Постанова
від 14.04.2015 по справі 823/546/15
ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2015 року м. Черкаси справа № 823/546/15

16 годин 36 хвилин

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Роя О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №823/546/15

за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Черкаси (надалі - позивач) [представник позивача Момот Р.В. - за довіреністю]

до товариства з обмеженою відповідальністю «Флєр» (надалі - ТОВ «Флєр») [представник відповідача Мисан В.М. - за довіреністю]

третя особа: управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (надалі УПФУ в м. Черкасах) [представник третьої особи Охват В.П. - за довіреністю]

про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, прийняв постанову.

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Черкаси звернувшись до суду з адміністративним позовом просить стягнути з ТОВ «Флер» заборгованість зі сплати страхових внесків у сумі 6683 грн. 55 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ТОВ «Флер» має заборгованість із сплати страхових внесків у сумі 6683 грн. 55 коп., що виникла внаслідок несплати в установлений строк грошового зобов'язання, самостійно визначеного платником податків у звіті щодо сплати заборгованості зі сплати страхових коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України при одночасній сплаті внесків у пенсійний фонд і відсутності відомостей (даних, звітів) про наявну заборгованість з невиплаченої заробітної плати. Зазначену суму заборгованості із сплати страхових внесків станом на день подачі позову відповідачем не погашено. Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити з підстав викладених у позовній заяві, додатково зазначивши, що відповідно до довідки УПФУ в м. Черкасах від 30.03.2015 №154/03 (а.с.47) та листа ДПІ у м. Черкасах 18.03.2015 №4870/23-01-17-0522 (а.с.28) у відповідача відсутня заборгованість з виплати заробітної плати.

Представник відповідача у судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити повністю, у наданих до суду письмових запереченнях зазначив, що, оскільки спірна сума страхових внесків - 6683 грн. 55 коп. нарахована на невиплачену ТОВ «Флєр» суму заробітної плати, позивач безпідставно вважає, що у відповідності до п.4.12 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України строк сплати спірної суми настав. Позивачем не доведено факту виникнення у відповідача обов'язку зі сплати спірної суми страхових внесків.

Представником третьої особи УПФУ в м. Черкасах адміністративний позов підтримано з проханням задовольнити, оскільки у відповідача згідно даних звітів і сплачених внесків відсутня заборгованість із виплати заробітної плати за 2009-2010 роки, а тому відповідач незалежно від зміни керівників підприємства і втрачених документів зобов'язаний сплатити позивачу страхові внески у самостійно визначеній і задекларованій сумі 6683 грн. 55 коп.

Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов належить задовольнити з огляду на таке.

ТОВ «Флєр» зареєстровано як юридичну особу 19.02.2001 (ідентифікаційний код 31333157) (а.с. 8).

Відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску регулюються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VІ (надалі - Закон №2464). Відповідно до ст.2 Закону №2464 зазначено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених Законом №2464, або у частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до п.7 розділу VIII Закону №2464 зазначено, що суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 01.01.2011, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 01.01.2004, строк сплати яких не настав на 01.01.2011, не сплачені станом на 01.01.2011, належать до сплати у порядку, що діяв до 01.01.2011. Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01.01.2011, у тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 01.01.2011 не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється. На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01.01.2011, у тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 01.01.2011 не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві визначалися Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 № 1105-ХІV (надалі - Закон №1105). Відповідно до вимог п.2 ч.2 ст.45 Закону №1105 (у редакції, чинній до набрання законної сили Законом №2464) роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Згідно із пп.2.1 п.2 Постанови правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України «Про порядок стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» від 30.11.2010 №31, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17.12.2010 за 1286/18581 стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 01.01.2011, у тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 01.01.2011 не настав, і контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та надання страхувальниками за підсумками 2010 року розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду і відомості розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності здійснюються відповідно до Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12.07.2007 №36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.08.2007 за №867/14134. Підпунктом 2.2 зазначеної постанови передбачено, що страхувальники, які мають заборгованість зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, подають до робочих органів виконавчої дирекції Фонду звітність до повного погашення заборгованості за формою, наведеною у додатку до постанови. Згідно із Додатком до постанови правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 30.11.2010 №31 розрахункова відомість про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України складається наростаючим підсумком з початку року і подається робочим органам виконавчої дирекції Фонду щоквартально до 20 квітня; 20 липня; 20 жовтня; 25 січня. Судом встановлено, що відповідно до самостійно поданого звіту (прийнято 23.01.2015 за 2014 рік) заборгованість відповідача зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України обчислена і підтверджена підписом дійсного на той час керівника та складає 6683 грн. 55 коп. У звіті зазначено, що цей документ заповнюється страхувальниками, які мають заборгованість зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, що утворилася станом на 01.01.2011. Звіт за 2014 рік підписано керівником/головним бухгалтером відповідача Триногою Є.М. та скріплено печаткою ТОВ «Флер» (а.с.5). Суд зазначає, що згідно звіту за 1 квартал 2011 року, підписаного керівником/головним бухгалтером Ховрічевою В.І. (прийнято 20.04.2011) заборгованість зі сплати страхових внесків до Фонду визначена у сумі 6683 грн. 55 коп. виникла у відповідача саме до 01.01.2011, починаючи з 2005 року з огляду на розшифровку на звороті (а.с.66) та розрахункові відомості (а.с.61-65). Доказів на підтвердження проведення будь-яких додаткових розрахунків, донарахувань та/або неправомірних дій з боку позивача щодо визначення суми 6683 грн. 55 коп. відповідачем не надано. Разом з тим, відповідачем не надано жодних доказів (баланси, відомості нарахування заробітної плати, облікові регістри, банківські та/або касові документи, штатний розпис, накази, тощо) на підтвердження ствердження щодо невиплачених ТОВ «Флєр» сум заробітної плати: 62778 грн. 11 коп.(а.с.5), 62688 грн. 06 коп. (а.с.47, а.с.60) та 90 грн. 05 коп. - фонд оплати праці за 1 квартал 2010 року (а.с.61-66).

Заперечення представника відповідача щодо тієї обставини, що у ТОВ «Флєр» станом на 01.01.2011 була наявна заборгованість з виплати заробітної плати спростовуються наявними у матеріалах справи відповідними доказами, а саме: листом УПФУ в м. Черкасах від 30.03.2015 № 154/03, у якому зазначено, що у звіті за грудень 2009 року сума заборгованості відповідача із заробітної плати на початок звітного періоду відображена у сумі 62688 грн. 06 коп., однак на кінець місяця сума заборгованості відсутня (а.с. 47); карткою особового рахунку страхувальника ТОВ «Флєр» за період з 01.01.2005 до 31.12.2010. Відповідно до листа про надання інформації від 18.03.2015 №4870/23-01-17-0522 з додатком (а.с.28-31) щодо страхувальників, які станом на 01.01.2015 мають заборгованість зі сплати страхових внесків до фонду, пов'язану з несвоєчасною виплатою заробітної плати зазначено: «ТОВ «Флєр» код ЄДПРОУ 31333157; звітність подають, заборгованість станом на 31.01.2015 не показують». Відповідно до наданих представником позивача телефонограм про запрошення члена робочої групи Момота Р.В. взяти участь у засіданні робочої групи виконавчого комітету з питань контролю і ліквідації заборгованості із виплати заробітної плати (а.с.78, 80, 84, 87, 93, 96), переліку запрошених на засідання робочої групи (а.с.79, 81-82, 85, 88, 91, 94, 97), витягів з протоколів наради робочої групи (а.с.86, 89, 92, 95, 98) ТОВ «Флєр» не є підприємством, що має заборгованість із виплати заробітної плати.

Дана обставина знайшла своє підтвердження у наданих позивачем 06.04.2015 до суду розрахункових відомостях ТОВ «Флєр» про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за 2009 рік, І квартал 2010 року, І півріччя 2010 року, 09 місяців 2010 року, 2010 рік. (а.с.60-63). Зокрема, у звіті за 2010 рік, що було подано до Фонду керівником/головним бухгалтером ТОВ «Флєр» Ховрічевою В.І. 19.01.2011 вказано, що заборгованість відповідача зі сплати страхових внесків, що пов'язані з несвоєчасною виплатою заробітної плати на кінець 2010 року складає 6683 грн. 55 коп. У листі від 30.03.2015 №154-03 (а.с.47) зазначено: «ТОВ «Флєр» перебуває на обліку в управлінні з 19.02.2001; підприємство подавало звітність про нараховані суми заробітної плати та нараховані внески до Пенсійного фонду включно по грудень 2009 року; в звіті за грудень 2009 року сума заборгованості по заробітній платі на початок звітного періоду відображена у сумі 62 688 грн. 06 коп.; на кінець місяця сума заборгованості зазначена 0,00 грн.». Відповідно до розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті (а.с.48-49) у відповідача відсутня заборгованість зі сплати заробітної плати, що підписано 18.01.2010 керівником та головним бухгалтером Ховрічевою В.І. та працівником органу ПФУ та зазначено: «порушень не виявлено».

Судом встановлено, що згідно із карткою особового рахунку ТОВ «Флєр» (код ЄДРПОУ 31333157) (а.с.109-114), наданої представником УПФУ в м. Черкасах, підприємство мало борг із виплати внесків до Пенсійного фонду з 10.01.2005 до 09.11.2009, проте станом на 22.02.2010 заборгованість зі сплати внесків відсутня (а.с.114).

Відповідно до ч.6 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (у редакції на час спірних правовідносин) страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць; для страхувальників, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону, - квартал. При цьому у разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід). У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду. У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом. Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.

З 1 січня 2011 року сплата єдиного внеску у рахунок погашення заборгованості, що виникла до 01.01.2011 за окремими видами страхування, забороняється.

Враховуючи, що відповідно до довідки відділення виконавчої дирекції фонду у м. Черкаси від 06.04.2015 № 1415/04-07 (а.с.72) у період з 01.01.2010 по 01.01.2015 платежів від ТОВ «Флєр» до позивача не надходило, зважаючи на відсутність заборгованості зі сплати внесків у контексті адміністрування платежів третьою особою щодо фонду оплати праці за аналогічний період, заборгованість відповідача, що виникла до 01.01.2011 із сплати страхових внесків у сумі 6683 грн. 55 коп. є несплаченою.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що належить задовольнити.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем - суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 160, 162, 167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Флєр» (18002, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Котовського, 37, кв. 24, ідентифікаційний код 31333157) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Черкаси (18001, м. Черкаси, вул. О. Дашкевича, 4, ідентифікаційний код 25875030) заборгованість із сплати страхових внесків у сумі 6683 (шість тисяч шістсот вісімдесят три) грн. 55 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 17 квітня 2015 року.

Суддя Л.В.Трофімова

СудЧеркаський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення14.04.2015
Оприлюднено28.04.2015
Номер документу43710923
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —823/546/15

Постанова від 14.04.2015

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Л.В.Трофімова

Постанова від 14.04.2015

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Л.В.Трофімова

Ухвала від 13.03.2015

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Л.В.Трофімова

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні