cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 квітня 2015 р. Справа № 923/323/15
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пригузи П.Д. при секретарі Рубанику О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Великолепетиського міжрайонного прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі:
позивача-1: Верхньорогачицької районної державної адміністрації, вул. Леніна, 48, смт. Верхній Рогачик, Херсонської області,
позивача-2: Головного управління Держземагенства України у Херсонській області, ідентифікаційний код 38697542, вул. 40 років Жовтня, 136-а, м. Херсон,
до Фермерського господарства "Агро-Лада", ідентифікаційний код 34137873, вул. Горького, 2, с. Первомаївка Верхньорогачицького району Херсонської області,
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,
за участю старшого прокурора відділу прокуратури Херсонської області Кущ В.Г., посвідчення № 016126 від 10.04.2013 р.;
представники позивачів - не прибули;
від відповідача - Березняк В.А., довіреність від 25.03.2015 р.;
в с т а н о в и в:
Великолепетиський міжрайонний прокурор Херсонської області в інтересах держави в особі Верхньорогачицької районної державної адміністрації Херсонської області (позивач-1) та Головного управління Держземагенства України у Херсонській області (позивач-2) звернувся з позовом до Фермерського господарства "Агро-Лада", с. Первомаївка Верхньорогачицького району Херсонської області, (відповідач) в якому просить суд внести зміни до договору оренди земельної ділянки, укладеного 03 листопада 2006 року, стосовно збільшення розміру орендної плати, а саме викласти пункт 9. договору в наступній редакції:
« 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Ушкальської сільської ради № 33219812700097 в УДКСУ у Херсонській області, 13050200, МФО 852010, в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 15979,02 грн. (п'ятнадцять тисяч дев'ятсот сімдесят дев'ять гривень 02 копійок) на рік».
Ухвалою від 02.03.2015 року господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та порушив провадження у справі, призначив справу до розгляду.
Розгляд справи відкладався ухвалою від 19.03.2015 р. у зв'язку з клопотанням відповідача про необхідність додаткового часу для підготовки письмових заперечень на позов.
Прокурор підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та в додатковій заяві від 30.03.2015 р. про збільшення позовних вимог, просить позов задовольнити, виклавши пункт 9. договору в такій редакції:
« 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Ушкальської сільської ради № 33219812700097 в УДКСУ у Херсонській області, 13050200, МФО 852010, в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 43964,07 грн. (сорок три тисячі дев'ятсот шістдесят чотири гривень 07 копійок) на рік (з урахуванням коефіцієнту індексації станом на 01.01.2015р.)».
В судовому засіданні прокурор підтримав змінені вимоги, пояснив, що він уточнив формулювання змін до договору оренди землі шляхом збільшення позовних вимог, оскільки нормативна грошова оцінка землі, яка встановлена у діючому договорі оренди в сумі 532634,00 грн. була розрахована станом на листопад 2006р., в подальшому вона підлягає індексації, що не було враховано прокурором при подачі позову до суду. Прокурор вважає, оскільки нова оцінка не проведена, то при встановленні розміру орендної плати мають застосовуватися приписи Постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2011 р. № 1185 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» для індексації грошової оцінки земель проведеної станом на 1 липня 1995 року, застосувавши коефіцієнти 3,997 та 1,756, відповідно вважає, що нормативна грошова оцінка землі, що орендується за договором між сторонами становить 1 465 469,00 грн.
Позивачем-1 надано до суду клопотання про розгляд справи без його участі, вказав про підтримку вимог прокурора, просить суд задовольнити позов.
Представником відповідача подано до суду та підтримано у судовому засіданні відзив із запереченнями проти позову, просить відмовити у задоволенні позову. Відповідач вказує, що розмір орендної плати нею щорічно індексується відповідно до вимог законодавства, заборгованості з орендної плати відповідач не має, що підтверджено довідкою Верхньорогачицького відділення Каховської ОДПІ від 31.03.2015 р. Також представник зазначив, що зміна розміру орендної плати негативно вплине на фінансову спроможність відповідача обробляти орендовану землю, яка не має зрошення. Представник відповідача в судовому засіданні заперечив формулювання пункту 9 договору, запропонував його викласти в іншій редакції, виклавши як зобов'язання орендаря основні, на його думку, принципові положення щодо орендної плати, враховуючи, що нормативна грошова оцінка є величиною, що постійно змінюється протягом строку оренди, а розмір орендної плати земель державної та комунальної власності, а також строки і порядок її сплати визначається законодавством. Окрім того, вважає, що зміні підлягають не лише пункт 9 договору, а й інші його пункти, зокрема стосовно сторін договору та інші.
Прокурор погодився з запереченнями відповідача стосовно редакції пункту 9, встановивши у ньому вимогу, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на бюджетний рахунок сільської ради у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Стосовно інших змін до договору вважає, що відповідач як орендар має можливість їх самостійно зініціювати, що не перешкоджає розгляду справи по суті.
Заслухавши прокурора, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд констатує наступне.
Між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією Херсонської області Фермерським господарством "Агро-Лада" укладено договір оренди земельної ділянки , який зареєстровано у Верхньорогачицькому районному реєстраційному окрузі Херсонської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України», запис у Державному реєстрі земель від 06.11.2006 р. за № 040671800084, зі змінами до договору оренди землі, зареєстрованими 20.07.2007 р. № 040771800088 (а.с. 17-20).
Отже, між сторонами виникли земельні відносини, які ґрунтуються на договорі оренди землі, регулюються земельним законодавством з питань оренди земель державної та комунальної власності, цивільним та господарським законодавством України.
Відповідно до п. 9 договору плата за орендовану земельну ділянку вноситься у грошовій формі за четвертий і послідуючі роки у розмірі 130 грн. за один га на рік на рахунок орендодавця місцевий бюджет Ушкальської сільської ради.
Пунктом 10 договору встановлено, що обчислення орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Спір між сторонами виник щодо питання зміни розміру орендної плати за землю.
Відповідно до п. 34 договору зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Суд зазначає, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, що визначено також приписами пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України (ПК).
Підпунктами 288.5.1 та 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 зазначеного Кодексу встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Тобто, законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі.
У відповідності з положеннями ст. 11 ЦК України визначено підстави виникнення цивільних прав та обов'язків виникають, зокрема, з договорів та інші правочинів, а також безпосередньо з актів цивільного законодавства.
При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм ПК над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 ПК, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений Законом - пунктом 288.5 статті 288 ПК.
Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд приходить до висновку, що з набранням чинності ПК річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати. Тобто, цивільний обов'язок орендаря земельної ділянки платити не менше 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки виник з акту цивільного законодавства і не залежить від волі сторін договору оренди, які зобов'язані привести зміст договору до вимог Закону.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно підпунктів 271.1.1 та 271.1.2 пункту 271.1 ст. 271 ПК визначено, що базою оподаткування є або нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом або площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Як вбачається з пункту 5. договору оренди землі нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що є об'єктом оренди було визначено в сумі 532634,00 грн.
Це означає, що база розрахунку орендної плати для цього договору оренди земельної ділянки була визначена, отже в подальшому підлягає розрахунку відповідно до приписів підпункту 271.1.1 пункту 271.1 ст. 271 ПК, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Згідно зі ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як вбачається з матеріалів справи Відділ Держземагенства у Верхньорогачицькому районі Херсонської області звертався до відповідача 01.07.2014р. (а.с. 21) з листом-пропозицією про внесення відповідних змін до договору оренди землі, зокрема, що річна сума орендної плати має сплачуватися у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до діючого законодавства.
Проте, як встановлено судом та підтверджено представником відповідача, відповідач залишив листи-пропозиції без уваги та без відповіді, що стало приводом для вирішення цього питання у судовому порядку.
За змістом частин 4, 5 ст. 188 ГК України сторони передають на вирішення суду спір, якщо вони не досягли згоди щодо зміни договору; якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Таким чином, позовні вимоги прокурора ґрунтуються на існуючих між сторонами договірних відносинах, відповідають вимогам законодавства, отже підлягають задоволенню.
Суд приймає до уваги думки представників сторін та прокурора щодо змісту пункту 9 договору, який узгоджено ними в судовому засіданні, вважає його прийнятним для закріплення у договорі.
Згідно з п. п. 2.18, 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Суд зазначає, що відповідно до приписів ч. 3 ст. 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України відносяться на відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 03.11.2006 року, укладеного між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та фермерським господарством "Агро-Лада", ідентифікаційний код 34137873, вул. Горького, 2, с. Первомаївка Верхньорогачицького району Херсонської області, який зареєстровано у Верхньорогачицькому районному реєстраційному окрузі Херсонської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України», запис у Державному реєстрі земель від 06.11.2006р. за № 040671800084, зі змінами до договору оренди землі, зареєстрованими 20.07.2007р. № 040771800088, виклавши п. 9 договору в наступній редакції - "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на бюджетний рахунок Ушкальської сільської ради в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства".
3. Стягнути з фермерського господарства "Агро-Лада", ідентифікаційний код 34137873, вул. Горького, 2, с. Первомаївка Верхньорогачицького району Херсонської області, в доход спеціального фонду Державного бюджету на р/р № 31215206783002 в ГУДКСУ у Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 37959779, одержувач УДКСУ у місті Херсоні, призначення платежу - судовий збір, код 03500045 - 1218,00 грн. (одну тисячу двісті вісімнадцять) судового збору.
Повний текст рішення складено та підписано 09.04.2015 р.
Суддя П.Д. Пригуза
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 07.04.2015 |
Оприлюднено | 16.04.2015 |
Номер документу | 43528369 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Пригуза П.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні