахунок Поліської сільської ради Городянського району Чернігівської області в розмірі вартості земельного податку щомісячно. Земельний податок за орендовану земельну ділянку сплачується орендодавцем у встановлений законодавством термін.
Згідно розділу 8 договору він набуває чинності після його підписання сторонами та нотаріального посвідчення і підлягає державній реєстрації у - Городнянському районному відділі земельних ресурсів.
Вищевказаний договір посвідчений 29 листопада 2002 року приватним нотаріусом Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Сова В.Ф. і зареєстрований в реєстрі за №2716.
Даний договір зареєстровано Городнянським районним відділом земельних ресурсів, про що у книзі записів державної реєстрації договорів зроблено запис від 29.11.2002 року за №103.
Згідно листа Державної податкової інспекції у Городнянському районі від 16.12.2014 року № 817/9/25-06-23-10 податкова декларація орендної плати за земельну ділянку по Поліській сільській раді на 2014 рік ВАТ „Городнянський райагрохім" не надавалась та орендна плата не сплачувалась.
Відповідно до листа Поліської сільської ради від 22.12.2014 року №01-11/176 орендна плата за землю, що знаходиться в користуванні відповідача згідно договору від 29.11.2002 року загальною площею 114,6 га упродовж 2014 року не сплачувалась.
01.07.2014 року відділом Держземагентства у Городнянському районі на адресу відповідача направлено листа №01-29/1377 про необхідність внесення змін до існуючого договору оренди шляхом укладення додаткової угоди з Головним управлінням Держземагентства у Чернігівській області, щодо недопущення зменшення надходжень до державного бюджету від орендної плати за землю сільськогосподарського призначення державної власності, який залишено без реагування.
Посилаючись на порушення відповідачем умов договору в зв'язку з несплатою орендної плати за землю впродовж тривалого часу, 2014 року, прокурор та позивач просять достроково розірвати договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, розташованої на території Поліської сільської ради Городнянського району загальною площею 114,6 га, укладеного 29.11.2002 року між Городнянською райдержадміністрацією та ВАТ "Городнянський райагрохім".
Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Частиною 1 статті 2 Закону України „Про оренду землі" передбачено що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Статтею 13 Закону України „Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно статті 15 Закону України „Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до статті 21 Закону України „Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України .
Матеріалами справи підтверджено факт порушення відповідачем умов договору, оскільки останній упродовж 2014 року не сплачував орендної плати.
Статтею 31 Закону України „Про оренду землі" передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Статтею 24 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Згідно ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до п. „в" ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Пунктом „д" статті 141 Земельного кодексу України передбачено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Згідно з п. 2.20 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі", у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених ЗК України та іншими законами України.
Згідно статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються. У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідачем не надано суду належних та, допустимих доказів на спростування вищевикладених обставин.
На підставі вищевикладеного, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно ч. 1 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Частиною 3 статті 49 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Оскільки спір виник з вини відповідача, то судовий збір підлягає стягненню з останнього до державного бюджету в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 33, 49, 75, 82-85, Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Розірвати договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, розташованої на території Поліської сільської ради Городнянського району загальною площею 114,6 га, укладеного 29.11.2002 року між Городнянською районною державною адміністрацією та відкритим акціонерним товариством "Городнянський райагрохім".
3. Стягнути з відкритого акціонерного товариства „Городнянський райагрохім" (вул. Леніна, 64а, м. Городня, Чернігівська область, ідентифікаційний код 05491830, р/р 26009059993783 в Чернігівському РУ ПАТ КБ „Приватбанк", МФО 853592) до державного бюджету (р/р 31217206783002, отримувач - УДКСУ у м. Чернігові Державний бюджет, МФО 853592, ідентифікаційний код 38054398, Банк - ГУДКСУ у Чернігівській області, призначення платежу: „Судовий збір, код 03500068 пункт 2.1", код бюджетної класифікації 22030001) 1218,00 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 30.03.2015 року.
Суддя Ж.В. Блохіна
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 24.03.2015 |
Оприлюднено | 01.04.2015 |
Номер документу | 43309825 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Блохiна Ж.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні