cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" квітня 2015 р. Справа № 911/753/15
до Обслуговуючого кооперативу "Садове товариство «Екоблок», с. Петрівське
про розгляд та включення кредиторських вимог до проміжного балансу
Суддя - Мальована Л.Я.
Представники:
позивач - Зубрицька І.М. (дов. № 10/00 від 21.01.2015 року);
відповідач - не з'явився.
Обставини справи:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання кредиторських вимог в сумі 105 грн. 74 коп. та про зобов'язання відповідача - Обслуговуючого кооперативу "Садове товариство «Екоблок» включити до проміжного ліквідаційного балансу кредиторські вимоги.
Представник відповідача двічі в засідання суду не з'явився, не виконав вимоги суду викладені в ухвалах від 02.03.2015 р. та 08.04.2015 р., про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення відповідачу.
Враховуючи те, що нез'явлення представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті, а матеріали справи є достатніми для вирішення спору в даному судовому засіданні, суд вважає за можливе розглянути позов у відсутності представника відповідача, згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:
12.03.2014 року між Публічним акціонерним товариством «Банк Форум» та Обслуговуючим кооперативом "Садове товариство «Екоблок» укладено договір про обслуговування рахунку у цінних паперах № 110072-Ю, відповідно до умов якого, Депозитарна установа відкриває Депоненту рахунок у цінних паперах; здійснює облік цінних паперів, що належать Депоненту, на рахунку в цінних паперах; здійснює обслуговування обігу цінних паперів на рахунку в цінних паперах Депонента шляхом проведення депозитарних операцій за рахунком у цінних паперах та інше. При цьому Депозитарна установа має право отримувати від Депонента своєчасну та в повному обсязі плату за надання послуг згідно умов цього Договору та тарифів Депозитарної установи за депозитарні послуги.
Відповідно до п. 4.1. договору Депонент зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати послуги Депозитарної установи згідно із умовами та строками, передбаченими Договором та тарифами, встановленими Депозитарною установою. Депонент оплачує послуги Депозитарної установи згідно з цим договором відповідно до тарифів, встановлених Депозитарною установою та розміщених на офіційному веб-сайті Депозитарної установи у мережі Інтернет (www.forum.ua). Депонент погоджується з тарифами встановленими Депозитарною установою на дату укладання Договору.
Згідно з п. 4.2. договору оплата послуг Депозитарної установи здійснюється Депонентом щомісячно до останнього числа місяця, наступного за місяцем, в якому надавались послуги, відповідно до акту-рахунку, який надсилається Депозитарною установою Депоненту у спосіб, визначений в анкеті рахунку в цінних паперах Депонента, не пізніше 15 числа місяця, наступного за місяцем, в якому надавались послуги. Оплата послуг Депозитарної установи здійснюється шляхом перерахування Депонентом грошових коштів на рахунок Депозитарної установи.
Пунктами 5.4., 5.5. договору передбачено, що прострочення Депонентом платежу за надані депозитарні послуги більш як на місяць вважається відмовою від виконання умов Договору, у зв'язку із чим Депонент, крім основної суми заборгованості перед Депозитарною установою, повинен сплати Депозитарній установі штраф у розмірі 5 % від основної суми заборгованості. Виплата штрафу не звільняє від виконання обов'язків за цим договором.
Відповідно до п. 2.2.6. Договору Депозитарна установа має право закрити рахунок у цінних паперах Депонента на якому не обліковуються цінні папери, права на цінні папери, без розпорядження (наказу) Депонента про закриття рахунку в цінних паперах у разі припинення здійснення Депозитарною установою професійної діяльності на фондовому ринку.
Пунктом 3.1.6. Договору встановлено, протягом 60 календарних днів з дати початку Депозитарною установою процедури припинення нею провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності депозитарної установи відповідно до вимог нормативно-правового акта щодо припинення депозитарної діяльності депозитарної установи здійснити всі необхідні дії щодо закриття рахунку в цінних паперах.
Позивачем було направлено Відповідачу лист, в якому повідомлялось про прийняття Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку рішення від 23.06.2014 року № 150 щодо анулювання ліцензії на провадження депозитарної діяльності ПАТ «Банк Форум» та початок процедури припинення діяльності депозитарної установи, а також про необхідність, в зв'язку із вищезазначеними обставинами, здійснення Депонентом всіх необхідних дій щодо закриття рахунку в цінних паперах, проте Відповідач свої зобов'язання за Договором не виконав, комісії за послуги обслуговування рахунку у цінних паперах, на якому відсутні цінні папери за липень - серпень 2014 року не сплатив.
18.12.2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою № вих. 16226/4.1 з кредиторськими вимогами, проте 27.01.2015 року цінний лист з поштовим вкладенням повернувся на адресу позивача з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання».
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.
За положеннями ч.3 ст.105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
Положеннями п.1 ч.1 ст.110 ЦК України встановлено, юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Відповідно до ч.1 ст.150 ЦК України товариство з обмеженою відповідальністю може бути ліквідоване за рішенням загальних зборів його учасників, у тому числі, у зв'язку зі спливом строку, на який товариство було створене, а також за рішенням суду - у випадках, встановлених законом.
Згідно ч. 8 ст.111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Відповідно до ч.1 ст.112 ЦК України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості: у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом; у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності; у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов'язкових платежів); у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги. Вимоги однієї черги задовольняються пропорційно сумі вимог, що належать кожному кредитору цієї черги.
Згідно з ч.ч. 3, 5 ст. 112 ЦК України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи. Вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.
Господарський суд зазначає, що встановлений ч. 3 ст. 112 ЦК України місячний строк для звернення кредитора до суду із позовом про оскарження дій ліквідаційної комісії з приводу відмови або ухилення від визнання заявлених грошових вимог розпочинає свій перебіг саме з моменту, коли кредитор дізнався або мав дізнатися про таку відмову юридичної особи, яка ліквідується. При цьому, відмова ліквідаційної комісії обов'язково має бути оформлена відповідним документом, доведеним до відома кредитора.
При цьому, у випадку ухилення ліквідаційної комісії від розгляду своєчасно заявлених вимог кредитора, передбаченим законом способом захисту порушених прав кредитора є звернення до суду із вимогами про зобов'язання боржника, що ліквідується, в особі відповідної ліквідаційної комісії включити документально підтверджені грошові вимоги до проміжного ліквідаційного балансу.
Відповідно до викладеного, суд дійшов висновку, що позовна вимога позивача спрямована на захист його прав, як кредитора стосовно Обслуговуючого кооперативу "Садове товариство «Екоблок», шляхом подачі заяви про внесення до проміжного ліквідаційного балансу кредиторської вимоги в сумі 105 грн. 74 коп., а за відсутності доказів внесення відповідачем до проміжного ліквідаційного балансу кредиторських вимог банку, його затвердження підприємством, слід зобов`язати останнього вчинити означені дії.
Згідно ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст.43 ГПК України).
За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими, і тому підлягають задоволенню, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Обслуговуючий кооператив "Садове товариство «Екоблок» (08141, Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Петрівське, вул. Богдана Хмельницького, буд. 3, приміщення 22, код 37867243) визнати кредиторські вимоги Публічного акціонерного товариства «Банк Форум» (02100, м. Київ, бул. Верховної Ради, буд. 7, код 21574573) та включити до проміжного ліквідаційного балансу в розмірі 105 (сто п'ять) грн. 74 коп.
Стягнути з Обслуговуючого кооперативу "Садове товариство «Екоблок» (08141, Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Петрівське, вул. Богдана Хмельницького, буд. 3, приміщення 22, код 37867243) в дохід Державного Бюджету України 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору.
Наказ видати після вступу рішення в законну силу.
Суддя Л.Я. Мальована
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 22.04.2015 |
Оприлюднено | 06.05.2015 |
Номер документу | 43818966 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Мальована Л.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні