Ухвала
від 06.07.2006 по справі 10/130-2575
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

10/130-2575

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

"06" липня 2006 р.Справа № 10/130-2575

УХВАЛА

Господарський суд Тернопільської області

у складі   судді Півторака М.Є.             

розглянув справу

За позовом : Відкритого акціонерного товариства “ Тернопільголовпостач “ м. Тернопіль вул. Промислова 20

до відповідача 1: Відкритого акціонерного товариства ІК “ Атланта “ м. Луцьк вул. Грушевського 30

До відповідача 2 : Товариства з обмеженою відповідальністю “ Ватра-Трансфер “ м. Тернопіль вул. Микулинецька 46

     За участю представників :

позивача: Лазаренко В.О. –юрисконсульта , доручення № 348/01-1 від 07.06.2006 року ;

відповідача 1: Авдеєнко В.В. –адвоката , довіреність від 10.04.2006 року;

відповідача 2 : Маланчак А.П. –представника , довіреність № 680 від 29.06.2006 року

     Представникам сторін у судовому засіданні роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки відповідно до статті 22 Господарського процесуального кодексу України .

      В судовому засіданні оголошувалася перерва до 15 годин  06 липня 2006 року в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України для надання можливості сторонам надати додаткові докази в підтвердження позовних вимог та їх заперечення .

      Суть справи : Відкрите акціонерне товариство “ Тернопільголовпостач “ м. Тернопіль звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача 1- ВАТ ІК “ Атланта “ м. Луцьк та ТОВ “ Ватра-Трансфер “ м. Тернопіль  про визнання дій ВАТ ІК “ Атланта “ м. Луцьк та ТОВ “ Ватра-Трансфер “ м. Тернопіль незаконними щодо проведення зборів 07.07.2006 року і зобов'язати ТОВ “ Варта-Трансфер “ спростувати в пресі повідомлення про проведення позачергових зборів акціонерів ВАТ “ Тернопільголовпостач “ 07 липня 2006 року .

Зазначає , що 17.04.2006 року на адресу ВАТ поступила заява від акціонера –ВАТ ІК “ Атланта “ м. Луцьк , який володіє більш як 10 відсотків акцій з вимогою скликати позачергові збори акціонерів . Вимога акціонера була виконана і 26.04.2006 року  правлінням ВАТ прийнято рішення про скликання позачергових зборів 03.08.2006 року і повідомлено про рішення  заявника та реєстратора –ТОВ “ Ватра-Трансфер “. Однак , всупереч вимогам ч. 4 ст. 45 Закону України “ Про господарські товариства “ реєстратор ТОВ “ Ватра-Трансфер “ розмістило 17.05.2006 року в газеті “ Свобода “ оголошення про скликання загальних зборів акціонерів та направило акціонерам повідомлення про збори по пошті . Вважає , що подане оголошення не відповідає вимогам чинного законодавства . Дії ВАТ ІК “ Атланта “ м. Луцьк та ТОВ “ Ватра-Трансфер “ не відповідають вимогам Закону України “ Про господарські товариства “ .

        У поданому до суду відзиві на позов  ВАТ  ІК “ Атланта “ м. Луцьк заперечує заявлені вимоги повністю і вважає їх такими що не підлягають до задоволення . Зазначає , що ВАТ є акціонером позивача , що володіє більш як 10% акцій , а тому звернулося до  Тернопільголовпостач 17.04.2006 року з вимогою про скликання позачергових зборів акціонерів та запропонувала перелік питань , які необхідно винести на обговорення . Стверджує , що його дії відповідають вимогам ч. 4 ст. 45 Закону України “ Про господарські товариства , а дії ВАТ “ Тернопільголовпостач “ протирічать вимогам зазначеної статті , оскільки позивач в 20-денний строк не прийняв рішення про скликання зборів акціонерів . Далі зазначає , що  стаття 16 Цивільного Кодексу України визначає способи захисту прав та інтересів юридичних осіб і зазначений у позовній заяві спосіб не передбачений чинним законодавством України . Просить у позові відмовити .

       У поданому до суду відзиві за № 679 від 29 червня 2006 року відповідач по справі ТОВ “ Ватра-Трансфер “ м. Тернопіль заперечує заявлені вимоги повністю. Зазначає , що Товариство обслуговує реєстр власників іменних цінних паперів ВАТ “ Тернопільголовпостач “ згідно укладеного договору № 8 від 15.03.2006 року . Реєстратор не є ініціатором проведення зборів 07.07.2006 року , а тільки виконавцем волі акціонера , який володіє більше як 10 % акцій, і його дії відповідають вимогам п. 10.7 Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів . Просить в позові відмовити .

      Представники позивача у судовому засіданні підтримали заявлені вимоги повністю .

      06.07.2006 року позивач по справі звернувся до суду з клопотанням за № 801/01 від 06.07.2006 року , в якому просить  суд прийняти рішення щодо недопущення реєстратора ТОВ “ Ватра-Трансфер “ м. Тернопіль до участі у проведенні позачергових зборів акціонерів ВАТ “ Тернопільголовпостач “ 07 липня 2006 року .

      Присутні у судовому засіданні 06.07.2006 року представники відповідачів заперечують щодо задоволення клопотання позивача , зазначаючи , що його вимоги протирічать ст. 66 ГПК України .

     Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представників позивача , заперечення представників відповідачів ,  господарський суд встановив наступне:

Відповідно до ч. 1 статті 1 Господарського процесуального Кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі –підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

      Статтею 20 Господарського Кодексу України встановлено , що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів .  Зазначена стаття визначила шляхи захисту прав та законні інтересів зазначених суб'єктів.

     Стаття 16 Цивільного Кодексу України також визначає , що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу  та визначає способи захисту цивільних прав та інтересів .

     Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом , що встановлений договором або законом ( частина  друга п. 1 ст. 16 ЦК України )

      Згідно з ч. 2 ст. 21 ГПК України позивачами є підприємства та організації , що подали позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу .

Позивач по справі –Відкрите акціонерне товариство “ Тернопільголовпостач “ , місцезнаходження якого м. Тернопіль вул. Промислова 20 є юридичною особою , що зареєстрована у встановленому законом порядку і включена до ЄДРПОУ , ідентифікаційний код 01882806 , що підтверджується Довідкою № 07-100 Головного управління статистики у Тернопільській області  , а тому наділене правом на звернення до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів .

Відповідач по справі 1 – Відкрите акціонерне товариство Інвестиційна компанія “ Атланта “, місцезнаходження якої Волинська область Луцький район смт. Торчин вул. Івана Франка 4 є юридичною особою ,якаі включена до ЄДРПОУ , ідентифікаційний код 20148696 , що підтверджується Довідкою № 2001 Головного управління статистики у Волинській області .

Відповідач по справі 2 –Товариство з обмеженою відповідальністю “ Ватра-Трансфер “ , місцезнаходження якого м. Тернопіль вул. Микулинецька 46 є юридичною особою , яка включена до ЄДРПОУ , ідентифікаційний код 23595272 , що підтверджується довідкою № 22-23 , виданою Тернопільським обласним управлінням статистики .

      Як встановлено частиною 4 статті 45 Закону України  “ Про господарські товариства “ акціонери , які володіють у сукупності більш як 10  відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових зборів у будь-який час і з будь-якого приводу. Якщо протягом 20 днів правління не виконало зазначеної вимоги, вони мають право самі скликати збори відповідно до вимог частини першої статті 43 цього Закону. ( Частина четверта статті 45 в редакції Закону N 769/97-ВР від 23.12.97 ) .

    Відповідач по справі –ВАТ “ ІК “ Атланта “ є акціонером ВАТ “ Тернопільголовпостач “ м. Тернопіль і володіє 3 405 406 штук  простих іменних акцій сумарною номінальною вартістю 851 351,50 грн. . Частка емітента в статутному фонді становить 25,3340 % . Зазначене підтверджується випискою з Реєстру власників іменних цінних паперів про стан особового рахунку № Д-888 станом на 12 травня 2006 року виданої Реєстратором ТОВ “ Ватра-Трансфер “ м. Тернопіль ( виписка знаходиться в матеріалах справи ) .

     Згідно з ст.. 10 Закону України  “ Про господарські товариства “ акціонери мають право , зокрема , брати участь  в управлінні справами товариства в порядку , визначеному в установчих документах , за винятком випадків , передбачених зазначеним Законом .

    Таким чином , в силу приписів ст.ст. 10,  45 ч. 4 Закону України  ВАТ “ ІК “ Атланта “ як акціонер  вправі вимагати скликання позачергових зборів акціонерів в будь-який час  в порядку визначеному в установчих документах .

     Як вбачається з представлених матеріалів 17 квітня 2006 року ВАТ  Інвестиційна компанія “ Атланта “ м. Луцьк звернулася до правління ВАТ “ Тернопільголовпостач “ м. Тернопіль з заявою № 17/7 ( заява зареєстрована за вх. № 128 17.04.2006 року о 16 год. 30 хвилин , про що свідчить відмітка канцелярії на заяві ) з вимогою про проведення позачергових загальних зборів акціонерів та запропонувала порядок денний зборів акціонерів .

      У відповідності до вимог ч. 4 ст. 45 Закону України “ Про господарські товариства “ правління ВАТ протягом 20 днів повинно виконати вимогу та прийняти рішення про скликання загальних зборів акціонерів .

     Як пояснив у судовому засіданні голова правління ВАТ “ Тернопільголовпостач “ Безкоровайний Л.І. і зазначене підтверджується представленими доказами 26 квітня 2006 року на засіданні правління ВАТ       ( належним чином завірена копія з протоколу № 41 засідання правління ВАТ від 26 квітня 2006 року знаходиться в матеріалах справи )  було розглянуто заяву ВАТ ІК “ Атланта “ м. Луцьк та прийнято рішення про скликання позачергових зборів акціонерів ВАТ “Тернопільголовпостач “ 03 серпня 2006 року та затверджено порядок денний загальних зборів акціонерів .

      Позивач стверджує , що в цей же день , тобто 26 квітня 2006 року за № 250/01 рекомендованою кореспонденцією було направлено Повідомлення ВАТ ІК “ Атланта “ ( копія Повідомлення знаходиться в матеріалах справи )  про те , що його заява розглянута правлінням товариства та останнім прийнято рішення про скликання позачергових зборів акціонерів із врахуванням запропонованих питань порядку денного .

     Зазначене твердження ВАТ “ Тернопільголовпостач “  про направлення Повідомлення ВАТ ІК “ Атланта “ м. Луцьк рекомендованою кореспонденцією у судовому засіданні  було підтверджене належними доказами , а саме квитанцією поштового зв'язку  , як це передбачено Правилами надання послуг поштового зв'язку , затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 року № 1155 .

         Однак ,  Відповідач по справі –ВАТ ІК “ Атланта “ зазначив , що на адресу ВАТ  зазначене Повідомлення не поступало .

         Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку рішенням від 26 травня 1998 року № 60 затвердила Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів  ( далі Положення ), яким визначила вимоги ведення системи цих реєстрів , порядок ведення реєстру , обов'язки реєстратора , емітентів та зареєстрованих осіб , порядок доступу до інформації , яка міститься в реєстрі .

        Зокрема, пунктом 11.1 Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів  на емітента ( позивача по справі ) покладено обов'язок протягом трьох робочих днів з моменту прийняття відповідних рішень інформувати реєстроутримувача ( відповідача по справі –ТОВ “ Ватра - Трансфер “ ) щодо загальних зборів , які плануються .

        У судовому засіданні Позивач не представив доказів , які б свідчили про виконання ним вимог п. 11.1 Положення та інформування реєстратора щодо прийняття рішення правління ВАТ 26.04.2006 року про скликання позачергових зборів акціонерів .

        Із представленого ВАТ “ Тернопільголовпостач “ листа за № 284/01  за підписом голови правління ВАТ Л.Г. Безкоровайного вбачається , що таке Повідомлення було направлено ТОВ “ Ватра-Трансфер “ лише 16 травня 2006 року , про що свідчить відмітка на листі наступного змісту “ отримано 16.05.06 “ ( копія знаходиться в матеріалах справи ) .

      Вважаючи , що  правління ВАТ “ Тернопільголовпостач “ не виконує належним чином вимоги Закону України “ Про господарські товариства “ в частині скликання зборів протягом 20 днів з дня одержання такої вимоги , ВАТ ІК “ Атланта “  звернулося до Реєстратора ВАТ “ Тернопільголовпостач “  здійснити повідомлення акціонерів про проведення 07 липня 2006 року загальних зборів акціонерів згідно вимог п. 4 ст. 45 Закону України “ Про господарські товариства “ з порядком денним , який акціонер  самостійно визначив  .

      Пунктом 10.7.  Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів , затверджених рішенням державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 26.05.1998 року № 60 встановлено , що Реєстроутримувач   на  вимогу  і за рахунок акціонерів, які  володіють у сукупності більш як 10 відсотками голосів, зобов'язаний направити повідомлення власникам іменних акцій про скликання позачергових зборів акціонерного товариства та провести реєстрацію учасників зборів під час їх проведення, якщо зазначене передбачене договором. ( Пункт 10.7 в редакції Наказу Держкомісії цінних паперів N 190 ( v4301342-01 ) від 19.06.2001 ) .

      Відповідач по справі –ТОВ “ Ватра-Трансфер “ м. Тернопіль виконало вимогу акціонера , який володіє більш як 10 % голосів –ВАТ ІК “ Атланта “ і опублікувало оголошення в газеті “ Свобода “ № 40 ( 2042 ) від 17 травня 2006 року про скликання загальних зборів акціонерів ВАТ “ Тернопільголовпостач “ , які відбудуться 07 липня 2006 року та вказало порядок денний зборів .

        У відповідності з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини , на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

У поданій до суду позовній заяві Відкрите акціонерне товариство “ Тернопільголовпостач “ визначило спосіб захисту свого права як визнання незаконними дій відповідачів щодо проведення зборів 07.07.2006 року та зобов'язання спростувати в пресі повідомлення про проведення позачергових зборів .

Такого способу захисту порушеного права ні ст. 16 Цивільного Кодексу України , ні ст. 20 Господарського Кодексу України не передбачено і зазначене не випливає із положень законодавства .

   Відповідно до статті 80 п.1 Господарського процесуального кодексу України Господарський суд припиняє провадження у справі , якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України .

        При даних обставинах справи суд встановив , що провадження у справі слід припинити в порядку ст.80 п.1 ГПК України , оскільки спір не підлягає вирішенню в господарських судах України .

       Що  стосується клопотання ВАТ “ Тернопільголовпостач “ про забезпечення позову , то суд зазначає наступне :

      Згідно зі ст. 66 ГПК України господарський суд за заявою сторони , прокурора чи його заступника , який подав позов , або зі своєї ініціативи має право вжити заходів до забезпечення позову . Забезпечення позову допускається на будь-якій стадії провадження у справі , якщо невжиття таких заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду .

    Стаття 67 ГПК України містить вичерпний перелік способів забезпечення позову .

    Статтею 6 Господарського Кодексу України  заборонено незаконне втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування , їх посадових осіб у господарські відносини .

    Згідно статті 41 Закону України “ Про господарські товариства “ вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства  , до компетенції яких відноситься вирішення всіх питань , пов'язаних з діяльністю товариства . Заборона проведення загальних зборів ( здійснення дій , пов'язаних з проведенням зборів ) фактично паралізує роботу вищого органу акціонерного товариства і є втручанням у господарську діяльність товариства .

     З огляду на зазначене клопотання ВАТ “ Тернопільголовпостач “ не підлягає до задоволення .

   На підставі наведеного , керуючись статтею 124 Конституції України ст. 20 Господарського Кодексу України. , ст.1,33,49,66,67,80 п. 1, 86 Господарського процесуального кодексу України  , господарський суд ,-

У Х В А Л И В :

1.Відхилити клопотання ВАТ “ Тернопільголовпостач “ м. Тернопіль вул. Промислова 20 про прийняття рішення щодо недопущення реєстратора ТОВ “ Ватра-Трансфер “ м. Тернопіль до участі у проведенні позачергових зборів акціонерів ВАТ “ Тернопільголовпостач “ 07 липня 2006 року .

2.Провадження у справі  № 10/130-2575 - припинити .

3.Ухвалу направити сторонам по справі .

 

Суддя                                                                                М.Є. Півторак

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення06.07.2006
Оприлюднено28.08.2007
Номер документу43646
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —10/130-2575

Ухвала від 04.10.2006

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Городечна М.І.

Ухвала від 31.07.2006

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Городечна М.І.

Ухвала від 06.07.2006

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Півторак М.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні