ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20.04.15 Справа № 904/242/15
За позовом приватного акціонерного товариства "Науково-виробниче об'єднання "Созидатель", м. Дніпропетровськ
до товариства з обмеженою відповідальністю "Монпельє", м. Дніпропетровськ
про стягнення 66 418,55 грн.
Суддя: Євстигнеєва Н.М.
Представники:
Від позивача: Єременко А.Л., довіреність № 0015-2015 від 12 січня 2015 року, представник
Від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
У січні 2015 року приватне акціонерне товариство "Науково-виробниче об'єднання "Созидатель" звернулося до господарського суду із позовом, яким просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Монпельє":
- заборгованість у розмірі 47 313,63 грн.;
- пеню у розмірі 5 958,92 грн.;
- інфляційні втрати у розмірі 10 330,51 грн.;
- 3% річних у розмірі 2 815,49 грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договорів про надання послуг в частині повної та своєчасної оплати наданих послуг.
Відповідач проти позову заперечує та зазначає, що згідно наданої позивачем інформації про тариф на послуги по договору №24 вартість послуг з теплопостачання теплової енергії погоджена із відповідачем у розмірі 3,02грн. за один кв.м. площі. В той же час, вартість послуг з постачання теплової енергії зазначена у поданих позивачем актах, становить 11,91грн., розмір, який не узгоджений сторонами при укладенні договору. Відповідач заперечує проти нарахувань за постачання теплової енергії за період з травня 2012 року, оскільки не користувався цими послугами. Також відповідач вважає, що позивачем завищена кількість спожитої ним електроенергії у спірному періоді.
23 березня 2015 року від товариства з обмеженою відповідальністю "Монпельє" до господарського суду надійшла заява про застосування позовної давності до вимог позивача щодо стягнення пені.
У судове засідання, призначене для розгляду справи 20.04.2015, відповідач не з'явився, про день, час, місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Розпорядженням керівника апарату господарського суду Дніпропетровської області від 19 лютого 2015 року №129 у зв'язку із знаходженням судді Панни С.П. на лікарняному, відповідно до п.3.1.13 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, проведено повторний автоматичний розподіл справи №904/242/15, за результатами якого, справу передано для розгляду судді Євстигнеєвій Н.М.
Ухвалою господарського суду від 20 лютого 2015 року суддя Євстигнеєва Н.М. прийняла справу до свого провадження, розгляд справи призначений на 12.03.2015.
В подальшому розгляд справи був відкладений з 12 березня 2015 року на 23 березня 2015 року, з 23 березня 2015 року на 15 квітня 2015 року. У судовому засіданні 15 квітня 2015 року оголошено перерву до 20 квітня 2015 року.
У судовому засіданні 20 квітня 2015 року оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
10 жовтня 2005 року між товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпроком" (далі - орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Монпельє" (далі - орендар) був укладений договір оренди (далі - договір), відповідно до пункту 1.1 якого, орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове оплатне володіння і користування нежиле приміщення № 6 по. 1,1а ,1в ,2-5, загальною площею 370,1 кв.м. у т.ч. прибудова літ. Б3-1, ганок літ.69, на першому поверсі адміністративної будівлі літ. Б-5-6, що розташована за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Сєрова, буд. 4 (чотири), прим. 6 (шість). Вищевказані приміщення (далі - "об'єкт оренди") передається орендарю для організації та розміщення магазину непродовольчих товарів та здійснення іншої діяльності, передбаченої статутом орендаря.
Цей договір набуває чинності з моменту його державної реєстрації. Цей договір укладений строком до першого вересня дві тисячі десятого року (п.п. 3.1,3.2 договору).
Балансова вартість об'єкта оренди становить 133 027,00 (сто тридцять три тисячі двадцять сім) гривень (п. 1.4 договору).
Пунктом 7.1 договору передбачено, що об'єкт оренди вважається переданим в оренду після підписання акту приймання-передачі, який складається в двох примірниках і підписується сторонами (їх повноважними представниками) не пізніше ніж протягом 2 (двох) робочих днів з моменту підписання цього договору.
За користування об'єктом оренди з орендаря справляється орендна плата, розмір якої встановлюється цим договором (п. 4.1 договору).
Згідно пункту 4.9 договору витрати, які пов'язані з утриманням та експлуатацією об'єкту оренди (енерго- , газо- та водопостачання, використання каналізаційних стоків, вивіз сміття та ін.), здійснюється орендарем самостійно за свій рахунок на основі окремих договорів з комунальними службами та організаціями. Вказані платежі та витрати орендаря не включаються до орендної плати.
На виконання умов договору оренди, 01 вересня 2006 року між товариством з обмеженою відповідальністю "Монпельє" (споживач) та акціонерним товариством закритого типу "Науково-виробниче об'єднання "Созидатель" (виконавець) укладено договір №24 на постачання теплової енергії та гарячого водопостачання.
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців назва акціонерного товариства закритого типу "Науково-виробниче об'єднання "Созидатель" змінена на приватне акціонерне товариство "Науково-виробниче об'єднання "Созидатель".
За змістом п.1.1 цього договору виконавець зобов'язується надавати споживачеві вчасно та відповідної якості послуги з постачання теплової енергії та гарячого водопостачання на об'єкті споживача, що розташований за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Сєрова, 4, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах, передбачених договором.
Умови та строки оплати спожитих послуг викладені у пункті 2 договору. Розрахунковим періодом є календарний місяць. Послуги оплачуються кожного місяця, не пізніше 25 числа поточного місяця. Оплата здійснюється згідно діючого на момент оплати тарифу, шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок виконавця, зазначений у даному договорі. В окремих випадках застосовується авансова система оплати послуг-за кілька місяців, за згодою споживача. За несвоєчасне внесення плати із споживача стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми заборгованості за кожен день прострочи. У разі ненадання послуг або надання їх не в повному обсязі, відхилення їх кількісних і якісних показників від нормативних, виконавець здійснює перерахунок розміру плати згідно діючого законодавства. У разі підвищення мінімальної заробітної плати, вартості енергоносіїв, зміни ставок та переліку податків, пов'язаних з нарахуванням заробітної плати та наданням послуг з постачання теплової енергії та гарячого водопостачання, виконавець виставляє рахунки з новими тарифами. Виконавець здійснює періодично, раз на 6 місяців, перерахунок плати за фактично надані послуги, про що повідомляє споживача (п. 2.1-2.6 договору).
Цей договір укладається на один рік і набирає чинності з дня його укладення. Договір вважається щороку продовженим, якщо за місяць до закінчення його строку однією із сторін не буде письмово заявлено про розірвання або необхідність його перегляду (п. 7.1 договору).
Також на виконання умов договору оренди, 01 жовтня 2006 року між товариством з обмеженою відповідальністю "Монпельє" (споживач) та акціонерним товариством закритого типу "Науково-виробниче об'єднання "Созидатель" (виконавець) укладено договір №23 про надання послуг з утримання житлового будинку і споруд та прибудинкової території, відповідно до п.1.1 якого, виконавець зобов'язується забезпечити обслуговування житлового будинку, розташованого за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Сєрова, 4, і прибудинкової території, а також надання комунальних і інших послуг згідно додатку №1, з метою створення необхідних умов проживання в будинку споживачу і проживаючим з ним особам, а споживач зобов'язується брати участь у витратах виконавця на виконання зазначених робіт пропорційно загальної площі своєї квартири, а також сплачувати комунальні та інші послуги.
Споживач зобов'язаний оплачувати послуги виконавця не пізніше 25 числа поточного місяця пропорційно загальної площі квартири (приміщення), а також оплачувати комунальні та інші послуги щомісячно, згідно "Розрахунку щомісячних платежів за обслуговування будинку і прибудинкової території, надання комунальних та інших послуг" (додаток №2 до даного договору) (п.2.2.3 договору).
Згідно п. 3.1.3 договору виконавець має право нараховувати у разі несвоєчасного внесення споживачем плати за надані послуги пеню у розмірі та порядку згідно чинного законодавства.
Виконавець зобов'язаний оформляти здачу-прийомку наданих послуг актом виконаних робіт, що складається між виконавцем та споживачем не пізніше 5 числа наступного місяця (для юридичних осіб в т.ч. ТСББ) (п. 3.2.7 договору).
Даний договір укладається на один рік і набирає чинності з дня його укладення. Договір вважається щороку продовженим, якщо за місяць до закінчення його строку однією із сторін не буде письмово заявлено про розірвання або необхідність його перегляду (п. 7.1 договору).
Надання вказаних послуг підтверджується наявними в матеріалах справи актами здачі-приймання продукції, які підписані сторонами та скріплені печатками підприємств:
- від 31 березня 2012 року на суму 7 302,30 грн. (за березень 2012 року);
- від 30 квітня 2012 року на суму 7 320,78 грн. (за квітень 2012 року);
- від 31 травня 2012 року на суму 7 392,34 грн. (за травень 2012 року);
- від 30 червня 2012 року на суму 8 224,22 грн. (за червень 2012 року);
- від 31 липня 2012 року на суму 8 851,66 грн. (за липень 2012 року);
- від 31 серпня 2012 року на суму 9 773,12 грн. (за серпень 2012 року);
- від 30 вересня 2012 року на суму 8 850,72 грн. (за вересень 2012 року);
- від 30 жовтня 2012 року на суму 7 974,61 грн. (за жовтень 2012 року);
- від 30 листопада 2012 року на суму 15 400,56 грн. (за листопад 2012 року);
- від 31 грудня 2012 року на суму 4 505,05 грн. (за грудень 2012 року).
29 березня 2013 року позивач звернувся до відповідача з претензією про сплату заборгованості (вих. №0355-2013 від 29.03.2013), з проханням підписати акти виконаних робіт за листопад-грудень 2012 року та сплатити існуючу заборгованість за спожиті комунальні послуги у розмірі 47 313,63 грн. у семиденний строк.
Лист №0355-2013 від 29.03.2013 отриманий представником відповідача 04 квітня 2013 року, який зазначив, що з вказаною заборгованістю не погоджується.
Відповідачем здійснена часткова оплата за надані послуги, що підтверджується платіжними дорученнями:
- №1053 від 23 квітня 2012 року на суму 7 302,30 грн.;
- №1073 від 21 травня 2012 року на суму 2 064,06 грн.;
- №1075 від 22 травня 2012 року на суму 39, 56 грн.;
- №1096 від 02 липня 2012 року на суму 2 925,58 грн.;
- №1124 від 16 серпня 2012 року на суму 3 562,93 грн.;
- №1164 від 28 вересня 2012 року на суму 4 484,40 грн.;
- №1165 від 28 вересня 2012 року на суму 3 486,40 грн.;
- №1177 від 19 жовтня 2012 року на суму 3 637,60 грн.;
- №1195 від 09 листопада 2012 року на суму 3 197,00 грн.
Залишок несплаченої суми складає 47 313,63 грн.
Причиною виникнення спору є неналежне виконання відповідачем умов договору № 24 на постачання теплової енергії та гарячого водопостачання від 01.09.2006 та договору № 23 про надання послуг з утримання житлового будинку і споруд та прибудинкової території від 01.10.2006 в частині повної та своєчасної оплати за надані послуги у період з березня 2012 року по грудень 2012 року.
Згідно ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України, майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Стаття 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Умовами договорів №24 на постачання теплової енергії та гарячого водопостачання від 01.09.2006 та договору № 23 про надання послуг з утримання житлового будинку і споруд та при будинкової території від 01.10.2006 передбачено, що споживач повинен оплатити рахунки за надані послуги не пізніше 25 числа поточного місяця, отже, строк оплати є таким, що настав.
Доказів оплати наданих послуг в сумі 47 313,63 грн. відповідач не надав.
За викладеного, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача основного боргу в сумі 47 313,63 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 199 ГК України виконання господарських зобов'язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобов'язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою. Виконання зобов'язання забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 548 ЦК України).
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми не своєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 Цивільного кодексу України).
Пунктом 2.3. договору на постачання теплової енергії та гарячого водопостачання передбачено за несвоєчасне внесення плати із споживача стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочки.
Пунктом 3.1.3. договору про надання послуг з утримання житлового будинку і споруд та при будинкової території передбачено, що виконавець має право нараховувати у разі несвоєчасного внесення споживачем плати за надані послуги пеню у розмірі і порядку згідного чинного законодавства.
Позивачем розрахована та заявлена до стягнення пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договорами у сумі 5 958,92 грн. за період з 25.06.2014 по 25.12.2014.
Згідно умов договорів строк оплати за надані послуги, за актами здачі-приймання продукції є таким що настав:
- за актом від 31 березня 2012 року на суму 7 302,30 грн. - 25 березня 2012 року;
- за актом від 30 квітня 2012 року на суму 7 320,78 грн. - 25 квітня 2012 року;
- за актом від 31 травня 2012 року на суму 7 392,34 грн. - 25 травня 2012 року;
- за актом від 30 червня 2012 року на суму 8 224,22 грн. - 25 червня 2012 року;
- за актом від 31 липня 2012 року на суму 8 851,66 грн. - 25 липня 2012 року;
- за актом від 31 серпня 2012 року на суму 9 773,12 грн. - 25 серпня 2012 року;
- за актом від 30 вересня 2012 року на суму 8 850,72 грн. - 25 вересня 2012 року;
- за актом від 30 жовтня 2012 року на суму 7 974,61 грн. - 25 жовтня 2012 року;
- за актом від 30 листопада 2012 року на суму 15 400,56 грн. - 25 листопада 2012 року;
- за актом від 31 грудня 2012 року на суму 4 505,05 грн. - 25 грудня 2012 року.
Однак, позивач звернувся з позовом до відповідача про захист порушеного права в частині стягнення пені після спливу строку, встановленого законодавством для його захисту (позовної давності).
Відповідно до ч. 1 ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Тривалість загальної та спеціальної позовної давності встановлюють статті 257 та 258 Цивільного кодексу України відповідно.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 258 ЦК України позовна давність в один рік застосовується до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені).
За загальним правилом, передбаченим частиною першою статті 261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Відповідно до ч. 5 ст. 261 ЦК України за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання.
Оскільки позивач звернувся з позовом до суду 19 січня 2015 року, то вимога про стягнення пені за зобов'язаннями березня - грудня 2012 року заявлена з пропущенням позовної давності.
Відповідно до ч. 3 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
Відповідач в частині заявлених до нього вимог про стягнення пені заявив про застосування позовної давності, подав відповідну письмову заяву.
Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (ч. 4 ст. 267 ЦК України).
Відповідно до частини п'ятої статті 267 ЦК України, якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.
Однак у спірних правовідносинах суд не вбачає поважності причин пропущення позовної давності позивачем за вимогами про стягнення пені та, відповідно, підстав для захисту порушеного права.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги щодо стягнення пені не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача 3% річних за період з 01.01.2013 по 25.12.2014 у сумі 2 815,49 грн. та втрати від інфляції за період з 01.01.2013 по 25.12.2014у сумі 10 330,51грн.
Оскільки прострочення виконання зобов'язання має місце є правомірними та підлягають задоволенню вимоги позивача про стягнення 3% річних за період з 01.01.2013 по 25.12.2014 у сумі 2 815,49 грн. та втрат від інфляції за період з 01.01.2013 по 25.12.2014 у сумі 10 330,51грн.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково у сумі 60 459,63грн. (47 313,63грн. - основний борг + 10 330,51грн. - втрати від інфляції + 2 815,49грн. - 3% річних).
В решті позовних вимог слід відмовити.
Суд відхиляє доводи відповідача щодо безпідставного збільшення позивачем тарифу на послуги по договору №24.
Станом на дату укладання договору №24 від 01.09.2006 на постачання теплової енергії та гарячого водопостачання діяла постанова Кабінету Міністрів України від 10.07.2006 №955 "Про затвердження Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води", згідно якої надавалось право постачальнику розраховувати та встановлювати тариф на опалення та гаряче водопостачання зі сплатою протягом року. Дана постанова втратила чинність у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Мінстрів України №869 від 01.06.2011 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово - комунальні послуги". 10.11.2011 акціонерним товариством був виданий наказ №157 від 10.11.2011 "Про формування тарифу на житлово-комунальні послуги", яким сформовано тариф та встановлено порядок нарахування оплат за послуги з опалення для власників, орендарів житлових та нежитлових приміщень з розрахунку розподілу нарахувань на 12 місяців на підставі постанови Кабінету Мінстрів України №869 від 01.06.2011 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово - комунальні послуги".
Відповідач посилається на безпідставне зайве нарахування позивачем обсягу спожитої електроенергії, однак жодних доказів, які б спростували доводи позивача щодо кількості спожитої електроенергії не надав.
Оскільки згідно акту від 19.11.2012 (а.с.73) подача теплоенергії відповідачу припинена з 19.11.2012, відмова від послуги, передбаченої договором на постачання теплової енергії та гарячого водопостачання в односторонньому порядку не передбачена, суд відхиляє доводи відповідача щодо безпідставного нарахування позивачем вартості за спожиту теплоенергію за період з квітня 2012 року по 19 листопада 2012 року.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог, стягненню з відповідача підлягає сума 1 209,19грн.
Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 1, 33, 34, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Монпельє" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Карла Лібкнехта, 3-Б, код ЄДРПОУ 30431999) на користь приватного акціонерного товариства "Науково-виробниче об'єднання "Созидатель" (49006, м. Дніпропетровськ, вул. Сєрова, 4, код ЄДРПОУ 13416334) заборгованість за надані послуги у сумі 47 313 (сорок сім тисяч триста тринадцять) грн. 63 коп., втрати від інфляції у сумі 10 330 (десять тисяч триста тридцять) грн. 51 коп., 3% річних у сумі 2 815 (дві тисячі вісімсот п'ятнадцять) грн. 49 коп. та витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у сумі 1 209 (одна тисяча двісті дев'ять) грн. 19коп., про що видати наказ.
В решті позовних вимог відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя Н.М.Євстигнеєва
Повне рішення складено, - 22.04.2015.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 20.04.2015 |
Оприлюднено | 29.04.2015 |
Номер документу | 43742509 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні