ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2015 року Справа № 925/172/15
Господарський суд Черкаської області в особі судді Гури І.І., при секретарі судового засідання Мирошниченко Б.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Черкаської області справу за позовом приватного підприємства "Юг Агролідер" м. Київ до товариства з обмеженою відповідальністю "Флорес Агро" м. Черкаси про стягнення 21425,53 грн.-
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "Юг Агролідер" (далі за текстом – позивач) звернулося до господарського суду Черкаської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Флорес Агро" (далі за текстом - відповідач), у якому просить суд стягнути з відповідача на користь позивача суму боргу у розмірі 21515,17 грн., яка складається з суми основного боргу – 13972,50 грн., пені – 845,25 грн., штрафу – 2794,50 грн., інфляційних – 3479,15 грн. та 3 % річних – 423,77 грн.
У заяві про зменшення розміру позовних вимог, позивач просить суд стягнути з відповідача суму боргу у розмірі 21425,53 грн.
Заява прийнята судом до розгляду.
Відповідач представника у судове засідання повторно не направив, письмовий відзив не подав з невідомих суду причин, хоча належним чином повідомлявся судом про дати та час розгляду справи.
Позивач представника у судове засідання від 15.04.2015 не направив з невідомих суду причин, хоча був повідомлений про дане судове засідання, що підтверджується розпискою від 19.03.2015 представника позивача за довіреністю.
На підставі ст. 75, ст. ГПК України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами. У судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши докази, наявні у матеріалах справи, судом встановлено наступне.
14 жовтня 2013 року приватне підприємство "Юг Агролідер" ( позивач у справі, виробник за договором) та товариство з обмеженою відповідальністю "Флорес Агро" (відповідач у справі, дилер за договором) уклали договір №82-10/13 (далі –Договір), відповідно до умов якого позивач зобов'язався передати товар у власність дилера без надання права на виключне (ексклюзивне) його просування, а відповідач зобов'язався прийняти і своєчасно оплатити товар на умовах цього договору та розповсюджувати його в межах території (п. 2.1.).
Договір містить, зокрема, такі умови:
- дилер зобов'язується оплачувати поставлений йому товар в строки, передбачені цим договором, за цінами, визначеними у Специфікації до цього договору та відповідних накладних, за кожну окрему партію товару (п. 3.1.);
- ціна товару по кожній асортиментній позиції, його вартість та строки оплати встановлюється на кожне окреме замовлення і вказується у відповідній товарній накладній (п. 5.5.);
- за загальним правилом товар надається дилеру після проведення ним повної попередньої оплати. Сторони можуть погодити й інший порядок розрахунків щодо конкретної партії товару, проте в будь-якому випадку остаточний розрахунок за поставлений товар має бути проведений дилером не пізніше, ніж через 30 днів після його поставки (п. 5.6)
- у разі прострочення оплати товару дилер сплачує виробнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки національного банку України за кожен день затримки оплати, а у разі затримки строку понад 20 календарних днів - додатково сплачує штраф в розмірі 20% від простроченої суми (п. 7.5.);
- цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками (п. 9.1.);
- строк дії цього договору починає свій перебіг у момент, визначений у пункті 9.1. договору та діє до 15 червня 2014 року.
На виконання умов Договору позивач 23.01.2014 поставив відповідачу товар на суму 13972,50 грн., що підтверджується видатковою накладною № 43 від 23 січня 2014 року та довіреністю відповідача № 2 від 23.01.2014 , видану директору відповідача на отримання від позивача цінностей. , актом звіряння взаємних розрахунків за період:01.01.2013-30.05.2014, підписаного та скріпленого печатками обох сторін.
В порушення умов Договору відповідач у встановлений п. 5.6. Договору строк отриманий товар не оплатив, заборгувавши позивачу 13 972.50 грн.
29 жовтня 2014 року позивач направив відповідачу лист-вимогу № 1 щодо сплати заборгованості, яка була отримана останнім 31.10.2014, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення, однак відповідач відповіді на претензію не надав, заборгованість добровільно не сплатив.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Предметом спору у справі є стягнення грошових коштів за поставлений товар.
Договір, на який посилається позивач, як на правову підставу виникнення зобов'язань та права на стягнення заявленої суми, за своєю правовою природою суд вважає договором поставки між суб'єктами господарювання.
Загальні положення поставки врегульовані параграфом 1 глави 30 Господарського кодексу України (далі –ГК України).
Відповідно до ст. 265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Загальні умови виконання господарських зобов'язань визначені главою 22 ГК України. Статтею 193 ГК України передбачено, що до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України (далі –ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Стаття 712 ЦК України регулює відносини, що виникають із договору поставки.
Так, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідач прийняв від позивача товар по видатковій накладній, однак у встановлений договором строк, тобто через 30 днів після його поставки, по 22.02.2014 включно не здійснив.
Згідно зі статтями 193, 202 Господарського кодексу України та статтями 525, 526, 530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства; одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач не скористався своїм правом подати в порядку ст. 59 ГПК України відзив на позовну заяву.
З огляду на наведені норми законодавства та докази, наявні у справі, суд вважає доведеним право позивача вимагати стягнення з відповідача 13972,50 грн. боргу з оплати за поставлений товар.
Згідно з ч. 2 ст.193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Статтею 218 ГК України визначено, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідач не довів, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, яке виразилось у простроченні виконання грошових зобов'язань з оплати за поставлений товар.
У ст. 230 ГК України встановлено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. Суб'єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у статті 2 цього Кодексу.
Згідно ст. 231 ГК України законом щодо окремих видів зобов'язань може бути визначений розмір штрафних санкцій, зміна якого за погодженням сторін не допускається. У разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань регулює Закон України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань". Суб'єктами зазначених правовідносин є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та господарювання, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності.
Згідно ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Згідно ст.530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Позивач згідно п. 7.5. Договору нарахував відповідачу пеню за прострочення оплати товару за період з 23.02.2014 (початок прострочення) по 23.06.2014 (дата, визначена позивачем) на суму 755,61 грн., а також штраф в сумі 2794,50 грн. Розрахунок пені та штрафу є обґрунтованими, перевіреними судом. Судом встановлена більша сума пені, однак суд не має права виходити за межі позовних вимог, тому підлягає задоволенню заявлена сума пені. Розрахунок штрафу є вірним.
Згідно ст. 625 ЦК України "Відповідальність за порушення грошового зобов'язання" - боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач нарахував 3% річних в сумі за період з 23.01.2014 по 27.01.2015 в сумі 423,77 грн. та інфляційні за період з січня 2014 по грудень 2014 в сумі 3479,15 грн.
Початок періоду прострочення оплати визначений в даний розрахунках невірно, вірною датою початку прострочення оплати є 23.02.2014. Отже 3%річних за період з 23.02.2014 по 27.01.2015 становить 389,32 грн., інфляційні за період лютий 2014 - грудень 2014 - 3440,08 грн.
Відповідно до ст. 49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір пропорційно розміру задоволених позовних вимог, що становить 1820,73 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Флорес Агро" (вул. 30 річчя Перемоги, 70, м. Черкаси, код ЄДРПОУ 38843176) на користь приватного підприємства "Юг Агролідер" (вул. Академіка Туполєва, 19, Святошинський район, м. Київ, код ЄДРПОУ 36265658) - 13972,50 грн. основного боргу, 755,61 грн. пені, 2794,50 грн. штрафу, 389,32 грн. 3% річних, 3440,08 грн. інфляційних та 1820,73 грн. витрат зі сплати судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня підписання.
Повне рішення складено 17 квітня 2015 року.
Суддя І.І. Гура
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2015 |
Оприлюднено | 23.04.2015 |
Номер документу | 43643568 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Гура І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні