Постанова
від 30.03.2015 по справі 819/485/15-а
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/485/15-a

30 березня 2015 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Чепенюк О.В.,

розглянувши в місті Тернополі в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом прокурора Борщівського району Тернопільської області в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Борщівський «Райагрохім» про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Борщівського району Тернопільської області в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства «Борщівський «Райагрохім» (далі – ВАТ «Борщівський «Райагрохім», відповідач) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 17000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачем рахується заборгованість перед Державним бюджетом України у зв'язку з несплатою у добровільному порядку фінансової санкції, застосованої за правопорушення на ринку цінних паперів відповідно до постанови від 11.12.2014 року № 508-ПР-3-Е на суму 17000,00 грн.

Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.03.2015 року відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі.

Копія ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі надіслана відповідачу за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (а. с. 30-31), проте поштове відправлення повернулося на адресу суду із довідкою відділення поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання» (а. с. 21), тобто зазначена копія ухвали не була вручена відповідачу з незалежних від суду причин, а тому відповідно до статей 33, 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) слід вважати, що така копія ухвали вручена належним чином. Від відповідача у встановлений судом строк заперечень проти позову або заяви про визнання позову не надійшло, в зв'язку з чим суд вважає можливим розглянути справу в порядку скороченого провадження відповідно до статті 183-2 КАС України.

Суд, оцінивши повідомлені прокурором, позивачем обставини, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з таких підстав.

Судом встановлено, що ВАТ «Борщівський «Райагрохім» є юридичною особою, правовий статус якої підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців станом на 19.03.2015 року (а. с. 30-31), виступає емітентом цінних паперів.

28.11.2014 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі – Комісія) – начальником Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акт № 535-ПР-З-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, допущені ВАТ «Борщівський «Райагрохім», яким встановлено невиконання емітентом розпорядження № 61-ПР-З-Е від 02.09.2014 року про усунення порушень законодавства про цінні папери (термін виконання до 03.11.2014 року). Обов'язкове до виконання розпорядження виносилось Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у зв'язку з порушенням відповідачем вимог статей 39, 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», а саме: не розкриттям емітентом цінних паперів на фондовому ринку регулярної річної інформації за 2013 рік (а. с. 10).

Станом на 28.11.2014 року ВАТ «Борщівський «Райагрохім» зазначені вище порушення усунуто не було, що свідчить про невиконання розпорядження від № 61-ПР-З-Е від 02.09.2014 року. Протягом року товариство не притягувалось до відповідальності за вчинення аналогічного правопорушення.

11.12.2014 року уповноваженою особою Комісії – начальником Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі вказаного акту про правопорушення на ринку цінних паперів від 28.11.2014 року, керуючись статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», пунктом 1 розділу ХVІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року № 1470, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 року за № 1855/22167, винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів на ВАТ «Борщівський «Райагрохім» № 508-ПР-3-Е за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери у розмірі 17000,00 грн. (а. с. 6).

Дана постанова направлена відповідачу рекомендованим листом, що підтверджується супровідним листом позивача від 11.12.2014 року, фіскальним чеком відділення поштового зв'язку від 12.12.2014 року та реєстром поштових відправлень за 12.12.2014 року (а. с. 7-9). Постанова від 11.12.2014 року у встановленому законом порядку не оскаржена, фінансові санкції відповідачем не сплачені.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено в Законі України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР, з змінами і доповненнями (далі – Закон № 448/96-ВР).

Відповідно до статей 5, 6 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, яка виконує свої повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку згідно з пунктами 8, 10, 14 статті 8 Закону № 448/96-ВР, серед іншого, має право здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 11 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів – у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно зі статтею 12 вказаного Закону № 448/96-ВР санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.

Частиною третьої статті 11 Закону № 448/96-ВР визначено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначають Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 жовтня 2012 року № 1470, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2012 року за № 1855/22167 (далі –Правила).

Відповідно до пунктів 1, 2 розділу IV Правил уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, в подальшому складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів. Розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення у справі. Рішення уповноваженої особи у справі оформлюється у вигляді постанови (пункт 1 розділу VІІ Правил).

Пунктами 1, 9 розділу XIV Правил передбачено, що розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто; у разі невиконання або несвоєчасного виконання розпорядження про усунення порушень уповноважена особа застосовує відповідну санкцію та у разі необхідності виносить нове розпорядження.

Згідно з пунктом 14 розділу І Правил постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом. Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.

Пунктами 2, 3 розділу XVIII цих же Правил визначено, що штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови, юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету.

Як встановлено судом, відповідачем не виконано розпорядження уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від № 61-ПР-З-Е від 02.09.2014 року про усунення порушень законодавства про цінні папери, а тому позивачем правомірно прийнята постанова про накладення на емітента ВАТ «Борщівський «Райагрохім» фінансової санкції у розмірі 17000,00 грн. згідно з постановою від 11.12.2014 року № 508-ПР-3-Е за правопорушення на ринку цінних паперів, оскільки на момент розгляду справи порушення не усунуто.

Постанова уповноваженої особи Комісії – начальника Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2014 року № 508-ПР-3-Е прийнята з дотриманням вимог чинного законодавства, належним чином надіслана відповідачу, у встановленому законом порядку не скасована. Разом з тим, відповідач добровільно санкції не сплатив, письмових заперечень проти позову не подав, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 17000,00 грн. підлягають до задоволення. При цьому, санкцію слід стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України.

Відповідно до частини першої статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4 частини першої статті 183-2 цього Кодексу, тобто у даній справі.

Керуючись статтями 86, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Борщівський «Райагрохім» (48702, Тернопільська область, Борщівський район, місто Борщів, вулиця Рудківська, будинок 1, код ЄДРПОУ 05490813) на користь Державного бюджету України фінансові санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 (нуль) копійок.

Постанову суду звернути до негайного виконання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Головуючий суддя                                                                      Чепенюк О.В.

копія вірна

Суддя                                                                                          Чепенюк О.В.

СудТернопільський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення30.03.2015
Оприлюднено06.04.2015
Номер документу43361025
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —819/485/15-а

Постанова від 30.03.2015

Адміністративне

Тернопільський окружний адміністративний суд

Чепенюк О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні