cpg1251
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" березня 2015 р. Справа № 914/1063/14
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії суддів:
головуючий суддя Гриців В.М., суддів Давид Л.Л., Кордюк Г.Т.
при секретарі судового засідання Швець О.В.
з участю представника кредитора Марка І.Є.
у відкритому судовому засіданні розглянув апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «ВТБ Банк» на ухвалу господарського суду Львівської області від 10 грудня 2014 року у справі №914/1063/14 про банкрутство малого приватного підприємства «Меркурій»
ВСТАНОВИВ:
Господарський суд Львівської області (суддя Чорній Л.З.) ухвалою від 10 грудня 2014 року у справі №914/1063/14 затвердив звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута - Малого приватного підприємства «Меркурій»; ліквідував Мале приватне підприємство «Меркурій» (82400, вул. Базарна, буд. 5, корпус А, м. Стрий, Львівська область; код ЄДРПОУ 31147936); встановив, що вимоги кредиторів до банкрута, в тому числі, що заявлені у даній справі, а саме: Стрийської ОДПІ ГУ Міндоходів у Л/о у сумі 301645,42 грн. та ПАТ «ВТБ Банк» у сумі 8373705,94 грн., а також ті вимоги, що не заявлені у справі, вважаються погашеними. Виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню; припинив провадження у справі №914/1063/14 про банкрутство Малого приватного підприємства «Меркурій» і повноваження ліквідатора - Пелехович Ярослави Миколаївни і вказав державному реєстратору внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення МПП "Меркурій" та запис щодо припинення провадження у справі про банкрутство МПП "Меркурій".
Публічне акціонерне товариство «ВТБ Банк» (кредитор) подало апеляційну скаргу на ухвалу господарського суду Львівської області від 10 грудня 2014 року у справі №914/1063/14, просить скасувати та прийняти нове рішення, яким продовжити ліквідаційну процедуру малого приватного підприємства «Меркурій».
Апеляційна скарга мотивована порушенням і неправильним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, зокрема, ст.ст. 26, 43, 83 закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Кредитор стверджує, що на зборах комітету кредиторів 02 грудня 2014 року розглядався звіт ліквідатора і ліквідаційний баланс, однак Банк голосував проти їх схвалення. Публічне акціонерне товариство «ВТБ Банк» є кредитором малого приватного підприємства «Меркурій» і має понад 94 відсотки голосів і це означає, що рішення про схвалення звіту ліквідатора і ліквідаційного балансу комітет кредиторів 02 грудня 2014 року не прийняв. Також кредитор не підписував протоколу зборів комітету кредиторів від 02 грудня 2014 року, за результатами розгляду звіту ліквідатора і ліквідаційного балансу малого приватного підприємства «Меркурій». За відсутності рішення комітету кредиторів про схвалення звіту ліквідатора і ліквідаційного балансу суд не мав законних підстав розглядати і затверджувати звіт ліквідатора і ліквідаційний баланс малого приватного підприємства «Меркурій».
Суд неодноразово відкладав розгляд справи з метою перевірки законності і обґрунтованості оскарженої ухвали у повному обсязі. Про розгляд апеляційної скарги учасникам у справі про банкрутство повідомлено належним чином.
Ліквідатор подав письмові заперечення на апеляційну скаргу. Вважає таку безпідставною і незаконною, просить у задоволенні відмовити.
Відповідно до вимог ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обгрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
За змістом ст. 106 ГПК України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду.
Львівський апеляційний господарський суд заслухав пояснення представника кредитора, розглянув апеляційну скаргу та матеріали справи і вважає, що ухвалу господарського суду Львівської області від 10 грудня 2014 року слід залишити без змін з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
За приписами ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно з ч. 2 ст. 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон).
Особливості банкрутства окремих суб'єктів підприємницької діяльності визначено розділом VII Закону. Статтею 84 Закону передбачено, що відносини, пов'язані з банкрутством окремих категорій суб'єктів підприємницької діяльності, визначених у цьому розділі, регулюються Законом з урахуванням особливостей, передбачених розділом VII.
Особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником визначені статтею 95 Закону за приписами якої якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України (ч. 1 ст. 95).
За результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі в загальному порядку, визначеному цим Законом (ч. 2 ст. 95).
Кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає (ч. 3 ст. 95).
Порядок проведення ліквідаційної процедури врегульовано статтями 37-48 Закону.
Відповідно до вимог статті 46 Закону після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню. Звіт ліквідатора має бути схвалений комітетом кредиторів. Про час і місце судового засідання, у якому має розглядатися звіт і ліквідаційний баланс, господарський суд повідомляє ліквідатора та членів комітету кредиторів. Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу (ч. 1 ст. 46).
Якщо за результатами ліквідаційної процедури після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута. Копія цієї ухвали надсилається органу, який здійснив державну реєстрацію юридичної особи - банкрута, та органам державної статистики для виключення юридичної особи з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також власнику майна та органам доходів і зборів за місцезнаходженням банкрута (ч. 2 ст. 46).
Господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство, якщо затверджений звіт ліквідатора в порядку, передбаченому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (п. 6 ч. 1 ст. 83 даного закону).
Згідно з матеріалами справи 28 березня 2014 року ліквідатор Пелехович Я.М. подав до господарського суду Львівської області заяву про порушення справи про банкрутство малого приватного підприємства «Меркурій» (82400, вул. Базарна, буд. 5, корпус А, м. Стрий, Львівська область; код ЄДРПОУ 31147936) у порядку ст. 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», яку суд ухвалою від 31 березня 2014 року прийняв до розгляду й призначив підготовче засідання.
Господарський суд Львівської області ухвалою від 16 квітня 2014 року порушив провадження у справі про банкрутство малого приватного підприємства "Меркурій", а постановою від 29 квітня 2014 року визнав банкрутом Мале приватне підприємство "Меркурій", відкрив ліквідаційну процедуру, обов'язки ліквідатора банкрута поклав на ліквідатора Пелехович Ярославу Михайлівну (ідентифікаційний номер 1032209682). При цьому суд дійшов висновку, що боржник дотримав порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України, що в силу ст. 95 закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» є обов'язковою умовою звернення до господарського суду із такою заявою.
Оголошення про визнання малого приватного підприємства "Меркурій" (код ЄДРПОУ 31147936) банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури оприлюднено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України 29 квітня 2014 року.
Суд ухвалою від 11 червня 2014 року затвердив реєстр вимог кредиторів малого приватного підприємства "Меркурій", у який включено вимоги публічного акціонерного товариства «ВТБ Банк» (1218,00 грн. - перша черга; 5177131,32 грн. - четверта черга; 3196574,62 грн. - шоста черга) та вимоги Стрийської ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області (279996,91 грн. - третя черга; 22794,72 грн. - шоста черга). Цією ж ухвалою суд зобов'язав ліквідатора банкрута провести перші збори кредиторів і сформувати комітет кредиторів, здійснити ліквідаційну процедуру відповідно до ст.ст. 37-48, 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» і у визначений ст. 37 Закону строк подати суду звіт ліквідатора і ліквідаційний баланс банкрута. Надалі суд неодноразово відкладав розгляд справи та вимагав у ліквідатора подати звіт і ліквідаційний баланс малого приватного підприємства «Меркурій».
Слід зазначити, що усі вищеназвані ухвали та постанова господарського суду Львівської області у справі №914/1063/14 про банкрутство малого приватного підприємства «Меркурій» набрали законної сили.
За приписами статті 4 5 ГПК України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов. Рішення і постанови господарських судів приймаються іменем України. Невиконання вимог рішень, ухвал, постанов господарських судів тягне відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами України.
03 грудня 2014 року ліквідатор подав на затвердження суду звіт та ліквідаційний баланс малого приватного підприємства "Меркурій" і документи, що його підтверджують, а також протокол №2 засідання зборів комітету кредиторів малого приватного підприємства "Меркурій" від 02 грудня 2014 року.
Суд ухвалою від 03 грудня 2014 року розгляд звіту і ліквідаційного балансу призначив на 10 грудня 2014 року.
Господарський суд Львівської області 10 грудня 2014 року постановив ухвалу за результатами розгляду звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу малого приватного підприємства "Меркурій", у якій констатував, що загальна сума грошових вимог, яка визнана та включена до реєстру вимог кредиторів затвердженого ухвалою суду від 11 червня 2014 року становить 8677715,58 грн. Заборгованість по відшкодуванню шкоди, заподіяної життю та здоров'ю, по виплаті заробітної плати, вихідної допомоги працівникам боржника та заборгованість по виплаті авторської винагороди, аліментів у малого приватного підприємства "Меркурій" відсутня.
Ліквідатором проведено інвентаризацію активів банкрута. За наслідками проведеної інвентаризації майна МПП "Меркурій" встановлено наявність грошових коштів в сумі 2454,21 грн. Під час проведення інвентаризації в досудовій процедурі припинення у боржника були наявні грошові кошти в сумі 8,6 тис. грн. (8526,00 грн. - в касі підприємства та 60,84 грн. - на рахунках). Однак, під час звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство підприємством оплачено судовий збір у сумі 6 090,00 грн. та комісію банку в сумі 42,63 грн. Банківські рахунки банкрута закрито після скасування арештів, а саме 11 вересня 2014 року закрито банківські рахунки в національній та іноземній валюті в ПАТ "ПРИВАТБАНК", 23 жовтня 2014 року закрито банківські рахунки в національній та іноземній валюті в АТ "БРОКБІЗНЕСБАНК", 28 жовтня 2014 року закрито поточний рахунок національній валюті в ПАТ "ВТБ Банк".
З метою отримання інформації про майновий стан банкрута ліквідатором направлено запити у різні інстанції (БТІ, УДАІ, державної інспекції сільського господарства у Львівській області, територіального управління Держгірпромнагляду, управління Держземагенства у Стрийському районі Львівської області, Державний реєстр речових прав на нерухоме майно тощо). Стрийський центр надання послуг пов'язаних з використанням АТЗ повідомив про те, що за МПП "Меркурій" зареєстровано автомобіль ГАЗ 3110, 2004 р.в., днз. ВС 0589 АВ. Згідно витягу №43462079 з державного реєстру обтяжень рухомого майна встановлено наявність двох обтяжень, а саме податкової застави щодо активів товариства: паливних колонок "Шляхберже" і блок пункту в кількості 3 шт., а також автомобіля ГАЗ 3110, 2004 р.в., днз. ВС 0589 АВ. Однак, зазначене рухоме майно 20 серпня 2013 року списане з балансу підприємства.
З висновку щодо наявності чи відсутності ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неплатоспроможності, незаконних дій у разі банкрутства МПП "Меркурій", виконаного сертифікованим спеціалістом з бухгалтерського, податкового обліку та звітності Шахно Л.І. випливає, що ознак фіктивного чи приховуваного банкрутства та ознак дій щодо доведення підприємства до банкрутства не виявлено.
На ліквідаційному рахунку в ПАТ "ВТБ Банк" обліковувались кошти в сумі 2 454,21 грн., які використані на погашення вимог першої черги ПАТ "ВТБ Банк" у сумі 1 218,00 грн. та вимог третьої черги Стрийської ОДПІ ГУ Міндоходів у Л/о у сумі 1 146,21 грн. Крім цього, витрати на проведення ліквідаційної процедури склали 90,00 грн. з яких: 15,00 грн. - плата за платіжне доручення по перерахування коштів Стрийській ОДПІ ГУ Міндоходів у Л/о та 75 грн. за банківське обслуговування.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що у банкрута відсутні активи за рахунок яких можна було б здійснити погашення вимог кредиторів, тому звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута підлягають затвердженню, мале приватне підприємство "Меркурій" ліквідації, провадження у справі про банкрутство припиненню, а не задоволені за недостатністю майна вимоги кредиторів третьої, четвертої та шостої черг на загальну суму 8675351,36 грн. вважаються погашеними, а саме: вимоги Стрийської ОДПІ ГУ Міндоходів у Л/о в сумі 278 850,70 грн. (третя черга) та в сумі 22794,72 грн. (шоста черга); вимоги ПАТ "ВТБ Банк" у сумі 5177 131,32 грн. (четверта черга) та в сумі 3196574,62 грн. (шоста черга).
Із протоколу судового засідання 10 грудня 2014 року та із змісту мотивувальної частини ухвали від 10 грудня 2014 року слідує, що у судовому засіданні 10 грудня 2014 року представник ПАТ "ВТБ Банк" Марко І.Є. усно заявив клопотання про відкладення розгляду справи, у задоволенні якого суд відмовив. При цьому в ухвалі господарський суд Львівської області вказав, що за клопотанням ПАТ "ВТБ Банк" вже відкладав розгляд справи, а в матеріалах справи наявні всі необхідні документи для затвердження звіту ліквідатора та припинення провадження у справі.
Слід зазначити, що протокол № 2 засідання зборів комітету кредиторів малого приватного підприємства "Меркурій" від 02 грудня 2014 року підписав представник ПАТ "ВТБ Банк" Марко І.Є. та представник Стрийської ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області Білоус А.Т., а також ліквідатор Пелехович Я.М.
Згідно із протоколом № 2 засідання зборів комітету кредиторів малого приватного підприємства "Меркурій" від 02 грудня 2014 року, комітет кредиторів не прийняв рішення про схвалення звіту ліквідатора, оскільки ПАТ "ВТБ Банк", відсоток голосів якого у комітеті кредиторів становить 94,89, голосував проти схвалення звіту ліквідатора без жодного обґрунтування своєї позиції.
Лише 24 березня 2015 року представник ПАТ "ВТБ Банк" Марко І.Є. подав суду апеляційної інстанції письмові пояснення з додатковими доказами - копіями рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 10 лютого 2012 року, ухвали цього ж суду від 30 травня 2013 року та договору поруки № 10.45-31/08-ДП від 25 березня 2008 року.
Пояснив, що за договором поруки № 10.45-31/08-ДП фізична особа Юрович Б.Я. поручився перед ПАТ "ВТБ Банк" за виконання кредитних зобов'язань малого приватного підприємства «Меркурій». Заочним рішенням Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 10 лютого 2012 року стягнено з Юровича Б.Я., як з поручителя, на користь банку 1639046 грн. заборгованості МПП «Меркурій». Однак ухвалою від 30 травня 2013 року заочне рішення скасовано, справа розглядається. Вважає, що припинення МПП «Меркурій», який є позичальником, у силу закону припиняє поруку.
На думку ПАТ "ВТБ Банк" суд першої інстанції повинен був з'ясувати ці обставини, що мають значення для справи, однак не з'ясував.
Львівський апеляційний господарський суд вважає такі доводи апелянта безпідставними.
За приписами частини 3 статті 22 ГПК сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
За змістом статті 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обгрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
ПАТ "ВТБ Банк", як кредитор і член комітету кредиторів у справі, з червня 2014 року знав про уведення судової ліквідаційної процедури малого приватного підприємства «Меркурій», про проведення і завершення такої. Проте не звертався до суду першої інстанції з вищенаведеними поясненнями, з клопотаннями продовжити ліквідаційну процедуру, чи зупинити провадження у справі, чи з іншими клопотаннями.
У матеріалах справи відсутні будь-які надані ПАТ "ВТБ Банк" доводи, обґрунтування чи докази, що пояснюють позицію банку не схвалювати і не затверджувати звіт ліквідатора малого приватного підприємства "Меркурій". Також апелянт не обгрунтував неможливість подання цих додаткових доказів суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.
Відтак суд апеляційної інстанції не має законних підстав прийняти додаткові докази. Також в апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються заявлені в апеляційній скарзі вимоги продовжити ліквідаційну процедуру малого приватного підприємства «Меркурій», оскільки такі не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Львівський апеляційний господарський суд вважає, що ухвала господарського суду Львівської області від 10 грудня 2014 року постановлена з дотриманням норм матеріального та процесуального права на підставі дослідження усіх матеріалів справи. Скаржник належними і допустимими доказами не спростував висновків суду першої інстанції.
За змістом ст. 103 ГПК України апеляційна інстанція за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити рішення місцевого господарського суду без змін, а скаргу без задоволення.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105, 106 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Ухвалу господарського суду Львівської області від 10 грудня 2014 року у справі №914/1063/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «ВТБ Банк» без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову може бути оскаржено в касаційному порядку.
Головуючий суддя Гриців В.М.
суддя Давид Л.Л.
суддя Кордюк Г.Т.
Суд | Львівський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 25.03.2015 |
Оприлюднено | 15.04.2015 |
Номер документу | 43504675 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Львівський апеляційний господарський суд
Гриців В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні