Постанова
від 27.04.2015 по справі 821/459/15-а
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/459/15-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області до публічного акціонерного товариства "Придніпровське" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,

встановив:

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що 3 працівника відповідача вийшли на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". УПФУ в Нововоронцовському районі направило товариству розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, проте відповідач не виконав свого обов'язку щодо їх відшкодування.

Просить стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за січень 2015 року в розмірі 3798,12 грн.

У своєму запереченні представник відповідача просить відмовити у задоволенні адміністративного позову посилаючись на те, що абзацем 5 Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058. Зазначена норма на даний момент є чинною, а тому відповідач не розуміє, чому позивач пред'являє вимоги до нього коли законом прямо визначено джерела та порядок виплати. Також, представник відповідача зазначає, що Відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" Кабінет Міністрів України Постановою №36 від 16.01.2003р. затвердив Список N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Серед наведених у списку № 2 галузей виробництва та виконуваних робіт (займаних посад) відсутні посади трактористів-машиністів, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції. Тому, твердження позивача про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком 2 є безпідставним, оскільки працівники ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 виконували роботи, не передбачені Списком №2.

Сторони надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 4. ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливим розглядати справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

Публічне акціонерне товариство "Придніпровське" зареєстровано як юридична особа 29.08.1996, у своїй діяльності використовує працю найманих працівників, у тому числі за професіями, стаж роботи за якими зараховується до спеціального стажу, що надає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Підставами для призначення відповідної пенсії є документи, що підтверджують спеціальний стаж: трудова книжка, а за відсутності запису у ній - уточнююча довідка, що видається підприємством, на якому працівник набув спеціальний стаж роботи.

Зокрема, на даному підприємстві працювали ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, яким призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п. "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком на підставі п. "в" ст.13 вищевказаного Закону, оскільки він працював трактористом-машиністом на підприємстві відповідача, був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції та має відповідний стаж. Зазначене підтверджується рішенням Нововоронцовського районного суду Херсонської області від 14.05.2012 р. по справі №2116/377/2012, постановою Нововоронцовського районного суду Херсонської області від 28.11.2012р. по справі №2116/1456/2012р., яка ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2013 р. залишена без змін.

ОСОБА_2 та ОСОБА_3, відповідачем також були видані відповідні довідки №01-10/328 від 16.04.2014 р. та №01-10/238 від 24.03.2014р. про підтвердження спеціального стажу, який дає право на пенсію за віком до досягнення ними пенсійного віку, встановленого ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення", п. "в" ст.13 цього Закону, оскільки вони працювали на підприємстві відповідача трактористами-машиністами, були безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції та мають спеціальний стаж, що перевищує 20 років на відповідній посаді.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Відповідно до пунктів "б" - "з" ст.13 Закону України від 05.11.1991 р. № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення", право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці при наявності визначеного цією статтею пільгового стажу.

Відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється відповідно до Пункту 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та згідно з п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 р. №21-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. №64/8663.

Відповідно до п.6.4 ст.6 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається на підставі відомостей відділів з призначення пенсій відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

Згідно до п.6.8 ст.6 вище зазначеної Інструкції, підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Фонду зазначену в повідомленні суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідач повідомлявся у встановленому порядку управлінням Фонду про загальні суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що підтверджується відповідними повідомленнями, в яких зазначено про обов'язок сплати таких сум у визначений строк.

Суд зазначає, посилання відповідача на те, що вимоги щодо відшкодування витрат Фонду не повинні пред'являтися до нього, оскільки законом прямо визначено джерела та порядок відповідно до Прикінцевих положень Закону №1058-IV виплати пенсій особам, яким призначені відповідно до пунктів в - е, ж, ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" здійснюється до 01 січня 2005 року за рахунок коштів пенсійного Фонду, а з 01.01.2005 р. - за рахунок Державного бюджету України, суд вважає безпідставним, з наступних підстав.

За змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону № 1058-IV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

За правилами абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до ПФУ плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

В абзаці п'ятому цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" "е" та "ж" статті 13 Закону № 1788-XII, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах за списком № 1, покриваються підприємствами та організаціями.

Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абзацу п'ятого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005року за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, то і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок Пенсійного фонду та Державного бюджету України відповідно.

Однак специфіка такого порядку полягає в особливостях пенсійного забезпечення зазначених осіб.

Так, зі змісту статті 14 Закону № 1788-XII вбачається, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.

Аналіз положень пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV у контексті статті 14 Закону № 1788-XII дає підстави для висновку про те, що порядок за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005року за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам на підставі статті 14 Закону № 1788-XII.

Такий висновок узгоджується з практикою Верховного суду України у справах №21-2282во09 від 32.03.2010 р., № 21-178а11 від 10.10.2011 року.

Що стосується тверджень позивача про те, що працівники товариства ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 виконували роботи, не передбачені затвердженим постановою КМУ № 36 від 16.01.2003 року № 36 Списком № 2, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі (пункт "в"). Тобто, законодавець чітко визначив категорії працівників, що мають право на пенсію на пільгових умовах.

Загальна сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по пенсіонерах ПАТ "Придніпровське" за січень 2015 року становить 3798,12 грн.

Відповідач, не відшкодував суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій пенсіонерах ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у розмірі 3798,12 грн.

Враховуючи, що заборгованість по виплаті та доставці пенсії відповідачем не погашена, доказів по сплаті заборгованості відповідачем не надано, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Виходячи з викладеного, на підставі ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 161, 162, 163 КАС України,

постановив :

Позов задовольнити.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "Придніпровське" (код ЄДРПОУ 00855960) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за січень 2015 року на користь управління Пенсійного фонду України в Нововоронцовському районі Херсонської області (код ЄДРПОУ 21294945) у розмірі 3798 (три тисячі сімсот дев'яносто вісім) грн.12 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Варняк С.О.

кат. 10.2.4

СудХерсонський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення27.04.2015
Оприлюднено07.05.2015
Номер документу43843966
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —821/459/15-а

Ухвала від 25.06.2015

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Косцова І.П.

Ухвала від 21.05.2015

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Косцова І.П.

Ухвала від 21.05.2015

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Косцова І.П.

Постанова від 27.04.2015

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Варняк С.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні