cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"30" березня 2015 р.Справа № 916/178/15-г
За позовом: Ізмаїльського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Ізмаїльської міської ради
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю „Озіріс"
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя Погребна К.Ф.
В судових засіданнях приймали участь представник
Від прокуратури: Закернична І.П. - посвідчення;
Шарандак О.І.- посвідчення;
Котюх С.А. - посвідчення;
Від позивача: Прибиткова О.О. - довіреність;
Від відповідача: не з'явився;
В судовому засіданні 30.03.2015р. приймали участь представники:
Від позивача: Котюх С.А. - посвідчення;
Від відповідача: не з'явився;
Суть спору: Ізмаїльський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Ізмаїльської міської ради звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заяваю до Товариства з обмеженою відповідальністю „Озіріс" про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 09.02.2005, зареєстрованого в Одеській регіональній філії державного підприємства „Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.05.2005 № 030450700011, яким Ізмаїльською міською радою передано ТОВ „Озіріс" земельну ділянку площею 0,1309 га., яка знаходиться в місті Ізмаїлі, вул. Радянської міліції, 2, терміном на 49 років, а саме просить суд:
- викласти пункт 4 в наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1155663,74 грн."
- викласти пункт 10 в наступній редакції: „Всі розрахунки за договором оренди земельної ділянки здійснюються в грошовій формі (безготівковій) шляхом перерахування „Орендарем" суми орендної плати на розрахунковий рахунок бюджету м. Ізмаїл".
Внести зміни до угоди від 16.04.2008 про внесення змін у Договір оренди земельної ділянки від 09.02.2005:
-викласти абзац 2 пункту Угоди про внесення змін у договір оренди земельної ділянки в наступній редакції: „Нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 1155663,74грн. ".
Ухвалою господарського суду Одеської області від 19.01.2015р. було порушено провадження по справі №916/178/15-г із призначенням до розгляду в судовому засіданні.
Ухвалою господарського суду Одеської області строк розгляду справи був продовжений на п'ятнадцять днів в порядку ст. 69 ГПК України.
Відповідач у засідання суду не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про місце та дату засідання.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю „Озіріс" є саме та адреса на яку судом здійснювалась відправка поштової кореспонденції, а саме: 68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Радянської міліції , бул. 2.
Відповідно до п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.
За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
При цьому, суд зазначає, що необґрунтоване затягування розгляду справи суперечить вимогам ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.
Приймаючи до уваги, що судові відправлення були здійсненні саме за адресою зазначеною у витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
У судовому засіданні 30.03.2015р. було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду в порядку статті 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив .
09.02.2005 між Ізмаїльською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Озіріс" був укладений Договір оренди земельної ділянки, (договір зареєстрований в Одеській регіональній філії державного підприємства „Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.05.2004 №030450700011) (далі - договір).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 4, 7, 8, 10 договору орендодавець на підставі рішення Ізраїльської міської ради від 24.06.2004р. №658-XXIV надає, а орендар приймає в строкове, платне користування земельну ділянку не сільськогосподарського призначення, яка знаходиться в місті Ізмаїл, вул. Радянської Міліції, 2. На земельній ділянці знаходиться об'єкти нерухомого майна що належать орендарю. Договір укладено на 49 років. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 213197грн. Орендна плата вноситься орендарем в розмірі податку 1,2% від грошової оцінки землі в рік з щорічним збільшенням на 0,05%, податок на додану вартість оплачується орендарем у відповідності з чинним законодавством України. Орендна плата вноситься щомісячно не пізніше 20 числа наступного місяця.
16.04.2008 між Ізмаїльською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Озіріс" укладено Угоду про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 09.02.2005, якою викладено пункт 8 Договору оренди від 09.02.2005 у новій редакції, а саме орендна плата вноситься орендарем в розмірі 3.5% від грошової оцінки за 1 кв.м. в рік із щорічним збільшенням на 0.05%. Також, визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 218157грн.
Рішенням Ізмаїльської міської ради "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Ізмаїл" від 06.06.2012 № 2141-VI, затверджено нормативну грошову оцінку земель м. Ізмаїл та введено в дію з 01.01.2013
Згідно із Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель м. Ізмаїл, нормативна грошова оцінка земельної ділянки під забудову площею 1309 кв. м., наданої у користування Відповідача, яка знаходиться на в м. Ізмаїл, , вул. Радянської міліції, 2, становить 1155663.74 грн.
26.05.2014р. за вих. №01/13-1137 Ізмаїльською міською радою направлено відповідачу пропозицію укласти угоду про внесення змін до договору оренди землі від 09.02.2005 року з трьома екземплярами додаткової угоди, про що свідчить поштовий чек. Однак відповідач зазначений лист залишив без відповіді і задоволення.
Відповідно до ст.ст.15, 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Пунктом 6 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України встановлено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є зміна правовідношення. Зміна правовідношення -це спосіб захисту, який полягає у трансформації одного правовідношення іншим, переростання одного обов'язку і інший, покладенні на боржника нового обов'язку.
Відповідно до ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за взаємною згодою сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно ч.1 ст.144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ч.1 ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Частинами першою, другою, третьою статті 21 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV, з наступними змінами і доповненнями, передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до п. 288.5.1, п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою, зокрема, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Частиною п'ятою статті 5, частинами першою, третьою статті 23 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 № 1378-IV, з наступними змінами та доповненнями, встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Як вже зазначалося вище, рішенням Ізмаїльської міської ради 23 сесії VІ скликання №2141-VІ від 06.06.2012р. „Про затвердження нормативної оцінки земель м. Ізмаїл", яка з урахуванням вимог Податкового кодексу України була введена в дію з 01.01.2013 року та складає - 1155663,74 гривень.
Згідно ч.2 ст.632 ЦК України зміна ціни після укладення договору допускається тільки у випадках встановлених договором або законом.
Як вбачається з договору оренди землі від 09.02.2005р., останнім передбачені випадки, за наявності яких розмір орендної плати підлягає перегляду.
Зокрема пунктом 11 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз у 2 роки у разі, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції
За приписами ст.30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку
З врахуванням вимог ч.1 ст.651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (Постанова Верховного Суду України від 06.12.2010р. по справі №2-/10068-2008 та постанова Верховного Суду України №17/299-10 від 30.05.11).
Відповідно до п.2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.11. №6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
За приписами ч.ч.2-4 ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Згідно ч.3 ст. 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 09.02.2005, зареєстрованого в Одеській регіональній філії державного підприємства „Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.05.2005 № 030450700011, яким Ізмаїльською міською радою передано Товариству з обмеженою відповідальністю „Озіріс" земельну ділянку площею 0,1309 га, яка знаходиться в м. Ізмаїл, вул. Радянської міліції, 2, терміном на 49 років, та до Угоди про внесення змін у Договір оренди земельної ділянки від 09.02.2005, є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Наведенні позивачем докази у встановленому законом порядку Відповідачем не спростовані.
За при приписами ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтовані, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи проте враховуючи перерахунок пені підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно зі ст.ст. 44,49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 75,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2 . Внести зміни до Договору оренди земельної ділянки площею 0,1309 га, від 09.02.2005, яка знаходиться у м. Ізмаїлі по вул. Радянської міліції, 2 зареєстрованому в Одеській регіональній філії державного підприємства „Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.05.2005 за №030450700011, про зміну розміру плати:
- викласти пункт 4 в наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1155663,74 грн."
- викласти пункт 10 в наступній редакції: „Всі розрахунки за договором оренди земельної ділянки здійснюються в грошовій формі (безготівковій) шляхом перерахування „Орендарем" суми орендної плати на розрахунковий рахунок бюджету м. Ізмаїл".
3. Внести зміни до Угоди від 16.04.2008 про внесення змін у Договір оренди земельної ділянки від 09.02.2005:
- викласти пункт 2 Угоди про внесення змін у договір оренди земельної ділянки в наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1155663,74 грн.".
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Озіріс" (68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Радянської міліції , бул. 2, код ЄДРПОУ 31575578) в доход Державного бюджету України (УК у м. Одесі/Приморський район, код 38016923, р/р № 31210206783008, МФО 828011, КБК 22030001, ) суму судового збору у розмірі 1 218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Наказ видати згідно ст. 116 ГПК України.
Повне рішення складено 06 квітня 2015 р.
Суддя К.Ф. Погребна
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 30.03.2015 |
Оприлюднено | 14.04.2015 |
Номер документу | 43473727 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Погребна К.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні