ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну 16тел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
"07" квітня 2015 р. Справа № 911/567/15
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Текнології», м. Київ
до відповідача товариства з додатковою відповідальністю «Броварський завод комунального устаткування», м. Бровари
про стягнення 1448,24 грн.
Суддя О.В. Конюх
представники сторін:
від позивача: Малишев В.О., уповноважений, довіреність від 10.01.2015р. б/н;
від відповідача: Грушовець А.С., уповноважена, довіреність від 23.02.2015р.;
СУТЬ СПОРУ :
позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Глобал Текнології», м. Київ, звернувся до господарського суду Київської області з позовом до відповідача - товариства з додатковою відповідальністю «Броварський завод комунального устаткування», м. Бровари Київської області, в якому просив стягнути з відповідача 1448,24 грн. збільшення ціни товару (курсової різниці), та покласти на відповідача судовий збір.
Позов обґрунтований тим, що позивачем відповідачу був поставлений товар за накладною від 17.02.2014р. № РН-0000279 на суму 4087,80 грн., який відповідачем був оплачений 29.04.2014р. платіжним дорученням від 29.04.2014р. № 312. Згідно умов договору поставки від 08.01.2014р. № 450114 сторонами передбачено можливість зміни ціни на товар у випадку, якщо на дату оплати виникло збільшення або зменшення більше ніж на 3% курсу продажу євро на МВР відносно такого курсу на день поставки. У такому випадку збільшення ціни відображається в додатковому рахунку та покупцю надається коригуюча накладна. Позивач твердить, що відповідач наданий рахунок на збільшення ціни товару не оплатив, коригуючу накладну не підписав, у зв'язку з чим просить суд стягнути з відповідача суму дооцінки вартості ціни товару (курсову різницю) в судовому порядку.
Ухвалою від 16.02.2015р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 911/567/15 та призначено справу до розгляду на 03.03.2015р.
Ухвалою від 03.03.2015р. розгляд справи було відкладено на 24.03.2015р.
Відповідач письмового відзиву на позов не подав, в судовому засіданні представник відповідача в усних поясненнях проти позову заперечив. В судовому засіданні відповідно до частини третьої ст. 77 ГПК України оголошено перерву до 07.04.2015р. до 11 год. 00 хв., про що представникам сторін було повідомлено особисто під розпис.
Після оголошеної перерви позивачем подані додаткові письмові пояснення по суті позовних вимог.
Розглянувши позов товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Текнології», м. Київ (далі по тексту - ТОВ «Глобал Текнології») до відповідача - товариства з додатковою відповідальністю «Броварський завод комунального устаткування», м. Бровари Київської області (далі по тексту - ТДВ «БЗКУ»), всебічно та повно вивчивши зібрані у справі докази, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
відповідно до ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема з правочинів. Майново-господарські зобов'язання між суб'єктами господарювання виникають на підставі договорів (стаття 179 ЦК України) і сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначені умов договору (стаття 627 ЦК України).
Підставою виникнення взаємних прав та обов'язків сторін у справі є укладений 08.01.2014р. між ТОВ «Глобал Текнології» (продавець) та ТДВ «БЗКУ» (покупець) Договір поставки № 450114 (далі - Договір), відповідно до умов якого постачальник зобов'язався передати у власність покупця товар, а покупець зобов'язався прийняти цей товар та провести його оплату. Згідно умов Договору:
- продавець поставляє товар окремими партіями у відповідності із замовленнями покупця на умовах DDR (склад покупця) або EXW (доставка із складу продавця). У накладній на товар продавець зазначає найменування товару, кількість, вартість кожної асортиментної позиції (пункти 2.5, 2.6, 2.8 Договору);
- оплата здійснюється на протязі 30 (тридцяти) календарних днів з моменту отримання товару (пункт 4.6 Договору);
- ціна на товар встановлюється в національній валюті України виходячи з еквіваленту євро згідно з курсом продажу євро на МВР на момент поставки та сплачується в національній валюті. Ціна на товар може бути змінена, якщо на дату оплати товару виникло збільшення або зменшення більше ніж на 3% курсу продажу євро на МВР відносно такого курсу на день поставки. В такому випадку збільшена ціна на товар відображається в додатковому рахунку та покупцю надається коригуюча накладна. Ціна на товар визначається без додаткового узгодження за формулою Ц=Цп(А2/А1), де Цп - ціна на дату поставки, А1 - курс продажу євро на МВР на дату поставки, А2 - курс продажу євро на МВР на день здійснення оплати. Відомості про курси євро визначаються за даними сайту www.finance.ua (розділ 4 Договору).
Укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором поставки. Згідно положень статті 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості регулювання укладення та виконання договорів поставки.
Відповідно до частини 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статей 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Позивачем була здійснена поставка товару відповідачу, про що свідчить залучена до матеріалів справи копія підписаної обома сторонами та скріпленої печатками обох сторін видаткової накладної, та відповідачем не заперечується, а саме:
від 17.02.2014р. № РН-0000279 на суму 4087,80 грн.
Товар був відповідачем отриманий за довіреністю від 17.02.2014р. № 86, копія якої залучена до матеріалів справи. Курс продажу Євро на МВР на 17.02.2014р. становив 1214,27 грн. за 100 євро (за даними сайту www.finance.ua , як передбачено сторонами у Договорі).
Відповідно до частини 1 ст. 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Пунктом 4.6 Договору сторонами погоджено, що оплата здійснюється протягом 30 календарних днів з моменту отримання товару. За таких обставин, товар, поставлений за накладною від 17.02.2014р. №РН-0000279 мав бути оплачений відповідачем до 19.03.2014р. включно.
Як вбачається з доданої до матеріалів справи виписки по особовому рахунку позивача, відповідач товар, отриманий за вказаною накладною, оплатив із запізненням, а саме платіжним дорученням від 29.04.2014р. № 312. Курс продажу Євро на МВР на 29.04.2014р. становив 1626,23 грн. за 100 євро.
За таких обставин, судом встановлено, що курс продажу євро на міжбанківському валютному ринку станом на дату оплати товару (29.04.2014р.) змінився більше, ніж на 3%.
Стаття 694 ЦК України встановлює особливості продажу товару в кредит. Договором купівлі-продажу може бути передбачений продаж товару в кредит з відстроченням або з розстроченням платежу. Товар продається в кредит за цінами, що діють на день продажу. Зміна ціни на товар, проданий в кредит, не є підставою для проведення перерахунку, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Положення чинного законодавства хоч і визначають національну валюту України як єдиний законний платіжний засіб на території України, однак не містять заборони на вираження у договорі грошових зобов'язань в іноземній валюті, визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті, а також на здійснення перерахунку грошового зобов'язання у випаду зміни курсу національної валюти України по відношенню до іноземної валюти. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 26.12.2011р. у справі №16/23пд/2011.
Розділом 4 Договору сторони передбачили, що ціна на товар встановлюється в національній валюті України виходячи з еквіваленту євро згідно з курсом продажу євро на МВР на момент поставки та сплачується в національній валюті. Ціна на товар може бути змінена, якщо на дату оплати товару виникло збільшення або зменшення більше ніж на 3% курсу продажу євро на МВР відносно такого курсу на день поставки. В такому випадку збільшена ціна на товар відображається в додатковому рахунку та покупцю надається коригуюча накладна. Ціна на товар визначається без додаткового узгодження за формулою Ц=Цп(А2/А1), де Цп - ціна на дату поставки, А1 - курс продажу євро на МВР на дату поставки, А2 - курс продажу євро на МВР на день здійснення оплати.
Проіндексовані суми платежів є грошовим зобов'язанням покупця перед постачальником з оплати товару, які покупець повинен виконати. Сплачені покупцем постачальнику суми, що перевищують вартість договору, є індексацією (тобто збільшенням) ціни товару.
За таких обставин, враховуючи передбачене Договором право позивача вимагати перерахування ціни товару пропорційно збільшення курсу продажу євро на МВР, розрахована по формулі, наведеній в Договорі, курсова різниця (індексація ціни товару), яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, складає 1386,85 грн.
Суд звертає увагу на те, що позивач у відповідності до умов договору 08.05.2014р. направляв відповідачу розрахунок від 29.04.2014р. № 233 коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної, який відповідач отримав 28.05.2014р. (копія опису вкладення в лист, рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення та фіскального чеку «Укрпошти» від 08.05.2014р. залучені до матеріалів справи). Суду не подано доказів того, що відповідач сплатив позивачу дооцінку вартості товару (курсову різницю) відповідно до умов договору.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Позивач заявив до стягнення 1448,24 грн. курсової різниці, за таких обставин, позов підлягає задоволенню частково в сумі 1386,85 грн. У зв'язку із частковим задоволенням позову, судовий збір покладається на обох сторін пропорційно задоволеним вимогам.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 1, 22, 33, 34, 49, 69, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал текнології» задовольнити частково .
2. Стягнути з товариства з додатковою відповідальністю «Броварський завод комунального устаткування» (07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Старо-Троїцька, буд.42, ідентифікаційний код 05495354)
на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Текнології» (04107, м. Київ, Шевченківський район, вул. Татарська, буд. 21, ідентифікаційний код 34432273)
1386,85 грн. (одну тисячу п'ятсот сім гривень нуль копійок) курсової різниці,
1749,55 грн. (одну тисячу сімсот сорок дев'ять гривень п'ятдесят п'ять копійок) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
3. В іншій частині вимог відмовити .
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.
Суддя О.В. Конюх
Повний текст рішення підписано 07.04.2015р.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 07.04.2015 |
Оприлюднено | 14.04.2015 |
Номер документу | 43473620 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Конюх О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні