ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2015 р. 15 год. 45 хв.м. ХерсонСправа № 821/824/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Скадовському районі Херсонської області до приватного акціонерного товариства "Райагробуд" про стягнення заборгованості по пільгових пенсіях,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Скадовському районі Херсонської області (далі - УПФУ в Скадовському районі, позивач) звернулось до суду з позовом до приватного акціонерного товариства "Райагробуд" (далі - ПрАТ "Райагробуд", підприємство, відповідач), в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по пільгових пенсіях за грудень 2014 року у сумі 844,96 грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на те, що відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення пенсійного віку працівником, якому призначено пенсію на пільгових умовах, підприємство, на якому працював пенсіонер, зобов'язане відшкодовувати Пенсійному фонду України витрати на виплату і доставку пільгових пенсій. Відповідач зареєстрований платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) в УПФУ в Скадовському районі. Останнім було зроблено та направлено ПрАТ "Райагробуд" розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії за грудень 2014 року ОСОБА_1, який раніше працював на підприємстві, проте зазначені витрати не відшкодовані.
Від відповідача до суду надійшло письмове заперечення на позов, обґрунтовуючи яке він зазначає, що виходячи з норм Закону України "Про пенсійне забезпечення", право на пільгову пенсію працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, наступає тільки за результатами атестації робочих місць. Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці визначено постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442. Стаж, який входить до розрахунку пільгової пенсії, гр. ОСОБА_1 набув до 31 липня 1992 року. Тобто, трудовий стаж "чоловічий" 12 років 7 місяців 18 днів, який потрібний для призначення пільгової пенсії підпадає під норми законодавства України, які діяли раніше, та статтю 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідач звертає увагу, що Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, набрала законної сили 6 лютого 2004 року, а Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (ст. 2 передбачено стягнення витрат на виплату та доставку пенсій з підприємств) - 26 липня 1997 року. Таким чином, на момент набуття ОСОБА_1 права на пільгову пенсію - 31 липня 1992 року, зазначені нормативні акти чинними не були. Тобто, на момент набуття ОСОБА_1 права на пільгову пенсію не було нормативного акта, який би передбачав стягнення з підприємств коштів на виплату та доставку пільгових пенсій.
В задоволенні позовних вимог відповідач просить відмовити.
Розглядати справу сторони просили без участі своїх представників.
Відповідно до частини 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що правомірність рішення УПФУ в Скадовському районі про призначення пільгової пенсії гр. ОСОБА_1 вже було перевірено судом у справі № 2а-2164/12/2170 за позовом ПрАТ "Райагробуд" до УПФУ в Скадовському районі, третя особа - Хлібокомбінат Скадовського районного споживчого союзу. Згідно з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій пенсія за віком за списком № 2 призначена ОСОБА_1 14 серпня 2011 року управлінням Пенсійного фонду України в Скадовському районі на підставі пільгових довідок ПАТ "Райагробуд" від 10.06.2011 № 7 про підтвердження роботи на посаді електрозварника з 28.09.1979 р. по 13.01.1987 р., з 19.03.1987 р. по 25.09.1987р. (7 років 9 місяців 23 дні) та ПСК "Хлібокомбінат Скадовського РАЙСТ" від 08.06.2011 № 204 про підтвердження роботи на посаді електрогазозварника з 05.10.1987 р. по 31.07.1992 р. (4 роки 9 місяців та 27 днів). Всього пільговий стаж заявника дорівнює 12 рокам 7 місяцям 20 дням. Суди всіх інстанцій дійшли висновку, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії згідно з нормами п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", призначення пенсії та розрахунки відповідача фактичних витрат на виплату та доставку пенсії на пільгових умовах за списком № 2 є правомірними. Вищий адміністративний суд України ухвалою від 21 жовтня 2014 року вказані рішення залишив без змін. Рішення суду набрало законної сили.
У справі, що розглядається, відповідач (ПрАТ "Райагробуд") знову не погоджується з тим, що має відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгової пенсії гр. ОСОБА_1, оскільки вважає, що УПФУ у Скадовському районі неправильно застосовує норми Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме замість ч. 1 ст. 100 цього Закону, згідно з якою зазначені витрати взагалі не підлягають відшкодуванню, помилково керується пунктом "б" ст. 13 цього Закону.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати такі обставини та приписи законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 р. № 36 затверджено списки №№ 1 та 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
За змістом п. 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
На момент набрання чинності Законом № 1058-IV питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII), було врегульовано Законом України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 400/97-ВР), відповідно до пункту 1 статті 1 якого до платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування віднесено суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інших юридичних осіб, а також фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Згідно з абзацом 4 пункту 1 статті 2 Закону № 400/97-ВР (в редакції, чинній на час набрання чинності Законом № 1058-IV) для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Аналіз наведених законодавчих приписів дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам, відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" покриваються підприємствами та організаціями, а тому відповідач зобов'язаний відшкодовувати такі витрати позивачу.
Наведена позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеною в постановах від 31.01.2011 у справі № 21-69а10, від 13.02.2012 року у справі № 21-11а12, від 19.03.2013 у справах №№ 21-59а13 та 21-60а13.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду України порядок відшкодування Пенсійному фонду України фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення", не змінився у зв'язку з набранням 1 січня 2004 року Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" чинності, оскільки норми останнього не змінювали регулювання спірних відносин.
Тлумачення відповідачем статей 13 та 100 Закону № 1788-XII є помилковими. Суд звертає увагу, що стаття 13 цього Закону визначає коло осіб, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а стаття 100 - регулює питання щодо умов призначення пенсій за віком (вік, стаж) особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, до введення в дію цього Закону. Ці норми не встановлюють порядок відшкодування витрат, пов'язаних з виплатою та доставкою пільгових пенсій.
Відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється у порядку, визначеному Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі - Інструкція).
Відповідно до п. 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (пп. 6.4 п. 6 Інструкції).
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (пп. 6.7 п. 6 Інструкції).
Згідно з розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за грудень 2014 року ОСОБА_1 складає 844,96 грн. За інформацією УПФУ в Скадовському районі відповідачем ці витрати не відшкодовано.
За приписами ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Доказів сплати зазначених коштів відповідачем до суду не надано, доводи позивача про наявність підстав для їх стягнення відповідачем не спростовані.
Приймаючи до уваги викладені обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 17, 94, 161-163 КАС України,
постановив :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного акціонерного товариства "Райагробуд" (ідентифікаційний код 03587253) заборгованість по пільгових пенсіях за грудень 2014 року у сумі 844,96 грн. (вісімсот сорок чотири гривні дев'яносто шість копійок) на користь управління Пенсійного фонду України в Скадовському районі Херсонської області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Попов В.Ф.
кат. 10.2.4
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2015 |
Оприлюднено | 06.05.2015 |
Номер документу | 43821724 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Попов В.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні