Ухвала
від 26.03.2015 по справі 823/221/15
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/221/15 Головуючий у 1-й інстанції: Бабич А.М.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

У Х В А Л А

Іменем України

26 березня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Сорочко Є.О.

Суддів: Горбань Н.І.

Межевич М.В.

при секретарі Грисюк Г.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Каневі Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Каневі Черкаської області про визнання відмови неправомірною та стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області (далі - УПФУ в м. Каневі та Канівському районі) звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Каневі Черкаської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у прийнятті до відшкодування витрат на виплату і доставку щомісячної державної адресної допомоги за період 01.05.2014 р. по 31.10.2014 р. у розмірі 907,14 грн. та стягнення таких коштів.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 лютого 2015 року позов задоволено частково, визнано неправомірними дії відповідача щодо неприйняття до заліку та невідшкодування УПФУ в м. Каневі та Канівському районі коштів в сумі 907,14 грн., витрачених за період з 01.05.2014 р. по 31.10.2014 р., на виплату та доставку пенсії ОСОБА_3, призначеної у зв'язку з інвалідністю, отриманою на території країн Співдружності незалежних Держав, та стягнуто на користь позивача такі кошти. В іншій частині позову відмовлено.

На вказану постанову відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до матеріалів справи, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Каневі Черкаської областіне приймає до заліку витрати позивача у сумі 907,14 грн. за період з 01.05.2014 р. по 31.10.2014 р.

Вказана сума стосується згідно зі списками громадян, каліцтво яким заподіяно на підприємствах, розташованих на території країн Співдружності Незалежних Держав, призначення ОСОБА_3 пенсії з інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві.

Згідно з таблицями розбіжностей до інформації про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій з інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, з 01.05.2014 по 31.10.2014 відповідач не прийняв до заліку для відшкодування витрати на виплату пенсій громадянам держав-учасниць СНД та членам їх сімей, які отримали каліцтво в державах СНД, і переїхали на постійне місце проживання в Україну на загальну суму 907,14 грн., що підтверджуються розрахунком суми боргу.

При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що позивач просить відшкодувати витрати на виплату і доставку щомісячної державної адресної допомоги за період 01.05.2014 р. по 31.10.2014 р. у розмірі 907,14 грн. Однак, з доказів доданих до позовної заяви (розрахунок; список осіб, яким виплачена пенсія з інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; акт розбіжностей щомісячної звірки витрат потерпілих за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії з інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання) вбачається, що така заборгованість утворилась внаслідок неприйняття до заліку та невідшкодування витрачених УПФУ в м. Каневі та Канівському районі коштів за цей період саме на виплату та доставку пенсії ОСОБА_3, призначеної у зв'язку з інвалідністю, отриманою на території країн Співдружності незалежних Держав.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань зобов'язаний співпрацювати з фондами з інших видів соціального страхування у фінансуванні заходів, пов'язаних з матеріальним забезпеченням та наданням соціальних послуг застрахованим, у кожному конкретному випадку спільно приймаючи рішення щодо того, хто з них братиме участь у фінансуванні цих заходів.

Перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, передбачений статтею 21 цього Закону.

Відповідно до цієї статті Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зобов'язаний у встановленому законом порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження здоров'я, в тому числі пенсії по інвалідності від трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у разі настання страхового випадку.

Враховуючи те, що пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання є наслідком страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, належним страховиком, тим, хто має надавати застрахованій особі матеріальну допомогу чи соціальні послуги, відповідно до статті 25 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування №16/98-ВР від 14.01.1998 р., є Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Частиною 4 статті 26 вказаних Основ, встановлено, що якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат.

Згідно ст. 7 Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» потерпілі, документи яких не передані до Фонду, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. Кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.

Відповідно до ч. 2 п. 5 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

Таким чином, витрати, понесені органами Пенсійного фонду України у зв'язку із виплатою та доставкою пенсій по інвалідності від трудового каліцтва (у тому числі й пенсій особам, які стали інвалідами від нещасного випадку на виробництві на території колишніх республік СРСР), підлягають відшкодуванню за рахунок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України як належного страховика від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 04.06.2013 р. по справі №21-150а13 та від 06.06.2011 р. по справі №21-116а11.

Згідно ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

З огляду на те, що вказана заборгованість утворилась саме по виплаті та доставці пенсії ОСОБА_3, призначеної у зв'язку з інвалідністю, отриманою на території країн Співдружності незалежних Держав, а не з виплати і доставки щомісячної державної адресної допомоги, як було зазначено в позовній заяві, враховуючи положення ч. 2 ст. 11 КАС україни, суд першої інстанції обгрунтовано вийшов за межі позовних вимог та задовольнив позов в частині щодо заборгованості по виплаті та доставці пенсії у сумі 907,14 грн.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову частково, а тому апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Каневі Черкаської області необхідно залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2015 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Каневі Черкаської області залишити без задоволення , а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Горбань Н.І.

Межевич М.В.

Повний текст ухвали складено 31.03.2015 року

.

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Горбань Н.І.

Межевич М.В.

СудКиївський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення26.03.2015
Оприлюднено06.04.2015
Номер документу43383963
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —823/221/15

Ухвала від 13.02.2015

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

А.М. Бабич

Ухвала від 22.04.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Білуга С.В.

Ухвала від 26.03.2015

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Сорочко Є.О.

Ухвала від 18.03.2015

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Сорочко Є.О.

Постанова від 19.02.2015

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

А.М. Бабич

Ухвала від 05.02.2015

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

А.М. Бабич

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні