cpg1251 номер провадження справи 9/47/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.04.2015 Справа № 908/1067/15-г
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Гідролекс Груп" (71716, Запорізька область, Токмацький район, м. Молочанськ, вул. Лугова, буд. 83)
про стягнення суми 2752,25 грн.
Суддя Боєва О.С.
За участю представників сторін:
Від позивача: Голубан О.І. (дов. № 45 від 31.12.14)
Від відповідача: не з'явився
СУТНІСТЬ СПОРУ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача на користь позивача суми 2263,26 грн. боргу за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії в липні та серпні 2014р., суми 244,21 грн. пені, суми 27,63 грн. - 3 % річних, суми 217,15 грн. інфляційних витрат.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 19.02.2015р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 908/1067/15-г, судове засідання призначено на 17.03.2015р. Ухвалою суду від 17.03.2015р. на підставі ст. 77 ГПК України розгляд справи відкладено на 14.04.2015р.
14.04.2015р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Справа розглянута без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.
Позивач підтримав позовні вимоги, викладені у позовній заяві, зазначивши, зокрема, про наступне. Умовами договору про постачання електричної енергії № 982 від 16.12.2011р., укладеного сторонами, позивач зобов'язався продавати відповідачу електричну енергію, а останній оплачувати її згідно з умовами договору. Однак відповідач свої зобов'язання за договором належним чином не виконував, у зв'язку з чим, у нього перед позивачем виникла заборгованість за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії за липень та серпень 2014р. в розмірі 2263,26 грн. У зв'язку з чим, позивач на підставі ст.ст. 525, 526, 530, 549, 610-612, 625, 629 ЦК України, ст.ст. 2, 20, 193, 275-277 ГК України просить стягнути з відповідача суму 2263,26 грн., а також суму 244,21 грн. пені, суму 27,63 грн. - 3 % річних, суму 217,15 грн. інфляційних витрат.
Відповідач у судові засідання не з'являвся, витребувані документи та письмовий відзив не надав. Про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, ухвали суду направлялись на адресу, вказану в позовній заяві та у Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме: 71716, Запорізька область, Токмацький район, м. Молочанськ, вул. Лугова, буд. 83. Про обізнаність щодо розгляду справи також свідчить клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, яке надійшло до суду 11.03.2015р. Враховуючи дане клопотання, суд відкладав розгляд справи, однак, ані відповідач, ані його уповноважений представник у наступне судове засідання не з'явились, вимоги викладені в ухвалах суду не виконали.
Згідно зі ст. 75 ГПК України справу розглянуто за наявними матеріалами, які суд визнав достатніми для вирішення спору по суті.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
16.12.2011р. між ВАТ "Запоріжжяобленерго" в особі Токмацьких районних електричних мереж (постачальник електричної енергії, позивач у справі) та ТОВ "Гідролекс Груп" (споживач, відповідач у справі) був укладений договір про постачання електричної енергії № 982, відповідно до умов якого позивач продає електричну енергію відповідачу для забезпечення потреб електроустановок відповідача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1, а відповідач оплачує позивачу вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (розділ 1 договору).
Згідно п. 2.1. договору під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.
Відповідно до п. 9.4. договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 31.12.2011р. Договір вважаться щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії. Умови, а також термін дії договору, можуть бути переглянуті в будь-який момент за узгодженням сторін.
Відповідно до п. 2.3.5 договору споживач зобов'язався здійснювати оплату за послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії між електромережею постачальника та електроустановками споживача згідно з додатком № 6 «Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії» до цього договору.
У пункті 2 додатку № 5 до договору, в редакції додаткової угоди № 2 від 21.08.2013р., зазначено, що для визначення обсягів перетікання реактивної електричної енергії за розрахунковий період о 24-00 год., в останній день місяця спожива самостійно або в присутності представника позивача здійснює знятті показів розрахункових засобів обліку, що відповідають перетіканням реактивної електричної енергії в точках розрахункового згідно додатка № 6.1 Зафіксовані покази оформлюються у двох примірниках «Актом про обсяги перетікання реактивної енергії з мереж постачальника в мережі споживача протягом розрахункового періоду» та «Актом про обсяги перетікання реактивної енергії з мереж споживача в мережі постачальника протягом розрахункового періоду».
Пунктом 3 додатку № 6 до договору, зокрема, визначено, що споживач не пізніше 16 годин 1-го робочого дня місяця, наступного за розрахунковим, направляє свого представника до постачальника електричної енергії. Постачальник електричної енергії підписує «Акт про обсяги перетікання реактивної енергії з мереж постачальника в мережі споживача протягом розрахункового періоду» та «Акт про обсяги перетікання реактивної енергії з мереж споживача в мережі постачальника протягом розрахункового періоду», та один примірник кожного акта повертає споживачу.
У пункті п. 4 додатку № 6 до договору зазначено, що за підсумками розрахункового періоду постачальник електричної енергії виписує споживачу рахунок або платіжну вимогу-доручення на оплату послуг з компенсації перетікання реактивної електричної енергії. Сума платежу визначається з обсягів фактично спожитої та генерованої споживачем реактивної електричної енергії, згідно даних наданих споживачем, та умов цього додатку з урахуванням сум платежів, що надійшли від споживача. Рахунки або платіжні вимоги-доручення віддаються направляються постачальником споживачу поштою рекомендованим листом, нарочним або віддаються уповноваженому представнику споживача під розпис у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою постачальника журналі.
Пунктом же 6.39 ПКЕЕ передбачено, що у разі неможливості отримання постачальником електричної енергії даних про спожиту електричну енергію в зазначений термін (за винятком порушення роботи розрахункового обліку) визначення обсягу спожитої електричної енергії за поточний розрахунковий період здійснюється за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у разі надання даних протягом наступного розрахункового періоду.
Відповідно до п. 5 додатку № 6 споживач зобов'язаний у термін, що не перевищує 5 операційних днів з дня отримання рахунку або платіжної вимоги-доручення, здійснити оплату рахунка або платіжної вимоги-доручення, що направляється йому постачальником електричної енергії.
Датою отримання рахунка або платіжної вимоги-доручення вважається: - при направленні рекомендованим листом - дата, зазначена на фінансовому чеку поштового відділення, що підтверджує відправлення, з урахуванням поштового пробігу документа (по місту - З дні, по області - 5 днів, по Україні - 7 днів); - у випадку вручення рахунка або платіжної вимоги-доручення уповноваженому представнику споживача під розпис в журналі, дата зазначена у журналі; - при направленні нарочним - дата вручення споживачу.
Із матеріалів справи слідує, що позивачем, відповідно до Актів про обсяги перетікання реактивної енергії із мереж постачальника в мережі споживача, у липні 2014р. було надано послуги з перетікання реактивної електроенергії на суму 1065,72 грн.
Для оплати за послуги з компенсації перетікання реактивної електроенергії відповідачу було виставлено рахунок № 982/7р від 01.08.2014р. на суму 1065,72 грн., який відповідач отримав 01.08.2014р.
За серпень 2014р. відповідач в обумовлений договором термін не надав відомостей про обсяги перетікання реактивної енергії із мереж постачальника в мережі споживача. У зв'язку з чим, позивач здійснив розрахунок у відповідності до п. 6.39 ПКЕЕ, а саме: за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період - липень 2014р. Так, за серпень 2014р. позивачем здійснено розрахунок та складено рахунок для оплати за послуги з компенсації перетікання реактивної електроенергії на суму 1197,54 грн. Рахунок № 982/8р від 03.09.2014р. на суму 1197,54 грн. відповідачу було направлено поштою 04.09.2014р. та отримано відповідачем 05.09.2014р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Вказана в рахунках сума в установлений договором строк відповідачем сплачена не була.
Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем за послуги з компенсації перетікання реактивної електроенергії надані у липні, серпні 2014р. складає 2263,26 грн.
Згідно зі ст.ст. 11, 509 ЦК України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань), які мають виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, договору є договір.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших правових актів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Аналогічний припис містить п.п.1, 7 ст.193 Господарського кодексу України.
Статтею 530 ЦК України також передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідач доказів виконання зобов'язання і перерахування позивачу заявленої до стягнення суми не надав.
Факт наявності заборгованості у відповідача перед позивачем в розмірі 2263,26 грн. підтверджується матеріалами справи.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення з відповідача суми 2263,26 грн. заборгованості з надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Також позивач просить стягнути з відповідача 3% річних за загальний період з 14.08.2014р. по 26.01.2015р. в розмірі 27,63 грн. та інфляційні втрати за загальний період з серпня 2014р. по грудень 2014р. в розмірі 217,15 грн.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши розрахунки 3% річних та інфляційних суд встановив, що розрахунки здійснені вірно.
Таким чином вимоги позивача про стягнення з відповідача суми 27,63 грн. - 3% річних та суми 217,15 грн. інфляційних втрат підлягають задоволенню.
Позивачем також заявлені вимоги про стягнення з відповідача пені за загальний період з 14.08.2014р. по 26.01.2015р. в розмірі 244,21 грн.
Пунктом 4.2.1. договору сторонами, зокрема, визначено, що за недотримання термінів сплати рахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії відповідач сплачує позивачу пеню за весь період часу, потягом якого не виконане зобов'язання по сплаті, в розмірі 0,5% від суми платежу за кожен день прострочення (але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період нарахування пені) по день фактичної оплати.
Відповідно до вимог Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" № 543/96-ВР від 22.11.1996р. платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Факт порушення грошових зобов'язань відповідачем є доведеним, період та розмір заявленої до стягнення пені визначний позивачем вірно.
Отже вимоги позивача про стягнення з відповідача суми 244,21 грн. пені є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гідролекс Груп" (71716, Запорізька область, Токмацький район, м. Молочанськ, вул. Лугова, буд. 83; код ЄДРПОУ 37713699) на користь Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Токмацього району електричних мереж (71706, Запорізька область, м. Токмак, вул. Чкалова, 1-А; код ЄДРПОУ 00130926) суму 2263 (дві тисячі двісті шістдесят три) грн. 26 коп. заборгованості за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії, суму 27 (двадцять сім) грн. 63 коп. - 3 % річних, суму 217 (двісті сімнадцять) грн. 15 коп. інфляційних витрат, суму 244 (двісті сорок чотири) грн. 21 коп. пені, суму 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя О.С. Боєва
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання. Повне рішення підписано 20.04.2015р.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 14.04.2015 |
Оприлюднено | 30.04.2015 |
Номер документу | 43762392 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Боєва О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні