Рішення
від 16.04.2015 по справі 583/572/15-ц
ОХТИРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 583/572/15-ц

2/583/348/15

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2015 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого - судді Ярошенко Т.О.

при секретарі Горлач В. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Охтирка цивільну справу за позовом

ОСОБА_1 до ТОВ «Лотуре - Агро» про розірвання договору оренди землі,

ВСТАНОВИВ:

27 лютого 2015 року позивачка звернулась до суду із зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що їй на праві приватної власності належать земельні ділянки площею 2, 0480 га кадастровий номер НОМЕР_2, площею 0, 2005 га кадастровий номер НОМЕР_3, які розташовані на території Куземинської сільської ради, Охтирського району, Сумської області.

12 лютого 2007 році позивачка уклала договір оренди земельних ділянок з ТОВ "Лотуре -Агро", зареєстрований в Охтирському районному відділі ДП "Центр Державного земельного кадастру" при Держкомземі України від 05.05.2007 року за НОМЕР_4.

Відповідач орендну плату за користування земельною ділянкою позивачу не сплатив за 2012, 2013, 2014 роки та поточний рік у зв'язку з чим ТОВ "Лотуре - Агро» порушило інтереси позивача, позбавляючи можливості своєчасно та в повному обсязі отримувати дохід від належних їй земельних ділянок, що є для неї важливим джерелом доходу.

Відповідач не сплатив, як податковий агент податки за позивачку та навіть не підтвердив себе як платник сільськогосподарського податку на території Куземинської сільської ради Охтирського району Сумської області, що призвело до податкового зобов'язання позивачки та як наслідок до додаткового фінансового навантаження.

ТОВ «Лотуре - Агро» здійснювало використання орендованих ділянок способами, які погіршували її стан, а в 2014 та 2015 роках не проводить використання ділянок позивачки за цільовим призначенням взагалі.

Такі дії порушують умови договору та суперечать вимогам законодавства у тому числі ст. 22, п. 18 Перехідних положень ЗК України, ст.ст. 24, 25, 32 ЗУ "Про оренду землі". Податкового кодексу України.

ТОВ «Лотуре - Агро» отримавши в оренду земельні ділянки паї громадян загальною площею понад 1600 га на території Куземинської сільської ради, взагалі не проводило сівозміну та не дотримувалось режиму використання земель.

Даний факт підтверджується довідкою Сумської філії ДУ "Держгрунтохорона" від 15 жовтня 2014 року № 158-17/04/252, згідно з якою, відповідач відмовляється від проведення агрохімічного обстеження орендованих земель починаючи ще з 2007 року.

Згідно з актом обстеження земельної ділянки позивача від 07 жовтня 2014 року спірні земельні ділянки у 2014 році ТОВ «Лотуре Агро» за цільовим призначенням не використовуються, відповідач господарську діяльність на території Куземинської сільської ради не здійснює.

Через протиправні дії відповідача, який не виконує обов'язки як податкового агента передбачені законом, позивачка вимушена самостійно сплачувати податок на землю, хоча фактично не отримує орендну плату та будь - якого доходу з даних земельних ділянок.

Орендар усунувся від виконання умов договору та статей 5, 8, 13, 21, 25 Закону України «Про оренду землі» щодо безпосереднього використання земельної ділянки та внесення за неї орендної плати,що в силу статті 32 цього Закону, вона вважає, є підставою для розірвання договору.

Крім того, позивач вважає, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме факт систематичної несплати орендної плати чи використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, а не наявність обставин, які можуть призвести до цього.

До використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, можна віднести зокрема, невикористання прогресивних технологій, порушення технологічних режимів застосування мінеральних та органічних добрив, заростання сільськогосподарських угідь чагарниками, забруднення земель відходами виробництва, хімічними та радіоактивними речовинами, випадки використання земельних ділянок способами, які ведуть до зниження родючості ґрунтів, а також погіршення екологічної обстановки, що призвело до зменшення врожайності сільськогосподарських культур відносно кадастрових оцінок.

Вважає, що орендар систематично не сплачує орендну плату за договором оренди та податки як податковий агент позивача, порушує істотні умови договору. Щодо охорони грунтів та не бажає виконувати інші обов'язки, покладені на нього договором та законом.

Просить розірвати договір оренди земельних ділянок площею - 2, 0480 га кадастровий номер НОМЕР_2, площею - 0, 2005 га, кадастровий номер НОМЕР_3, які зареєстровані в Охтирському районному відділі ДП «Центр Державного земельного кадастру» при Держкомземі України від 05 травня 2007 року за №ЄДРПОУ 34287465 та ОСОБА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.

Позивачка в судове засідання не з'явилась, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник позивачки ОСОБА_1 ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, але надала суду заяву, в якій просить розглядати справу без його участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Проти заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про розгляд справи за відсутності його представника до суду не надходило.

За даних обставин суд вважає за можливе провести розгляд справи без здійснення фіксації судового процесу за допомогою звукозаписуючого засобу, відповідно до ст.ст. 169, 197 ЦПК України.

За таких обставин, враховуючи, що представник позивача не заперечує проти заочного вирішення справи, суд вважає, можливим провести заочний розгляд справи у відсутність відповідача на підставі наявних у справі матеріалів.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачці на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 2,25 га для ведення сільськогосподарського товарного виробництва, яка розташована на території Куземинської сільської ради Охтирського району Сумської області, що підтверджується копією державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_5 від 28.12.2001 року, виданого на підставі рішення 14 - ої сесії 23-го скликання Куземенської сільської ради народних депутатів, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за НОМЕР_6 (а. с. 21).

12 лютого 2007 року між ОСОБА_1 та ТОВ "Лотуре - Агро" було укладено договір оренди вищевказаної земельної ділянки строком на десять років, які знаходяться на території Куземинської сільської ради Охтирського району Сумської області (а. с. 15 - 16).

Вказана земельна ділянка була передана орендарю 12.02.2007 року, а договір оренди зареєстрований у відділі Держкомзему в Охтирському районі Сумської області 05.05.2007 року за НОМЕР_4.

Дані правовідносини випливають із договору оренди землі і регулюються договором оренди, Законом України "Про оренду землі", Земельним кодексом України, ЦК України.

Пунктами 15, 16 договору оренди землі передбачено, що земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення.

Згідно п. 28 договору оренди землі, орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням, передбаченим цим договором, додержання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, своєчасного внесення орендної плати.

Пунктом 30 договору оренди землі передбачені права орендаря, зокрема самостійно господарювати на землі з дотриманням умов Договору оренди землі.

Пунктом 31 договору оренди землі встановлено, обов'язок орендаря приступити до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором, виконувати встановлені щодо земельної ділянки обмеження в обсязі, передбаченому законом та цим договором, дотримуватися режиму природоохоронного використання земель, дотримуватися вимог щодо чергування сільськогосподарських культур у сівозмінах, своєчасно сплачувати орендну плату.

Пунктом 38 договору оренди передбачено підстави його розірвання, зокрема: за взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом (а. с. 15-16).

Відповідно до вимог ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно ст. 13 ЗУ "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Відповідно до вимог ст. 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Згідно ст. 25 Закону України "Про оренду землі", орендар земельної ділянки має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі.

Згідно із вимогами ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Згідно ст. 410 ЦК України землекористувач зобов'язаний вносити плату за користування земельною ділянкою. Землекористувач зобов'язаний ефективно використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення, підвищувати її родючість, застосовувати природоохоронні технології виробництва, утримуватися від дій, які можуть призвести до погіршення екологічної ситуації.

Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямованих встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно ст. 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.

Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Орендар земельної ділянки має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі (стаття 25 Закону України "Про оренду землі"), а орендодавець, відповідно до частини першої статті 24 Закону № 161-XIV, має право вимагати від орендаря безпосереднього використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди та своєчасного внесення орендної плати.

За змістом частини першої статті 32 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору.

Судом встановлено, що земельна ділянка ОСОБА_1 за цільовим призначенням ТОВ "Лотуре - Агро" не використовується, ТОВ «Лотуре - Агро» свою господарську діяльність на території сільської ради не здійснює, в 2014 році припинено обробіток земельних ділянок часток (паїв) не виплачено орендну плату за 2013 - 2014 роки , що підтверджується довідкою виконкому Куземинської сільської ради від 13.02.2015 року №02-35/83 та актом обстеження земельної ділянки від 07.10.2014 року (а. с. 24, 26).

Припинення орендарем використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди з передачею цієї функції іншій юридичній особі, без згоди орендодавця є істотним порушенням вимог статей 24, 25 Закону № 161-XIV, умов договору оренди та є підставою для його розірвання.

Згідно з ч.2 ст. 214 ЦПК України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 355 цього Кодексу.

При вирішенні даної справи суд керується правовими позиціями, висловленими Верховним Судом України у постанові від 12 лютого 2014 року (у справі № 6-166 цс 13) предметом якої був спір про розірвання договору оренди землі і зробив правовий висновок, про те, що виходячи зі змісту статей 24 та 25 Закону України від 6 жовтня 1998 року № 161-ХІV "Про оренду землі" (далі - Закон № 161-ХІV) припинення орендарем господарської діяльності з безпосереднього цільового використання орендованої земельної ділянки та передача третім особам функцій з її обробітку й оплати орендної плати орендодавцю, виходить за межі господарської діяльності, яку може здійснювати орендар без погодження з орендодавцем, та є підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки за ст. 32 вказаного Закону.

Тому позовні вимоги ОСОБА_1 про розірвання договору оренди земельної ділянки з даної підстави підлягають задоволенню.

Щодо підстави розірвання договору оренди, передбаченої п. "д" (систематична несплата земельного податку або орендної плати) ч. 1 ст. 141 ЗК України, на яку посилається позивач як на підставу розірвання договору оренди, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотною умовою договору оренди землі є , в тому числі, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до положень ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.

Вичерпний перелік підстав для припинення права користування земельною ділянкою, що не підлягає розширеному тлумаченню, визначений статтями 141, 143 Земельного кодексу України.

Зокрема, п.п. "г", "ґ" та "д" ст.141 ЗК України передбачені підстави припинення права користування земельною ділянкою, пов'язані з порушенням землекористувачами норм земельного законодавства України.

Згідно п."д" ч.1 ст.141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є - систематична несплата орендної плати.

З аналізу вказаних норм закону слідує, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме факт систематичної несплати орендної плати.

Систематична несплата передбачає несплату орендної плати більше одного разу.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 12 грудня 2012 р. у справі № 6-146цс12), згідно якої договір оренди землі можливо розірвати лише в разі систематичної несплати орендної плати, разове порушення умов договору у цій частині не є підставою для його розірвання.

Згідно п.п. 9, 10 договору оренди орендна плата вноситься орендарем у розмірі 368,09 грн. за рік, що становить 1, 5% від грошової оцінки землі. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації.

Пунктом 11 договору оренди встановлено, що орендна плата вноситься у такі строки у грошовій формі - один раз на рік до 20 числа першого за звітним роком місяця , натуральна до 20 числа останнього у звітному році місяця (а. с. 15-16).

Відповідно до ст.ст.10, 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 цього Кодексу.

Згідно довідки виконкому Куземинської сільської ради Охтирського району від 13.02.2015 року ТОВ "Лотуре - Агро" не виплачено орендну плату за 2013 - 2014 роки громадянам - власникам земельних ділянок (паїв) на території Куземинської сільської ради (а. с. 26).

Відповідачем не спростовано належними та допустимими доказами твердження позивача щодо невиплати йому орендної плати за 2013 та 2014 роки відповідно до умов договору оренди землі від 12.02.2007 року.

Таким чином, в судовому засіданні знайшов підтвердження факт систематичної несплати відповідачем орендної плати позивачу, що також є підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки.

Згідно п."г" ч.1 ст.141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам.

З аналізу вказаної норми закону слідує, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме факт використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, а не наявність обставин, які можуть призвести до цього.

До використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, можна віднести зокрема, невикористання прогресивних технологій, порушення технологічних режимів застосування мінеральних та органічних добрив, заростання сільськогосподарських угідь чагарниками, забруднення земель відходами виробництва, хімічними та радіоактивними речовинами, випадки використання земельних ділянок способами, які ведуть до зниження родючості ґрунтів, а також погіршення екологічної обстановки, що призвело до зменшення врожайності сільськогосподарських культур відносно кадастрових оцінок.

Відповідно до ст.ст.10,60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 цього Кодексу.

Належних та допустимих доказів, які б підтверджували факт використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, позивачкою не надано, в зв'язку з чим не доведено наявність підстав, передбачених п. "г" ч.1 ст.141 ЗК України для припинення права оренди.

Таким чином, вказана вище підстава, на яку посилається ОСОБА_1 як на одну з підстав розірвання договору оренди, не знайшла свого підтвердження в судовому засіданні.

Частиною 2 ст. 651 ЦК України встановлено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

З огляду на викладене, суд вважає, що відповідачем порушуються істотні умови договору оренди, що призвело до порушення прав позивача, тому позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню.

Згідно ст. 88 ЦПК України з відповідача необхідно стягнути на користь позивачки судові витрати, а саме 243, 60 грн.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 8, 13, 15, 24, 25, 32 Закону України "Про оренду землі", ст. 125, 141 ЗК України, ст.ст. 409, 410, 526, 626, 651, 652, 792 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 88, 169, 212- 215, 225, 226 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лотуре Агро" - задовольнити.

Розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений 12 лютого 2007 року між ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Лотуре Агро", код ЗКПО 34287465 зареєстрований 05 травня 2007 року у відділі Держкомзему в Охтирському районі Сумської області за НОМЕР_4.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Лотуре Агро» код ЗКПО 34287465 на користь ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 судові витрати в сумі 243, 60 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте Охтирським міськрайонним судом Сумської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до апеляційного суду Сумської області через Охтирський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку, встановленому ЦПК України.

Суддя Охтирського

міськрайонного суду Т.О. Ярошенко

СудОхтирський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення16.04.2015
Оприлюднено23.04.2015
Номер документу43621733
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —583/572/15-ц

Рішення від 16.04.2015

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Ярошенко Т. О.

Ухвала від 16.03.2015

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Ярошенко Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні