cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" квітня 2015 р.Справа № 916/583/15-г
Господарський суд Одеської області у складі :
судді Никифорчука М.І.
при секретареві Ніколаєві П.В.
за участю представників сторін :
Від позивача: Герус О.О. за довіреністю № 313 від 02.02.2015 р.;
Від відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 916/583/15-г:
За позовом: Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго";
До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ШАГ";
про стягнення 6 259,95 грн.;
в с т а н о в и в :
Публічне акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» (далі - Позивач ) звернулось до товариства з обмеженою відповідальнітсю «ШАГ» (далі - Відповідач ) із позовом про стягнення заборгованості за перевищення договірних величин споживання електроенергії у розмірі 6 259,95 грн. посилаючись на наступне.
05.11.2007р. між Сторонами у справі був укладений Договір про постачання електроенергії № К-598 (далі - Договір).
Відповідно до п. 9.4 Договору він набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2007 р. та вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодна із сторін не заявить про припинення його дії або перегляд його умов.
Згідно розділу 1 Договору Позивач постачає Відповідачеві електроенергію для забезпечення потреб електроустановок останнього з приєднаною потужністю, величини якої по площадкам вимірювання та точках продажу визначені додатком „Графік зняття показів засобів обліку електричної нерегії", а Відповідач згідно умов Договору зобов'заний проводить оплату за спожиту електроенергію та винокувати інші умови Договору.
Пунктами 2.3.1., 2.3.2. Договору встановлено обов'язки споживача виконувати умови цього Договору; дотримуватись режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 Договору та режиму роботи електроустановки.
Згідно із п. 5.1. Договору, для визначення договірних величин споживання електричної енергії на наступний рік споживач не пізніше 1 листопада поточного року надає постачальнику електричної енергії відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії з помісячним розподілом (по формі додатку «Обсяги постачання електричної енергії споживачу»).
Пунктом 5.2. Договору передбачено, що узгоджені обсяги споживання електричної енергії оформлені додатком до Договору «Обсяги постачання електричної енергії споживачу» є договірними величинами споживання електричної енергії.
У Додатку № 1 до Договору сторони узгодили щомісячні обсяги споживання електричної енергії на 2013 рік, а саме: квітень - 0,1 тис.кВт.год; травень -0,1 тис.кВт.год.
Відповідно до п.п. 2, 3 Додатку № 1 до Договору, споживач має право протягом розрахункового періоду, але не пізніше ніж за день до зазначеного у додатку «Порядок розрахунків» до Договору розрахункового дня, звернутися до постачальника електричної енергії із заявою на коригування договірної величини споживання електричної енергії. Договірні величини споживання електричної енергії на кожен місяць, визначені цим додатком, можуть бути скориговані постачальником електричної енергії не вище максимально припустимого обсягу споживання електричної енергії (згідно з величиною дозволеної потужності та режимом роботи, зазначеним у додатку «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» до Договору) при виконанні споживачем наступних умов: надання постачальнику письмового звернення; виконання оплати обсягу електричної енергії на розрахунковий період з урахуванням обсягу коригування, у відповідності до умов, визначених у додатку «Порядок розрахунків» до Договору до дати звернення.
Згідно із п. 5.5. Договору, споживач має право протягом поточного розрахункового періоду, зазначеного у додатку «Порядок розрахунків» до цього Договору, звернутись письмово до постачальника за коригуванням договірної величини споживання електричної енергії та граничної величини електричної потужності.
Проте, як зазначає позивач, TOB «ШАГ» не зверталось до ПАТ «Одесаобленерго» із заявами про коригування договірних величин споживання електричної енергії у квітні та травні 2013 р. Враховуючи, що споживач не скористався своїм правом щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії, тому у квітні та травні 2013 р. договірні величини споживання електричної енергії не були скореговані та залишились без змін.
Згідно із п. 4.2.2. Договору, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно із вимогами розділу 5 цього Договору, споживач сплачує постачальнику двократну вартість різниці фактично спожитої та договірної величин.
Пунктом 4 Додатку № 1 до Договору передбачено, що у випадку перевищення договірних величин споживання електричної енергії, споживач несе відповідальність згідно з частиною шостою статті 26 Закону України «Про електроенергетику».
Отже, договірна величина споживання електричної енергії у квітні 2013 р. складає 100 кВт.год, у той час як фактично було спожито 4 860 кВт.год, тому перевищення договірних величин складає різницю вищезазначених показників, а саме 4 760 кВт.год на суму 4 723, 82 грн. Повідомлення № 712 від 07.05.2013 р. про перевищення договірної величини споживання електричної енергії за квітень 2013 р. було вручено відповідачу 01.06.2013 р., про що свідчить його підпис на поштовому повідомленню про вручення.
Договірна величина споживання електричної енергії у травні 2013 р. складає 100 кВт.год, у той час як фактично було спожито 9 373 кВт.год, тому перевищення договірних величин складає різницю вищезазначених показників, а саме 9 273 кВт.год на суму 9 386, 13 грн. Повідомлення № 897 від 31.05.2013 р. про перевищення договірної величини споживання електричної енергії за травень 2013 р. було вручено відповідачу 04.07.2013 р., про що свідчить його підпис на поштовому повідомленню про вручення.
Таким чином, загальна сума заборгованості за перевищення договірних величин споживання електричної енергії у квітні та травні 2013 р. складає 14 109, 95 грн.
Зі змісту абз. З п. 2 Додатку № 5 «Порядок розрахунків» до Договору вбачається, що остаточний розрахунок за перевищення договірних величин споживання електричної енергії здійснюється споживачем самостійно на протязі п'яти операційних днів з дня отримання рахунку.
02.04.2014 року між позивачем та відповідачем було укладено угоду № 38/14 про погашення заборгованості за перевищення договірних величин споживання електричної енергії у сумі 14 109, 95 грн.
На виконання угоди від 02.04.2014 р. № 38/14 відповідачем у період з квітня по серпень 2014 року було проведено п'ять платежів по 1 570, 00 грн. на загальну суму 7 850, 00 грн.
Проте, заборгованість за перевищення відповідачем договірних величин споживання електричної енергії у квітні та травні 2013 р. в повному обсязі сплачена не була.
Отже, несплачена частина заборгованості за перевищення відповідачем договірних величин споживання електричної енергії у квітні та травні 2013 р. складає 6 259, 95 грн. (14 109, 95 грн. - 7 850, 00 грн. = 6 259, 95 грн.)
Таким чином, неналежне виконання відповідачем свого обов'язку щодо своєчасного проведення розрахунків за договором про постачання електричної енергії призвело до виникнення у TOB «ШАГ» заборгованості за перевищення договірних величин споживання електричної енергії у квітні 2013 р. та травні 2013 р. у розмірі 6 259, 95 грн. (розрахунок додається).
Відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів І - IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.
Згідно із п. 1.1. Правил, договірна величина споживання електричної енергії -узгоджена в договорі між постачальником електричної енергії і споживачем величина обсягу електричної енергії на відповідний розрахунковий період.
Пунктом 4.4. Правил передбачено, що споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії. Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом протягом п'яти робочих днів від дня отримання звернення розглядає заяву споживача, приймає рішення за цим зверненням та не пізніше шостого робочого дня від дня отримання звернення письмово повідомляє споживача про результати розгляду заяви. Пропозиції споживача щодо коригування договірних величин є пріоритетними за умови попередньої оплати додатково заявлених обсягів та отримання постачальником за регульованим тарифом заяви споживача не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення розрахункового періоду. Постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право відмовити споживачу в коригуванні (збільшенні) договірних величин у разі невиконання споживачем своїх зобов'язань щодо оплати електричної енергії за договором про постачання електричної енергії.
За результатами розгляду споживачу надсилається повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин або обгрунтована відмова здійснення коригуванні Повідомлення про рівні відкоригованих договірних величин обсягу споживання та електричної потужності є невід'ємною частиною договору.
Відповідно до п. 6.14. Правил, перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається під час підбиття підсумків розрахункового періоду на основі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електричної енергії або акта прийняття-передавання електричної енергії.
Згідно із п. 6.16. Правил, обсяг перевищення договірних величин споживання електричної енергії та/або величини потужності протягом розрахункового періоду оплачується споживачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом відповідно до законодавства України та договору. Визначені відповідно до законодавства України вартість різниці між обсягом фактично спожитої величини і обсягом договірної величини електричної енергії, а також вартість різниці між найбільшою величиною споживаної електричної потужності, що зафіксована протягом розрахункового періоду в години контролю максимуму навантаження, та договірною граничною величиною електричної потужності зараховуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом.
Зі змісту п.п. 22 п. 10.2. Правил вбачається, що споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати виконання встановлених режимів електроспоживання.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 193 ГК України, ст. ст. 525, 526, 629, 714 ЦК України, ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», Позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за перевищення договірних величин споживання електроенергії у сумі 6 259,95 грн. та судовий збір у сумі 1 827,00 грн.
Під час розгляду справи 21.03.2014 р. та 08.04.2015 р. позивачем надані заяви про зменшення розміру позовних вимог, за якими (остання від 08.04.2015 р.) заборгованість за перевищення договірних величин споживання електроенергії складає 1 759,95 грн.
Відповідач в засідання суду двічі не з'явився, відзив на позов не надав, був повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи (поштові повідомлення у справі ).
Відповідно до п.3.9.1 Постанови Пленум Вищого Господарського Суду України від 26 грудня 2011 року N 18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", - 3.9.1. Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.
У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 81 1 ГПК), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання.
За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Таким чином дана справа розглядається за правилами ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, вислухавши представників сторін, проаналізувавши приписи законодавства, що регулює правовідносини по даному спору, господарський суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів.
Відповідно до вимог ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до статті 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Як випливає з матеріалів справи, приведені Позивачем обставини справи цілком підтверджуються наданими ним доказами, а саме: вказаним вище Договором; Додаткам №2,3,5,8 до нього; розрахунком заборгованості; актом про обсяги спожитої енергії за квітень 2013 р.; відомістю показань розрахункових лічильників електричної енергії відповідача, повідомленнями на адресу відповідача про перевищення ним договірної величини споживання електроенергії за квітень, травень 2013 р.; рахунками - фактури.
Проаналізувавши вказані докази, суд приймає їх до уваги як такі що доводять правомірність вимог Позивача. Вказані докази сумніву у суду не викликають.
Вказані докази свідчать про наявну у відповідача заборгованість у вищевказаній сумі, які він повинен сплатити.
Зворотнього відповідачем в порядку ст. 33 ГПК України не доведено.
Посилання Позивача на вищенаведені ним норми ЦК та ГК України суд вважає правильним, оскільки саме цими нормами ЦК та ГК України регулюються правовідносини по даному спору.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних вимогах звичайно ставляться.
Згідно ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Ст. 629 ЦК України вказує, що Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Підсумовуючи викладене, господарський суд вважає вимоги Позивача законними, в цілому обґрунтованими, доведеними наявними у справі доказами і тому, підлягаючими задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 44, 49 ГПК України при задоволенні позову судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44,49,82-85 ГПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» - задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ШАГ» (67513, Одеська область, Комінтернівський район, с. Олександрівка, площа Центральна, буд. 5, код ЄДРПОУ 21029723) на користь Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» (65031, м. Одеса, вул. Миколи Боровського, буд. 28 Б, код ЄДРПОУ 00131713) заборгованість за перевищення договірних величин споживання електроенергії у розмірі 1 759 (одна тисяча сімсот п'ятдесят дев'ять) грн. 95 коп. та судовий збір розмірі 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн.
Повний текст рішення складено та підписано 14 квітня 2015 р.
Суддя М.І. Никифорчук
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2015 |
Оприлюднено | 21.04.2015 |
Номер документу | 43588359 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Никифорчук М.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні