cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21.04.15р. Справа № 904/1403/15 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гал-Леобуд", м. Львів
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова група" Лідер Плюс", м. Дніпропетровськ
про стягнення 46 186 грн. 96 коп.
Суддя Рудь І.А.
Представники:
від позивача: Болдирєв О.Б., дов. № б/н від 25.03.15р.; Дєянов А.А., дов. № б/н від 25.03.15р.;
від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Гал-Леобуд" звернулось до господарського суду з позовом, в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова група" Лідер Плюс" заборгованість у розмірі 46 186 грн. 96 коп., з яких: 38 115 грн. 36 коп. - основний борг, 3 811 грн. 53 коп. - штраф за порушення строку оплати товару, 3 075 грн. 89 коп. - пеня, 1 184 грн. 18 коп. - 3% річних, відповідно до умов договору поставки від 01.03.11р. в редакції договору про внесення змін від 01.03.11р.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем своїх господарських зобов'язань.
Відповідач явку повноважного представника в призначені судові засідання не забезпечив та не надав витребувані судом документи.
На адресу суду повернулися конверти з ухвалами, що направлялися на адресу відповідача з відміткою поштового відділення: „За зазначеною адресою не існує".
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача, тому що позовна заява з доданими до неї документами і ухвали суду направлялися за юридичною адресою, яка значаться у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 25.02.15р. Згідно стаття 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В порядку ст. 85 ГПК України, в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши та оцінивши надані докази, заслухавши пояснення представників позивача, господарський суд,
встановив:
01.03.11р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Гал-Леобуд" (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгова група" Лідер Плюс" (покупець) укладений договір поставки № 40110 (надалі - Договір), у відповідності до умов якого, постачальник зобов'язується передати у власність покупця товари, а покупець, зобов'язується прийняти і оплатити їх на умовах Договору (п.1.1 Договору).
Відповідно до п. 3.1 Договору поставка товару, що ж предметом даного Договору здійснюється партіями на підстави замовлення покупця поданого в усній (по телефону) чи письмовій формі постачальнику - протягом 5 (п'яти) днів з моменту отримання замовлення постачальником.
Партія товару поставляється покупцю по накладній в якій вказується найменування (асортимент), кількість та ціна позову, на підставі довіреності покупця та інших документів передбачених чинним законодавством.
Згідно п. 4.1 Договору ціни на товар визначаються в національній валюті України - гривні.
Відповідно до п. 4.4 Договору покупець зобов'язується оплачувати отриману партію товару протягом 45 (сорока п'яти) календарних днів починаючи з дня поставки товару покупцю шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок постачальника. Оплата товару, що поставляється за даним Договором може здійснюватися також у готівковій формі шляхом внесення грошових коштів через банк або у касу постачальника або за згодою постачальника у вексельній формі (шляхом видачі векселя) відповідно до вимог чинного законодавства.
На виконання умов Договору, позивач поставив відповідачу товар належної якості та в узгодженій кількості на загальну суму 38 115 грн. 36 коп., який був прийнятий відповідачем, що підтверджується розхідними накладними № Р003-55968 від 20.11.13р. на суму 18 408 грн. 72 коп., № Р003-60635 від 03.12.13р. на суму 19 706 грн. 64 коп., які наявні в матеріалах справи (а.с. 14-15).
Відповідач в порушення взятих на себе зобов'язань поставлений позивачем товар не оплатив, у зв'язку із чим у нього виникла заборгованість у зазначеній сумі.
За умовами п. 6.1 Договору у разі порушення покупцем строку оплати партії товару (п.4.4 Договору) згідно накладної, покупець зобов'язаний сплати постачальнику штраф у розмірі 10% від загальної вартості партії товару, оплата по якій була прострочена.
Відповідно до п. 6.2 Договору за порушення строку оплати партії товару (п.4.4 Договору), покупець зобов'язаний сплатити на користь постачальника пеню у розмірі подвійної податкової облікової ставки НБУ, що буде діяти в даний період від загальної суми заборгованості за кожен день прострочення.
Згідно розрахунку позивача загальна сума нарахованої пені за період з 18.01.14р. по 18.07.14р., з урахуванням письмових пояснень від 24.03.15р. № 31/03 (а.с. 30-31) складає 3 075 грн. 89 коп., сума нарахованого позивачем штрафу становить 3 811 грн. 53 коп.
Із посиланням на положення ст. 625 Цивільного кодексу України, позивач нарахував додатково до суми основного боргу та вимагає стягнути з відповідача 3% річних в розмірі 1 184 грн. 18 коп. за період з 18.01.14р. по 30.01.15р.
На час розгляду справи доказів сплати заборгованості відповідачем не надано.
Заборгованість відповідача підтверджується: Договором з додатками, копіями розхідних накладних, обґрунтованим розрахунком суми позову тощо.
Дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відносини, що виникли між сторонами по справі на підставі Договору поставки, є господарськими зобов'язаннями, тому, згідно положень ст.ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.
У відповідності до ст. 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона -постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Статтею 629 Цивільного кодексу України унормовано, що договір є обов'язковим до виконання.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно положень ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання; боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплату боргу з урахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов'язання.
Відповідно до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання (частина 1 статті 230 Господарському кодексі України).
У відповідності до норм ч. 1 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Згідно із п. 1.12 постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань" від 17.12.13р. № 14 з огляду на вимоги частини першої статті 4 7 і статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд має з'ясовувати обставини, пов'язані з правильністю здійснення позивачем розрахунку, та здійснити оцінку доказів, на яких цей розрахунок ґрунтується. У разі якщо відповідний розрахунок позивачем здійснено неправильно, то господарський суд з урахуванням конкретних обставин справи самостійно визначає суми пені та інших нарахувань у зв'язку з порушенням грошового зобов'язання, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого, на думку позивача, мало місце невиконання такого зобов'язання, та зазначеного позивачем максимального розміру відповідних пені та інших нарахувань.
Згідно здійсненого господарським судом перерахунку, з урахуванням строку виникнення грошового зобов'язання у відповідача та меж нарахування, визначених в розрахунку позивача протягом якого, на думку позивача, мало місце невиконання такого зобов'язання, розмір пені становить 3 078 грн. 47 коп., розмір 3% річних - 1 184 грн. 19 коп.
Однак, оскільки господарський суд не вправі виходити за межі зазначеного позивачем максимального розміру відповідних нарахувань, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 1 184 грн. 18 коп. 3% річних та 3 075 грн. 89 коп. пені, підлягають задоволенню.
Перевіривши розрахунок нарахованого позивачем штрафу, судом встановлено, що розрахунок відповідає умовам Договору.
За встановлених обставин, відповідач неналежним чином виконав свої, визначені Договором майново-господарські зобов'язання перед позивачем з оплати поставленого на його замовлення товару, чим порушив умови укладеного із позивачем Договору та вищевказані приписи діючого законодавства, тому позовні вимоги позивача про примусове стягнення з відповідача 38 115 грн. 36 коп. основного боргу, 3 075 грн. 89 коп. пені, 1 184 грн. 18 коп. 3% річних, 3 811 грн. 53 коп. штрафу - є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Судові витрати у справі покладаються на відповідача, згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 4, 32, 33, 36, 43, 45, 49, 75, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова група" Лідер Плюс" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Кубанська, б. 8, код ЄДРПОУ 37375810) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Гал-Леобуд" (79000, м. Львів, вул. Дорошенка, б. 19, код ЄДРПОУ 22336350) 38 115 грн. 36 коп. (тридцять вісім тисяч сто п'ятнадцять грн. 36 коп.) основного боргу, 3 075 грн. 89 коп. (три тисячі сімдесят п'ять грн. 89 коп.) пені, 1184 грн. 18 коп. (одну тисячу сто вісімдесят чотири грн. 18 коп.) 3% річних, 3 811 грн. 53 коп. (три тисячі вісімсот одинадцять грн. 53 коп.) штрафу, 1 827 грн. 00 коп. (одну тисячу вісімсот двадцять сім грн. 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя І.А. Рудь Повне рішення складено -27.04.15р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 27.04.2015 |
Оприлюднено | 06.05.2015 |
Номер документу | 43818266 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудь Ірина Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні