Постанова
від 22.04.2015 по справі 821/626/15-а
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/626/15-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Таврійське-Плюс" до Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управліня ДФС у Херсонській області (Новотроїцьке відділення) про зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Таврійське-плюс» (позивач) звернулось з адміністративним позовом, в якому (з урахуванням уточнень до позовних вимог) просить визнати протиправними дії Генічеської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області щодо відображення в картці особового рахунку ТОВ станом на 01.01.15 неіснуючого податкового боргу в розмірі 30 коп. та зобов'язати Генічеську ОДПІ внести відповідні коригування в картку особового рахунку платника ТОВ стосовно суми земельного податку за січень 2014 року в розмірі 26,48 грн. Позовна заява мотивована тим, що податкова інспекція неправильно відобразила в обліковій картці самостійно задекларовані позивачем зобов'язання, що призвело до виникнення неіснуючого податкового боргу та позбавлення його права переходу на спрощену систему оподаткування. В добровільному порядку відповідач не бажає усунути помилку.

Представник позивача подав заяву про розгляд справи в письмовому провадженні.

Генічеська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Херсонській області (відповідач) подала заяву про розгляд справи в письмовому провадженні, в якій заперечує проти позову.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши представників сторін, судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Таврійське-плюс» є сільськогосподарським товаровиробником, тому має право обрати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності (стати платником єдиного податку 4 групи).

Згідно п. 291.5 ст. 291 ПК України не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб'єкти господарювання, які станом на 1 січня базового (звітного) року мають податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

З метою підтвердження відсутності податкового боргу станом на 1 січня 2015 року ТОВ «Таврійське-плюс» листом від 05.02.2015 вих. №2 звернулось до Новотроїцького відділення Генічеської ОДПІ за отриманням довідки про відсутність заборгованості до бюджету.

Довідкою Генічеської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області про стан заборгованості з податків, зборів, обов'язкових платежів по ТОВ «Таврійське-Плюс» від 10.02.15 №679/10 підприємству повідомлено, що станом на 01.01.2015 року ТОВ «Таврійське-Плюс» згідно особового рахунку платника, має несплачену заборгованість: по земельному податку з юридичних осіб - 30 коп.

В результаті звірки розрахунків між платником та контролюючим органом було з'ясовано, що ця розбіжність виникла в зв'язку з тим, що сектором оподаткування та контролю об'єктів та операцій Новотроїцького відділення Генічеської ОДПІ 13.05.13 від позивача було прийнято декларацію з плати за землю № 1300001954 та помилково внесено нарахування за січень 2014 року 26 грн. 78 коп., при необхідних 26 грн. 48 коп., в зв'язку з чим в картці особового рахунку ТОВ «Таврійське-Плюс» рахується борг в сумі 30 коп.

Листом від 17.02.2015 підприємство звернулося до контролюючого органу з проханням виправити помилку, внести відповідні коригування в картку особового рахунку платника ТОВ «Таврійське-Плюс», внести відповідні зміни до даних інформаційної системи «Податковий блок», але відповідачем (листом від 17.02.15 № 133/юр) було відмовлено з посиланням на відсутність технічної можливості внести коригування в картку особового рахунку в системі ІС «Податковий блок» по коду платежу 130501 (земельний податок) декларації земельного податку за 2013р. №1300001954 від 13.05.2013 р. на суму 30 коп.

Наявність податкового боргу, який обліковується в картці особового рахунку, позбавляє можливості ТОВ «Таврійське-Плюс» бути платником єдиного податку четвертої групи.

Оцінюючи правомірність дій ОДПІ, суд виходить з встановлених в ході розгляду справи фактичних обставин та їх узгодженості з діючими, на момент виникнення спірних правовідносин, положеннями Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI.

Згідно зі ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. ідпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Відповідно до положень пп. 14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Податковий обов'язок зі сплати податкових та/або грошових зобов'язань виникає у платника податків внаслідок самостійного обчислення в податковій декларації або контролюючий орган визначає платнику податків суму грошових зобов'язань у випадках, передбачених п. 54.3 ст. 54 ПКУ.

З податкової декларації позивача із земельного податку вбачається декларування річної суми податку 237 грн. 84 коп., в тому числі щомісячно починаючи з квітня 26 грн. 42 коп., за грудень 2013 року 26 грн. 48 коп.

Відповідно до п.49.8 ст. 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу.

Згідно з п.57.1. ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Дане грошове зобов'язання було погашено внаслідок зарахування переплати в сумі 26 грн. 48 коп., що підтверджується обліковою карткою. Таким чином податкового боргу не виникло.

В пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

В обліку податковий борг виникає за платежами за певний період як різниця між нарахованими та сплаченими сумами податкових зобов'язань, а його абсолютна величина визначається від'ємним сальдо розрахунків з бюджетом на фіксовану дату . Механізм ведення територіальними органами фіскальної служби оперативного обліку передбачено наказом Міндоходів № 765 від 5.12.2013 "Про затвердження Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів". Для обліку податків, зборів а також сум несвоєчасно сплачених податкових зобов'язань контролюючими органами відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником під якими розуміють - форму оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску, що включає комплекс облікових показників з інтегрованих підсистем, за повноту, достовірність і своєчасність відображення яких несуть відповідальність структурні підрозділи контролюючих органів за функціональними напрямами роботи.

Цей Порядок передбачає, що контроль за достовірністю та повнотою відображення інформації в інформаційній системі забезпечується структурними підрозділами, на які покладено функції з введення відповідної інформації.

Згідно п. 11 Розділу 2 Порядку № 765, форми інтегрованих карток платника мають лицьовий та зворотний боки.

Зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати.

На лицьовому боці інтегрованої картки відображається додаткова інформація щодо стану розрахунків платника за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами та передоплатою.

Нарахування податків, зборів та сум єдиного внеску в інтегрованій картці платника здійснюються відповідно до звітності, що подається платником до територіального органу Міндоходів ( п. 3 Розділу ІІІ Порядку № 765) .

З інтегрованої картки, надані суду вбачається, що ОДПІ помилково внесла неправильну інформацію про обов'язок позивача сплатити за листопад 2013 року суму щомісячного платежу по земельному податку 26 грн. 78 коп. замість суми 26 грн. 42 коп.

Такі дії є неправомірними, тому що не підтверджені належними доказами та визнаються відповідачем.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Під час розгляду справи відповідач доказів усунення наслідків свої протиправних дій не надав, доводи позивача не спростував. На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Зважаючи на вищенаведене, зобов'язання відповідача відобразити показники (дані) податкової декларації з земельного податку в інтегрованій картці платника ТОВ «Таврійське-Плюс" є необхідним заходом для належного захисту прав останнього.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України відповідно до задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив :

Задовольнити позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Таврійське-Плюс".

Визнати протиправними дії Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Херсонській області щодо відображення в картці особового рахунку ТОВ «Таврійське-Плюс» (код ЄДРПОУ 38656050) станом на 01.01.2015 податкового боргу по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 30 коп.

Зобов'язати Генічеську об'єднану державну податкову інспекцію головного управління ДФС у Херсонській області внести відповідні коригування в картку особового рахунку платника ТОВ «Таврійське-Плюс» по земельному податку, відобразивши задекларовані ТОВ "Таврійське-Плюс" показники декларації із земельного податку за 2013р. №1300001954.

Відшкодувати з Державного бюджету на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Таврійське-Плюс» (код ЄДРПОУ 38656050) витрати по сплаті судового збору в сумі 73 грн. (сімдесят три гривні) 08 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 8

СудХерсонський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення22.04.2015
Оприлюднено08.05.2015
Номер документу43881929
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —821/626/15-а

Ухвала від 22.04.2015

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Хом'якова В.В.

Постанова від 22.04.2015

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Хом'якова В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні