САДГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ЧЕРНІВЦІ
Справа № 726/121/15-ц
Провадження №2/726/90/15
Категорія 58
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.02.2015 м. Чернівці
Садгірський районний суд м. Чернівців у складі: головуючого судді Мілінчук С. В., при секретарі Руснак Н.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці справу за позовною заявою прокурора Садгірського району м. Чернівці в інтересах ОСОБА_1 до Чернівецького професійного машинобудівного ліцею про компенсацію виплат передбачених для дітей сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування,-
ВСТАНОВИВ :
Прокурор Садгірського району м. Чернівці, який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чернівецького професійного машинобудівного ліцею про компенсацію виплат передбачених для дітей сиріт і дітей позбавлених батьківського піклування в якому вказує, що ОСОБА_1 навчається у вказаному навчальному закладі та отримує щомісячну стипендію в розмірі 281,63 гривні. Зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 одинока мати ОСОБА_1 померла та останній залишився сиротою. В даний час він проживає із своїм дідусем похилого віку.
Позивач в своєму позові вказує про те, що у відповідності до чинного законодавства, ОСОБА_1, у зв'язку із смертю його матері, із моменту її смерті має право на виплати, які в загальній сумі складають 15888,48 гривень, а тому просить стягнути ці кошти із відповідача на його користь.
В судовому засіданні прокурор та сам ОСОБА_1 підтримали заявлений позов та дали пояснення аналогічні викладені в ньому. Просили стягнути вказані грошові кошти.
Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що раніше у них виникали проблеми із визначенням сум нарахувань виплат передбачених для ОСОБА_1, проте в даний час всі питання вирішені. Позов визнає в повному обсязі.
Суд дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи сторін, оцінивши належність, допустимість та достовірність доказів, приходить до висновку про обґрунтованість позову та необхідність задоволення позовних вимог в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 дійсно навчається у ДПТНЗ Чернівецькому машинобудівному ліцеї та в період із червня по грудень 2014 року отримав стипендію на загальну суму 2206, 63 гривень. (а.с.14)
Як встановлено із копії витягу з державного реєстру актів цивільного стану, матір'ю ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_2. Відомості про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України. (а.с.10)
Згідно копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 02.07.2001 року, ОСОБА_2 після одруження змінила своє прізвище на «ОСОБА_2».(а.с.9)
Із копії свідоцтва про смерті серії НОМЕР_3 вбачається, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3.(а.с.8)
Відповідно до ст. 1, 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» дитина-сирота - дитина, в якої померли чи загинули батьки.
Статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, - визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг та яке підтверджується комплектом документів, що засвідчують обставини, через які дитина не має батьківського піклування.
Особи із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - особи віком від 18 до 23 років, у яких у віці до 18 років померли або загинули батьки, та особи, які були віднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування.
Державне утримання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа - повне забезпечення відповідно до державних соціальних стандартів матеріальними та грошовими ресурсами дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа для задоволення їх життєво необхідних потреб та створення умов для нормальної життєдіяльності.
Матеріалами справи встановлено, мати ОСОБА_1, яка виховувала його без батька, померла ІНФОРМАЦІЯ_3. На цей час її сину вже виповнилось 18 років, а тому йому не може бути надано статус дитини-сироти або особи з числа дітей сиріт.
Проте законами України та Постановами Кабінету Міністрів України встановлено додаткові гарантії соціального забезпечення зокрема і учнів та студентів, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишились без батьків.
Так, відповідно до п.5 ст. 41 Закону України «Про освіту» (в редакції чинній на час порушення прав ОСОБА_1), учні державних професійно-технічних навчальних закладів із числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і дітей, які потребують особливих умов виховання, перебувають на повному утриманні держави, інші учні зазначених навчальних закладів забезпечуються безкоштовним харчуванням і стипендією.
Крім того, статтею 37 Закону України «Про професійно-технічну освіту»передбачено, що учні, слухачі професійно-технічного навчального закладу, крім прав, передбачених Законом України "Про освіту", мають право на матеріальне забезпечення в період навчання на умовах і в порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України № 882 від 12.07.04 «Питання стипендіального забезпечення» професійно-технічні навчальні заклади у межах коштів, передбачених для виплати стипендії, вирішують питання про першочергове призначення академічної та соціальної стипендії учням з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також учням, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишились без батьків.
Відповідно до п.1.3 Постанови Кабінету Міністрів України № 165 від 05.03.08 «Деякі питання стипендіального забезпечення» розмір соціальної стипендії для учнів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також учнів, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків складає 850 гривень на місяць.
Пунктом 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 226 від 15.04.1996 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» (далі- Постанова) передбачено, що діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа, а також учні та студенти, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків зараховуються на повне державне утримання в навчальних закладах, до яких вони вступили, і в період навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів забезпечуються безоплатно продуктами харчування, одягом, взуттям і м'яким інвентарем за нормами, встановленими для вихованців шкільного віку шкіл-інтернатів.
У відповідності до пп.1 п.13 Постанови діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування та особи з їх числа, а також учні та студенти, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків забезпечуються безплатно у професійних навчально-виховних закладах - харчуванням. У примітці 7 додатка 4 до Постанови Кабінету Міністрів України № 1591 від 22.11.2004 «Про затвердження норм харчування у навчальних та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» зазначено, що у разі відсутності можливості для організації повноцінного харчування зазначеним категоріям студентів, курсантів у навчальному закладі може виплачуватися грошова компенсація у розмірі вартості харчування у школах-інтернатах відповідного регіону з урахуванням торговельних націнок. Згідно наказу заступника директора Департаменту освіту і науки, молоді та спорту Чернівецької облдержадміністрації № 166 від 04.03.2014 року «Про обсяги обласного бюджету на 2014 рік» вартість харчування одного вихованця в навчальних закладах з 01 січня 2014 року становить 42 грн.
Наказом Міністерства освіти і науки України № 763 від 17.11.2003 «Про затвердження норм матеріального та нормативів фінансового забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також вихованців шкіл-інтернатів» затверджено нормативи фінансового забезпечення для первісного придбання предметів гардероба та текстильної білизни для вихованців, учнів, студентів в розмірі не менше 35 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - для вихованців, учнів, студентів з числа дітей- сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають (навчаються) у навчальних закладах усіх типів і знаходяться на повному державному утриманні, що станом на січень 2015 року становить 595 грн.
Відповідно до пп.1 п.13 Постанови, особам з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, учням та студентам, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, до завершення навчання виплачується щорічна допомога для придбання навчальної літератури "в розмірі трьох мінімальних ординарних (звичайних) академічних стипендій. Виплата зазначеної допомоги провадиться протягом 30 днів після початку навчального року за рахунок коштів, що передбачаються для навчальних закладів у відповідних бюджетах.
Також, у відповідності до пп. З п.13 Постанови, учням, студентам з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, а також учням, студентам, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишились без батьків, щорічно надається матеріальна допомога за рахунок стипендіального фонду, а також коштів, передбачених на утримання зазначених закладів, у розмірі не менш як 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з довідки Чернівецького професійного машинобудівного ліцею № 69 від 30.12.14 ОСОБА_1 повинно бути здійснено наступні виплати як учню, який в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків за період з червня по грудень 2014 року:
- соціальна стипендія (відповідно до (п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2004 р. № 882 «Питання стипендіального забезпечення») з урахуванням виплаченої за вказаний період в сумі 4025,00 грн.,
- компенсація за харчування (відповідно до пп. 1 п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 226 від 15.04.1996 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування») в сумі 9454,20 грн.,
- індексація доходів з урахуванням виплаченої за вказаний період в сумі 789,28 грн.,
- фінансове забезпечення на придбання одягу (відповідно до пп. 1 п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 226 від 15.04.1996 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей- сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування») в сумі 595 грн.,
- щорічна допомога для придбання навчальної літератури відповідно до (пп. 1 п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 226 від 15.04.1996 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування») в сумі 825 грн.,
- матеріальна допомога відповідно до (пп. З п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 226 від 15.04.1996 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування») в сумі 200 грн. Отже загальна сума соціальних виплат становить 15888,48 гривень.(а.с.13)
Як вбачається із ст. 174 ЦПК України - у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Таким чином встановлено, що відповідач визнав позовні вимоги та самостійно здійснив розрахунок соціальних виплат належних ОСОБА_1 у відповідності до вимог законодавства, які є вірними та підлягають стягненню з відповідача на його користь.
Згідно ч. 3 ст. 88 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог. Отже судовий збір в розмірі 243,60 грн. підлягає стягненню з відповідача в дохід держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 174, 205, 209, 214, 215, ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ :
Позовні вимоги прокурора Садгірського району м. Чернівці в інтересах ОСОБА_1 - задовольнити.
Стягнути з Чернівецького професійного машинобудівного ліцею (58020, м. Чернівці, вул. Хотинська, 47, ідентифікаційний код 21422260) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, проживаючого в АДРЕСА_1) виплати передбачені для учнів, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишились без батьків, у сумі 15888,48 гривень.
Стягнути з Чернівецького професійного машинобудівного ліцею на користь держави судовий збір в розмірі 243,60 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Чернівецької області, через Садгірський районний суд м. Чернівці шляхом подачі апеляційної скарги протягом в 10-ти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10-ти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий суддя С. В. Мілінчук
Суд | Садгірський районний суд м. Чернівців |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2015 |
Оприлюднено | 06.04.2015 |
Номер документу | 43369403 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Садгірський районний суд м. Чернівців
Мілінчук С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні