Рішення
від 14.04.2015 по справі 916/754/15-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" квітня 2015 р.Справа № 916/754/15-г

Позивач: Одеська національна морська академія

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Спортивно-оздоровчий клуб водних видів спорту "АКВА-ОЛІМПІК"

Про стягнення

Суддя Рога Н.В.

Представники:

Від позивача: Мельниченко Р.В. - згідно довіреності №1468 від 23.12.2014р.

Від відповідача : не з'явився

Суть спору: Позивач, Одеська національна морська академія, звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Спортивно-оздоровчий клуб водних видів спорту "АКВА-ОЛІМПІК" про стягнення заборгованості з орендної плати у сумі 119 304 грн.56 коп., пені у сумі 11 220 грн. 56 коп., інфляційних втрат у сумі 23 594 грн. 19 коп., 3% річних у сумі 2 861 грн. 96 коп., а також стягнення несплаченого податку на додану вартість за частину орендної плати Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області у сумі 19 886 грн. 94 коп.

В ході розгляду справи позивач надав до суду заяву про зменшення позовних вимог, згідно якої просить суд стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати у сумі 119 304 грн. 56 коп., пеню у сумі 7 867 грн. 21 коп., інфляційні втрати у сумі 23 594 грн. 19 коп., 3% річних у сумі 2 861 грн. 96 коп., а також стягнення несплаченого податку на додану вартість за частину орендної плати Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області у сумі 19 886 грн. 94 коп.

Представник позивача позовну заяву підтримує, наполягає на задоволенні позову.

Відповідач про місце та дату судових засідань був повідомлений належним чином, але представник відповідача в судові засідання не з'являвся, про поважність причин нез'явлення суд не повідомив, відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив. За таких обставин. справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.

Розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухав пояснення представника позивача, суд встановив:

10 червня 2013р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області (Орендодавець) та ТОВ "Спортивно-оздоровчий клуб водних видів спорту "АКВА-ОЛІМПІК" (Орендар) був укладений Договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, згідно якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування державне нерухоме майно, а саме: нежитлові приміщення першого поверху будівлі водної станції Морехідного училища ім.О.І. Маринеско ОНМА (інв.№10310681), загальною площею 312,10 кв.м, за адресою: м.Одеса, пров.Спортивний, 2, що обліковується на балансі Одеської національної морської академії (Балансоутримувач), з метою розміщення складських приміщень. Строк дії Договору - один рік з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі. У той же день майно було передано Орендарю за актом приймання-передачі, складеним міх Орендодавцем та Орендарем, та погодженим Балансоутримувачем.

Відповідно до розділу 3 Договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786 (із змінами та доповненнями) та становить за базовий місяць оренди (березень 2013р.) 9 612 грн. 50 коп. (без ПДВ). Орендна плата за перший місяць оренди -червень 2013р. визначається шляхом коригування розміру орендної плати -9 612 грн. 50 коп. на індекс інфляції квітня 2013р, травня 2013р. та червня 2013р. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, передбаченому чинним законодавством. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. При цьому, орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 50% до 50% щомісяця не пізніше 12 числа місяця наступного за звітним відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.

Позивач у справі зазначає, що відповідно до п.5.3 Договору Орендар зобов'язався своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату. Але, свої зобов'язання Орендар належним чином не виконує, що підтверджується рішенням господарського суду Одеської області від 26.12.2014р. у справі №916/4428/14, яким розірвано Договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 10.06.2013р. та стягнуто з ТОВ "Спортивно-оздоровчий клуб водних видів спорту "АКВА-ОЛІМПІК" на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області заборгованість по орендній платі у розмірі 37 265 грн. 12 коп. за період з 12.01.2014р. по 15.10.2014р., та пені у розмірі 1 152 грн. 65 коп. Крім того, ТОВ "Спортивно-оздоровчий клуб водних видів спорту "АКВА-ОЛІМПІК" не сплачувало і передбачену умовами Договору частину орендної плати і Балансоутримувачу, внаслідок чого за ним утворилася заборгованість по орендній платі у сумі 119 304 грн. 56 коп. за період з липня 2013р. по 06.01.2015р.

Позивач також зазначає, що відповідно до умов Договору, визначена у п.3.1 Договору орендна плата не включає у себе податок на додану вартість, який Орендар мав сплачувати у розмірі 20% від розміру орендної плати відповідно до положень чинного законодавства та умов Договору. При цьому, відповідно до вимог наказу Державної податкової адміністрації України від 31.05.1997р. №165 орендар перераховує ПДВ з орендної плати, у т.ч. з частини орендної плати Фонду державного майна України, підприємству, на балансі якого знаходиться майно, а таке підприємство повинно перерахувати ПДВ до бюджету. За таких обставин, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість з несплаченого податку на додану вартість за частину орендної плати Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області у сумі 19 886 грн. 94 коп.

За умовами п. 3.6. Договору орендна плата перерахована несвоєчасно або не у повному обсязі, підлягає індексації та стягується до бюджету та Балансоутримувачу у визначеному співвідношенні (50% до 50%), відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати. На підставі зазначеного пункту Договору позивач просить суд стягнути з відповідача пеню у сумі 7 867 грн. 21 коп., яка розрахована відповідно до п.6 ст. 232 Господарського кодексу України.

Позивач також зазначає, що відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Враховуючи порушення відповідачем прийнятих на себе зобов'язань щодо сплати орендної плати, позивач просить суд стягнути з відповідача інфляційні втрати у сумі 23 594 грн. 19 коп., 3% річних у сумі 2 861 грн. 96 коп.

В обґрунтування позову позивач посилається на ст.193 Господарського кодексу України та ст.526 Цивільного кодексу України, відповідно до яких суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати свої зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Відповідач своїм правом на захист в судовому порядку не скористався.

Розглянув матеріали справи, на підставі чинного законодавства України, суд доходить до такого висновку:

Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Частиною 2 зазначеної статті встановлено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст.174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення , зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України, відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. За приписами ч.1 ст.629 цього Кодексу договір є обов'язковим для виконання сторонами.

За матеріалами справи, 10 червня 2013р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області (Орендодавець) та ТОВ "Спортивно-оздоровчий клуб водних видів спорту "АКВА-ОЛІМПІК" (Орендар) був укладений Договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, згідно якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування державне нерухоме майно, а саме: нежитлові приміщення першого поверху будівлі водної станції Морехідного училища ім.О.І. Маринеско ОНМА (інв.№10310681), загальною площею 312,10 кв.м, за адресою: м.Одеса, пров.Спортивний, 2, що обліковується на балансі Одеської національної морської академії (Балансоутримувач), з метою розміщення складських приміщень.

Відповідно до розділу 3 Договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786 (із змінами та доповненнями) та становить за базовий місяць оренди (березень 2013р.) 9 612 грн. 50 коп. (без ПДВ). Орендна плата за перший місяць оренди -червень 2013р. визначається шляхом коригування розміру орендної плати -9 612 грн. 50 коп. на індекс інфляції квітня 2013р, травня 2013р. та червня 2013р. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, передбаченому чинним законодавством. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. При цьому, орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 50% до 50% щомісяця не пізніше 12 числа місяця наступного за звітним відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду , за який здійснюється платіж.

Згідно п.5.3 Договору Орендар зобов'язався своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату.

Але, ТОВ "Спортивно-оздоровчий клуб водних видів спорту "АКВА-ОЛІМПІК" своїх зобов'язань за Договором не виконало, не сплачувало передбачену умовами Договору частину орендної плати Балансоутримувачу, внаслідок чого за ним утворилася заборгованість з орендної плати у сумі 119 304 грн. 56 коп. за період з липня 2013р. по 06.01.2015р.

Частина 1. ст. 193 Господарського кодексу України, вказує на те, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Отже, відповідач, зобов'язавшись щомісячно не пізніше 12 числа місяця своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату за користування орендованим приміщенням, з урахуванням щомісячного індексу інфляції повинен був виконати своє зобов'язання, але не виконав. Статтею 526 Цивільного кодексу України, передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, що відповідачем виконано не було.

Крім того, відповідно до ст.19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. За таких обставин, правомірною є вимога позивача щодо стягнення з ТОВ "Спортивно-оздоровчий клуб водних видів спорту "АКВА-ОЛІМПІК" заборгованості з орендної плати у сумі 119 304 грн. 56 коп., яка має бути стягнута на користь Балансоутримувача - Одеської національної морської академії відповідно до умов Договору.

При цьому, слід зауважити, що відповідно до п. 3.11 Договору у разі припинення (розірвання) Договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання-передачі включно. Закінчення строку дії Договору оренди не звільняє Орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою у повному обсязі, якщо така виникла, ураховуючи санкції, до державного бюджету та Балансоутримувачу.

Відповідно до умов Договору, зазначена у п.3.1 Договору орендна плата не включає у себе податок на додану вартість, який Орендар мав сплачувати у розмірі 20% від розміру орендної плати відповідно до положень чинного законодавства (зокрема, п.п. а). п.193.1 ст..193 та ст..194 Податкового кодексу України) та умов Договору, але не сплачував з частини орендної плати на користь державного бюджету. При цьому, орендар перераховує ПДВ з орендної плати, у т.ч. з частини орендної плати Фонду державного майна України, підприємству, на балансі якого знаходиться майно, а таке підприємство повинно перерахувати ПДВ до бюджету.

За таких обставин, на думку суду, позивач правомірно просить суд стягнути з відповідача заборгованість з несплаченого податку на додану вартість за частину орендної плати Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області у сумі 19 886 грн. 94 коп.

За умовами п. 3.6. Договору орендна плата перерахована несвоєчасно або не у повному обсязі, підлягає індексації та стягується до бюджету та Балансоутримувачу у визначеному співвідношенні (50% до 50%), відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

Перевіривши наданий позивачем до матеріалів справи розрахунок пені, суд доходить до висновку про його обґрунтованість та правомірність, у зв'язку з чим задоволенню підлягає вимога позивача щодо стягнення з відповідача пені у сумі 7 867 грн. 21 коп.

Крім того, відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Враховуючи прострочення Орендарем виконання грошового зобов'язання, на підставі ст. 625 Цивільного кодексу України, позивач, на думку суду, також правомірно просить суд стягнути з ТОВ "Спортивно-оздоровчий клуб водних видів спорту "АКВА-ОЛІМПІК" інфляційні втрати у сумі 23 594 грн. 19 коп., 3% річних у сумі 2 861 грн. 96 коп.

У відповідності до ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського суду.

Згідно ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач належних та допустимих доказів повного та своєчасного виконання умов Договору до суду не надав.

За таких обставин, позовна заява Одеської національної морської академії є обґрунтованою, підтверджена матеріалами справи, у зв'язку з чим підлягає задоволенню.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст.ст. 44, 49 ГПК України.

На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Одеської національної морської академії - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Спортивно-оздоровчий клуб водних видів спорту "АКВА-ОЛІМПІК" (м.Одеса, вул. Ак. Заболотного, 58, кв.249, код ЄДРПОУ 38350671) на користь Одеської національної морської академії (м.Одеса, вул. Дідріхсона, 8, код ЄДРПОУ 01127799) заборгованість з орендної плати у сумі 119 304 грн. 56 коп., пеню у сумі 7 867 грн. 21 коп., інфляційні втрати у сумі 23 594 грн. 19 коп., 3% річних у сумі 2 861 грн. 96 коп., несплачену суму податку на додану вартість за частину орендної плати Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області у сумі 19 886 грн. 94 коп., а також судовий збір у сумі 3 537 грн. 37 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 20 квітня 2015 р.

Суддя Н.В. Рога

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення14.04.2015
Оприлюднено27.04.2015
Номер документу43686244
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/754/15-г

Рішення від 14.04.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 02.04.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 17.03.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 24.02.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні