номер провадження справи 12/65/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
14.04.2015 Справа № 908/1949/15-г
Суддя Господарського суду Запорізької області Смірнов О.Г., розглянувши клопотання Відділу культури Слов'янської міської ради про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі № 908/1949/15-г
за позовом: Слов'янського міжрайонного прокурора, м. Слов'янськ, в інтересах держави в особі Відділу культури Слов'янської міської ради, м. Слов'янськ
до відповідача: Релігійної громади Християнської церкви “Нове покоління”, м. Слов'янськ
про стягнення 6511,53 грн.
ВСТАНОВИВ:
08.04.15 р. на електронну адресу господарського суду Запорізької області від позивача у справі - Відділу культури Слов'янської міської ради надійшло клопотання в порядку ст. 741 ГПК України, в якому останній просить винести ухвалу про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі № 908/1949/15-г, яка призначена до розгляду на 16 квітня 2015 року об 11-30 та доручити її забезпечення та проведення Слов'янському міськрайонному суду Донецької області, який знаходиться за адресою: м. Слов'янськ, Донецька область, вул. Добровольського, 2, 84122, тел. (06262)-2-71-77. Подане клопотання заявник мотивує великою відстанню та складним транспортним сполученням між м. Слов'янськ та м. Запоріжжя.
14.04.15 р. на адресу суду від позивача у справі надійшов оригінал раніше отриманого клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Розглянувши вказане клопотання суд зазначає наступне.
Так, відповідно до ч. 1, 2, 3, 5, 9 ст. 741 ГПК України господарський суд за власною ініціативою або за клопотанням сторони, третьої особи, прокурора, іншого учасника судового процесу може постановити ухвалу про їх участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. У клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в обов'язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за сім днів до дня проведення судового засідання, в якому відбуватиметься така участь. Питання про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції вирішується господарським судом за наявності відповідного клопотання або за власною ініціативою не пізніш як за п'ять днів до дня проведення такого судового засідання. Ухвала суду, прийнята за наслідками вирішення цього питання, оскарженню не підлягає. Копія ухвали про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції негайно надсилається до суду, який зобов'язаний організувати її виконання, та особі, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції згідно з правилами цієї статті може відбуватися під час вирішення господарських спорів у судах першої, апеляційної, касаційної інстанцій та перегляду справ Верховним Судом України.
З правового аналізу вищенаведеної норми вбачається, що призначення проведення судового засідання в режимі відеоконференції є правом, а не обов'язком господарського суду. При цьому необхідність проведення судового засідання у режимі відеоконференції визначається судом, що розглядає господарську справу. Випадки, в яких суд може постановити ухвалу про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції не визначені у законі. Проте, необхідність здійснення відеоконференції, визначається з врахуванням обставин справи, її складності та потреби у наданні пояснень залучених спеціалістів чи інших учасників процесу, які за станом здоров'я чи з інших незалежних від цих осіб причин не можуть бути присутніми у засіданні суду, а їх участь є обов'язковою.
Слід звернути увагу заявника на те, що для розгляду даної справи суд ухвалою від 25.03.15 р. зобов'язав позивача надати для огляду та порівняння з наявними в матеріалах справи документами оригінали усіх документів, доданих до позову, та інші витребувані документи. Втім подати такі докази під час засідання суду, що проводиться в режимі відеоконференції, неможливо. Разом з тим, наявні в матеріалах справи копії документів низької якості що позбавляє суд можливості встановити всі фактичні обставини справи та дійти відповідного висновку.
Таким чином, необхідність здійснення відеоконференції, на думку суду, визначається з врахуванням обставин справи, її складності та потреби у наданні пояснень залучених спеціалістів чи інших учасників процесу, які за станом здоров'я чи з інших незалежних від цих осіб причин не можуть бути присутніми у засіданні суду, а їх участь є обов'язковою.
Відтак, проведення відеоконференції позбавляє можливості учасника процесу, який за допомогою відеоконференції бере участь у засіданні суду, подати докази під час судового засідання, знайомитись з матеріалами справи, брати участь в огляді наданих іншою стороною документів. Проблемним є питання реалізації таким учасником судового процесу права, передбаченого ст. 20 Господарського процесуального кодексу України. Тобто всі ці обставини ведуть до звуження обсягу реалізації прав учасників судового процесу, а тому призначення судового засідання у режимі відеоконференції повинно здійснюватись у виключних випадках, коли за об'єктивних причин учасник процесу не може брати участь у засіданні, а його участь є необхідною для встановлення всіх обставин справи. Однак, позивачем не подано доказів існування об'єктивних причин для проведення судового засідання у режимі відео конференції.
Разом з тим, з комп'ютерної програми “Бронювання систем відеоконференцзв'язку” вбачається, що 16.04.15 р. в господарському суді Запорізької області з 11-00 до 12-00 будуть здійснюватись засідання в режимі відеоконференції.
Таким чином, господарський суд Запорізької області позбавлений можливості провести судове засідання у справі № 908/1949/15, призначене на 16.04.15 р. об 11 год. 30 хвил., в режимі відеоконференції з Слов'янським міськрайонним судом Донецької області.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про залишення клопотання позивача без задоволення.
Слід звернути увагу заявника на ті обставини, що він не позбавлений права та можливості звернутися до суду з відповідним клопотанням щодо проведення судового засідання в режимі відео конференції відповідно до положень процесуального закону.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 74-1, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В:
Клопотання Відділу культури Слов'янської міської ради про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі № 908/1949/15-г залишити без задоволення.
Суддя О.Г.Смірнов
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 14.04.2015 |
Оприлюднено | 30.04.2015 |
Номер документу | 43764403 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Смірнов О.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні