Рішення
від 16.04.2015 по справі 914/544/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.04.2015 р. Справа№ 914/544/15

За позовом: Трускавецької міської ради, м. Трускавець , Львівська область

до відповідача: Публічного акціонерного товариства «Прикарпатбуд»,

м. Дрогобич, Львівська область

про: зобов'язання вчинити дії,

Суддя Долінська О.З.

При секретарі Вашкевич Н.І.

За участю представників:

позивача: Савченко О.Г. - дов. №18-6/1 від 12.01.2015 року,

відповідача: не з'явився.

Учасникам судовго процесу роз'яснено права та обов'язки передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді не подавалось. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало.

На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов Трускавецької міської ради до Публічного акціонерного товариства «Прикарпатбуд» про зобов'язання вчинити дії. Ухвалою від 20.02.2015 р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 05.03.2015р.

В судове засідання 16.04.2015 р. представник позивача з'явився, позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві, вимоги ухвал суду від 17.03.2015 року виконав.

В судове засідання 16.04.2015 р. представник відповідача не з'явився, незважаючи на те, що належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи судом, причин неявки в судове засідання не повідомив, відзиву не подав, вимоги ухвал суду не виконав.

Господарським судом Львівської області встановлено, що ухвала про порушення провадження у справі та ухвали про відкладення розгляду справи надсилалися місцевим господарським судом на адресу Публічного акціонерного товариства «Прикарпатбуд», яка зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 02.03.2015 р., а саме за адресою: 81110, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Данила Галицького, буд. 1.

Таким чином, судом вжито усі передбачені дії і дотримано встановлені вимоги щодо належного повідомлення відповідача про дату, час та місце судового розгляду даної справи.

Крім того, відповідно до ч. 1 та 2 ст.4 3 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності . Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Враховуючи вищенаведене, слід зазначити, що судом, згідно вимог Господарського процесуального кодексу України, надавалась в повному обсязі можливість Учасникам процесу щодо обгрунтування їх правової позиції по суті спору та подання доказів, чим забезпечено принцип змагальності.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст.43 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні 16.04.2015 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, оглянувши оригінали документів, суд встановив.

Як зазначено у позовній заяві, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави за ст.1 Земельного кодексу України.

Згідно ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

В силу статей 142, 145 Конституції України, до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права місцевого самоврядування захищаються у судовому порядку.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Позивач зазначає, що, згідно рішення Трускавецької міської ради від 21 жовтня 2014 року №761 "Про затвердження документацій проектів землеустрою, та надання земельних ділянок у власність чи користування", земельна ділянка площею 0,2670 га по вул.І .Мазепи, 23 у м. Трускавці, передана у користування на умовах оренди терміном на1 рік ПАТ «Прикарпатбуд» для обслуговування адміністративного корпусу та гаражів з прохідною (категорія земель - землі житлової та громадської забудови), за рахунок земель, що перебувають в користуванні ПАТ «Прикарпатбуд».

На час прийняття рішення Трускавецької міської ради договір оренди землі припинено у звязку із закінченням терміну і не продовжено через відсутність заяви відповідача.

Зазначене рішення органу місцевого самоврядування на даний момент є чинним.

Відповідно до вимог статті 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Позивач наголошує, що відповідач користується земельною ділянкою для обслуговування господарських будівель, що належать йому на праві власності на підставі свідоцтва про право власності на майно від 13.02.2005 року без укладення договору оренди землі та його державної реєстрації.

Трускавецька міська рада листом від 01.12.2014р. № 18/28-3275/1 направила до ПАТ «Прикарпатбуд» три примірники договору оренди землі та просила його підписати у 15-тиденний термін, скріпити печаткою і провести реєстрацію права оренди у реєстраційній службі Трускавецького міського управління юстиції Львівської області. На момент підготовки позовної заяви відповідачем договір оренди землі не укладено та не проведена його реєстрація, що підтверджується інформаційною довідкою від 30.01.2015р. №32918860.

Стаття 181 Господарського кодексу України визначає загальний порядок укладення господарських договорів, відповідно до якої, договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.

Частинами 2-4 статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі, якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами, оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Відповідно до статті 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Стаття 641 Цивільного кодексу України встановлює, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Відповідь особи, відповідно до статті 642 ЦКУ, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.

На думку позивача, проект договору оренди земельної ділянки, який був надісланий позивачем відповідачу, відповідає вимогам ст. 15 Закону України "Про оренду землі" та типовій формі договору оренди землі, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. №220.

За таких обставин, за твердженням позивача, між сторонами виникли переддоговірні відносини, оскільки відповідач звернувся до позивача із заявою про передачу в оренду спірної земельної ділянки, а Радою на сесії прийнято відповідне рішення, яке повинно бути покладено в основу договору оренди земельної ділянки, який є типовим відповідно до постанови Кабінету Міністрів України.

Відтак, за твердженням позивача, згідно ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України, переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду, якщо спір виник при укладенні господарських договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом.

Стаття 1 Закону України „Про оренду землі" та стаття 93 Земельного кодексу України встановлює, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Позивач звертає увагу на те, що у відповідача право на отримання в оренду земельної ділянки існує, так як на даній земельній ділянці розташовані об'єкти нерухомого майна - будівля адміністративного корпусу та гаражів з прохідною, що є приватною власністю відповідно до свідоцтв про право власності на нерухоме майно за адресою м. Трускавець, вул. І. Мазепи, 23, серія ЯЯЯ №172034 та ЯЯЯ №172031, виданих Трускавецькою міською радою 13.02.2005 року ВАТ «Прикарпатбуд».

Виходячи з норм пункту 6 статті 287 Податкового кодексу України, при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Згідно статті 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

Відповідно до статей 156, 157 Земельного кодексу України, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють у тому числі громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, діяльність яких обмежує права власників через неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельною ділянкою.

Позивач наголошує, що звернення Трускавецької міської ради про спонукання укласти договір оренди землі залишалися без реагування із сторони відповідача, що свідчить про зволікання відповідача укласти та зареєструвати його і проводити сплату орендної плати.

Позивач просить суд визнати укладеним договір оренди земельної ділянки площею 0,2670 га (кадастровий номер - 4611500000:07:002:0035) по вул. І.Мазепи, 23 в м.Трускавці Публічного акціонерного товариства «Прикарпатбуд»(код ЄДРПОУ 01272261) з Трускавецькою міською радою та зобов'язати відповідача зареєструвати право оренди землі в реєстраційній службі Трускавецького міського управління юстиції Львівської області в наступній редакції:

ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ

м. Трускавець " " 20 р.

Орендодавець - Трускавецька міська рада, м. Трускавець Львівської області, вул. Бориславська, 2, в особі міського голови Козира Руслана Ярославовича, який діє на підставі Закону України"Про місцеве самоврядування в Україні", з одного боку, та орендар - Публічне акціонерне товариство "Прикарпатбуд", місце знаходження якого Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Д.Галицького, 1, від імені якого та на підставі статуту діє директор Михаць Омелян Юліанович, з другого боку, на підставі рішення міської ради № 761 від 21.10.2014 року "Про затвердження документацій, проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність чи користування" та рішення міської ради № 604 від 17.12.2013 року "Про встановлення розміру орендної плати за землю", уклали цей договір про нижченаведене:

Предмет договору

1. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для обслуговування адміністративного корпусу та гаражів з прохідною,

яка знаходиться: м. Трускавець, вул. І. Мазепи, 23, кадастровий номер земельної ділянки 4611500000:07:002:0035.

Об'єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка площею 0,2670га, у тому числі: під будівлями - 0,0576 га.

3. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: нежитлова будівля, що належать ВАТ"Прикарпатбуд" на праві колективної власності, згідно Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від

13.02.2005 року та гараж, що належать ВАТ "Прикарпатбуд" на праві колективної власності,згідно Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 13.02.2005 року .

4. Земельна ділянка передається в оренду разом з :


5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4086595,20 грн. ( чотири мільйониві сімдесятшість тисяч п'ятсот дев'яносто п'ять гривень 20 коп) - (за 1 кв.м. - 1530,56 грн.)

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть ерешкоджати її ефективному використанню за цільовим призначенням, інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини відсутні.

Строк дії договору

8. Договір укладається терміном на 1 рік. Після закінчення строку договору орендар,який належно виконував умови Договору, має за інших рівних умов переважне право поновлення Договору. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата

9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі за земельні ділянки державної або комунальної власності становить 183896,78 грн. ( сто вісімдесят три тисячі вісімсот дев'яносто шість гривень 78 коп.) в рік.

10. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації.

Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або змін умов договору оренди чи продовження його дії.

11. Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно протягом 30 календарних днів,наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на поточний рахунок власника землі - УДКС у м.Трускавець р/р № 33214812700018, банк одержувач - ГУДКСУ у Львівській області, ЗКПО 37835447, МФО825014, код платежу 13050200.

Орендна плата справляється виключно в грошовій формі.

Розмір орендної плати переглядається у разі:

зміни умов господарювання, передбачених цим договором;

зміни нормативно грошової оцінки землі, розмірів земельного податку, підвищенняцін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

в інших випадках, передбачених законом.

14. У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня за кожний день прострочення.

Умови використання земельної ділянки

15. Земельна ділянка передається в оренду - для обслуговування адміністративного корпусута гаражів з прохідною.

Цільове призначення земельної ділянки - категорія земель - землі житлової та громадської забудови.

Умови збереження стану об'єкта оренди - орендар несе відповідальність за умови збереження стану об'єкта та строки передачі земельної ділянки в оренду.

18. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється із розробленням проекту її відведення. Підставою виготовлення проекту відведення є рішення Трускавецької міської ради від 25.03.2014 року № 671 "Про надання дозволу на виготовлення технічних документацій та проектів із землеустрою".

19. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду:

використання земельної ділянки за цільовим призначенням;

не допускати забруднення та забур'янення земельної ділянки;

- проведення будівництва (реконструкції) нерухомого майна, що знаходиться на земельній ділянці виключно при отриманні дозволу відповідних інстанцій.

20. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.

Умови повернення земельної ділянки

21. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її етану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі,не підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення

стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.

Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного

права;

доходи,які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

25. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

26. На орендовану земельну ділянку обмеження не встановлено.

Земельна ділянка має наступні вимоги містобудівного характеру:

давати дозвіл на проведення ремонтних робіт загальноміських інженерних мереж, які проходять по території;

взаємне розміщення будинків і споруд, озеленення незабудованих територій, реконструкцію, прокладку інженерних мереж, огородження даної території повинно здійснюватись згідно вимог ДБН 360-92х і з дозволу на

проведення будівельних робіт;

в межах червоних ліній вулиць та доріг передбачається на перспективу прокладання магістральних комунікацій і в цих межах забороняється будівництво;

використання ділянки відповідно до цільового призначення,належно утримувати закріплену територію;

заборона зміни цільового призначення без розроблення проекту відведення.

Земельна ділянка не обтяжується сервітутом на користь третіх осіб.

27. Передання в оренду земельної ділянки не є підставою для передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної-ділянки, припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов'язки сторін

28. Орендодавець має право вимагати від орендаря :

-використання земельної ділянки у відповідності до цільового призначення, визначеного у пункті 16 цього Договору;

-забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі;

-своєчасного внесення орендної плати.

29.Обов'язки орендодавця:

- протягом п'яти календарних днів з моменту підписання Договору передати земельну ділянку у користування "Орендаря" по Акту приймання-передачі у стані, що відповідає умовам договору оренди, та придатну для використання за цільовим призначенням;

- не вчиняти дій, які перешкоджали б орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;

- розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

З0. Права орендаря:

- він має усі повноваження і законні права на здійснення діяльності на орендованій земельній ділянці згідно цільового призначення, визначеного у пункті 16 цього Договору;

- переважного придбання у власність орендованої земельної ділянки у відповідності до закону та переважного права на інших умов на поновлення договору оренди;

- за згодою орендодавця зводити у встановленому законом порядку будівлі і споруди,закладати насадження,проводити благоустрій території без зміни цільового призначення земельної ділянки;

- за згодою орендодавця передавати у володіння і користування орендовану земельну ділянки або її частину іншій особі (суборенда) у випадках та на умовах, передбачених законом.

- у разі не виконання умов даного Договору, орендар втрачає переважне право на поновлення Договору.

31.Обов'язки орендаря:

- використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до цільового призначення,визначеного у пункті 16 цього Договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного і екологічного законодавства, державних і

місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі;

- дотримуватись режиму використання земельної ділянки таким чином, щоб це не завдавало шкоди іншим землекористувачам, стану навколишнього середовища і не призводило до зниження якості землі;

- допускати державні органи управління та органи місцевого самоврядування,включаючи санітарні,протипожежні, землевпорядні органи, а також органи охорони природи та архітектури до орендованої земельної

ділянки для виконання їх обов'язків в межах їх повноважень;

- у відповідності з пунктом 11 цього Договору своєчасно вносити орендну плату;

- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження(обтяження) в обсязі,передбаченому законом або договором оренди землі;

орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим

договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

орендар зобов'язується провести державну реєстрацію цього договору оренди.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

32.Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.

Страхування об'єкта оренди

33. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

34. В разі страхування об'єкта оренди здійснює орендар.

35. Сторони домовилися про те, що у разі невиконання свого обов'язку стороною, яка повинна згідно з цим договором застрахувати об'єкт оренди, друга сторона може застрахувати його.

Зміна умов договору і припинення його дії

36.Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

придбання орендарем земельної ділянки у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- ліквідації юридичної особи-орендаря, про що повідомляється орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

38. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов"язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно

перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

За взаємною згодою сторін цей договір розривається шляхом прийняття рішення міською радою на підставі звернення орендаря.

39. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.

40. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

41. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

42. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

43. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію.»

За твердженням позивача, відмова відповідача укласти договір оренди та провести його державну реєстрацію, відсутність відповідей на звернення Трускавецької міської ради про спонукання укласти договір оренди землі, неподання протоколу розбіжностей до договору, свідчить про зволікання проводити сплату орендної плати. Відповідач фактично використовує земельну ділянку без оформлення відповідних прав у встановленому порядку без поважних причин, які б перешкоджали здійснити таке оформлення, і плату за фактичне користування земельною ділянкою не вносить.

Відповідно до п. 1 ст. 274 Податкового кодексу ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Трускавецька міська рада листом від 01.12.2014р. № 18/28-3275/1 направила до ПАТ «Прикарпатбуд» три примірники договору оренди землі та просила його підписати у 15-тиденний термін, скріпити печаткою і провести реєстрацію права оренди у реєстраційній службі Трускавецького міського управління юстиції Львівської області. Однак, відповідачем договір оренди землі не укладено та не проведена його реєстрація, що підтверджується інформаційною довідкою від 30.01.2015р. №32918860.

Рішення суду про укладення договору має правоутворююче значення, оскільки на його підставі, згідно ч. 5 ст. 11 Цивільного кодексу України, виникають права та обов'язки сторін за договором.

Відповідно до ч.2 ст.21 Закону України "Про оренду землі", розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Згідно з ч. 2 ст. 180 Господарського кодексу України, господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода; ч. 3 - при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

З огляду на це, Трускавецька міська рада звернулась із позовом до ПАТ «Прикарпатбуд» до суду та просить суд визнати укладеним договір оренди земельної ділянки пл. 0,2670 га кадастровий номер - 4611500000:07:002:0035 по вул. І. Мазепи, 23 в м. Трускавець ПАТ «Прикарпатбуд» з Трускавецькою міською радою у редакції позивача та зобов'язати відповідача зареєструвати право оренди в реєстраційній службі Трускавецького місбкого управління юстиції Львівської області.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного:

Стаття 13 Конституції України визначає, що земля, яка знаходяться в межах території України, є об'єктом права власності Українського народу.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації (ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України).

Згідно з ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується у порядку, установленому статтею 186-1 цього Кодексу (ч. 4 ст. 123 Земельного кодексу України).

Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним зацікавленою особою (замовником) з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення, яким одночасно затверджує проект та надає земельну ділянку в користування, у тому числі на умовах оренди.

Відповідно до ст.759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно ст.283 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Відповідно до ст.ст. 13, 19 Конституції України, від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.ст. 142-145 Конституції України, до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

В силу ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Стаття 12 ЗК України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до п. 34 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.

З огляду на викладене вище вбачається, що надання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в оренду шляхом укладення відповідного договору здійснюється на підставі рішення ради, прийнятого за результатами розгляду заяви (клопотання) особи, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду, поданої відповідно до ст. 16 Закону України "Про оренду землі". При цьому підставою набуття відповідного права є саме рішення ради, яке, відповідно до ч. 2 ст. 126 ЗК України, лише оформляється договором як документом, що посвідчує право на земельну ділянку. суду не надано належних та допустимих доказів оформлення договору оренди спірної земельної ділянки та вжиття передбачених чинним законодавством України заходів щодо його державної реєстрації.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно п.4 рішення Трускавецької міської ради від 21 жовтня 2014 року №76 «Про затвердження документацій, проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність чи користування» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2670 га по зміні цільового призначення (кадастровий номер - 4611500000:07:002:0035) по вул. І. Мазепи, 23 ПАТ «Прикарпатбуд» та змінено її цільове призначення з «обслуговування адміністративно - виробничих приміщень» (категорія земель - землі промисловості) на «обслуговування адміністративного корпусу та гаражів з прохідною» (категорія земель - землі житлової та громадської забудови), за рахунок земель, що перебувають в користуванні ПАТ «Прикарпатбуд» для обслуговування адміністративно - виробничих приміщень.

Пунктом 4.1. цього ж рішення надано ПАТ «Прикарпатбуд» у користування на умовах оренди терміном на 1 рік земельну ділянку (кадастровий номер - 4611500000:07:002:0035) площею 0,2670 га по вул. І. Мазепи, 23 для обслуговування адміністративного корпусу та гаражів з прохідною (категорія земель - землі житлової та громадської забудови), за рахунок земель, що перебувають в користуванні ПАТ «Прикарпатбуд». На час прийняття рішення Трускавецькою міською радою договір оренди землі припинено у звязку з закінченням терміну і не продовжено через відсутність заяви відповідача.

Зазначене рішення органу місцевого самоврядування на даний момент є чинним та не скасоване. Протилежного суду сторонами не доведено.

Згідно з ч. 2 ст. 638 Цивільного кодексу України, договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі", істотними умовами договору оренди землі є:

об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);

строк дії договору оренди;

орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;

умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;

умови збереження стану об'єкта оренди;

умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;

умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;

існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;

визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;

відповідальність сторін;

умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Відповідно до пункту 2.5 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України N 12 від 29.05.2013 року "Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна", до договорів найму (оренди) застосовуються положення частини третьої статті 179 та частини першої статті 187 ГК України, за змістом яких спори, що виникають при укладанні господарських договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону, та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Матеріали справи свідчать про наявність спору між Трускавецькою міською радою та ПАТ «Прикарпатбуд» стосовно укладення договору оренди землі, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна, належні останньому на праві власності, щодо цільового призначення (категорії) та розмірів земельної ділянки.

Як зазначено Верховним судом України в аналізі практики застосування судами Цивільного кодексу України, суди, які задовольняли позови про спонукання до укладення договорів, виходили з того, що закони України від 24 червня 2004 року N 1875-IV "Про житлово-комунальні послуги", від 6 жовтня 1998 року N 161-XIV "Про оренду землі" і деякі інші містять прямий припис про обов'язок укладення передбачених ними договорів.

За змістом ч. 1 ст. 630 ЦК України, умови типового договору, що набули юридично обов'язкового значення в силу актів цивільного законодавства, є обов'язковими для сторін договору, які не мають права відступити від їх положень і врегулювати свої відносини на власний розсуд.

У зв'язку із цим, укладення договору оренди земельної ділянки, є обов'язком споживача за умови, якщо запропонований орендодавцем договір відповідає типовому договору. Відмова орендаря від укладення договору в такому разі суперечить вимогам ч. 1 ст. 630 ЦК України.

У разі такої відмови, відповідно до положень ст. ст. 3, 6, 12 - 15, 20, 630, 640, 642, 643 ЦК, орендодавець має право звернутись до суду за захистом свого права, яке підлягає захисту, на підставі п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, шляхом визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативним актом, що містить відповідний обов'язок.

Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках (ч.2 ст. 181 Господарського кодексу України (далі ГК України).

Загальний порядок укладання господарських договорів врегульований ст. 181 ГК України, згідно з якою проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Таким чином, на виконання ст. 181 ГК України, відповідач повинен був у двадцятиденний строк підписати запропонований позивачем проект договору оренди або надати позивачу два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Слід зазначити, що поданий зміст договору оренди землі у тексті позовної заяви містить кадастровий номер у п. 1 і умови збереження стану об'єкта оренди, викладені в пункті 17. Більш ширші умови використання земельної ділянки викладені у розділі «Інші права та обов'язки сторін».

Копії матеріалів технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПАТ «Прикарпатбуд» по зміні цільового призначення для обслуговування адміністративного корпусу та гаражів з прохідною, яка розташовано: Львівська область, м. Трусквець, вул. І. Мазепи, 23 кадастровий номер - 4611500000:07:002:0035 загальною площею 0,2670 га, підтверджують намір землекористування відповідача зазначеною площею земельної ділянки.

Розрахунок орендної плати за користування земельною ділянкою по вул. І. Мазепи, 23 в м. Трусквець площею 0,2670 га складений, виходячи із нормативної грошової оцінки землі , що міститься в матеріалах справи. Орендна плата становить 183 896,78 грн. в рік.

Згідно з частиною другою статті 187 ГК України день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше. Згідно з частиною третьою статті 84 ГПК України, у спорі, що виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір-умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору. Зазначені норми не суперечать одна одній, оскільки суд вправі задовольнити позов про спонукання укласти договір лише в разі, якщо встановить, що існує правовідношення, в силу якого сторони зобов'язані укласти договір, але одна із сторін ухилилася від цього. Тому, в резолютивній частині рішення, яким задовольняється позов про спонукання укласти договір, слід вказувати на те, що спірний договір є укладеним. (п.36 Інформаційного листа Вищого господарського суду України №01-8/211 від 07.04.2008 року "Про деякі питання практики застосування норм Цивільного та Господарського кодексів України").

Разом з тим, в силу ч.2 ст.125 ЗК України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

На підставі ст.20 ЗУ "Про оренду землі" №161-XIV від 6 жовтня 1998 року (у редакції, яка була чинною на момент виникнення правовідносин), укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до ст.2 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-IV від 1 липня 2004 року державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру, тобто реєстрацією є запис, фіксація фактів або явищ для обліку та надання їм статусу офіційно визнаних актів, внесення до списку або книги обліку.

Враховуючи наведені вище положення законодавства, а також факт ухилення відповідача від укладення договору оренди земельної ділянки, з огляду на чинність рішення Трускавецької міської ради №761 від 21.10.2014 року "Про затвердження документацій проектів землеустрою та надання земельних ділянок у власність чи користування", яким земельну ділянку площею 0,2670 га по вул. І. Мазепи, 23 в м. Трусквці, передано у користування на умовах оренди терміном на 1 рік ПАТ «Прикарпатбуд» для обслуговування адміністративного корпусу та гаражів з прохідною, яке слугує підставою для укладення договору оренди земельної ділянки, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог Трускавецької міської ради щодо визнання укладеним договору оренди земельної ділянки та зобов'язання відповідача зареєструвати право оренди.

Згідно п.2 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру - 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат.

Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України, суд покладає на відповідача, так як спір виник з його вини і підлягає стягненню з відповідача на користь позивача 1218,00 грн. понесених витрат позивачем на сплату судового збору.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 75, 82-85,116 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1 . Позовні вимоги задоволити повністю.

2 . Визнати визнати укладеним договір оренди земельної ділянки площею 0,2670 га (кадастровий номер - 4611500000:07:002:0035) по вул. І.Мазепи, 23 в м.Трускавці Публічного акціонерного товариства «Прикарпатбуд»(код ЄДРПОУ 01272261) з Трускавецькою міською радою та зобов'язати відповідача зареєструвати право оренди землі в реєстраційній службі Трускавецького міського управління юстиції Львівської області в наступній редакції:

«ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ

м. Трускавець " " 20 р.

Орендодавець - Трускавецька міська рада, м. Трускавець Львівської області, вул. Бориславська, 2, в особі міського голови Козира Руслана Ярославовича, який діє на підставі Закону України"Про місцеве самоврядування в Україні", з одного боку, та орендар - Публічне акціонерне товариство "Прикарпатбуд", місце знаходження якого Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Д.Галицького, 1, від імені якого та на підставі статуту діє директор Михаць Омелян Юліанович, з другого боку, на підставі рішення міської ради № 761 від 21.10.2014 року "Про затвердження документацій, проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність чи користування" та рішення міської ради № 604 від 17.12.2013 року "Про встановлення розміру орендної плати за землю", уклали цей договір про нижченаведене:

Предмет договору

1. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для обслуговування адміністративного корпусу та гаражів з прохідною,

яка знаходиться: м. Трускавець, вул. І. Мазепи, 23, кадастровий номер земельної ділянки 4611500000:07:002:0035.

Об'єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка площею 0,2670га, у тому числі: під будівлями - 0,0576 га.

3. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: нежитлова будівля, що належать ВАТ"Прикарпатбуд" на праві колективної власності, згідно Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від

13.02.2005 року та гараж, що належать ВАТ "Прикарпатбуд" на праві колективної власності,згідно Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 13.02.2005 року .

4. Земельна ділянка передається в оренду разом з :


5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4086595,20 грн. ( чотири мільйониві сімдесятшість тисяч п'ятсот дев'яносто п'ять гривень 20 коп) - (за 1 кв.м. - 1530,56 грн.)

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть ерешкоджати її ефективному використанню за цільовим призначенням, інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини відсутні.

Строк дії договору

8. Договір укладається терміном на 1 рік. Після закінчення строку договору орендар,який належно виконував умови Договору, має за інших рівних умов переважне право поновлення Договору. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата

9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі за земельні ділянки державної або комунальної власності становить 183896,78 грн. ( сто вісімдесят три тисячі вісімсот дев'яносто шість гривень 78 коп.) в рік.

10. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації.

Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або змін умов договору оренди чи продовження його дії.

11. Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно протягом 30 календарних днів,наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на поточний рахунок власника землі - УДКС у м.Трускавець

р/р № 33214812700018, банк одержувач - ГУДКСУ у Львівській області, ЗКПО 37835447, МФО825014, код платежу 13050200.

Орендна плата справляється виключно в грошовій формі.

Розмір орендної плати переглядається у разі:

зміни умов господарювання, передбачених цим договором;

зміни нормативно грошової оцінки землі, розмірів земельного податку, підвищенняцін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

в інших випадках, передбачених законом.

14. У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня за кожний день прострочення.

Умови використання земельної ділянки

15. Земельна ділянка передається в оренду - для обслуговування адміністративного корпусута гаражів з прохідною.

Цільове призначення земельної ділянки - категорія земель - землі житлової та громадської забудови.

Умови збереження стану об'єкта оренди - орендар несе відповідальність за умови збереження стану об'єкта та строки передачі земельної ділянки в оренду.

18. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється із розробленням проекту її відведення. Підставою виготовлення проекту відведення є рішення Трускавецької міської ради від 25.03.2014 року № 671 "Про надання дозволу на виготовлення технічних документацій та проектів із землеустрою".

19. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду:

використання земельної ділянки за цільовим призначенням;

не допускати забруднення та забур'янення земельної ділянки;

- проведення будівництва (реконструкції) нерухомого майна, що знаходиться на земельній ділянці виключно при отриманні дозволу відповідних інстанцій.

20. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.

Умови повернення земельної ділянки

21. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її етану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі,не підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення

стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.

Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного

права;

доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

25. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

26. На орендовану земельну ділянку обмеження не встановлено.

Земельна ділянка має наступні вимоги містобудівного характеру:

давати дозвіл на проведення ремонтних робіт загальноміських інженерних мереж, які проходять по території;

взаємне розміщення будинків і споруд, озеленення незабудованих територій, реконструкцію, прокладку інженерних мереж, огородження даної території повинно здійснюватись згідно вимог ДБН 360-92х і з дозволу на

проведення будівельних робіт;

в межах червоних ліній вулиць та доріг передбачається на перспективу прокладання магістральних комунікацій і в цих межах забороняється будівництво;

використання ділянки відповідно до цільового призначення,належно утримувати закріплену територію;

заборона зміни цільового призначення без розроблення проекту відведення.

Земельна ділянка не обтяжується сервітутом на користь третіх осіб.

27. Передання в оренду земельної ділянки не є підставою для передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної-ділянки, припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов'язки сторін

28. Орендодавець має право вимагати від орендаря :

-використання земельної ділянки у відповідності до цільового призначення, визначеного у пункті 16 цього Договору;

-забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі;

-своєчасного внесення орендної плати.

29.Обов'язки орендодавця:

- протягом п'яти календарних днів з моменту підписання Договору передати земельну ділянку у користування "Орендаря" по Акту приймання-передачі у стані, що відповідає умовам договору оренди, та придатну для використання за цільовим призначенням;

- не вчиняти дій, які перешкоджали б орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;

- розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

30. Права орендаря:

- він має усі повноваження і законні права на здійснення діяльності на орендованій земельній ділянці згідно цільового призначення, визначеного у пункті 16 цього Договору;

- переважного придбання у власність орендованої земельної ділянки у відповідності до закону та переважного права на інших умов на поновлення договору оренди;

- за згодою орендодавця зводити у встановленому законом порядку будівлі і споруди,закладати насадження,проводити благоустрій території без зміни цільового призначення земельної ділянки;

- за згодою орендодавця передавати у володіння і користування орендовану земельну ділянки або її частину іншій особі (суборенда) у випадках та на умовах, передбачених законом.

- у разі не виконання умов даного Договору, орендар втрачає переважне право на поновлення Договору.

31.Обов'язки орендаря:

- використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до цільового призначення,визначеного у пункті 16 цього Договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного і екологічного законодавства, державних і

місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі;

- дотримуватись режиму використання земельної ділянки таким чином, щоб це не завдавало шкоди іншим землекористувачам, стану навколишнього середовища і не призводило до зниження якості землі;

- допускати державні органи управління та органи місцевого самоврядування,включаючи санітарні,протипожежні, землевпорядні органи, а також органи охорони природи та архітектури до орендованої земельної

ділянки для виконання їх обов'язків в межах їх повноважень;

- у відповідності з пунктом 11 цього Договору своєчасно вносити орендну плату;

- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження(обтяження) в обсязі,передбаченому законом або договором оренди землі;

орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим

договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

орендар зобов'язується провести державну реєстрацію цього договору оренди.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

32.Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.

Страхування об'єкта оренди

33. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

34. В разі страхування об'єкта оренди здійснює орендар.

35. Сторони домовилися про те, що у разі невиконання свого обов'язку стороною, яка повинна згідно з цим договором застрахувати об'єкт оренди, друга сторона може застрахувати його.

Зміна умов договору і припинення його дії

36.Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

придбання орендарем земельної ділянки у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- ліквідації юридичної особи-орендаря, про що повідомляється орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

38. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов"язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно

перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом

За взаємною згодою сторін цей договір розривається шляхом прийняття рішення міською радою на підставі звернення орендаря .

39. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.

40. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

41. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

42. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

43 . Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію.»

4 . Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Прикарпатбуд» (адреса: 82300, Львівська обл., м. Дрогобич, вул. Данила Галицького, 1, код ЄДРПОУ 01272261) на користь Трускавецької міської ради (адреса: 82200, Львівська обл., м. Трускавець, вул. Бориславська, 2, код ЄДРПОУ 26230588) 1218,00 грн. понесених витрат на сплату судового збору.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 20.04.2015 р.

Суддя Долінська О.З.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення16.04.2015
Оприлюднено27.04.2015
Номер документу43686055
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/544/15

Постанова від 04.11.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Костенко Т.Ф.

Ухвала від 16.10.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Костенко Т.Ф.

Ухвала від 17.03.2015

Господарське

Господарський суд Львівської області

Долінська О.З.

Ухвала від 05.03.2015

Господарське

Господарський суд Львівської області

Долінська О.З.

Постанова від 22.06.2015

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Марко Р.І.

Ухвала від 20.05.2015

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Марко Р.І.

Ухвала від 20.05.2015

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Марко Р.І.

Рішення від 16.04.2015

Господарське

Господарський суд Львівської області

Долінська О.З.

Ухвала від 20.02.2015

Господарське

Господарський суд Львівської області

Долінська О.З.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні