cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.04.2015 р. Справа№ 914/870/15
За позовом: Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго», м.Львів
до відповідача: Приватного підприємства «Арадія», м. Львів
про стягнення 128 279 грн. 20 коп.
Суддя Мазовіта А.Б.
Секретар Юрків М.Г.
Представники:
від позивача: Луцик С.В., представник (довіреність №502-4144/2 від 18.12.2014 р.);
від відповідача: Логаш М.В., директор
Публічне акціонерне товариство «Львівобленерго», м. Львів звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до Приватного підприємства «Арадія», м. Львів про стягнення 128 279 грн. 20 коп.
Розглянувши матеріали справи, суд визнав представлені матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду і ухвалою від 20.03.2015р. призначив розгляд справи на 30.03.2015 р. Ухвалою суду від 30.03.2015 р. розгляд справи відкладався на 16.04.2015 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем було допущено порушення Правил користування електричною енергією, а саме: порушення (фальсифікацію) пломб з відбитками тавр про повірку приладу обліку, порушення (фальсифікація) пломби енергопостачальника на клемній кришці електролічильника. Про даний факт працівниками позивача складено акт про порушення ПКЕЕ №026758 від 11.11.2013 р. За результатами розгляду вказаного акту відповідачу згідно Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією проведено нарахування вартості недоврахованої електроенергії на загальну суму 128 279 грн. 20 коп.
В судовому засіданні представник відповідача надав усні пояснення щодо заявлених позовних вимог.
Представникам роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. 22 ГПК України, заяв про відвід суду не поступало.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
26 жовтня 2007 р. між Відкритим акціонерним товариством «Львівобленерго», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Львівобленерго» (постачальник) та Приватним підприємством «Арадія» (споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії №65842 та додатки до нього.
За цим договором постачальник (позивач) продає електричну енергію споживачу (відповідач) для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, зазначеною в додатку № 9 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії», а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Відповідно до п. 4.2.3. договору споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану - виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу електричної енергії, недоврахованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій позивача: самовільне внесення змін у схеми обліку електроенергії, пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку, споживання електроенергії поза засобами обліку, інших умов, визначених Методикою.
11.11.2013 р. уповноваженими представниками ПАТ «Львівобленерго» проведено огляд приміщення гральних автоматів за адресою м. Львів, проспект Червоної Калини, 38 та встановлено порушення (фальсифікація) пломб з відбитками тавр про повірку приладу обліку, порушення пломби (фальсифікація) енергопостачальника (клемна кришка лічильника), про що складено Акт про порушення ПКЕЕ №026758 від 11.11.2013 р. із схемами-додатками до актів.
За результатами проведення експертизи лічильника та пломб складено акт №1571 про проведення експертизи засобу обліку, пломби від 14.11.2013 р., яким встановлено, що на лічильнику пломба Державної повірки заводу-виробника підмінена свинцевою пломбою з відтиском тавра « 10, тризуб, РЛ, Ь/ІІ». Гарантійна смоляна пломба «К2» заводу-виробника підмінена смоляною пломбою з відтиском тавра « 10, тризуб, РЛ, Ь/ІІ». Пломба енергопостачальної організації «МБ 5404 ЛОЕ» має слід наскрізного проколювання і приклеювання пломбувального дроту - пошкоджена. Голографічні пломби GZ-00209963 (2 шт.) мають сліди відклеювання і повторного наклеювання - пошкоджені. Даний акт підписаний представниками позивача, відповідача, ДП «Львівстандартметрологія».
На підставі зазначеного акту у відповідності до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією комісією ЛМЕМ по розгляду актів про порушення Правил користування електричної енергії (протокол №346 від 22.11.2013 р.) проведено нарахування вартості недоврахованої електроенергії на загальну суму 128 279 грн. 20 коп.
Позивач надіслав відповідачу вищевказані протоколи засідання комісії ЛМЕМ по розгляду акту про порушення ПКЕЕ, рахунок на оплату, а також запропонував оплатити вартість недоврахованої електроенергії протягом 30-ти днів з дня отримання рахунку.
Як вбачається з матеріалів справи, пояснень представника сторони, станом на дату судового розгляду відповідач вартість недоврахованої електричної енергії в сумі 128 279 грн. 20 коп. не сплатив.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Статтею 26 Закону України «Про електроенергетику» встановлено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Абзацами 1 та 2 п. 3.31. Правил користування електричною енергією (ПКЕЕ), затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України №28 від 31.07.1996 р. передбачено, що розрахунковий засіб обліку електричної енергії має бути опломбований на кріпленні кожуха лічильника пломбою з тавром Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, а на затискній кришці - пломбою електропередавальної організації. Пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, приводи і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, лінії зв'язку автоматизованих систем обліку та всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку.
Пунктом 3.3. ПКЕЕ встановлено, що відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на їх власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Згідно п. 6.40. ПКЕЕ у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006р. №562.
Відповідно до п. 6.41. ПКЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.
У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).
Як вбачається з Акту про порушення Правил користування електричної енергії, вони підписані трьома представниками позивача та представником відповідача.
Відповідно до п. 6.42. ПКЕЕ на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Згідно абз. 5 п. 6.42. ПКЕЕ споживач має право оскаржити до суду рішення комісії протягом 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу. Як вбачається з матеріалів справи, пояснень представників сторін, відповідач рішення комісії про обсяг недоврахованої електроенергії оскаржив, проте, рішенням Господарського суду Львівської області від 05.12.2014 р. у справі №914/4550/13 в задоволенні позову ПП «Арадія» до ПАТ «Львівобленерго» про скасування оперативно-господарської санкції відмовлено повністю.
Відповідно до п.п. 1, 2 п. 2.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України №562 від 04.05.2006 р. Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ: порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - порушення пломб), або відсутності на приладах обліку пломб з відбитками тавр про повірку приладів обліку (за умови наявності акта про збереження пломб, складеного в порядку, установленому ПКЕЕ, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу приладів обліку); пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів.
Статтею 237 Господарського кодексу України передбачено, що підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції.
Відповідно до ст. 235 Господарського кодексу України оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.
Як зазначено у п. 3 оглядового листа Вищого господарського суду України «Про практику застосування господарськими судами законодавства про постачання електричної енергії (за матеріалами справ, розглянутих у касаційному порядку Вищим господарським судом України)» № 01-06/1872 від 30.12.2011 року, рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є оперативно-господарською санкцією.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Відповідно до ст. 43 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані поданими доказами, а загальна сума заборгованості, яка підтверджена матеріалами справи та підлягає до задоволення, складає 128279грн. 20 коп.
Оскільки спір виник з вини відповідача, судові витрати по розгляду справи відповідно до ст. 49 ГПК України необхідно покласти на відповідача.
З огляду на викладене, керуючись ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», п.п. 6.41., 6.42. Правил користування електричною енергією (ПКЕЕ), затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України №28 від 31.07.1996 р., Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України №562 від 04.05.2006 р. та ст.ст. 4, 33, 34, 35, 44, 49, 75, 80, 82, 83, 84, 85, 115, 116 ГПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Приватного підприємства «Арадія», м. Львів, вул.Вишнева, 8А (ідентифікаційний код 31896352) на користь Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго», м. Львів вул. Козельницька, 3 (ідентифікаційний код 00131587) 128 279 грн. 20 коп. вартості недоврахованої електричної енергії, 1 827 грн. 00 коп. судового збору.
3. Наказ видати згідно ст. 116 ГПК України.
В судовому засіданні 16.04.2015 р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 21.04.2015 р.
Суддя Мазовіта А.Б.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2015 |
Оприлюднено | 27.04.2015 |
Номер документу | 43686070 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Мазовіта А.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні