cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28.04.15р. Справа № 904/10276/14
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "АГРОАЛЬЯНС", м.Дніпропетровськ
до відповідача-1:Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "АС-ТЕРРА", м.Підгороднє Дніпропетровської області
до відповідача-2: Приватного підприємства "Землі Бахмута", м.Артемівськ Донецької області
про стягнення 5 158 392, 49 грн.
Головуючий колегії Мілєва І.В.
Судді: Мартинюк С.В., Ніколенко М.О.
Представники:
від позивача: Міхнюк Є.М.., довіреність №1001/11-1юр від 10.01.2014р.
від відповідача-1: не з'явився;
від відповідача-2: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Агроальянс" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Ас-Терра", до відповідача-2: Приватного підприємства "Землі Бахмута" про стягнення з відповідача-2 5 157 392,49 грн., з яких: 2 190 188,07 грн. - сума основної заборгованості, 210 266,52 грн. - штраф, 2 756 937,90 грн. - відсотки річних; солідарно з відповідачів-1,2 - 1 000,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем-2 умов договору фінансового лізингу № 166АА-13 від 04.11.2013р., в частині своєчасного внесення платежів. В забезпечення виконання зобов'язань за вищеназваним договором між позивачем та відповідачем-1 було укладено договір поруки №166АА-13-ПОР від 04.11.2013р.
Ухвалою суду від 25.12.2014р. порушено провадження по справі та призначено судове засідання на 21.01.2015р.
21.01.2015р. розгляд справи відкладено на 23.02.2015р.
Ухвалою від 23.02.2015р. задоволено клопотання позивача про продовження строків розгляду справи та відкладено розгляд справи на 11.03.2015р.
Ухвалою суду від 11.03.2015р. розгляд справи призначено колегіально.
Розпорядженням голови суду № 102 від 12.03.2015р. визначено наступний склад колегії: головуючий суддя - Мілєва І. В., судді - Ніколенко М. О., Мартинюк С. В.
Ухвалою суду від 12.03.2015р. справу прийнято до свого провадження колегією суддів у складі колегії: головуючий суддя - Мілєва І. В., судді - Ніколенко М. О., Мартинюк С. В., розгляд справи призначено на 16.04.2015р.
16.04.2015р. розгляд справи відкладено на 27.04.2015р.
27.04.2015р. позивач подав клопотання про уточнення позовної заяви, зазначив, що другому пункті прохальної частини була допущена помилка, та просив стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Ас-Терра" 1000,00грн.
У судове засідання з'явився представник позивача.
У судове засідання представники відповідачів-1,2 не з'явилися, поштові повідомлення на час розгляду справи до суду не повернулися.
Однак в матеріалах справи наявні поштові конверти з ухвалами суду, які направлялися на адресу відповідача-2 з поштовою відміткою "за закінченням терміну зберігання". (а.с. 52, 55). Як убачається з матеріалів справи, адреса відповідача-2 відповідає адресі, що вказана у позовній заяві, та відповідає зазначеній в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідач-1 завчасно отримував ухвали суду (а.с.50, 53), однак у судові засідання жодного разу не зявився.
Відповідно до п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (п. 3.9.2 постанови).
Відповідачі-1,2 в судове засідання жодного разу не з'явилися, відзиву на позов до суду не надали.
Суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на участь у судовому засіданні.
Відзиву на позов до суду не надано, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами (ст. 75 Господарського процесуального кодексу України).
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
04.11.2013р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Агроальянс" (лізингодавець) та Приватним підприємством "Землі Бахмута" (лізингоодержувач) було укладено договір фінансового лізингу № 166АА-13 (далі- договір).
В порядку та на умовах, визначених цим договором, лізингодавець передає на умовах фінансового лізингу у платне користування предмет лізингу (надалі - предмет лізингу або майно), а лізингоодержувач приймає предмет лізингу та зобов'язується сплачувати лізингові платежі на умовах цього договору. Найменування, марка, модель, ціна одиниці, кількість і загальна вартість майна на момент укладення договору наведені в додатку № 1 "специфікація" (надалі - специфікація) (п. 1.1. договору).
Строк користування (надалі - строк лізингу) лізингоодержувачем предметом лізингу починається з дати підписання сторонами акту приймання передачі предмету лізингу та не може бути менше одного року (п. 1.2. договору).
Вартість майна становить гривневий еквівалент 136 000,00 доларів США, що розраховуються за курсом продажу долару США, встановленим у міжбанківській інформаційній системі "УкрДілінг", сформованим на 16:00 за Київським часом на дату, що передує даті укладення цього договору (далі-міжбанківський курс договору), та на дату укладення цього договору становить 1 114 112,00 гривень, у тому числі ПДВ 185 685,33 грн. Вартість майна у гривні підлягає перерахунку за міжбанківським курсом на дату, що передує даті підписання акту приймання-передачі майна, відповідно до п. 2.1.1. договору (п. 2.1. договору).
Якщо міжбанківський курс акту приймання-передачі буде відрізнятись від міжбанківського курсу договору. Вартість майна (в гривнях) автоматично змінюється та підлягає перерахунку виходячи з міжбанківського курсу акту приймання-передачі. При цьому перерахунок вартості майна здійснюється за наступною формулою:
ВМ = А * Ка + Ф * Кп, де:
ВМ - вартість майна в гривнях;
А - сума авансового платежу в доларах США,зазначена в п. 3.2.;
Ка - міжбанківський курс на дату, що передує даті сплати авансового платежу (надалі - міжбанківський курс авансового платежу), відповідно до п. 3.2. договору;
Ф - сума фінансування (в доларах США), що становить різницю між вартістю майна (в доларах США - п. 2.1. договору) та сумою авансового платежу (в доларах США - п. 3.2. договору);
Кп - міжбанківський курс акту приймання-передачі
Вартість майна (в гривнях) перерахована згідно умов цього пункту договору, зазначається в гривневому еквіваленті в акті приймання-передачі майна (п. 2.1.1. договору).
Усі платежі за договором лізингоодержувач зобов'язаний здійснити в національній валюті України (гривнях) відповідно до умов цього договору та додатку № 2 "Графік внесення лізингових платежів" до договору (надалі - графік) шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок лізингоодержувача, вказаний в цьому договорі (п. 3.1. договору).
Авансовий платіж лізингоодержувача в рахунок оплати майна складає 0,00 доларів США. Сума авансового платежу у гривнях обчислюється виходячи з міжбанківського курсу фактичної оплати (надалі - міжбанківський курс фактичної оплати) (п. 3.2. договору).
Розмір, склад, терміни оплати лізингових платежів встановляється в графіку. Сума чергового лізингового платежу є гривневим еквівалентом відповідної суми (в доларах США), зазначеної в графіку, виходячи з міжбанківського курсу на дату, що передує даті сплати лізингоодежувачем чергового лізингового платежу, зазначеного в графіку. Такий порядок застосовується до усіх лізингових платежів та будь-яких інших сум, які підлягають сплаті або залишаються несплаченими, згідно з договором (п. 3.4. договору).
У випадку, якщо лізингоодержувач здійснив оплату лізингового платежу після строку його оплати, вказаного в графіку, і на дату фактичної оплати лізингового платежу міжбанківський курс фактичної оплати лізингового платежу буде більшим ніж міжбанківський курс графіку, лізингоодержувач зобов'язаний здійснити оплату такого лізингового платежу, виходячи з міжбанківського курсу фактичної оплати (п. 3.4.1. договору).
У випадку, якщо лізонгоодержувач не сплатив лізинговий платіж часткового або у повному обсязі та прострочення оплати становить більше 60 календарних днів, лізингодавець має право заявляти всі несплачені лізингові платежі та інші платежі за договором належними до сплати, навіть якщо строк її оплати за договором ще не настав. Сторони домовились, що з моменту отримання лізингоодержувачем відповідного письмового повідомлення лізингодавця щодо проголошення всіх несплачених сум належними до сплати, вважається, що строк оплати всіх лізингових платежів та інших платежів за договором настав. В цьому випадку такі суми є належними до сплати та повинні бути сплачені разом з іншими платежами, передбаченими договором, у строк, визначений у письмовому повідомлені лізингодавця (п. 6.1.3. договору).
У випадку, якщо лізингоодержувач порушив строк оплати будь-якого лізингового платежу, який встановлений в графіку, лізингоодержувач сплачує лізингодавцю:
- штраф у розмірі 10 % суми простроченого лізингового платежу, якщо прострочення сплати складає від 1 до 30 календарних днів включно,
- проценти у розмірі 365 відсотків річних від суми простроченого лізингового платежу за весь час прострочення, якщо прострочення оплати складає більше 30 календарних днів. Крім того, якщо прострочення оплати складає більше 30 календарних днів лізингодавець додатково має право стягнути з лізингоодержувача штраф у розмірі 20 % від вартості майна (в гривнях), зазначеної у п. 2.1. договору(п. 8.1. договору).
Строк дії договору з 04.11.2013р. по 20.03.2015р., але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами всіх зобов'язань за цим договором. Зазначений строк може бути змінений відповідно до умов даного договору (п. 12.1. договору).
04.11.2013р. сторони договору підписали акт приймання-передачі, відповідно до якого лізингодавець передав, а лізингоодержувач отримав наступне майно:
- комбайн Case 8230, серійний номер - YCG214905, 2012р. випуску, вартість майна з урахуванням ПДВ, доларів США - 118 297,20, вартість майна з урахуванням ПДВ, гривень - 969 090,66;
- жниварка Сase 22030, серійний номер - YBZL53586, 2011р. випуску, вартість майна з врахуванням ПДВ, доларів США - 17 702,80, вартість майна з врахуванням ПДВ, гривень - 145 021,33.
За договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі). До договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених цим параграфом та законом. До відносин, пов'язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом.(ч.1, 2 ст. 806 Цивільного кодексу України).
Предметом договору лізингу може бути неспоживна річ, визначена індивідуальними ознаками, віднесена відповідно до законодавства до основних фондів. (ч.1 ст.807 Цивільного кодексу України).
Лізинг - це господарська діяльність, спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів, яка полягає в наданні за договором лізингу однією стороною (лізингодавцем) у виключне користування другій стороні (лізингоодержувачу) на визначений строк майна, що належить лізингодавцю або набувається ним у власність (господарське відання) за дорученням чи погодженням лізингоодержувача у відповідного постачальника (продавця) майна, за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів. (ч. 1 ст. 292 Господарського кодексу України ).
Об'єктом лізингу може бути нерухоме і рухоме майно, призначене для використання як основні фонди, не заборонене законом до вільного обігу на ринку і щодо якого немає обмежень про передачу його в лізинг. (ч. 3 ст. 292 Господарського кодексу України ).
Фінансовий лізинг (далі - лізинг) - це вид цивільно-правових відносин, що виникають із договору фінансового лізингу. За договором фінансового лізингу (далі - договір лізингу) лізингодавець зобов'язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі). (ст. 1 Закону України "Про фінансовий лізинг").
Предметом договору лізингу (далі - предмет лізингу) може бути неспоживна річ, визначена індивідуальними ознаками та віднесена відповідно до законодавства доосновних фондів. (ч.1 ст. 3 Закону України "Про фінансовий лізинг").
Лізингоодержувач зобов'язаний: своєчасно сплачувати лізингові платежі (п.3 ч.2 ст.11 Закону України "Про фінансовий лізинг").
Сплата лізингових платежів здійснюється в порядку, встановленому договором. (ст. 16 Закону України "Про фінансовий лізинг").
Відповідно до графіку внесення лізингових платежів (додатку № 2) встановлено строк платежів з 20.11.2013р. по 20.03.2015р.
Позивач стверджує, що відповідач-2 вносив лізингові платежі відповідно до графіку та у встановленому розмірі на суму 47 756,98 грн. станом на 16.04.2014р.
Позивач зазначає, що з 20.05.2014р. лізингоодержувач припинив добросовісно виконувати взяті на себе зобов'язання зі сплати лізингових платежів.
Відповідно до графіку внесення лізингових платежів відповідач-2 повинен був вносити лізингові платежі в наступні строки та розмірах:
- 20.05.2014р. - 866,30 доларів США;
- 20.06.2014р. - 838,36 доларів США;
- 20.07.2014р. - 866,30 доларів США;
- 20.08.2014р. - 17 824,38 доларів США;
- 20.09.2014р. - 17 695,14 доларів США;
- 20.10.2014р. - 17 607, 81доларів США;
- 20.11.2014р. - 17 485,55 доларів США;
- 20.12.2014р. - 433,15 доларів США;
- 20.01.2015р. - 433,15 доларів США;
- 20.02.2015р. - 34 328,36 доларів США;
- 20.03.2015р. - 34 132,74 доларів США.
Позивач просить стягнути лізингові платежи у розмірі 2 190 188,07грн. (що еквівалентно 142 511,24 доларів США) за період з 20.05.2014р. по 20.03.2015р., відповідно до п. 6.1.3. договору, за яким лізингодавець має право заявляти всі несплачені лізингові платежі, якщо лізингоодержувач не сплатив лізингові платежі частково або в повному обсязі та про строчка оплати становить більше 60 календарних днів.
Позивач здійснив розрахунок, враховуючи умови п. 2.1.1. договору, так: заборгованість з оплати лізингових платежів становить 142 511,24 доларів США * 15,38 = 2 191 822,87 грн., де 15,38 - курс долару до гривні США відповідно до "Укрділінг" станом на 28.11.2014р.
Позивач направляв ПП «Землі Бахмута» вимоги про сплату лізингових платежів (а.с.21-24).
Позивач стверджує, що відповідачем було частково сплачено заборгованість за вказаний період у розмірі 1 634,80 грн., таким чином заборгованість по лізинговим платежам становить 2 190 188,07 грн.
Відповідач-2 на час розгляду справи доказів сплати лізингових платежів у розмірі 2 190 188,07 грн. до суду не надав, доводів позивача в обґрунтування позовних вимог не спростував.
Позивач нарахував та просить стягнути на свою корить з відповідача-2 штраф у розмірі 210 266,52 грн..
Виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ст. 548 Цивільного кодексу України ).
У разi порушення зобов'язання настають правовi наслiдки, встановленi договором або законом, зокрема - сплата неустойки (п.3 ч.1 ст. 611 Цивільного кодексу України ).
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або iнше майно, якi боржник повинен передати кредиторовi у разi порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. (ст.549 Цивільного кодексу України ).
Відповідно до п. 8.1. договору у випадку, якщо лізингоодержувач порушив строк оплати будь-якого лізингового платежу, який встановлений в графіку, лізингоодержувач сплачує лізингодавцю штраф у розмірі 10 % суми простроченого лізингового платежу, якщо прострочення сплати складає від 1 до 30 календарних днів включно.
Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача-2 відсотки річних у розмірі 2 756 937,90 грн. станом на 28.11.2014р. та 1000,00грн. з відповідача-1.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до п. 8.1. договору у випадку, якщо лізингоодержувач порушив строк оплати будь-якого лізингового платежу, який встановлений в графіку, лізингоодержувач сплачує лізингодавцю проценти у розмірі 365 відсотків річних від суми простроченого лізингового платежу за весь час прострочення, якщо прострочення оплати складає більше 30 календарних днів.
Разом з тим, 04.11.2013р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Агроальянс" (кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Ас-Терра" (поручитель) було укладено договір поруки № 166-АА-13-ПОР (далі - договір поруки).
Предметом цього договору є зобов'язання поручителя перед кредитором солідарно відповідати за виконання ПП "Землі Бахмута" за зобов'язаннями перед кредитором за договором фінансового лізингу № 166АА-13 від 04.11.2013р. (далі - основний договір). Зобов'язаннями за цим договором є:
- зобов'язання боржника перед кредитором по сплаті лізингових платежів за поставлене майно у розмірі та в строки, передбачені умовами основного договору;
- зобов'язання боржника перед кредитором по сплаті штрафних санкцій, пені, 3 % річних, інфляційних та інших платежів відповідно до умов основного договору (п. 1.1. договору поруки).
Поручитель відповідає солідарно за зобов'язаннями боржника перед кредитором, що витікають з основного договору. Але в будь-якому випадку розмір відповідальності не повинен перевищувати розмір забезпечуваного зобов'язання, зазначеного в п. 3 цього договору (п. 2.1. договору поруки).
Поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов'язань боржником, згідно основних договорів у сумі, що дорівнює 1 000 грн. (п. 3.1. договору).
Цей договір поруки набуває чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання зобов'язань за основним договором (п. 7.1. договору).
За договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб (ст.553 Цивільного кодексу України ).
У разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (ст. 554 Цивільного кодексу України ).
Порука припиняється з припинення забезпеченого нею зобов'язання. Порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. (ч. 1, 4 ст.559 Цивільного кодексу України ).
З огляду на викладене, враховуючи, що має місце прострочення виконання зобов'язання, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача-2 5 157 392,49 грн., з яких: 2 190 188,07 грн. - сума основної заборгованості, 210 266,52 грн. - штраф, 2 756 937,90 грн. - відсотки річних; з відповідача-1 1000,00 грн.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає стягненню з відповідача-2 на користь позивача в розмірі 73 080,00 грн.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 1 , 33 , 34 , 43 , 49 , 75 , 82-85 Господарського процесуального кодексу України , господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Приватного підприємства "Землі Бахмута" (84500, Донецька область, м. Артемівськ, вул. Ціолковського,7, ідентифікаційний код 38246019) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Агроальянс" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Собінова,1, ідентифікаційний код 37303065) 5 157 392,49 грн ., з яких: 2 190 188,07 грн. - сума основної заборгованості, 210 266,52 грн. - штраф, 2 756 937,90 грн. - відсотки річних, про що видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Ас-Терра" (52002, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, м. Підгороднє, вул. Центральна, 25, ідентифікаційний код 37303058) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Агроальянс" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Собінова,1, ідентифікаційний код 37303065) 1 000,00 грн., про що видати наказ.
Стягнути з Приватного підприємства "Землі Бахмута" (84500, Донецька область, м. Артемівськ, вул. Ціолковського,7, ідентифікаційний код 38246019) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Агроальянс" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Собінова,1, ідентифікаційний код 37303065) витрати по сплаті судового збору у розмірі 73 080,00 грн., про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня його оголошення, а у разі якщо в судовому засідання було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення - з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України .
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 28.04.2015
Головуючий колегії Суддя Суддя І.В. Мілєва С.В.Мартинюк М.О.Ніколенко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2015 |
Оприлюднено | 06.05.2015 |
Номер документу | 43818289 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мілєва Ірина Вікторівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні