cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
24.03.15р. Справа № 904/435/15 За позовом Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк", м. Харків
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніка-Побутсервіс", м. Нікополь Дніпропетровської області
про стягнення 252 926 грн. 27 коп.
Суддя Рудь І.А.
Представники:
від позивача: Тимчук О.П., дов. № 02-36/3267 від 05.11.14р.;
від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне товариство "Укрсоцбанк" звернулося до господарського суду з позовом, в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніка-Побутсервіс" заборгованість в розмірі 252 926 грн. 27 коп., з яких: 148 151 грн. 76 коп. заборгованість за кредитом, 66 040 грн. 09 коп. - заборгованість за відсотками, 10 395 грн. 32 коп. - пеня за несвоєчасне повернення кредиту за період з 01.04.13р. по 01.10.13р., 4 357 грн. 77 коп. - пеня за несвоєчасне повернення відсотків за період з 01.04.13р. по 01.10.13р., 459 грн. 90 коп. - інфляційні витрати за кредитом за період з жовтня 2012р. по вересень 2013р., 221 грн. 11 коп. - інфляційні витрати за відсотками за період з жовтня 2012р. по вересень 2013р., 23 300 грн. 32 коп. - комісія, відповідно до умов договору про надання відновлювальної кредитної лінії № 110/4-032 від 21.03.2008р.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем своїх господарських зобов'язань.
Відповідач явку повноважного представника в призначені судові засідання не забезпечив та не надав витребувані судом документи.
На адресу суду повернулися конверти з ухвалами, що направлялася на адресу відповідача, з відміткою відділення поштового зв'язку: "Повернуто за закінченням строку зберігання".
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача, оскільки позовна заява з доданими до неї документами й ухвали суду направлялися за юридичною адресою відповідача, яка значаться у спеціальному витязі з ЄДРЮОФОП від 27.01.15р., наданому за електронним запитом суду. Відповідно до ч. 1 ст. 93 ЦК України місцезнаходження юридичної особи визначається місцем її державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В порядку ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача , господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
21.03.2008р. між Акціонерним комерційним банком соціального розвитку "Укрсоцбанк" (найменування згідно статутних документів змінено на Публічне акціонерне товариство "Укрсоцбанк") (кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ніка-Побутсервіс" (позичальник) укладений договір про надання відновлювальної кредитної лінії № 110/4-032 (надалі - Договір), відповідно до умов якого кредитор зобов'язався надати позичальнику грошові кошти на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання.
Підпунктом 1.1.1 Договору передбачено, що надання кредиту буде здійснюватись окремими частинами (далі - транш, а у сукупності - транші), зі сплатою 14,5% річних за кредитом та комісій, в розміру та порядку, визначеному Тарифами на послуги по наданню кредитів, що містяться в Додатку 1 до цього Договору, який є невід'ємною складовою частиною цього Договору (надалі за текстом - Тарифи), в межах максимального ліміту заборгованості позичальника за кредитом в сумі 150 000 000,00 грн. із зниженням максимального ліміту заборгованості згідно графіку та кінцевим терміном погашення заборгованості за кредитом не пізніше до 20 березня 2013р. на умовах, визначених цим Договором.
Цей Договір набирає чинності з дати його укладення та діє до виконання сторонами належним чином у повному обсязі всіх своїх зобов'язань за Договором (п. 7.3 Договору).
За умовами п.1.2 Договору кредит надається позичальнику на поповнення обігових коштів.
Відповідно до п. 2.1 Договору видача траншів кредиту на цілі, визначені в п. 1.2 Договору, проводиться після укладання договору/ів, вказаного/их в п. 1.3 та п.п. 3.3 цього Договору, шляхом перерахування кредитних коштів з позичкового рахунку на поточний рахунок позичальника в межах максимального ліміту заборгованості, що діє на дату видачі кредиту на підставі письмової заяви позичальника.
Пунктом 2.2 Договору передбачено, що кредит вважається наданим в момент (день) списання суми кредиту (траншів кредиту) з позичкового рахунку, зазначеного п. 2.1 цього Договору на підставі письмової заяви позичальника.
Нарахування процентів за користування кредитом здійснюється у валюті наданого кредиту щомісячно в останній робочий день поточного місяця за період з останнього робочого дня попереднього місяця по день, що передує останньому робочому дню поточного місяця, а також в день повернення заборгованості за кредитом в повній сумі, за методом „факт/360" - умовна кількість днів у році. При розрахунку процентів враховується день надання та не враховується день погашення кредиту (п. 2.3 Договору).
Сплата процентів за користування кредитом здійснюється у валюті наданого кредиту щомісячно не пізніше 5 числа місяця, наступного за місяцем, в якому нараховуються проценти, а також в день повернення заборгованості за кредитом в повній сумі. У випадку якщо день сплати процентів за користування кредитом припадає на неробочий день кредитора, то днем сплати процентів вважається попередній робочий день кредитора (п. 2.4 Договору).
Згідно п. 2.5 Договору нарахування та сплата комісій за користування кредитом здійснюється в порядку, в сумі та строк, що встановлені Тарифами. У випадку якщо день сплати комісій за користування кредитом припадає на неробочий день кредитора, то днем сплати комісій вважається попередній робочий день кредитора
За умовами п. 2.8 Договору кредит вважається повернутим в момент (день) зарахування грошових коштів в сумі заборгованості за кредитом на позичковий рахунок, вказаний у п. 2.1 цього Договору.
Пунктом 2.12 Договору передбачено, що у разі наявності простроченої заборгованості за кредитом та несплачених процентів, комісій, неустойки (пені, штрафу) за його використання, погашення заборгованості позичальника за цим Договором здійснюється в наступній черговості:
- прострочена заборгованість за нарахованими процентами;
- прострочена заборгованість за комісіями
- прострочена заборгованість за кредитом;
- строкова заборгованість за нарахованими процентами;
- строкова заборгованість за комісіями
- строкова заборгованість за кредитом;
- пеня за порушення строків повернення кредиту та сплати процентів;
- штрафи;
- в останню чергу відшкодовуються витрати кредитора, пов'язані з пред'явленням вимоги за цим договором і зверненням стягнення на засоби забезпечення виконання зобов'язань позичальником за договором застави (іпотеки), вказаним в п. 1.3 цього Договору, а також відшкодуванням збитків, завданих порушенням позичальником своїх зобов'язань за цим Договором.
Відповідно до пунктів 3.3.6., 3.3.7 та 3.3.15. Договору, позичальник зобов'язався, зокрема:
- погасити кредитору в повному обсязі кредит в строк, встановлений в п.п. 1.1.1, 3.3.15 цього Договору;
- сплачувати кредитору проценти та комісії в строки, встановлені в п. 2.4, 2.5 цього Договору;
- на вимогу кредитора у випадках, передбачених у п.п. 2.13.3, 3.2.7, 3.2.8 цього Договору достроково протягом 30 календарних днів після отримання позичальником письмової вимоги кредитора, повернути кредит, сплатити проценти, комісії, можливу неустойку (пеню, штраф), а також достроково виконати свої зобов'язання у випадках, в порядку та в строки, що передбачені п. 5.4 цього Договору
Позивач виконав своє зобов'язання за Договором, надавши відповідачу згідно його заявок кредит у загальному розмірі 148 151 грн. 76 коп., що підтверджується випискою по особовому рахунку ТОВ „Ніка-Побутсервіс".
18.06.2008р. сторони уклали додаткову угоду №1 до Договору, в якій Додаток № 1 „Тарифи на послуги по наданню кредитів" виклали у новій редакції.
Згідно п. 3 Додатку № 1 за використаний ліміт кредитної лінії банком нараховується комісія у розмірі 4,5%. Комісія розраховується за фактичну кількість днів в періоді (28-30-31/360) та згідно фактичної заборгованості за кредитом, щомісячно в останній робочий день місяця. При розрахунку комісії враховується день надання та не враховується день погашення кредиту. Сплачується у національній валюті за курсом НБУ на дату нарахування до 5 числа місяця, наступного за місяцем, в якому нарахована комісія.
В порушення умов Договору відповідач свої зобов'язання по своєчасному поверненню кредиту та сплаті нарахованих процентів та комісії в повному обсязі не виконав, у зв'язку із чим у нього виникла заборгованість перед позивачем, яка складається з: 148 151 грн. 76 коп. заборгованості за кредитом, 66 040 грн. 09 коп. заборгованості за відсотками, 23 300 грн. 32 коп. заборгованості зі сплати комісії.
За умовами п. 4.1 Договору у разі прострочення позичальником строків погашення кредиту та/або сплати процентів, комісій, зазначених у п.п. 1.1.1, 3.3.6.1, 3.3.15, 3.3.17, 2.4, 2.5 цього Договору, позичальник сплачує кредитору пеню в національній валюті в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діє у період невиконання зобов'язань за цим Договором, від несвоєчасно сплаченої суми за кожний день прострочення, починаючи з наступного дня за днем прострочення.
Відповідно до наданого позивачем розрахунку пеня за кредитом за період з 01.04.2013р. по 01.10.2013р. складає 10 395 грн. 32 коп., пеня за процентами за вказаний період складає 4 357 грн. 77 коп.
Із посиланням на положення ст. 625 Цивільного кодексу України, позивач нарахував додатково до суми основного боргу та вимагає стягнути з відповідача інфляційні втрати за кредитом за період з жовтня 2012 р. по вересень 2013р. в розмірі 459 грн. 90 коп., інфляційні втрати за процентами за вказаний період в сумі 221 грн. 11 коп.
На час розгляду справи доказів сплати заборгованості відповідачем не надано.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, укладений між сторонами договір про надання відкличної відновлювальної кредитної лінії за своїм змістом та правовою природою є кредитним договором, а тому права та обов'язки сторін, що виникають при одержанні та поверненні кредиту, регулюються умови Договору та відповідними положеннями статей параграфів 1, 2 глави 71 підрозділу І розділу III Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст.. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 ("Позика") глави 71 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено параграфом 2 цієї глави і не випливає із суті кредитного договору.
Згідно ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Частиною 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України, передбачено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлені договором.
В силу положень статей 525 та 526 Цивільного кодексу України та статті 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог зазначених Кодексів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За приписами ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст.. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 599 Цивільного кодексу України унормовано, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання (частина 1 статті 230 Господарському кодексі України).
У відповідності до норм ч. 1 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Згідно зі ст. ст. 1 та 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Враховуючи викладене, та перевіривши розрахунки позивача, судом встановлено, що розрахунок пені за прострочення сплати кредиту та пені за простроченими відсотками, відповідає умовам Договору та вимогам чинного законодавства.
Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача інфляційних втрат банку за кредитом за період з жовтня 2012 р. по вересень 2013р. в розмірі 459 грн. 90 коп. та інфляційних втрат банку за процентами за вказаний період в сумі 221 грн. 11 коп., суд зазначає наступне.
Згідно положень ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання; боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплату боргу з урахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Виходячи із положень зазначеної норми, наслідки прострочення боржником грошового зобов'язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та трьох процентів річних виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, тобто метою такого майнового захисту є компенсація втрат за увесь період користування чужими грошовими коштами, оскільки саме такий період прямо передбачений нормами ст. 625 ЦК України.
Відповідно до п. 2 інформаційного листа Пленуму Вищого господарського суду України від 17.07.2012р. № 01-06/928/2012 "Про практику застосування Вищим господарським судом України у розгляді справ окремих норм матеріального права" сума боргу з урахуванням індексу інфляції повинна розраховуватися, виходячи з індексу інфляції за кожний місяць (рік) прострочення, незалежно від того, чи був в якийсь період індекс інфляції менше одиниці (тобто мала місце не інфляція, а дефляція) (див. постанову Вищого господарського суду України від 05.04.2011р. № 23/466 та лист Верховного Суду України "Рекомендації щодо порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ" від 03.04.97р. № 62-97р). При застосуванні індексу інфляції слід мати на увазі, що індекс розраховується не на кожну дату місяця, а в середньому на місяць і здійснюється шляхом множення суми заборгованості на момент її виникнення на сукупний індекс інфляції за період прострочення платежу.
Таким чином, якщо кредитор звертається за стягненням суми боргу з врахуванням індексу інфляції, він має враховувати індекс інфляції за кожний місяць (рік) прострочення, незалежно від того, чи був в якийсь період індекс інфляції менше одиниці (тобто, мала місце не інфляція, а дефляція), а отже сума боргу в цьому періоді зменшується.
Отже, сума інфляційних втрат повинна розраховуватися за весь період прострочення, тобто з урахуванням як інфляційних так і дефляційних процесів, що мали місце в період такого прострочення.
З наданого розрахунку інфляційних втрат (а.с. 26-27) вбачається, що при здійсненні нарахування інфляційних втрат на відповідні суми заборгованості за кредитом та процентами, позивачем при визначенні інфляційних втрат за період з жовтня 2012 року по вересень 2013 року не були враховані місяці, в яких мала місце дефляція (у листопаді 2012 р. 99,9 %, у лютому 2013р. 99,9%, у липні 2013р. 99,9%, у серпні 2013р. 99,3%), що суперечить діючому законодавству.
Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок, встановив, що при помноженні за період з жовтня 2012р. до вересень 2013р. індексів інфляції сукупний індекс інфляції становить 99,4982022, тобто, інфляційні процеси були відсутні.
З урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку, що вимоги позивача в частині стягнення з відповідача інфляційних втрат у заявлених сумах за вказаний період не підлягають задоволенню, оскільки позивачем при розрахунках інфляційних витрат не було застосовано встановлені індекси інфляції, показник яких був менше 100%.
За встановлених обставин, відповідач неналежним чином виконав свої, встановлені Договором, зобов'язання щодо своєчасного повернення суми кредиту, сплати відсотків та комісії, чим порушив умови укладеного із позивачем Договору та вищевказані приписи діючого законодавства, тому позовні вимоги позивача про примусове стягнення з відповідача 148 151 грн. 76 коп. заборгованості за кредитом, 66 040 грн. 09 коп. заборгованості за відсотками, 10 395 грн. 32 коп. пені за несвоєчасне повернення кредиту, 4 357 грн. 77 коп. пені за несвоєчасну сплату відсотків, 23 300 грн. 32 коп. заборгованості зі сплати комісії - є обґрунтованими і підлягають задоволенню. В решті позову слід відмовити.
Відповідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 4, 32, 33, 36, 43, 45, 49, 75, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніка-Побутсервіс" (53200, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Альтова, б. 2; 53200, Дніпропетровська область, м. Нікополь, пр. Трубників, б. 103, кв. 49, код ЄДРПОУ 32930467) на користь Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" (03150, м. Київ, вул. Ковпака, б. 29, код ЄДРПОУ 0039019) 148 151 грн. 76 коп. (сто сорок вісім тисяч сто п'ятдесят одну грн. 76 коп.) заборгованості за кредитом, 66 040 грн. 09 коп. (шістдесят шість тисяч сорок грн. 09 коп.) заборгованості за відсотками, 23 300 грн. 32 коп. (двадцять три тисячі триста грн.. 32 коп.) заборгованості зі сплати комісії, 10 395 грн. 32 коп. (десять тисяч триста дев'яносто п'ять грн. 32 коп.) пені за несвоєчасне повернення кредиту, 4 357 грн. 77 коп . (чотири тисячі триста п'ятдесят сім грн. 77 коп.) пені за несвоєчасну сплату відсотків, 5 044 грн. 91 коп. (п'ять тисяч сорок чотири грн.. 91 коп.) витрат зі сплати судового збору.
В решті позову відмовити.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя І.А. Рудь
Повне рішення складено - 30.03.15р
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 24.03.2015 |
Оприлюднено | 06.04.2015 |
Номер документу | 43380843 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудь Ірина Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні