cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20.04.15р. Справа № 904/1806/15
За позовом Публічного акціонерного товариства акціонерного банку "УКРГАЗБАНК", м.Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРГОЛОВСНАБСПЕЦБУД", м.Дніпропетровськ
про стягнення 10 745,74 грн.
Суддя Мілєва І.В.
Представники:
від позивача: Слєпков М.С., довіреність № 130 від 02.04.2015р.
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрголовснабспецбуд" про стягнення 10 745,74 грн., з яких: 6 000,00 грн. - основна заборгованість, 160,80 грн. - пеня, 3 000,00 грн. - штраф, 1 283,25 грн. - інфляційні втрати, 301,69 грн. - 3% річних.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про відкриття рахунку в цінних паперах № 496/06 від 14.03.2006р., в частині своєчасної та повної оплати послуг зберігача.
Ухвалою суду від 06.03.2015р. порушено провадження по справі та призначено судове засідання на 23.03.2015р.
23.03.2015р. розгляд справи відкладено на 20.04.2015р.
У судове засідання з'явився представник позивача.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, поштове повідомлення про вручення поштового відправлення (ухвали суду) повернулося до суду з відміткою "за закінченням терміну зберігання". Як убачається з матеріалів справи, адреса відповідача відповідає адресі, що вказана у позовній заяві та відповідає зазначеній в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (п. 3.9.2 постанови).
Відповідач в судове засідання жодного разу не з'явився, відзиву на позов до суду не надав, про місце, дату та час судового засідання повідомлений належним чином.
Суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на участь у судовому засіданні.
Відзиву на позов до суду не надано, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами (ст. 75 Господарського процесуального кодексу України).
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк" є правонаступником Відкритого акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк".
14.03.2006р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрголовспецбуд" (депонент) та Відкритим акціонерним товариством акціонерним банком "Укргазбанк" (зберігач) укладено договір про відкриття рахунку в цінних паперах № 496/06 (далі - договір).
Депонент доручає, а зберігач зобов'язується надати депоненту послуги відносно відкриття та ведення рахунку в цінних паперах (надалі ЦП), зберігання належних депоненту ЦП, проведення операцій по даному рахунку, отримання прибутку по ЦП на викладених нижче умовах згідно Положення про депозитну діяльність, затвердженого ДКЦПФР від 26.05.1998р. № 61, внутрішньому положенню зберігача ЦП та інших внутрішніх документах зберігача, чинному законодавству України та на підставі розпоряджень депонента (п. 1 договору).
Депонент сплачує послуги зберігача згідно з даним договором та у відповідності з затвердженими тарифами зберігача (додаток № 1), котрі є невід'ємною частиною даного договору та не суперечать вимогам, встановленим ДКЦПФР згідно з антимонопольним комітетом України. Оплата послуг зберігача включає в себе абонентську плату та вартість послуг в залежності від виконання дій та/або операцій, згідно з тарифами зберігача. Види, кількість та загальна вартість послуг, наданих депоненту згідно з даним договором, в т.ч. проведення за відповідний період, належним чином відображаються в акті прийому-передачі наданих послуг за певний період, котрий підписують сторони. Плата за послуги, надані зберігачем, вноситься депонентом щомісячно до 15 числа наступного за тим місяця, в якому надавалися послуги згідно акту прийому-передачі наданих послуг. В окремих випадках акт прийому-передачі наданих послуг може надаватися в строки за домовленістю сторін (п. 2 договору).
У випадку затримки сплати вартості наданих послуг зберігача депонент сплачує зберігачу пеню у розмірі 0,5% від загальної суми (за кожен день прострочення), що підлягає до сплати. Якщо платіж на надані депоненту депозитні послуги прострочено більш ніж на 30 днів, то така дія депонента вважається відмовою від виконання умов даного договору та зобов'язує депонента сплатити штраф у розмірі 50% від суми заборгованості депонента, визначеної на день фактичної сплати. (п. 6 договору).
Даний договір вступає в силу з моменту з моменту його підписання обома сторонами.
Строк дії договору один рік, у випадку, коли строк дії договору закінчуватиметься, а сторони не виявляють письмово бажання розірвати договір він вважається продовженим на кожен наступний рік, відповідно сторона, що виявила бажання з будь-яких причин розірвати договір письмово повідомити іншу сторону в строк 5 днів до моменту розірвання із зазначенням причини (п. 7 договору).
14.03.2006р. відповідач підписав заяву вих. № 14/03/01 (а.с. 17), в якій просив відкрити рахунок у цінних паперах відповідно до договору про відкриття рахунку №496/06 від 14.03.2006р.
У п.3.1 Додатку №1 до договору № 496/06 від 14.03.2006р. (а.с.16) сторони визначили, що плата за зберігання цінних паперів на рахунку дорівнює 150 грн. за повний або неповний місяць, оплата протягом 15 календарних днів місяця, наступного за місяцем проведення операції.
Відповідно до банківської виписки по рахунку № 357935711959.980 за період з 14.03.2006р. по 15.01.2015р. на кінець періоду у ТОВ "Укрголовснабспецбуд" існує заборгованість у розмірі 6 000,00 грн. (а.с. 18).
Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (ст. 174 Господарського кодексу України ).
Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України ).
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 Цивільного кодексу України ).
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України ).
Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч. 1 ст.530 Цивільного кодексу України ).
За договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком (ч 1 ст. 1066 Цивільного кодексу України).
Клієнт зобов'язаний сплатити плату за виконання банком операцій за рахунком клієнта, якщо це встановлено договором. (ч 4 ст. 1068 Цивільного кодексу України).
Відповідач доказів сплати заборгованості до суду не надав, доводи відповідача в обґрунтування позовних вимог не спростував.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення основного боргу у розмірі 6 000,00 грн. є правомірними та підлягають задоволенню.
Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 160,80 грн. та штраф у розмірі 3 000,00 грн.
Виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ст. 548 Цивільного кодексу України ).
У разi порушення зобов'язання настають правовi наслiдки, встановленi договором або законом, зокрема - сплата неустойки (п.3 ч.1 ст. 611 Цивільного кодексу України ).
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або iнше майно, якi боржник повинен передати кредиторовi у разi порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у вiдсотках вiд суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 Цивільного кодексу України ).
Згідно зі ст. ст. 1 , 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" , платники грошових коштiв сплачують на користь одержувачiв цих коштiв за прострочку платежу пеню в розмiрi, що встановлюється за згодою сторiн. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону , обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано (ч.6 ст.232 Господарського Кодексу України ).
Відповідно до п. 6 договору у випадку затримки сплати вартості наданих послуг зберігача депонент сплачує зберігачу пеню у розмірі 0,5% від загальної суми (за кожен день прострочення), що підлягає до сплати. Якщо платіж на надані депоненту депозитні послуги прострочено більш ніж на 30 днів, то така дія депонента вважається відмовою від виконання умов даного договору та зобов'язує депонента сплатити штраф у розмірі 50% від суми заборгованості депонента, визначеної на день фактичної сплати.
Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача інфляційні збитки у розмірі 1 283,25 грн. та 3% річних у розмірі 301,69 грн.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Контррозрахунку відповідач не надав. Розрахунки пені, штрафу, 3% річних та інфляційних втрат здійснені позивачем правильно.
Враховуючи те, що мало місце прострочення виконання зобов'язання, є правовірними та такими що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 10 745,74 грн., з яких: 6 000,00 грн. - основна заборгованість, 160,80 грн. - пеня, 3 000,00 грн. - штраф, 1 283,25 грн. - інфляційні втрати, 301,69 грн. - 3% річних.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в розмірі 1827,00грн.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 1 , 33 , 34 , 43 , 49 , 75 , 82-85 Господарського процесуального кодексу України , господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрголовснабспецбуд" (49019, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Заводська, буд. 11, ідентифікаційний код 33233969) на користь Публічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1, ідентифікаційний код 23697280) 10 745,74 грн ., з яких: 6 000,00 грн. - основна заборгованість, 160,80 грн. - пеня, 3 000,00 грн. - штраф, 1 283,25 грн. - інфляційні втрати, 301,69 грн. - 3% річних, про що видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрголовснабспецбуд" (49019, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Заводська, буд. 11, ідентифікаційний код 33233969) на користь Публічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1, ідентифікаційний код 23697280) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 827,00грн. , про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня його оголошення, а у разі якщо в судовому засідання було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення -з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України .
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 27.04.2015
Суддя І.В. Мілєва
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 27.04.2015 |
Оприлюднено | 05.05.2015 |
Номер документу | 43790894 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мілєва Ірина Вікторівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мілєва Ірина Вікторівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні