Справа № 203/1288/15-ц
2/0203/622/2015
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2015 року Кіровський районний суд міста Дніпропетровська в складі:
головуючого-судді - Казака С.Ю.
при секретарі - Місюра К.А.
за участю представника позивача - ОСОБА_1
представнику відповідача - Шутко О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛУБ ПУТЕШЕСТВИЙ» про стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого посилався на те, що 16.12.2014 року між ним та відповідачем було укладено договір №16.12.14/40 про організацію туристичного обслуговування, відповідно до п.1.1 якого туроператор прийняв на себе зобов'язання здійснити пошук і підбір варіантів замовленого туристичного продукту, укласти від імені туриста та осіб, які прямують з ним, угоди з особами, які безпосередньо надають туристичні та додаткові послуги, у тому числі здійснити їх бронювання і оплату. Згідно додатку до договору №1 від 16.12.2014 року відповідачем була складена заявка, в якій зазначена дата початку та закінчення туру: 24.01.2015 - 31.01.2015 року; країна відпочинку: Об'єднані Арабські Емірати; місто розташування готелю: м.Дубай; кількість осіб: 5; вартість туру: 224230 грн. Вартість туристичної поїздки в розмірі 224230 грн. ним була сплачена в день підписання договору. Однак, відповідач не виконав своїх зобов'язань за договором та на його письмову претензію від 27.01.2015 року лише частково повернув кошти в сумі 15573 грн. Решта суми в розмірі 208657 грн. йому до теперішнього часу не повернута. З урахуванням зазначеного, позивач просив суд стягнути з відповідача на його користь грошові кошти в сумі 208657 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позов та, посилаючись на викладені в ньому підстави, просила задовольнити останній в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що позовні вимоги є безпідставними та не ґрунтуються на законі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 16.12.2014 року між ОСОБА_3 та Товариством з обмеженою відповідальністю «КЛУБ ПУТЕШЕСТВИЙ» було укладено договір №16.12.14/40 про організацію туристичного обслуговування.
Згідно п.1.1 предметом даного договору є надання послуг з організації туристичного обслуговування, спрямованих на придбання туристом туристичного продукту - комплексу туристичних та супутніх послуг, необхідних туристу для здійснення ним та особам, що його супроводжують, туристичної подорожі за обраним туристичним маршрутом.
Також вказаним пунктом договору передбачено, що на виконання останнього туроператор зобов'язується по заказу та за рахунок туриста здійснювати ряд юридичних та фактичних дій, необхідних для організації туристичного обслуговування, а саме - надати туристу інформаційно-консультативні послуги, здійснити пошук та підбір варіантів замовленого продукту, укласти від імені туриста та осіб. Що його супроводжують, угоди з особами, що безпосередньо надають туристичні та супроводжуючі послуги (авіакомпаніями, страховими компаніями, гостинцями, туроператорами та інш.), в тому числі здійснювати їх бронювання та оплату.
Згідно додатку №1 до договору від 16.12.2014 року відповідачем була складена заявка, в якій зазначена дата початку та закінчення туру: 24.01.2015 - 31.01.2015 року; країна відпочинку: Об'єднані Арабські Емірати; місто розташування готелю: м.Дубай; кількість осіб: 5; вартість туру: 224230 грн.
Відповідно до квитанції до прибуткового касового ордеру №888 від 16.12.2014 року вартість туристичної поїздки в розмірі 224230 грн. була сплачена позивачем.
На підставі рахунку-фактури №SF-284363 від 16.12.2014 року відповідач платіжним дорученням №664 від 17.12.2014 року сплатив вартість туристичного продукту в сумі 208476 грн. 45 коп. туроператору в особі Товариства з обмеженою відповідальністю «Ньюз Тревел» та останній прийняв до виконання заявку позивача, оформивши візи до Об'єднаних Арабських Еміратів на позивача та двох осіб, що його супроводжують.
Однак, в подальшому Товариством з обмеженою відповідальністю «Ньюз Тревел» туристичний продукт згідно оформленої заявки надано не було.
Видатковим касовим ордером від 06.02.2015 року відповідачем було повернуто ОСОБА_3 винагороду за договором в сумі 15753 грн.
Вимоги відповідача до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ньюз Тревел» про повернення позивачу коштів за не наданий туристичний продукт, було залишено без реагування.
Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України «Про туризм», Законом України «Про захист прав споживачів» та нормами ЦК України.
Так, відповідно до ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст.901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
Відповідно до ст.903 ЦК України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
У разі неможливості виконати договір про надання послуг, що виникла не з вини виконавця, замовник зобов'язаний виплатити виконавцеві розумну плату. Якщо неможливість виконати договір виникла з вини замовника, він зобов'язаний виплатити виконавцеві плату в повному обсязі, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст.906 ЦК України збитки, завдані замовнику невиконанням або неналежним виконанням договору про надання послуг за плату, підлягають відшкодуванню виконавцем, у разі наявності його вини, у повному обсязі, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ст.1000 ЦК України за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя.
Договором доручення може бути встановлено виключне право повіреного на вчинення від імені та за рахунок довірителя всіх або частини юридичних дій, передбачених договором. У договорі можуть бути встановлені строк дії такого доручення та (або) територія, у межах якої є чинним виключне право повіреного.
Статтею 1 Закону України «Про туризм» передбачено, що туристичний продукт - це попередньо розроблений комплекс туристичних послуг, який поєднує не менше, ніж дві такі послуги, що реалізується або пропонується для реалізації за визначеною ціною, до складу якого входять послуги перевезення, послуги розміщення та інші туристичні послуги, не пов'язані з перевезенням і розміщенням (послуги з організації відвідувань об'єктів культури, відпочинку та розваг, реалізації сувенірної продукції тощо).
Згідно ст.5 Закону України «Про туризм» учасниками відносин, що виникають при здійсненні туристичної діяльності, є юридичні та фізичні особи, які створюють туристичний продукт, надають туристичні послуги (перевезення, тимчасового розміщення, харчування, екскурсійного, курортного, спортивного, розважального та іншого обслуговування) чи здійснюють посередницьку діяльність із надання характерних та супутніх послуг, а також громадяни України, іноземці та особи без громадянства (туристи, екскурсанти, відвідувачі та інші), в інтересах яких здійснюється туристична діяльність.
Суб'єктами, що здійснюють та/або забезпечують туристичну діяльність, є:
· туристичні оператори (далі - туроператори) - юридичні особи, створені згідно із законодавством України, для яких виключною діяльністю є організація та забезпечення створення туристичного продукту, реалізація та надання туристичних послуг, а також посередницька діяльність із надання характерних та супутніх послуг і які в установленому порядку отримали ліцензію на туроператорську діяльність;
· туристичні агенти (далі - турагенти) - юридичні особи, створені згідно із законодавством України, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють посередницьку діяльність з реалізації туристичного продукту туроператорів та туристичних послуг інших суб'єктів туристичної діяльності, а також посередницьку діяльність щодо реалізації характерних та супутніх послуг.
·
Відповідно до ст.20 Закону України «Про туризм» за договором на туристичне обслуговування одна сторона (туроператор, який укладає договір безпосередньо або через турагента) зобов'язується надати за замовленням іншої сторони (туриста) комплекс туристичних послуг (туристичний продукт), а турист зобов'язується оплатити його.
До договору на туристичне обслуговування застосовуються загальні положення договору про надання послуг, якщо інше не передбачено законом. Договір на туристичне обслуговування укладається в письмовій чи електронній формі відповідно до закону.
Туроператор несе перед туристом відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування.
Згідно ст.24 Закону України «Про туризм» туроператор зобов'язаний надавати туристичні послуги в обсягах та в терміни, обумовлені договором.
Абзацом 1 ч.1 ст.10 Закону України «Про захист прав споживачів» визначено, що споживач має право відмовитися від договору про виконання робіт (надання послуг) і вимагати відшкодування збитків, якщо виконавець своєчасно не приступив до виконання зобов'язань за договором або виконує роботу так повільно, що закінчити її у визначений строк стає неможливим.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, подорож позивача та членів його сім'ї до Об'єднаних Арабських Еміратів є туристичним продуктом, який створений туристичним оператором - Товариством з обмеженою відповідальністю «Ньюз Тревел» і реалізовувався туристичним агентом - Товариством з обмеженою відповідальністю «КЛУБ ПУТЕШЕСТВИЙ» на підставі агентського договору №0303/95 від 03.03.2011 року.
Таким чином, виходячи з зазначених вище положень Закону України «Про туризм», Закону України «Про захист прав споживачів» та ЦК України, а також встановлених по справі обставин, суд вважає, що саме туроператор в особі Товариства з обмеженою відповідальністю «Ньюз Тревел» повинен нести майнову відповідальність за порушення законодавство в галузі туристичної діяльності при наданні туристичної послуги позивачу.
З урахуванням цього, за відсутності вини Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛУБ ПУТЕШЕСТВИЙ», повернення останнім позивачу отриманої за договором винагороди в сумі 15753 грн., а також, що решта сплачених позивачем коштів в сумі 208476 грн. 45 коп. було перераховано туроператору - Товариству з обмеженою відповідальністю «Ньюз Тревел», з вини якого фактично не було надано туристичний продукт позивачу, а також той факт, що останнє позивачем до участі у справі в якості відповідача не залучалось та відповідних клопотань не заявлялось, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 заявлені до неналежного відповідача, є необґрунтованими та в задоволенні останніх слід відмовити повністю.
В зв'язку з відмовою в задоволенні позову та звільненні позивача відповідно до закону від сплати судового збору, судові витрати по справі слід компенсувати за рахунок держави.
Застосовані згідно ухвали суду від 04.03.2015 року заходи забезпечення позову залишити в силі до набрання законної сили судовим рішенням по справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1,5,20,24 Закону України «Про туризм», ст.ст.526, 901,903, 906,1000 ЦК України, ст.10 Закону України «Про захист прав споживача», ст.ст.10,11,27,31,33,57-60,88,154,212-215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛУБ ПУТЕШЕСТВИЙ» про стягнення коштів - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Дніпропетровської області через Кіровський районний суд м.Дніпропетровська шляхом подачі протягом десяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час
проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя С.Ю.Казак
Суд | Кіровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 30.03.2015 |
Оприлюднено | 10.04.2015 |
Номер документу | 43449021 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Дніпропетровська
Казак С. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні