Справа № 182/850/15-ц
Провадження № 2/0182/1309/2015
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.04.2015 року Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Рибакової В.В.
при секретарі Затуливітер Н.В.
за участю позивача - ОСОБА_1, представника позивача - ОСОБА_2, представника відповідача - Омельченко О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Нікополі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Агро-Синтез» про визнання договору оренди земельної ділянки розірваним, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 19.02.2015 року звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на наступні обставини.
Йому на праві приватної власності на підставі Державного акта на право приватної власності на землю Серія НОМЕР_1, виданого 16.12.2002 року, належить земельна ділянка площею 6,450 га, що знаходиться на території Південної сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
28.05.2009 року між ним, ОСОБА_1, та Приватним підприємством «Агро-Синтез» було укладено Договір оренди земельної ділянки (далі - Договір оренди), згідно з умовами якого він передав відповідачу в оренду належну йому земельну ділянку. Вказаний Договір оренди був укладений строком на 10 років. 02.07.2009 року цей Договір зареєстрований у книзі реєстрації договорів оренди земельних ділянок (паїв) у Нікопольському Центрі ДЗК за НОМЕР_2.
На виконання умов Договору оренди на підставі акту про передачу та прийом земельної ділянки в натурі від 02.07.2009 року вищевказана земельна ділянка передана відповідачу - ПП «Агро-Синтез».
Відповідно до ст.31 Закону України «Про оренду землі», розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Відповідно до розділу 8 Договору оренди, Договір може бути розірваний в односторонньому порядку після 5 (п'яти) років оренди.
Згідно п.4.3. Договору оренди, сторони погоджуються з тим, що розірвання цього договору має здійснюватися за умови письмового попередження заінтересованої сторони не пізніше, ніж за три місяці. При цьому повернення земельної ділянки Орендодавцю проводиться по закінченню збирання посіяної культури.
Враховуючи викладене, 24.06.2014 року він звернувся до відповідача з листом про розірвання Договору оренди в односторонньому порядку після п'яти років оренди. Однак, відповідач листом повідомив, що розгляд його звернення відбудеться після збору врожаю та закінчення сільськогосподарського року.
04.08.2014 року він звернувся до відповідача з заявою про повернення земельної ділянки, переданої в оренду за Договором оренди земельної ділянки від 28.05.2009 року після збору урожаю.
У порушення умов Договору оренди, ч.3 ст.651 ЦК України, ст.ст.31,34 Закону України «Про оренду землі», відповідач листом № 68 від 13.10.2014 року відмовив йому у поверненні належної йому земельної ділянки.
За таких обставин, у розумінні ч.3 ст.651 ЦК України, Договір оренди земельної ділянки від 28.05.2009 року є розірваним.
Тому позивач просить суд визнати розірваним Договір оренди земельної ділянки від 28.05.2009 року, укладений між ним та відповідачем, зареєстрований у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок (паїв) у Нікопольському Центрі ДЗК за НОМЕР_3 від 02.07.2009 року; зобов'язати відповідача повернути йому земельну ділянку площею 6.45 га, що розташована на території Південної сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області (Державний акт на право приватної власності на землю Серія НОМЕР_1, виданий 16.12.2002 року), передану за Договором оренди земельної ділянки від 28.05.2009 року, зареєстрованим у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок (паїв) у Нікопольському Центрі ДЗК за НОМЕР_3 від 02.07.2009 року; стягнути з відповідача на свою користь судовий збір, сплачений при зверненні до суду.
Позивач у судовому засіданні викладені в позовній заяві обставини та вимоги підтримав, просив їх задовольнити. Суду пояснив, що його не влаштовує розмір орендної плати, яку йому сплачує відповідач за Договором оренди. Крім того, він має намір сам обробляти належну йому земельну ділянку, оскільки має невеликі заробітки. Відповідач пропонував йому укласти додаткову угоду, в якій було передбачено підвищення орендної плати, однак він відмовився, оскільки строк оренди продовжився б ще на 5 років, а він цього не хоче. Тому, і звернувся до відповідача з письмовою заявою про розірвання договору в односторонньому порядку та повернення земельної ділянки, однак отримав відмову з незрозумілих для нього підстав.
Представник позивача в судовому засіданні викладені в позовній заяві обставини, підстави та вимоги підтримала, просила їх задовольнити. Суду пояснила, що позивачем було дотримано всі умови щодо процедури розірвання Договору оренди. Позивачу відповідачем дійсно було запропоновано укласти додаткову угоду, в якій було передбачено підвищення орендної плати, однак в ньому також було передбачено і продовження строку оренди, що не відповідало інтересам позивача. Договір оренди фактично є розірваним. Тому, позивач просить саме визнати Договір оренди розірваним. Договір носить притиріччя щодо розірвання в односторонньому порядку, але вона вважає, що розділ 8 Договору має в даному випадку пріоритет перед п.4.2. Договору.
Позивач та його представник, кожний окремо, пояснили, що порушень умов Договору оренди з боку відповідача не було. Підставою для одностороннього порядку розірвання Договору оренди стало бажання позивача, як власника земельної ділянки, розірвати вказаний Договір оренди, пов'язаний з бажанням обробляти самостійно належну йому земельну ділянку, про що він повідомив відповідача. З огляду на це, вважають Договір оренди розірваним.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні. Суду пояснила, що Договір оренди був укладений терміном на 10 років, тобто до липня 2019 року. Вважає, що підстави для визнання договору розірваним відсутні. Орендна плата виплачувалась позивачу своєчасно. Відповідач пропонував позивачу укласти додаткову угоду, в якій було передбачено підвищення орендної плати, однак позивач відмовився, оскільки строк оренди продовжився б ще на 5 років. Пункт 4.2. Договору оренди суперечить розділу 8 Договору оренди, а тому, на її думку, при таких обставинах слід застосовувати положення типового договору і перевагу надати п.4.2.
Вислухавши позивача, його представника, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що позивачу на підставі Державного акту на право приватної власності на землю Серія НОМЕР_1, виданого 16.12.2002 року, належить земельна ділянка площею 6,450 га, що розташована на території Південної сільської ради, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.3). Зазначений Державний акт був виданий на підставі розпорядження голови Нікопольської районної державної адміністрації Ради народних депутатів № 178-р від 15.05.2002 року та зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 120.
28.05.2009 року між ОСОБА_1 (за Договором оренди - Орендодавець) та Приватним підприємством «Агро-Синтез» (за Договором оренди - Орендар) був укладений Договір оренди земельної ділянки (далі - Договір оренди), згідно з умовами якого Орендодавець надав, а Орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 6,45 га, яка знаходиться на території Південної сільської ради, кадастровий НОМЕР_4 (а.с.4,5). 02.07.2009 року Договір оренди зареєстрований у книзі реєстрації договорів оренди земельних ділянок (паїв) у Нікопольському Центрі ДЗК за НОМЕР_3 (а.с.5 на звороті).
Відповідно до п.2.1. Договору оренди, договір укладено терміном на 10 (десять) років, починаючи з засвідчення факту державної реєстрації та дати його реєстрації у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі.
На виконання умов Договору оренди, вищевказана земельна ділянка була передана відповідачу - ПП «Агро-Синтез», що підтверджується актом про передачу та прийом земельної ділянки в натурі від 02.07.2009 року (а.с.6).
Відповідно до п.4.2. Договору оренди, розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
Однак у розділі 8. «Додаткові умови» Договору оренди зазначено, що Договір може бути розірваний в односторонньому порядку після 5 (п'яти) років оренди.
Відповідно до п.4.3. Договору оренди, сторони погоджуються з тим, що розірвання цього договору має здійснюватися за умови письмового попередження заінтересованої сторони не пізніше, ніж за три місяці. При цьому повернення земельної ділянки Орендодавцю проводиться по закінченню збирання посіяної культури.
24.06.2014 року на підставі розділу 8 та п.4.3. Договору оренди, позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про розірвання Договору оренди земельної ділянки від 28.05.2009 року в односторонньому порядку після п'яти років оренди та повернення належної йому земельної ділянки, оскільки позивач мав намір використовувати належну йому земельну ділянку за власними потребами (а.с.7).
Однак, відповідач листом № 35 повідомив позивачу, що строк дії Договору оренди вважається дійсним до 02.07.2019 року. Окрім того, відповідно до п.4.3. Договору оренди сторони погоджуються з тим, що розірвання цього договору має здійснюватися за умови письмового попередження заінтересованої сторони не пізніше, ніж за три місяці. Відповідач не отримав письмового попередження про бажання припинити дію Договору оренди в письмовій формі за три місяці від позивача, а тому вважає, що Договір оренди продовжує свою дію. Відповідачем було здійснено посів. Тому, звернення позивача щодо розірвання Договору оренди та повернення змеленої ділянки власнику буле розглянуте після збору врожаю та закінчення сільськогосподарського року (а.с.8).
04.08.2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про розірвання Договору оренди земельної ділянки від 28.05.2009 року в односторонньому порядку після п'яти років оренди та повернення належної йому земельної ділянки після збору врожаю. При цьому, після збору врожаю позивач просив не здійснювати посівні роботи, а здати землю в належному виді у 2014 році (а.с.9).
24.09.2014 року позивач знов звернувся до відповідача з письмовою заявою про розірвання Договору оренди земельної ділянки від 28.05.2009 року в односторонньому порядку після п'яти років оренди та передачу належної йому земельної ділянки (а.с.10).
Відповідач листом № 68 від 13.10.2014 року повідомив, що Договір оренди укладений терміном на 10 років. Відповідно до п.4.2. Договору оренди, розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається. Тому, Договір оренди є дійсним до 02.07.2019 року (а.с.11).
Відповідно до ч.3 ст.651 ЦК України, у разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Відповідно до ст.31 Закону України «Про оренду землі», розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Розділом 8 «Додаткові умови» Договору оренди передбачено, що Договір може бути розірваний в односторонньому порядку після 5 (п'яти) років оренди.
Враховуючи викладене, беручі до уваги те, що сторони Договору в розділі 8 як додаткову умову визначили можливість розірвання договору в односторонньому порядку після 5 (п'яти) років оренди, то в даному випадку слід застосовувати саме цю умову, про яку сторони при укладенні Договору домовилиь (додатково)..
Договір оренди земельної ділянки від 28.05.2009 року, зареєстрований у книзі реєстрації договорів оренди земельних ділянок (паїв) у Нікопольському Центрі ДЗК за НОМЕР_3 02.07.2009 року. Таким чином, 02.07.2014 року сплив 5-річний строк оренди. Тому, у позивача виникло право на розірвання Договору оренди в односторонньому порядку.
Згідно п.4.3. Договору оренди, сторони погоджуються з тим, що розірвання цього договору має здійснюватися за умови письмового попередження заінтересованої сторони не пізніше, ніж за три місяці. При цьому повернення земельної ділянки Орендодавцю проводиться по закінченню збирання посіяної культури.
Позивач 24.06.2014 року, 04.08.2014 року, 24.09.2014 року звертався до відповідача з заявою про розірвання Договору оренди в односторонньому порядку, однак безрезультатно. Відповідач ігнорує вимоги позивача.
Згідно з п.2.16 Договору оренди, у разі закінчення строку припинення або розірвання договору Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцю земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав землю в оренду. Якщо термін закінчення строку припинення або розірвання договору випадає на період після посіву сільськогосподарських культур, то земельна ділянка повертається після збирання врожаю посіяної культури.
Відповідно до ст.34 Закону України «Про оренду землі» передбачено, у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця. У разі невиконання орендарем обов'язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов'язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.
До теперішнього часу відповідач в порушення умов Договору та вимог ст.34 Закону України «Про оренду землі» не повернув позивачу земельну ділянку.
На підставі викладеного суд вважає за необхідне позов задовольнити, визнати розірваним договір оренди земельної ділянки від 28.05.2009 року, зареєстрований 02.07.2009 року у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок (паїв) у Нікопольському Центрі ДЗК за НОМЕР_3, що укладений між ОСОБА_1 та Приватним підприємством «Агро-Синтез» щодо оренди земельної ділянки, площею 6.45 га, кадастровий НОМЕР_4; зобов'язати Приватне підприємство «Агро-Синтез» за актом прийому-передачі земельної ділянки повернути ОСОБА_1 земельну ділянку площею 6.45 га, що розташована на території Південної сільської ради, кадастровий НОМЕР_4 у стані не гіршому порівняно з тим, у якому вона була передана в оренду.
Також з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 243 грн. 60 коп., сплачений останнім при звернені до суду з даним позовом (а.с.12), що відповідає положенням ч.1 ст.88 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 10,11,60,88,209,212,214-215,218 ЦПК України, ч.3 ст.651 ЦК України, ст.ст.31,34 Закону України «Про оренду землі», -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати розірваним договір оренди земельної ділянки від 28.05.2009 року, зареєстрований 02.07.2009 року у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок (паїв) у Нікопольському Центрі ДЗК за НОМЕР_3, що укладений між ОСОБА_1 та Приватним підприємством «Агро-Синтез» щодо оренди земельної ділянки, площею 6.45 га, кадастровий НОМЕР_4.
Зобов'язати Приватне підприємство «Агро-Синтез» за актом прийому-передачі земельної ділянки повернути ОСОБА_1 земельну ділянку площею 6.45 га, що розташована на території Південної сільської ради, кадастровий НОМЕР_4 у стані не гіршому порівняно з тим, у якому вона була передана в оренду.
Стягнути з Приватного підприємства «Агро-Синтез» на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 243 грн. 60 коп.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: В. В. Рибакова
Суд | Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 07.04.2015 |
Оприлюднено | 17.04.2015 |
Номер документу | 43541527 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рибакова В. В.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рибакова В. В.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рибакова В. В.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рибакова В. В.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рибакова В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні