Рішення
від 30.03.2015 по справі 924/340/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"30" березня 2015 р.Справа № 924/340/15

за позовом державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг", за дорученням якої діє Хмельницька філія державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг", м. Хмельницький

до фермерського господарства "Бізон-1", с. Сахнівці Старокостянтинівського району Хмельницької області

про стягнення 4965,72 грн. пені, 5983,77 грн. інфляційних втрат, 499,87 грн. 3% річних

Суддя Смаровоз М.В.

Представники сторін:

позивача: Кордас Ж.А. - за довіреністю від 01.07.2014р.;

відповідача: не з'явився.

У судовому засіданні 30.03.2015р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

Позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить стягнути з відповідача 4965,72 грн. пені (за період з 15.12.2014р. по 19.02.2015р.), 5983,77 грн. інфляційних втрат (за період з грудня 2014р. по січень 2015р.), 499,87 грн. 3% річних (за період з 15.12.2014р. по 19.02.2015р.) на підставі укладеного між сторонами договору фінансового лізингу № 22-11-65 стз-пл/214 від 01.06.2011р.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач відзначив, зокрема, таке. Відповідно до умов вказаного договору ФГ "Бізон-1" зобов'язалось своєчасно та в повному обсязі сплачувати лізингові платежі. Розмір лізингових платежів, їх складових частин встановлюється додатком до договору „Графік сплати лізингових платежів". Згідно з графіком сплати лізингових платежів за користування сільськогосподарською технікою ФГ „Бізон-1" зобов'язаний був сплатити до 14.12.2014р. - 84660 грн. (сума відшкодування частини вартості техніки) та 11852,40 грн. (комісія за супроводження договору). Однак, відповідач взяті на себе зобов'язання щодо сплати в повному обсязі лізингових платежів виконано з порушенням строків проведення оплати. Як вказує позивач, сплата здійснювалась частинами, а саме: 03.02.2015р. - сплачено 10000 грн.; 12.02.2015р. сплачено 20000 грн.; 19.02.2015р. сплачено 54660 грн.; 20.02.2015р. сплачено 11852,40 грн. Також, як зазначено позивачем, графіком сплати визначено, що черговий платіж мав бути сплачений до 14.12.2014р., однак відповідачем сплата здійснювалась частинами, з порушенням строку сплати.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримує.

Незважаючи на те, що відповідач, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, відзив на позов не подав, позовні вимоги за суттю та розміром не оспорив, повноважного представника для участі у судовому засіданні не направив, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами згідно зі ст. 75 ГПК України.

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне.

01.06.2011р. між відкритим акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" (лізингодавцем) та фермерським господарством "Бізон-1" (лізингоодержувачем) було укладено договір фінансового лізингу № 22-11-65 стз-пл/214 (далі договір), відповідно до якого лізингодавець передає лізингоодержувачу у користування на визначений договором строк предмет лізингу, який набувається ним у власністьу постачальника, самостійно обраного лізингоодержувачем та визначений у додатку до договору „Найменування, кількість, ціна і вартість предмета лізингу", що є специфікацією предмета лізингу, а останній сплачує за це лізингові платежі на умовах договору (п. 1. договору).

Згідно із п.п. 2.1, 2.2, 2.3 договору лізингодавець на письмове замовлення лізингоодержувача для потреб останнього купує у постачальника предмет лізингу згідно Порядку використання коштів Державного бюджету України, що спрямовуються на придбання вітчизняної техніки і обладнання для агропромислового комплексу на умовах фінансового лізингу та заходи за операціями фінансового лізингу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2003 року № 1904. Строк лізингу відраховується з дати підписання акту приймання-передачі між сторонами, що укладається у 5 автентичних примірниках. Постачальник, перелік, кількість, ціна, вартість, строк лізингу, строк передачі і адреси місця передачі предмета лізингу встановлюються додатками до договору "Найменування, кількість, ціна і вартість предмета лізингу". Передача Предмета лізингу здійснюється на умовах ЕХW (місце передачі визначається в додатку) згідно з Міжнародними правилами Інкотермс в редакції 2000 року.

Розділом 3 договору визначені права та обов'язки сторін, де в п. 3.1. вказано, що лізингодавець має право, зокрема: передати предмет лізингу у власність лізингоодрежувачу після закінчення терміну лізингу за умови сплати останнім повної вартості предмета лізингу та належного виконання лізингоодержувачем всіх умов договору.

В свою чергу, лізингоодержувач зобов'язаний, зокрема: належним чином користуватися предметом лізингу та утримувати його відповідно до погоджених сторонами умов договору, згідно з якими він був переданий, з урахуванням фізичного зносу та змін стану предмету лізингу, сумлінно дотримуватися умов, норм і правил експлуатації, технічного обслуговування і ремонту, встановлених законодавством і інструкціями виробника; своєчасно та в повному обсязі сплачувати лізингові платежі відповідно до договору; за несплату частково або повністю лізингових платежів протягом 30 календарних днів або порушення правил утримання чи використання предмета лізингу на вимогу лізингодавця, надіслану згідно з п. 8.5. договору, протягом 17 календарних днів повернути йому предмет лізингу у визначене лізингодавцем місце разом з технічною документацією, одержано від постачальника, згідно з актом в технічно справному та комплектному стані (п. 3.4.).

Як передбачено п. 4.1 договору, за користування предметом лізингу одержувач сплачує лізингодавця лізингові платежі, що включають: попередній лізинговий платіж в частині відшкодування вартості предмета лізингу в розмірі 15 відсотків його вартості (включаючи ПДВ), на який не нараховується лізинговий платіж в частині комісії за організацію поставки предмета лізингу; комісію за організацію поставки предмета лізингу в розмірі 7 відсотків (без ПДВ) від невідшкодованої попереднім лізинговим платежем вартості предмету лізингу, відповідно до законодавства України щодо оподаткування податком на додану вартість; відшкодування вартості предмета лізингу рівними частками за весь термін лізингу від суми невідшкодованої попереднім платежем вартості предмета лізингу; комісію за супроводження договору в розмірі 7 відсотків річних (без ПДВ) від невідшкодованої попереднім лізинговим платежем та черговими платежами вартості предмета лізингу, відповідно до законодавства України щодо оподаткування податком на додану вартість.

Відповідно до п. 4.2. договору лізингоодержувач після укладення договору, на підставі виставленого лізингодавцем рахунку, який діє протягом трьох днів, перераховує на рахунки лізингодавця: попередній лізинговий платіж в розмірі, визначеному пунктом 4.1. даного Договору; комісію за організацію поставки техніки в розмірі, визначеному пунктом 4.1. даного договору. Датою сплати попереднього платежу та комісії за організацію поставки техніки є дата надходження коштів на рахунок лізингодавця.

Згідно з п. 4.3. договору з моменту підписання акту лізингоодержувач за користування предметом лізингу сплачує лізингодавцю чергові лізингові платежі, що включають: відшкодування вартості предмета лізингу рівними частками за весь термін лізингу від суми невідшкодованої попереднім платежем вартості предмета лізингу; комісію за супроводження договору в розмірі, визначеному пунктом 4.1. даного договору. Черговість сплати лізингових платежів в частині відшкодування вартості предмета лізингу та сплати комісії за супроводження договору кратна шести місяцям. Термін сплати кожного лізингового платежу встановлюється числом дати підписання акту. Перший лізинговий платіж сплачується через шість місяців з дати підписання акту, подальші платежі - через кожні шість місяців.

Як передбачено п. 4.4. договору, розмір лізингових платежів, їх складових частин встановлюється додатком до договору „Графік сплати лізингових платежів".

Розділом 5 договору визначений порядок передачі предмета лізингу, перехід права власності, де в п.п. 5.1, 5.2, 5.6 зазначено, що предмет лізингу передається лізингоодержувачу за актом за умови перерахування платежів та в порядку, визначеному п.4.2. договору. В разі належного виконання протягом усього строку дії договору зобов'язання щодо сплати всіх лізингових платежів, та інших зобов'язань, визначених договором, лізингоодержувач має право набути у власність предмет лізингу, який передається останньому на підставі акту із значенням остаточних розрахунків виконання умов договору.

Розділом 7 договору передбачена відповідальність сторін, де в п.п. 7.1. вказано, що 7.1, 7.7. договору вказано, що за порушення строків сплати лізингових платежів лізингоодержувач за кожен календарний день прострочення від несплаченої суми сплачує лізингодавця пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який нараховується пеня. Нарахування штрафних санкцій за невиконання грошових зобов'язань здійснюється на всю несплачену суму і припиняється тільки в разі виконання зобов'язань в повному обсязі.

Договір набирає чинності від дати надходження платежів, визначених та сплачених згідно з п. 4.2. договору і діє до закінчення строку лізингу, зазначеного в додатку до одговору „Найменування, кількість, ціна і вартість предмета лізингу", та виконання сторонами всіх зобов'язань за цим договором (п. 8.1.).

Як передбачено п. 9.3. договору, строк позовної давності за цим договором, у тому числі для стягнення заборгованості, пені, штрафу, інших видів неустойки, трьох процентів річних та індексу інфляції - 10 років.

Цей договір скріплений підписами та печатками обох сторін.

До договору доданий додаток № 1 „Найменування, кількість, ціна і вартість предмета лізингу", відповідно до якого вартість предмета лізингу становить 830000 грн., попередній лізинговий платіж складає 149400 грн., комісія 59262 грн., всього попередня оплата 208662 грн.

Порядок та розмір сплати лізингових платежів визначений графіком сплати лізингових платежів, який скріплений підписами та печатками обох сторін.

Між ТОВ „Херсонський машинобудівний завод" (продавцем-виготовлювачем), ФГ "Бізон-1" (лізингоодержувачем) та НАК "Украгролізинг" (лізингодавцем) складено акт приймання-передачі сільськогосподарської техніки № 23 від 14.06.2011р., відповідно до якого НАК "Украгролізинг" передає, а ФГ "Бізон-1" приймає згідно з документами, що підтверджують відвантаження техніки та дорученням лізингодавця предмет лізингу (сільськогосподарську техніку) вартістю 996000 грн.

Як вбачається з копій карток рахунку 3774, 3732 за період з 14.12.2014р. по 16.03.2015р. та банківських виписок по особовому рахунку НАК "Украгролізинг", ФГ "Бізон-1" перерахувало на користь НАК "Украгролізинг" 96512,40 грн. на підставі договору фінансового лізингу № 22-11-65 стз-пл/214 від 01.06.2011р. з порушення строків оплати.

В матеріалах справи також наявні: розрахунок заборгованості; копія Положення „Про Хмельницьку філію Національної акціонерної компанії „Украгролізинг", затвердженого рішенням правління НАК „Украгролізинг" від 17.05.2012р.; копія Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 20.01.2015р., копія Постанови КМУ № 951 від 31.08.2011р. тощо.

У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань позивач звернувся до суду з позовом.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги таке.

Пунктом 3 ст.3, ст.627 ЦК України закріплено принцип свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Ст. 526 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Як передбачено ст.193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст. 551 ЦК України, предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Як передбачено ст. 806 ЦК України, за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі).

Беручи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти (зокрема, факт порушення строків сплати відповідачем платежів, передбачених умовами договору фінансового лізингу № 22-11-65 стз-пл/214 від 01.06.2011р.) та зміст позовних вимог, суд вважає правомірними вимоги щодо стягнення з відповідача 4965,72 грн. пені, 5983,77 грн. інфляційних втрат, 499,87 грн. 3% річних.

Відповідачем доказів на підтвердження добровільного погашення вказаної заборгованості не подано.

За таких обставин, позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи та підлягають задоволенню зі стягненням з відповідача судових витрат по справі згідно зі ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст.1, 2, 4 5 , 12, 13, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фермерського господарства "Бізон-1" (с. Сахнівці Старокостянтинівського району Хмельницької області, ідентифікаційний код 21347802) на користь державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" (м. Київ, вул. Мечникова, 16 а, ідентифікаційний код 30401456) 4965,72 грн. пені, 5983,77 грн. інфляційних втрат, 499,87 грн. 3% річних, 1827 грн. відшкодування судового збору.

Видати наказ.

Повний текст рішення складено 03.04.2015р.

Суддя М.В. Смаровоз

Віддрук. 2 прим.: 1 - до справи; 2 - відповідачу (31134, Хмельницька обл., Старокостянтинівський р-н, с. Сахнівці).

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення30.03.2015
Оприлюднено07.04.2015
Номер документу43412306
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/340/15

Рішення від 30.03.2015

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

Ухвала від 13.03.2015

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Смаровоз М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні