cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" квітня 2015 р.Справа № 916/540/15-г
Позивач: Комунальне підприємство „Іллічівськводоканал"
Відповідач: Комунальне підприємство „Сухолиманський"
Про: стягнення 335783,33 грн.
Суддя Демешин О. А.
Представники:
від позивача: Поведик Т.П. - довіреність
від відповідача: Панчук А.Д.- довіреність
СУТЬ СПОРУ: Комунальне підприємство „Іллічівськводоканал" (далі - позивач) звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Комунального підприємства „Сухолиманський" (далі - відповідач) про стягнення 335783,33 грн. заборгованості за послуги водопостачання.
Відповідач позов не визнав, з підстав, викладених у відзиві на позов від 04.03.2015 року.
08.03.2015 року позивач надав суду додаткові пояснення з врахуванням відзиву відповідача в яких зазначив про часткове погашення боргу відповідачем та залишок заборгованості в сумі 259783 гривні 38 коп. З огляду на те, що заява про зменшення позовних вимог в порядку, передбаченому ст.22 ГПК України, позивачем не надавалась та доказів направлення такої заяви відповідачу позивачем, також, не надано - судом розглядаються по суті позовні вимоги про стягнення з відповідача 335783,33грн., що заявлені в позовній заяві.
В С Т А Н О В И В :
07.02.2011 року позивач (водоканал) та відповідач (абонент) уклали Договір № 228 на послуги з водопостачання, за яким позивач надає послуги з постачання питної води на об'єкти відповідача, який своєчасно сплачує за надані йому послуги. Строк дії Договору встановлено до 07.02.2012 року з подальшою щорічної пролонгацією.
Відповідно до підпункту 3.1 договору облік спожитої води здійснюється за показниками засобів обліку води, встановлених на об'єктах відповідача.
Згідно п. 3.2. Договору оплата послуг водокористування здійснюється щомісячно до 5 числа місяця, наступного за розрахунковим, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок позивача.
За період з 01.09.2014 року по 31.12.2014 року включно відповідачем було згідно показників засобу обліку спожитої води та наданих, відповідно до умов договору, звітів про водоспоживання спожито 42 330 куб. метрів води, а саме: вересень 2014 року - 16 405 куб. м.; жовтень 2014 року - 9599 куб. м.; листопад 2014 року - 8930 куб. м.; грудень 2014 року - 7396 куб. м.
При цьому, суд встановив, що на момент укладення договору діяв тариф з централізованого водопостачання для населення у розмірі 2,88 грн. за 1 куб. м, з урахуванням ПДВ, який було затверджено рішенням виконавчого комітету Іллічівської міської ради від 23.10.2008 року № 1067 (введено в дію з 01.11.2008 року). З 12.11.2011 року вступили в дію тарифи для населення на послуги з централізованого водопостачання у розмірі 3,74 грн. за 1 куб. м з урахуванням ПДВ.
13.06.2014 р. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг постановою № 658 встановила з 01 липня 2014 року комунальному підприємству „Іллічівськводокапал" тарифи на централізоване водопостачання - 9,36 грн. за 1 куб.м. (без врахування ПДВ).
Проте, відповідач не сплачував за надані послуги з водопостачання, у зв'язку із чим у нього виникла заборгованість за період з 01.09.2014 року по 31.12.2014 року включно у загальному розмірі 359783,88 грн., що підтверджується актом звіряння взаєморозрахунків станом на 01.01.2015 року. Відповідачем було частково сплачено суму боргу, а тому, на теперішній час, заборгованість КП „Сухолиманський" складає 335783,33 грн.
Вимоги щодо грошових зобов'язань позивач виклав у претензії № 3 від 21.10.2014 року та № 6 від 09.12.2014 року, на які відповіді або пояснень від відповідача не надходило.
Відповідач позов не визнав, зазначивши у відзиві на позов, що між Позивачем та Відповідачем не досягнуто згоди стосовно істотної умови договору - нової ціни (тарифу) на водопостачання, а тому, на думку Відповідача, у Позивача немає законних підстав вимагати погашення боргу за водопостачання, нарахованого за новим тарифом.
Крім того, відповідач, вважає що одностороннє значне підвищення тарифів на водопостачання, вчинене Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг на підставі пропозицій та розрахунків Позивача, призвело до порушення прав кінцевих споживачів послуг водопостачання - членів територіальної громади села Сухий Лиман.
Відповідач також вважає, що Позивачем було надано недостовірну інформацію в частині цін на придбання води до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, на підставі якої останньою був затверджений завищений тариф на водопостачання.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов наступних висновків:
Згідно ч. 3 ст. 6 ЦК України сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.
Відповідно ч. 2 ст. 67 ГК України підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Відповідно до ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч.1 ст. 903 ЦК України).
Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Ч. 1,2,3 ст. 11 ЦК України встановлено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 22 Закону України „Про питну воду та питне водопостачання" споживачі питної води зобов'язані: своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення.
Відповідно п. 5. ч. 3 ст. 20 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов'язаний: оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
П. 3.7. „Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України", затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року N 190, визначено, що розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються усіма споживачами щомісячно відповідно до умов договору.
Отже, відповідачем порушено умови Договору, а також ст. 22 Закону України „Про питну воду та питне водопостачання", п. 3 ст. 20 Закону України „Про житлово-комунальні послуги", п.п. 20, 30 Постанови КМУ „Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" від 21.07.2005 року № 630, п. 3.7. Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 року № 190 „Про затвердження Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України".
Щодо обставин, викладених відповідачем у відзиві, суд вважає за необхідне звернути увагу відповідача на наступне:
Відповідно до Закону України „Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" від 09.07.2010 р. № 2479, статті 5 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 року № 1875, державним колегіальним органом, що здійснює регулювання діяльності у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.
Пунктом 2 частини 1 статті 28 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" від 22.06.2014 р. № 1283 передбачено, що до відання виконавчих органів сільськіх, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення , перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
13.06.2014 р. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг постановою № 658 встановила з 01 липня 2014 року комунальному підприємству „Іллічівськводоканал" тарифи на централізоване водопостачання - 9,36 грн. за 1 куб.м (без врахування ПДВ), та на централізоване водовідведення - 5,06 грн. за 1 куб.м (без врахування ПДВ). Зазначені тарифи є єдиними для населення, юридичних та бюджетних установ.
На даний час діюче законодавство передбачає єдиний підхід до формування тарифів, таким чином споживачі послуг 100 % зобов'язані відшкодовувати вартість спожитих послуг.
Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 13.06.2014 року № 658, є обов'язковою для виконання. Відповідно до п.п. 17,18 статті 6 Закону України „Про державне регулювання у сфері комунальних послуг".
Інші обставини, на які посилається відповідач у відзиві не можуть бути предметом дослідження по цій справі, оскільки предметом даного спору є не виконання договірних зобов'язань у частині несвоєчасної та неповної плати відповідачем за послуги з водопостачання.
Позивачем правильно розраховано заборгованість відповідача на підставі показників приборів обліку і по встановленому тарифу.
Крім того, як зазначалось вище, в Акті звірки взаєморозрахунків відповідачем підтверджено наявність у нього заборгованості за водопостачання станом на 31.12.2014р. в розмірі 359783,88грн., виходячи з тарифу 9,36грн. за 1 куб.м., та частково цю заборгованість погашено.
З матеріалів справи вбачається, що після звернення до суду з позовом по цій справі, відповідач ще частково погасив заборгованість перед позивачем, сплативши останньому 75999,95грн.
Таким чином, в частині стягнення цієї суми між сторонами відсутній предмет спору. Відповідно до п.1-1 ч.1 ст.80 ГПК України, господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
На підставі викладеного позов підлягає частковому задоволенню з покладанням на відповідача витрат по судовому збору у повному обсязі, приймаючи до уваги часткове погашення боргу після звернення позивача до суду з позовною заявою по цій справі.
Провадження у справі в частині стягнення 75999,95грн. слід припинити.
Керуючись ст.ст. 44, 49, п.1-1 ч.1 ст.80, ст.ст.82-85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити частково
2. Стягнути з Комунального підприємства „Сухолиманський" (67821, Одеська обл., Овідіопольський район, с. Сухий Лиман, вул. Чорноморців 100, код - 32695487) на користь Комунального підприємства „Іллічівськводоканал" (68003, Одеська обл., м. Іллічівськ, вул. Леніна 41-а, код - 32927653): 259783 гривні 38 коп. боргу та 6715 гривень 67 коп. судового збору.
3. Провадження у справі в частині стягнення 75999,95грн. - припинити
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 06 квітня 2015 р.
Суддя О.А. Демешин
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 01.04.2015 |
Оприлюднено | 09.04.2015 |
Номер документу | 43437869 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Демешин О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні