Справа № 161/16297/14-ц
Провадження № 2/161/337/15
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2015 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі:
головуючої судді - Івасюти Л.В.
при секретарі - Сидоренко О.В.
з участю позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2,
відповідача - Садівниче товариство «Коршів» Луцького району
представників відповідача СТ «Коршів» - Бойчук Г.О., адвоката Пилипчука В.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до садівничого товариства «Коршів» Луцького району Волинської області, садівничого товариства «Коршів-2» Луцького району Волинської області про усунення перешкод в користуванні електричною енергією і водопостачанням та зобов'язання укласти договір на їх постачання,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до садівничого товариства «Коршів», садівничого товариства «Коршів-2» про усунення перешкод в користуванні електричною енергією та водопостачанням на земельній ділянці НОМЕР_1, НОМЕР_2 в садівничому товаристві «Коршів», садівничому товаристві «Коршів-2» та зобов'язання відповідачів укласти з позивачем договір на користування електричною енергією та водопостачанням на земельній ділянці НОМЕР_1, НОМЕР_2 в садівничому товаристві «Коршів», садівничому товаристві «Коршів-2».
Позивач свої вимоги мотивує тим, що з 1991 року по 2012р. була членом садівничого товариства «Коршів», яке розташоване поблизу с.Коршів Луцького району. За весь вказаний період членства в СТ «Коршів», аж до 2012р., крім членських внесків, сплачувала обов'язкові платежі, які використовувалися на облаштування артезіанської свердловини, системи водопроводу. За кошти садівничого товариства «Коршів», які формувалися з членських внесків товариства та цільових внесків був електрифікований дачний масив. За весь час проведення монтажних робіт додатково з кожного члена СТ «Коршів» було здійснено фінансування в розмірі по 400грн. на облаштування водопостачання.
Крім того, зазначає, що в 2010-2014р.р. голова садівничого товариства Бойчук Галина Олександрівна самовільно проводить роботи по відключенню членів товариства «Коршів-2» від водопостачання та електричної енергії.
Також вказує на те, що особисто зверталася до директора ПАТ «Волиньобленерго» із заявою про укладення індивідуального договору на постачання електроенергії, але їй відмовлено в укладенні договору, у відповіді на заяву вказано, що між ПАТ «Волиньобленерго» та садівничим товариством «Коршів» укладений договір на постачання електроенергії від 30.08.2005р. і окремий облік оплати за електроенергію з членів товариства не ведеться.
Зокрема позивач зазначає, що в 2012р. окремі члени садівничого товариства «Коршів» та вона виявили бажання вийти добровільно з СТ «Коршів» і створити нове садівниче товариство «Коршів-2», членом якого вона являється і на даний час.
Згідно ухвали Луцького міськрайонного суду від 10.02.2015р. неналежного відповідача Бойчук Г.О. замінено на належного відповідача садівниче товариство «Коршів».
В судовому засіданні позивач та її представник ОСОБА_2 позов підтримали з наведених у позовній заяві мотивів, та просили суд усунути перешкоди в користуванні електричною енергією та водопостачанням на земельній ділянці НОМЕР_1, НОМЕР_2 в садівничому товаристві «Коршів», садівничому товаристві «Коршів-2» та зобов'язати відповідачів укласти з позивачем договір на користування електричною енергією та водопостачанням на земельній ділянці НОМЕР_1, НОМЕР_2 в садівничому товаристві «Коршів», садівничому товаристві «Коршів-2».
Представники відповідача садівничого товариства «Коршів» Бойчук Г.О. та адвокат Пилипчук В.Ф. позов не визнали та просили відмовити повністю в його задоволенні.
Свої заперечення представники відповідача СТ «Коршів» мотивували тим, що позивач ОСОБА_1 з 2010р. не є членом садівничого товариства «Коршів» так-як 18.04.2010р. була виключена із членів товариства Загальними зборами СТ «Коршів» і своє виключення по даний час не оскаржувала в суді, не є власником мереж електро та водопостачання, а тому не має законного права користуватися майном товариства так-як це буде суперечити статуту товариства, Закону України «Про об'єднання громадян» від 16.06.1992р., Закону України «Про громадські об'єднання» від 22.03.2012р.
Крім того, вказали, що позивачем не представлено належних доказів, що саме садівниче товариство «Коршів» їй чинить перешкоди в користуванні електричною енергією та водопостачанням. Також наголосили на тому, що СТ «Коршів» не є спеціальним підприємством, яке має право надавати послуги по постачанню електричної енергії та води, а тому є неможливим зобов'язати укласти договір з позивачем на ці послуги.
Представник відповідача садівничого товариства «Коршів-2» Кокотов А.М. подав до суду заяву, в якій просив справу розглядати у його відсутності позов визнає.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов до задоволення не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до п.1 статуту садівничого товариства «Коршів» від 01.05.2012р. (нова редакція) здійснює свою діяльність на земельній ділянці, виділеній у безстрокове користування для організації колективного саду за рішенням Луцької міської ради народних депутатів від 25.04.1991р. за №220 та згідно виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 20.02.2015р., зареєстроване за адресою 43025, АДРЕСА_1, вид економічної діяльності: 91.38.0 Діяльність громадських організацій
Згідно витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців від 18.11.2013р. садівниче товариство «Коршів-2», ідентифікаційний код юридичної особи 38193643, зареєстроване за адресою с.Лаврів, вул.Залізничка, 2, Луцький район, Волинської області, вид діяльності: 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів .
Пунктом 1, 20 статуту СТ «Коршів» від 1991р. (в редакції від 2004р.), п.1, 20, 21 статуту Садівничого товариства «Коршів» від 18.04.2012р. (нова редакція) являється добровільним об'єднанням громадян проживаючих в місті Луцьку або Волинської області. Воно здійснює свою діяльність на земельній ділянці, виділеній у безстрокове користування для організації колективного саду за рішенням Луцької міської ради народних депутатів від 25.04.1991р. за №220. Управління садівничим товариством проводиться на основі самоуправління, вирішальним органом є загальні збори .
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 18 квітня 2010р. на загальних зборах садівничого товариства «Коршів» виключена із членів товариства і підтвердженням цього є протокол №2 від 18.04.2010р. загальних зборів садівничого товариства «Коршів» .
Згідно п.13 статуту СТ «Коршів» від 1991р. (в редакції від 2004р.) та п.14 статуту СТ «Коршів» від 01.05.2012р. (нова редакція) рішення про виключення може бути оскаржене в суді.
Пунктом 10, 18 статуту СТ «Коршів» від 1991р. (в редакції від 2004р.) та п.11 п.п.11.4, п.19 статуту СТ «Коршів» від 01.05.2012р. (нова редакція) член садівничого товариства має право користуватися майном товариства. Майно може бути передано в користування іншим організаціям лише зі згоди загальних зборів членів товариства, а кошти можуть бути перераховані на рахунок садівничого товариства.
Згідно ч.1, 2, 5 ст.21 Закону України «Про об'єднання громадян» від 16.06.1992р. №2460-XII, який втратив чинність 22.03.2012р. на підставі Закону України «Про громадські об'єднання» від 22.03.2012р. №4572 VI визначено об'єднання громадян може мати у власності кошти та інше майно, необхідне для здійснення його статутних документів. Об'єднання громадян набуває право власності на кошти та інше майно, передане йому засновниками, членами (учасниками) або державою, набуте від вступних та членських внесків, пожертвуване громадянами, підприємствами, установами та організаціями, а також на майно, придбане за рахунок власних коштів чи на інших підставах, не заборонених законом. Кошти та інше майно об'єднання громадян, в тому числі тих, що ліквідуються, не може перерозподілятися між їх членами і використовується для виконання статутних завдань або на благодійні цілі, а у випадках, передбачених законодавчими актами, за рішенням суду спрямовуються в дохід держави.
Відповідно ч.6 ст.3 чинного Закону України «Про громадські об'єднання» від 22.03.2012р. №4572 VI відсутність майнового інтересу передбачає, що члени (учасники) громадського об'єднання не мають права на частку майна громадського об'єднання та не відповідають за його зобов'язаннями. Доходи або майно (активи) громадського об'єднання не підлягають розподілу між його членами (учасниками) і не можуть використовуватися для вигоди будь-якого окремого члена (учасника) громадського об'єднання, його посадових осіб (крім оплати їх праці та відрахувань на соціальні заходи).
Суд, проаналізувавши статутні документи СТ «Коршів», Закони України «Про об'єднання громадян», «Про громадські організації» приходить до висновку, що лише діючі члени садівничого товариства «Коршів» мають право користуватися майном товариства, а тому так-як позивач ОСОБА_6 виключена в 2010р. із членів товариства, то вона не має права користування мережами для подачі електричної енергії та води в СТ «Коршів».
Зокрема, позивач ОСОБА_1 не представила доказів того, що вона є власником майна, а ст.391 ЦК України регламентує лише те, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійснення ним права користування та розпорядження своїм майном.
Суд погоджується з доводами представників відповідача СТ «Коршів» - Бойчук Г.О., Пилипчука В.Ф., які вказували на те, що позивачем не представлено належних доказів про чинення перешкод в користуванні електричною енергією та водопостачанням саме СТ «Коршів» і критично ставиться до вимоги позивача про чинення перешкод СТ «Коршів-2» так-як вказане товариство не має відношення до земельної ділянки, виділеної Луцькою міською радою народних депутатів від 25.04.1991р. №220 для СТ «Коршів», яке знаходиться на дачному масиві поблизу с.Коршів, Луцького району, а СТ «Коршів-2» господарську діяльність здійснює в с.Лаврів, вул.Залізнична, 2, Луцького району, тому позовні вимоги до відповідача СТ «Коршів-2» безпідставні.
Зокрема, суд приймає до уваги доводи представників відповідача СТ «Коршів» - Бойчук Г.О., Пилипчука В.Ф., про те, що послуги по електро та водопостачанню повинні здійснюватися після отримання технічних умов та на підставі договору, укладеного між споживачем і спеціальною організацією, яка має право надавати такі послуги.
Порядок підключення до електромереж і використання електричної енергії регулюються Законом України «Про електроенергетику» від 16.10.1997р. №573/97-ВР та Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999р. №1357 «Про затвердження Правил користування електричною енергією для населення (із змінами від 26.12.2011р.) в п.1, 3 Правил визначено: ці правила регулюють відносини між громадянами (споживачі електричної енергії) та електропостачальниками. Правила обов'язкові для виконання всіма споживачами незалежно від форми власності. У Правилах наведені нижче терміни вживаються у такому значенні: Електропостачальник - учасник оптового ринку електричної енергії України, що купує електричну енергію на цьому ринку з метою продажу її споживачам; Об'єкт споживання - житловий будинок, гараж, майстерня або інша електрифікована споруда, що належить споживачу на праві власності або користування; Самовільне підключення - споживання електричної енергії без укладення з електропостачальником договору про користування електричною енергією або підключення з порушенням цих Правил;Технічні умови - документ, що видається споживачу енергопостачальником і містить перелік технічних вимог, які необхідно виконати для приєднання електроустановок споживача. Споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між споживачем і енергоспостачальником, що розробляється енергопостачальником згідно з Типовим договором про користування електричною енергією (додаток 1) і укладається на три роки.
Судом встановлено, що садівниче товариство «Коршів» не є виробником електроенергії, а відтак є неможливим зобов'язати укласти договір із споживачем ОСОБА_1
Порядок підключення та надання послуг споживання води регулюється Законом України «Про питну воду та питне водопостачання» від 10.01.2002р. №2918-ІІІ та наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008р. №190 «Про затвердження Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України» зареєстровані в Міністерстві юстиції України 07.10.2008р. №936/15627.
В п.2.1, 2.2. Правил визначено: договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання" ( 2918-14 ) та "Про житлово-комунальні послуги" ( 1875-15 ).
Істотні умови договору між виробником та споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення визначаються відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" ( 1875-15 ).
Відповідно до п.4.1 Правил приєднання до системи централізованого водопостачання надаються технічні умови. Форма технічних умов наведена в додатку 1 до цих Правил.
Отже, водопостачання споживачам в даному випадку ОСОБА_1 можливе лише за умови отримання технічних умов та в подальшому укладення відповідного договору.
Стаття 627 ЦК України передбачає відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
На підставі наведеного, суд прийшов до висновку, що відповідач та її представник, в супереч вимогам ст.ст.10, 60 ЦПК України, не довели ті обставини на які вони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Керуючись ст.ст.8, 10, 60, 61 ч.3, 212- 215 ЦПК України, ст.ст. 627, 638, 391 ЦК України, ч.1, 2, 5 ст.21 Закону України «Про об'єднання громадян» від 16.06.1992р.,ч.6 ст.3 Закону України «Про громадські об'єднання» від 22.03.2012р., суд, -
в и р і ш и в :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до садівничого товариства «Коршів» Луцького району Волинської області, садівничого товариства «Коршів-2» Луцького району Волинської області про усунення перешкод в користуванні електричною енергією і водопостачанням та зобов'язання укласти договір на їх постачання відмовити.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області через Луцький міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Луцького міськрайонного суду Л.В.Івасюта
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 22.04.2015 |
Оприлюднено | 11.06.2015 |
Номер документу | 43776017 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Івасюта Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні