cpg1251
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"20" квітня 2015 р.Справа № 921/226/15-г/1 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Чопко Ю.О.
Розглянув справу
за позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта", вул. Чорновола, 1, м. Тернопіль, 46001 в особі Тернопільської дирекції, вул. Чорновола, 1, м.Тернопіль, 46000
до Бережанської районної організації Партії регіонів, площа Ринок, 15, м.Бережани, Бережанський район, Тернопільська область, 47500
про cтягнення заборгованості в сумі 4 408,73 грн..
За участю представників сторін:
позивача: Вага Любов Григорівна, начальник юридичного відділу, довіреність №130404 від 30.12.2014р.;
відповідача: не з'явився
В судовому засіданні учасникам судового процесу роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 ГПК України.
Технічна фіксація судового процесу не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання.
В судовому засіданні 20.04.2015р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть справи:
Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта" звернулася у господарський суду Тернопільської області з позовом в особі Тернопільської дирекції вул. Чорновола, 1, м. Тернопіль, Тернопільська область, до Бережанської районної організації Партії регіонів площа Ринок, 15, м. Бережани, Бережанський район, Тернопільська область, про стягнення заборгованості в сумі 4 408,73 грн., із яких: 742 грн. 27 коп. заборгованості по орендній платі, 2 997 грн. 98 коп. заборгованості за витрати балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю, 15 грн. 57 коп. земельного податку, 194 грн. 26 коп. пені, 75 грн. 19 коп. 3% річних, 235 грн. інфляційних нарахувань та 148 грн. 46 коп. штрафу.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 02.03.2015 року порушено провадження у справі та призначено її розгляд на 20 квітня 2015р., на 15 год. 00 хв.
Представниця позивача в судовому засіданні 20.04.2015р. позовні вимоги підтримала у повному обсязі, також просить суд розглянути спір у відсутності представника відповідача.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином відповідно до вимог статті 64 Господарського процесуального кодексу України, за змістом якої ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою, а у разі ненадання такої інформації - за адресою їх місцезнаходження, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності осіб за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження вручена їм належним чином.
Поштове повідомлення про відправлення копії ухвали від 02.03.2015р. про призначення судового засідання по розгляду справи № 921/226/15-г/1, повернуто відділом поштового зв'язку по причині, зазначеній у довідці "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до роз'яснень Вищого господарського суду України, викладених в інформаційному листі № 01-8/482 від 13.08.2008 року, до повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб-учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
За змістом підпункту 3.9.1. п. 3.9. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 (із змін. і доп.) "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. У разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
За таких обставин, а також беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно зі статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за відсутності відповідача за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши представлені докази в їх сукупності господарський суд встановив:
Згідно ст. 1 ГПК України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності. Майново - господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько - договірними зобов'язаннями (ч. 1 ст. 179 ГК України).
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є Договори та інші правочини.
Як слідує з матеріалів справи, 11 травня 2012р. між регіональним відділеннм Фонду державного майна України по Тернопільській області (Орендодавець) та Бережанською районною організацією партії регіонів (Орендар) укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №788/270318 у відповідності до умов якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно: приміщення поз. 1-10, площею 22,5 кв.м. та площі спільного користування 9,4 кв.м., реєстровий номер 21560045.2003.АААЖЕИ421, за адресою: вул. Шевченка, 5, м. Бережани, Тернопільська область (Майно), що перебуває на балансі Тернопільської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" (Балансоутримувач), вартість якого, визначена згідно із звітом про оцінку майна станом на 30 листопада 2011р., становить 57 930 грн. без ПДВ (п. 1.1. договору).
Майно передається в оренду з метою: розміщення офісного приміщення (п.1.2. Договору).
У відповідності до п. 2.1. Договору, Орендар вступає у строкове платне користування Майном у термін, указаний в Договорі, але не раніше дати підписання цього Договору та акта приймання-передавання Майна.
Розмір орендної плати визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995р. за №786 (із змінами і доповненнями) і становить без ПДВ за базовий місяць оренди (березень 2012 року) - 730,64 грн.
Орендна плата за перший місяць оренди (травень 2012р.) визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць оренди (березень 2012р.) на індекси інфляції за квітень-травень 2012р. (п.3.1. Договору).
Згідно п.3.2. Договору, нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
Орендна плата за кожен наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п.3.3. Договору).
У відповідності до п.3.5. Договору, Орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 70% і 30% щомісяця не пізніше 15 числа місяця відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
Згідно п.п.5.3., 5.11. Договору Орендар зобов'язався, своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату з урахуванням індексу інфляції; здійснювати витрати, пов'язані з утриманням орендованого майна. Протягом 15 робочих днів з дати підписання цього договору укласти з Балансоутримувачем орендованого майна договір про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого майна, надання комунальних послуг Орендарю, а також компенсувати Балансоутримувачу витрати зі сплати земельного податку.
Пунктом 10.1. Сторони погодили, що Договір укладено строком на 2 роки 11 місяців, що діє з 11 травня 2012 року до 10 квітня 2015 року включно.
Як вбачається з Договору, між позивачем і відповідачем по справі виникли зобов'язання з договору оренди (найму), за яким згідно ст. 759 ЦК України наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ст. 761 ЦК України, право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладення договору найму. За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (ст. 762 ЦК України).
Також, 11.05.2012р. між Українським державним підприємством поштового зв'язку "Укрпошта" в особі директора Тернопільської дирекції Юрчишина В.І що діяв на підставі Положення (Балансоутримувач) та Бережанською районною організацією партії регіонів (Орендар) укладено договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю №270320, у відповідності до умов якого Балансоутримувач - УДДПЗ "Укрпошта" в особі Тернопільської дирекції забезпечує обслуговування, експлуатацію та ремонт нежитлового приміщення загальною площею 22,5 кв.м. та площі спільного користування 9,4 кв.м. за адресою: вул. Шевченка,5 м. Бережани,Тернопільська область, а також утримання прибудинкової території, а Орендар бере участь у витратах Балансоутримувача на утримання даного приміщення, в тому числі сплаті земельного податку та на виконання вище вказаних робіт пропорційно займаній ним площі в цій будівлі, якщо інше не випливає з характеру послуг, наданих Балансоутримувачем за цим Договором (п.1.1. Договору).
Вартість орендованого приміщення становить згідно висновку експерта станом на 30.11.2011р. становить 59 930 грн. (п.1.2. Договору).
Орендоване приміщення використовується для розміщення офісного приміщення (п.1.3. Договору).
Пунктом 2.1.2. Договору сторони погодили сторони погодили, що розмір плати за роботи та послуги передбачені п.1.1. Договору залежить від складу робіт і послуг, які надаються Балансоутримувачу житлово-експлуатаційними, ремонтно-будівельними організаціями та іншими суб'єктами господарювання і визначаються розрахунком щомісячних платежів (кошторисом витрат) за обслуговування та ремонт будівлі, комунальні та інші послуги Балансоутримувача.
Договір укладено на строк дії договору оренди нежитлового приміщення №788/270318 від 11.05.2012р. (п.5.1. Договору).
Матеріали справи свідчать про те, що між позивачем та відповідачем виникли зобов'язання, що випливають із договору про надання послуг. Так, в силу ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до положень ст. ст. 638, 639 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір може укладатися у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договору не вимагалася.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до положень статей 525, 526, 530 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, у встановлений строк (термін) його виконання та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу (ч. 2 ст. 193 ГК України).
Як вбачається з матеріалів справи, та про що стверджує позивач, взяті на себе договірні зобов'язання ним виконані належним чином, шляхом надання орендарю визначеного в договорі оренди від 11.05.2012р. приміщень загальною площею 22,5 кв.м. за адресою м. Бережани, вул. Шевченка, 5, та надано послуги по забезпеченню обслуговування, експлуатації та ремонту нежитлового приміщення, а також утримання прибудинкової території, що підтверджено актом приймання-передачі нерухомого майна від 11.05.2012р. та рахунками на оплату, однак Відповідачем були порушені договірні зобов'язання щодо здійснення своєчасної їх оплати, в результаті чого виникла заборгованість в сумі 742 грн. 27 коп. заборгованості по орендній платі за період грудень 2013р. (з врахуванням переплати) - лютий 2014р., 2 997 грн. 98 коп. заборгованості за витрати балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю, 15 грн. 57 коп. земельного податку.
Доказів погашення заборгованості, станом на день розгляду справи, відповідач не надав, відтак позовні вимоги щодо стягнення з відповідача суми боргу 742 грн. 27 коп. заборгованості по орендній платі, 2 997 грн. 98 коп. заборгованості за витрати балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю, 15 грн. 57 коп. земельного податку підлягають до задоволення як такі, що підтверджені матеріалами
Згідно ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ст. 229 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.
Частиною 1 ст. 230 Господарського кодексу України визначено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ст.526, ст.530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином і у встановлений строк. Відповідачем дані строки порушені, в зв'язку з чим він повинен нести відповідальність, передбачену п.3.6. - Договору №788/270318 від 11.05.2012р., п. 4.1. Договору №270320 від 11.05.2012р. та відповідно до Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", у вигляді сплати пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення, яка нарахована позивачем та становить 27 грн. 77 коп. за період 01.11.2013р. по 30.04.2014р. по договору №788/270318 від 11.05.2012р., та 166 грн. 49 коп. за період 01.12.2013р. по 30.04.2014р. по договору №270320 від 11.05.2012р.
Відповідно до положень ст.ст. 230, 231 Господарського кодексу України, 549 ЦК України у разі невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання учасник господарських зобов'язань зобов'язаний сплатити господарські санкції - штрафні санкції. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Пунктом 3.7. договору №788/270318 від 11.05.2012р. сторони погодили, що у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, Орендар також сплачує штраф у розмірі 20% від суми заборгованості.
Враховуючи обставини справи, позивачем нараховано та заявлено до стягнення 148 грн. 46. штрафу.
Також, у відповідності до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За підрахунками позивача по договору №788/270318 від 11.05.2012р.:
- інфляційні нарахування за період 11.05.2012р. по 30.04.2014р. становлять 31 грн. 15 коп.,
- розмір 3% річних за період з 11.05.2012р. по 30.04.2014р. становить 38 грн. 48 коп.
по договору №270320 від 11.05.2012р.:
- інфляційні нарахування за період 11.05.2012р. по 30.04.2014р. становлять 203 грн. 85 коп.;
- розмір 3 % річних за період 11.05.2012р. по 30.04.2014р. становить 36 грн. 71 коп.
Розглянувши надані позивачем розрахунки пені, інфляційних нарахувань та 3% річних, суд приймає їх як правомірні та обґрунтовані.
За таких обставин справи та у відповідності до вимог ст.ст. 11, 509, 526, 530 ЦК України, ст.ст. 230-232 ГК України та ст.ст.33, 34 ГПК України позовні вимоги підлягають до задоволення як обґрунтовані матеріалами справи, підтверджені позивачем та не заперечені відповідачем.
У відповідності до вимог ст. 49 ГПК України, витрати по сплаті судовому збору покладаються на відповідача.
Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 4 2 -4 7 , 22, 32, 34, 36, 44, 48, 49, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Стягнути з Бережанської районної організації Партії регіонів, пл. Ринок, 15, м.Бережани Тернопільської області (код 33982830) на користь Українського державного підприємства поштового зв"язку "Укрпошта" в особі Тернопільської дирекції, вул. Чорновола, 1, м.Тернопіль (код 01192220) - 742 (сімсот сорок дві) грн. 27 коп. боргу за оренду, 2 997 (дві тисячі дев"ятсот дев"яносто сім) грн. 98 коп. витрат на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг, 15 (п"ятнадцять) грн. 57 коп. земельного податку, 194 (сто дев"яносто чотири) грн. 26 коп. пені, 75 (сімдесят п"ять) грн. 19 коп. - 3% річних, 235 (двісті тридцять п"ять) грн. рівно коп. втрат від інфляційних процесів, 148 (сто сорок вісім) грн. 46 коп. штрафу та 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. рівно судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
На рішення господарського суду сторони мають право подати апеляційну скаргу до Львівського апеляційного господарського суду через цей суд протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено 27 квітня 2015 р.
Суддя Ю.О. Чопко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 20.04.2015 |
Оприлюднено | 06.05.2015 |
Номер документу | 43819439 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Чопко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні