cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21.04.15р. Справа № 904/798/15 За позовом Державного підприємства "Одеська залізниця", м. Одеса
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Експрес ЛТД", м. Дніпропетровськ
про стягнення заборгованості
Суддя Мартинюк С.В.
Представники:
від позивача: Кіташевський Д.А., дов. від 02.01.2015 року, представник;
від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Державне підприємство "Одеська залізниця", м. Одеса звернулось до господарського суду Дніпропетровської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Експрес ЛТД", м. Дніпропетровськ про стягнення заборгованості.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконання відповідачем умов договору оренди вантажних вагонів від 08.08.2013 року в частині сплати орендної плати.
Відповідач відзив на позов не надав, явку повноважного представника в судові засідання, призначені для розгляду справи, не забезпечив, про дату, час і місце проведення судових засідань відповідач повідомлений належним чином за його місцезнаходження.
Відповідно до п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (п. 3.9.2 постанови).
Ухвалою господарського суду від 23.03.2015 року строк розгляду вирішення спору продовжено до 21.04.2015 року.
Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу не заявлялось.
Згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
У порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 21.04.2015 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача суд, -
ВСТАНОВИВ:
08.08.2013 між ДП «Одеська залізниця» (Орендодавець) та ТОВ «Транс Експрес ЛТД» (Орендар) було укладено договір оренди вантажних вагонів № ОД/М-13-678 ДНЮ (далі - договір).
Відповідно до п.1.1 договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в тимчасове користування на засадах оренди 125 цистерн робочого парку Укрзалізниці для перевезення харчових вантажів, передбачених Правилами.
Згідно з п. 2.1 договору в оренду передаються справні цистерни робочого парку Укрзалізниці. Акти передачі складаються на станції приписки.
Відповідно до п.3.1 договору орендна плата за перший (базовий) місяць оренди складає 166,67 грн. (без ПДВ) на добу за один вагон, але не менше 10% на рік від вартості вагону, визначеної шляхом незалежної оцінки.
Пунктом 3.2 договору передбачено, що розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Розрахунки проводяться щодекадно. Остаточний розрахунок (урахування індексу інфляції) проводиться не пізніше 15-го числа наступного місяця за звітним. Сторони узгодили розмір передплати з розрахунку орендної плати на 10 діб.
Відповідно до п.3.5 договору орендна плата нараховується з дати підписання сторонами актів приймання-передачі вагонів в оренду.
Згідно з п.5.3 договору орендар зобов'язується в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Орендодавець, відповідно до умов договору передав, а Орендар прийняв 125 цистерн, що підтверджується актами прийому-передачі вагонів, які містяться в матеріалах справи.
В п. 2.7. договору, зазначено, що при закінченні терміну дії договору, або у випадку дострокового розірвання договору, Орендар зобов'язаний здати Орендодавцю вагони з оренди очищеними, а при необхідності провести обробку вагонів по знежиренню.
Відповідно до п. 11.1 договору, термін його дії закінчився 01.08.2014р.
Вагони №73992638, №73995177, №74951732 прибули на ст. Одеса-Порт 12.08.2014р. Після прибуття Орендатор не підготував вагони для здачі з оренди, не пред'явив станції акти здачі.
Згідно до актів вилучення вагонів із робочого парку, вагони №73992638, №73995177, №74951732 було повернено з оренди 10.09.14 р.
Також у п.5.7. договору, зазначено, що у разі затримки з вини Орендаря повернення (здачі) вагонів з оренди, Орендар сплачує Орендодавцю двократну добову орендну плату на кожну добу затримки.
Відповідно п. 1 п. 3 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", Орендар за користування об'єктом оренди, вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин, повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушення зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Зазначене також кореспондується зі ст. 526 Цивільного кодексу України, де встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Оскільки орендовані вагони повернуті з оренди з порушенням встановлених термінів оренди, за затримку повернення з оренди залізницею нараховано двократну орендну плату за період з 03.06.2014 року по 10.09.2014 року в розмірі 91237,18 грн., яка підлягає стягненню.
Щодо нарахованих позивачем відповідачу 3% річних, пені та інфляційних господарський суд зазначає наступне.
Аналізуючи зміст п. 5.7. спірного договору, господарський суд доходить висновку, що передбачена ним плата в розмірі подвійної орендної плати є за своєю правовою природою штрафною санкцією, оскільки вона нараховується не за правомірне користування вагонами, а за затримку їх передачі з оренди, тобто за порушення умов договору з боку відповідача. Тому суд не вбачає за можливе нараховувати пеню, 3% річних, інфляційні за прострочення сплати штрафної санкції, оскільки зобов'язання щодо вищевказаної сплати виникне тільки після набрання рішенням суду законної сили.
Таким чином, сума заборгованості в розмірі 91 237,18грн. підтверджена матеріалами справи і підлягають задоволенню. В решті позовних вимог слід відмовити.
Приписами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 4, 25, 32, 33, 36, 43, 45, 49, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Експрес ЛТД" (49000, м. Дніпропетровськ, пл. Леніна, 1, оф. 423, код ЄДРПОУ 35987102) на користь державного підприємства "Одеська залізниця" (65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, код ЄДРПОУ 01071315) заборгованість в розмірі 91 237,18 грн. та судовий збір 1824,74 грн.
В решті позовних вимог - відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 27.04.2015 року.
Суддя С.В. Мартинюк
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2015 |
Оприлюднено | 05.05.2015 |
Номер документу | 43790809 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні