cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м. Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/3706/15-г 01.04.15 р.
За позовом Публічного акціонерного товариства "ПРАЙМ-БАНК"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "КОРПОРАТИВНІ КОМУНІКАЦІЇ
"ФЛІП МЕНЕЖМЕНТ"
про стягнення 26 881 831,48 грн.
Суддя Зеленіна Н.І.
При секретарі судового засідання Пархоменко Ю.Л.,
за участю представників сторін:
від позивача: Захаров І.Ф. за довіреністю № 28 від 03.03.2015 р.;
від відповідача: не з'явився.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство "ПРАЙМ-БАНК" звернулось до господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "КОРПОРАТИВНІ КОМУНІКАЦІЇ "ФЛІП МЕНЕЖМЕНТ" про стягнення 26 881 831,48 грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за кредитним договором № 1451/1380-1 від 28.11.2012 р.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 20.02.2015 р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 03.03.2015 р.
Ухвалою від 03.03.2015 р. розгляд справи відкладено на 19.03.2015 р.
У судовому засіданні 19.03.2015 р. представник позивача подав клопотання про продовження строку вирішення спору у справі на 15 днів.
Ухвалою від 19.03.2015 р. продовжено строк вирішення спору у справі на 15 днів, розгляд справи відкладено на 01.04.2015 р.
Представник відповідача в судове засідання 01.04.2015 р. повторно не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позовну заяву та витребуваних судом матеріалів не надав. Жодних заяв, клопотань через відділ діловодства суду від відповідача не надходило.
До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи. Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. Примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками «адресат вибув», «адресат відсутній» і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій (п. 4 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 02.06.2006 № 01-8/1228 «Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році», п. 11 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2007 № 01-8/123 «Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році», п. 3.6. роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 18.09.1997 № 02-5/289 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України»).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній матеріалами у відповідності до вимог ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
У судовому засіданні 01.04.2015 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши наявні в справі матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
28.11.2012 р. між Публічним акціонерним товариством "ПРАЙМ-БАНК" (надалі - позивач, Кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "КОРПОРАТИВНІ КОМУНІКАЦІЇ "ФЛІП МЕНЕЖМЕНТ" (надалі - відповідач, Позичальник) укладено кредитний договір № 1451/1380-1, з подальшими змінами, внесеними додатковими угодами (надалі - Договір).
Відповідно до п. п. 1.1., 2.2. Договору (в редакції Додаткової угоди № 4 від 18.03.2014 р.), Кредитор, на положеннях та умовах цього Договору, надає Позичальнику кредит в формі відновлюваної кредитної лінії з загальним лімітом кредитування в сумі 24 000 000,00 грн. (Двадцять чотири мільйони гривень, 00 копійок), зі строком користування до "25" лютого 2016 року. Кредитні кошти надаються Позичальнику для ведення статутної діяльності.
Пунктом 3.1. Договору (в редакції Додаткової угоди № 6 від 30.07.2014 р.) встановлено, що плата за кредит встановлюється у розмірі 12,7% (дванадцять цілих, сім десятих) процентів річних.
Згідно з п. п. 4.1.1. Договору (в редакції Додаткової угоди № 2 від 19.08.2013 р.), на умовах цього Договору Кредитор зобов'язався відкрити Позичальнику позичковий рахунок №206323011380 та надавати з нього Позичальнику в безготівковій формі кредитні кошти в межах ліміту відкритої кредитної лінії, при наявності у Кредитора вільних кредитних ресурсів та за умови наявності забезпечення, та документів щодо цільового використання кредитних коштів. При цьому надання кредитних коштів здійснюється Кредитором протягом 5(п'яти) робочих днів з моменту надання Кредитору письмових заяв Позичальника, що є невід'ємними додатками до цього Договору. Надання кредиту Кредитор здійснює шляхом зарахування суми кредиту з позичкового рахунку Позичальника №206323011380 на його поточний рахунок №260013011380, відкритий у Кредитора.
Пунктами 3.2. - 3.5. Договору визначено, що обчислення строку надання кредиту, нарахування процентів здійснюється за фактичне число календарних днів користування кредитом. При цьому, для нарахування процентів за кредитом день надання кредиту та день його повернення Позичальником Кредитору - вважаються одним днем. При розрахунку процентів використовується метод "факт/365", виходячи з фактичної кількості днів у місяці та 365 днів у році. Проценти за користування кредитом нараховуються Кредитором щоденно та сплачуються Позичальником в валюті кредиту на рахунок нарахованих процентів №206873011380, що відкритий у Кредитора: щомісячно до 15-го числа поточного місяця за фактичну кількість календарних днів попереднього місяця; в день закінчення строку дії кредитного договору та/або при достроковому погашенні за фактичну кількість календарних днів користування кредитними коштами в поточному місяці. Перша дата сплати процентів за користування кредитними коштами - 15.01.2013 року. З підписанням цього Договору, у відповідності з чинним законодавством, Позичальник надає Кредитору право самостійно визначати порядок погашення кредитної заборгованості (кредиту, процентів за користування кредитом, штрафів та пені). При наявності заборгованості по кредиту й процентах за користування ним, у першу чергу сплаті підлягають прострочені до сплати проценти, а після повного їх погашення - сума кредиту.
Зобов'язанням, згідно ст. 509 Цивільного кодексу України, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно зі статтею 1049 ЦК України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі) у строк та в порядку, встановлені договором.
Відповідно до ст. ст. 626-629 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків; відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості; зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства; договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено обов'язковість договору для виконання сторонами.
В силу положень ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач зобов'язання за Договором виконав належним чином, надавши відповідачу кредитні кошти у відповідності до умов Договору, проте відповідач своїх зобов'язань щодо повернення наданого кредиту належним чином та у встановлений Договором строк не виконав, у зв'язку з чим станом на час розгляду справи допустив заборгованість перед позивачем у загальному розмірі 23 895 400,00 грн.
Пунктами 4.3.4. (в редакції Додаткової угоди № 2 від 19.08.2013 р.), 5.1. - 5.3. Договору сторони погодили, що у разі невиконання Позичальником умов, викладених в п. 4.2.2, 4.2.3, 4.2.5, 4.2.9, 4.2.10. цього Договору та/або умов Договорів застави, що укладені у забезпечення виконання зобов'язань Позичальника за цим Договором, втрати та/або зменшення вартості забезпечення, що зазначене у Договорах застави, використання кредиту чи його частки за нецільовим призначенням, погіршення фінансового стану Позичальника Кредитор має право вимагати від Позичальника дострокового повернення кредиту, стягнення заборгованості Позичальника за кредитом, включаючи нараховані проценти за користування кредитом, штрафи, пені. За порушення строків повернення кредиту, сплати процентів за користування кредитом Позичальник сплачує Кредитору пеню від суми простроченого платежу в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла на час виникнення заборгованості, за кожний день прострочення. За використання кредиту не за цільовим призначенням Позичальник сплачує Кредитору штраф, в розмірі 25% від суми кредиту, використаної на цілі, що не передбачені цим Договором. За порушення умов і строків, передбачених п. 3.5, 4.2.3, 4.2.5, 4.2.7, 4.2.9, 4.2.10, 4.2.11. цього Договору, Позичальник зобов'язаний сплачувати Кредитору штраф в розмірі 0,2% від суми кредиту, що зазначена у п.1.1. цього Договору за кожний випадок невиконання або неналежного виконання цих зобов'язань.
За приписами ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Статтею 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" передбачено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочу платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня (ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань").
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За розрахунком позивача, перевіреним судом та не спростованим у встановленому порядку відповідачем, останній має, крім суми кредиту, також сплатити 1 366 350,76 грн. заборгованості по процентам, 1 560 729,69 грн. пені за порушення строків повернення кредиту та 59 351,03 грн. пені за порушення строків сплати відсотків.
Відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст. 34 Кодексу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Як встановлено ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
В порядку, передбаченому ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідач відзиву на позовну заяву та будь-яких заперечень по суті спору не надав, тверджень позивача у встановленому законом порядку не спростував.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими наявними в матеріалах справи доказами та не спростованими належним чином та у встановленому законом порядку відповідачем, а відтак такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 4 3 , 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КОРПОРАТИВНІ КОМУНІКАЦІЇ "ФЛІП МЕНЕЖМЕНТ" (01103, м. Київ, вул. Німанська, 10, літера А, офіс 15; код ЄДРПОУ 38389940) на користь Публічного акціонерного товариства "ПРАЙМ-БАНК" (03049, м. Київ, вул. Богданівська, 24; код ЄДРПОУ 26051650) 23 895 400 (двадцять три мільйони вісімсот дев'яносто п'ять тисяч чотириста) грн. 00 коп. заборгованості за кредитом, 1 366 350 (один мільйон триста шістдесят шість тисяч триста п'ятдесят) грн. 76 коп. заборгованості по сплаті процентів, 1 560 729 (один мільйон п'ятсот шістдесят тисяч сімсот двадцять дев'ять) грн. 69 коп. пені за несвоєчасне погашення кредиту та 59 351 (п'ятдесят дев'ять тисяч триста п'ятдесят одну) грн. 03 коп. пені за несвоєчасну сплату процентів.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КОРПОРАТИВНІ КОМУНІКАЦІЇ "ФЛІП МЕНЕЖМЕНТ" (01103, м. Київ, вул. Німанська, 10, літера А, офіс 15; код ЄДРПОУ 38389940) в доход Державного бюджету України (одержувач Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код ЄДРПОУ 37993783, МФО 820019, р/р 31215206783001) 73 080 (сімдесят три тисяч вісімдесят) грн. 00 коп. судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено 06.04.2015 р.
Суддя Н.І. Зеленіна
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.04.2015 |
Оприлюднено | 09.04.2015 |
Номер документу | 43437560 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Зеленіна Н.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні