ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/713/15-а 13 год. 30 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисильової О.Й.,
при секретарі: Вітічак О.Р.,
за участю: представника позивача - Корсуна Р.А.,
державного реєстратора - Добровольської О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-БІО-ТЕХ" до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Цюрупинського районного управління юстиції Добровольської Ольги Миколаївни, реєстраційної служби Цюрупинського районного управління юстиції Херсонської області, за участю третьої особи - ОСОБА_3 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО-БІО-ТЕХ" (далі - позивач, Товариство) звернулося до суду із позовом до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Цюрупинського районного управління юстиції Добровольської Ольги Миколаївни (далі - відповідач-1), реєстраційної служби Цюрупинського районного управління юстиції (далі - відповідач-2), в якому просить визнати протиправними дії відповідач-1 щодо залишення без розгляду документів, поданих для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-БІО-ТЕХ" та зобов'язати відповідачів вчинити реєстраційні дії, передбачені статтею 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" щодо державної реєстрації змін до установчих документів вказаного Товариства на підставі документів, поданих 07.10.2014 р.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Посилаючись на положення статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" представник зауважив, що даною статтею визначено вичерпний перелік документів, які подаються державному реєстратору для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. Товариство на виконання вимог вказаного Закону подало відповідачу-1 всі документи, проте 08.10.2014 р. позивачем отримано повідомлення про залишення документів без розгляду у зв'язку із поданням документів не у повному обсязі. Позивач вважає такі дії державного реєстратора протиправними, оскільки у відповідача-1 не було законних підстав для залишення документів без розгляду.
Державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Цюрупинського РУЮ Добровольська Ольга Миколаївна заперечувала проти задоволення позовних вимог. Суду пояснила, що 08.10.2014 р. вона повідомила позивача про залишення без розгляду документів, поданих останнім для проведення державної реєстрації змін до установчих документів, оскільки Товариством не надано оригіналу або нотаріально засвідченої копії рішення про внесення змін до установчих документів та документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів, чим порушено ч. 1 ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступні обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО-БІО-ТЕХ" (код ЄДРПОУ 34395939) зареєстровано як юридична особа 27.09.23006 р. Цюрупинською районною державною адміністрацією.
Згідно Статуту ТОВ "АГРО-БІО-ТЕХ", затвердженого загальними зборами учасників від 18.09.2006 р., учасниками Товариства є ОСОБА_4 та ОСОБА_3. Статутний капітал кожного з учасників становить 18750 грн. Сумарна доля кожного учасника у відсотковому виразі становить 50%.
04.07.2014 р. відбулися загальні збори учасників ТОВ "АГРО-БІО-ТЕХ" за участі одного із учасників - ОСОБА_4. Як вбачається із протоколу зборів № 2, ОСОБА_4 прийнято рішення про виключення ОСОБА_3 зі складу учасників у зв'язку із невнесенням останнім внеску до статутного капіталу та систематичним невиконанням ним обов'язків учасника Товариства, зокрема, невідвідуванням зборів. Також прийнято рішення про перерозподіл часток учасників Товариства у зв'язку із виключенням ОСОБА_3, внаслідок чого ОСОБА_4 належить 100% статутного фонду та про внесення змін до установчих документів про зміни складу засновників і затвердження нової редакції Статуту Товариства, а також проведення державної реєстрації змін.
07.10.2014 р. представником ТОВ "АГРО-БІО-ТЕХ" ОСОБА_4 подано до реєстраційної служби Цюрупинського районного управління юстиції пакет документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів даної юридичної особи.
Відповідно до опису документів, складеного відповідачем-1, для проведення реєстраційної дії "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи" позивач надав наступні документи: реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; рішення про внесення змін до установчих документів юридичної особи; статут; два примірники нової редакції установчих документів; копію квитанції, виданої банком; копію квитанції, виданої банком (за публікацію); оригінал рішення про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи.
08.10.2014 р. державний реєстратор Добровольська О.М. повідомила позивача про залишення без розгляду документів, що були подані Товариством для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, у зв'язку з тим, що вони подані не в повному обсязі та у зв'язку із невідповідностю документів вимогам статей 60, 64 Закону України "Про господарські товариства".
Надаючи оцінку правомірності дій державного реєстратора Добровольської О.М. щодо залишення без розгляду документів ТОВ "АГРО-БІО-ТЕХ", суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 року № 755-ІV (далі - Закон № 755-ІV).
Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 755-ІV державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Так, частиною 1 статті 29 Закону № 755-ІV встановлено, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;
- оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;
- два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;
- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
Відповідно до частини 2 статті 29 Закону № 755-ІV у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів: рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників); заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників); заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства; рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
Таким чином, для державної реєстрації змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу учасників юридичної особи, Закон про реєстрацію передбачає подання державному реєстратору рішення, яке підтверджує законність позбавлення учасника його частки у статутному капіталі, зокрема, шляхом добровільної відмови від своєї частки або передачі частки іншій особі, або шляхом примусового позбавлення частки у майні.
Як встановлено судом, позивачем надано відповідачу-1 рішення про примусове виключення ОСОБА_3 зі складу учасників Товариства, оформлене протоколом № 2 від 04.07.2014 р.
Відповідач-1 не вважає вказане рішення документом, який підтверджує правомочність прийняття позивачем рішення про внесення змін до установчих документів з тих підстав, що воно суперечить статтям 60, 64 Закону України "Про господарські товариства", що й стало підставою для залишення без розгляду подані Товариством документи.
Суд погоджується із наведеними доводами відповідача-1 щодо підстав для залишення документів без розгляду, враховуючи наступне.
В Єдиному державному реєстрі містяться дані про розмір статутного капіталу (статутного або складеного капіталу) юридичної особи, у тому числі частки кожного із засновників (учасників) та про дату закінчення його формування (ч. 2 ст. 17 Закону № 755-ІV).
Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін (ч. 2 ст. 18 Закону № 755-ІV).
Відповідно до частини 1 статті 51 Закону України "Про господарські товариства" від 19.09.1991 р. № 1576-ХІІ (далі - Закон № 1576-ХІІ) установчі документи товариства з обмеженою відповідальністю, крім відомостей, зазначених у статті 4 цього Закону, повинні містити відомості про розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів, розмір і порядок формування резервного фонду, порядок передання (переходу) часток у статутному фонді.
Як було зазначено вище, Єдиний державний реєстр та Статут ТОВ "АГРО-БІО-ТЕХ" містить відомості про учасників Товариства: ОСОБА_4 та ОСОБА_3, розмір статутного капіталу кожного з яких становить 50% .
Вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників, до компетенції яких належить, зокрема, виключення учасника з товариства (ст. 58, 59 Закону № 1576-ХІІ).
Згідно із частиною 1 статті 60 Закону № 1576-ХІІ загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.
Порядок прийняття рішень загальними зборами ТОВ "АГРО-БІО-ТЕХ" визначений також Статутом Товариства, зокрема, пунктом 12.1, відповідно до якого загальні збори учасників Товариства вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники, що володіють у сукупності більш як 60 % голосів.
Статтею 64 Закону № 1576-ХІІ встановлено, що учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере.
Аналіз положень наведених вище законодавчих актів дає підстави для висновку, що при вирішенні питання про виключення учасника з товариства рішення з даного питання вважається прийнятим, якщо за нього проголосували учасники, яким належить більше, ніж 50% голосів.
Отже, за змістом названих статей Закону учасника товариства, який має розмір частки у статутному фонді товариства 50 %, виключити з числа учасників товариства неможливо, оскільки для прийняття рішення з цього питання необхідна одностайність у вищому органі.
Таким чином, суд погоджується із доводами державного реєстратора Добровольської О.М. про неподання позивачем документа, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів стосовно зміни складу засновників та перерозподілу часток у статутному капіталі ТОВ "АГРО-БІО-ТЕХ".
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем-1 належними та допустимими доказами спростовано твердження позивача про протиправність дій державного реєстратора. У свою чергу суд, оцінивши наявні у справі докази, не вбачає у діях відповідача-1 ознак протиправності.
Беручи до уваги ті обставини, що позивачем порушено вимоги статті 29 Закону № 755-ІV в частині подання документів для державної реєстрації змін не в повному обсязі, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, а відтак - про відмову в задоволенні позову Товариства.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив :
Відмовити товариству з обмеженою відповідальністю "АГРО-БІО-ТЕХ" у задоволенні позовних вимог до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Цюрупинського районного управління юстиції Добровольської Ольги Миколаївни, реєстраційної служби Цюрупинського районного управління юстиції Херсонської області, за участю третьої особи - ОСОБА_3 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30 березня 2015 р.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 5.1.1
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.03.2015 |
Оприлюднено | 06.04.2015 |
Номер документу | 43380036 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Кисильова О.Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні