Рішення
від 28.04.2015 по справі 922/2104/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" квітня 2015 р.Справа № 922/2104/15

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Шарко Л.В.

при секретарі судового засідання Воронько В.В.

розглянувши справу

за позовом ПАТ "Райффайзен Банк Аваль", м. Київ до ТОВ "Лайттт", м. Антрацит простягнення 213029,94 грн. за участю представників:

позивача - Кожихов А.Ю., довіреність №93/15 від 23.03.15 р.,

відповідача - не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" звернулось до господарcького суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лайттт" заборгованість за Договором овердрафту №015/304007/0182398 від 05.12.2013, що складає 213029, 94 грн., з них: 129989,63 грн. - заборгованість по овердрафту; 58154,04 грн. - заборгованість за процентами; 17183,57 грн. - пеня за несвоєчасне погашення кредиту; 5752,70 грн. - пеня за несвоєчасне погашення процентів; 1950,00 грн. - штраф. Судові витрати просить покласти на відповідача.

Ухвалою суду від 03.04.15р. за позовною заявою було порушено провадження по справі та призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні.

Представник позивача в судовому засіданні 28.04.15р. підтримав позовні вимоги, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання 28.04.15р. не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, витребувані судом документи не надав. Про час та місце розгляду справи, повідомлений належним чином, а саме ухвалу суду від 03.04.15р. було розміщено на сайті Судова влада, що є належним повідомленням сторони у зв`язку наступним.

Відповідно до Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.09.2014 N 01-06/1290/14 Про Закон України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції" за неможливості здійснити повідомлення учасника судового процесу і в такий спосіб - інформація про час і місце судового засідання розміщується на сторінці відповідного суду (у розділі "Новини та події суду") офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет (www.court.gov.ua/sudy/). У такому разі на роздрукованій сторінці з мережі Інтернет, на якій розміщено інформацію про час та місце засідання господарського суду, зазначаються дата розміщення інформації, прізвище та ініціали судді, у провадженні якого знаходиться відповідна справа, а також вчинюється його підпис.

Таким чином, судом були виконані всі вимоги для належного повідомлення відповідача про час та місце розгляду справи.

Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.

Розглянувши матеріали справи, повно та всебічно дослідивши обставини та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.

05.12.2013 між ТОВ "Лайттт" (надалі - Відповідач, Позичальник) та АТ "Райффайзен Банк Аваль" (надалі - Позивач, Кредитор) укладено Договір про надання овердрафту №015/304007/0182398 (надалі - Договір овердрафту), за умовами якого Позивач надав Відповідачеві Овердрафт в межах ліміту овердрафту 130 000,00 грн. строком до 04.12.2016 року, з фіксованою процентною ставкою -23% (річних; у випадках, передбачених ст. 8 Договору овердрафту, фіксована процентна ставка становить 40%).

Позивач повністю виконав свої зобов'язання перед Позичальником за Договором овердрафту, що підтверджується випискою про рух коштів по рахунку Позичальника.

Згідно умов п. 5.1 Договору овердрафту, Позичальник зобов'язаний здійснювати погашення Овердрафту не пізніше останнього дня максимального строку Безперервного дебетового сальдо. Всі зобов'язання Позичальника щодо погашення будь-якої заборгованості за Договором, мають бути виконані не пізніше Дати закінчення Строку доступності Овердрафту ( до 04.12.2016р.).

Згідно умов ст.4 Договору овердрафту нарахування процентів здійснюється щоденно на фактичну заборгованість Позичальника (п.4.2) Позичальник сплачує проценти щомісяця, 5-го числа (п.4.4).

Відповідно до п.4.9 Договору Овердрафту, Позичальник зобов'язаний для сплати процентів за користування Овердрафтом підтримувати залишок коштів на Поточному рахунку в сумі, достатній для сплати процентів у строки, передбачені договором. При настанні строку сплати процентів за користування кредитом Кредитор здійснює договірне списання суми, належної до сплати у відповідному періоді з Поточного рахунку Позичальника в АТ "Райффайзен Банк Аваль" згідно п.5.3 Договору Овердрафту.

Відповідно до п.11.2 Договору овердрафту Позичальник на вимогу Кредитора, сплачує останньому: за кожен календарний день прострочення виконання будь-яких грошових зобов'язань за договором - пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен календарний день прострочення. Розрахунок пені здійснюється починаючи з наступного дня після дати, коли відповідне грошове зобов'язання мало бути виконаним, і по день виконання Позичальником простроченого зобов'язання включно (п. 11.2.1 Договору овердрафту); у випадку невиконання або неналежного виконання Позичальником будь-яких умов, викладених в п. 1.10 статті 1, статтями 3,6,7 Договору - штраф у розмірі 0,5% від Максимального ліміту, але не менше 500 гривень (п.11.2.2 Договору овердрафту).

Відповідач, починаючи з серпня 2014 року, заборгованість за овердрафтом та процентами не погашає, чим порушує умови Договору овердрафту в частині своєчасного повернення кредитів та сплати відсотків за користування кредитами, внаслідок чого за ТОВ "Лайттт" рахується прострочена заборгованість.

Станом на 11.02.2015 у Відповідача заборгованість перед Банком за Договором овердрафту складає 213029, 94 грн., з них: 129989,63 грн. - заборгованість по овердрафту; 58154,04 грн. - заборгованість за процентами; 17183,57 грн. - пеня за несвоєчасне погашення кредиту; 5752,70 грн. - пеня за несвоєчасне погашення процентів; 1950,00 грн. - штраф.

Надаючи правову кваліфікацію доказам, які надані позивачем та викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

За загальним положенням цивільного законодавства, зобов'язання виникають з підстав, зазначених у статті 11 Цивільного кодексу України. За приписами частини 2 цієї статті підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договір та інші правочини та юридичні факти. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу України та ст. 509 Цивільного кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт господарювання (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вичинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкту (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо) або утримуватися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язків.

Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 Господарського кодексу України).

Відповідно до ч.7 ст.179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 598 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом та припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених законом або договором, а згідно ст. 599 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно з ч.1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не припустив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ч.1 ст. 193 Господарського кодексу України, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Відповідно до ч.1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч.1 статті 548 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено законом або договором.

Згідно статям 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до статті 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов'язання.

Статтею 549 Цивільного кодексу України передбачено, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення.

Частиною 6 статті 232 Господарського кодексу України встановлено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконане.

Відповідно до п.1 частини 2 статті 258 Цивільного кодексу України, позовна давність в один рік застосовується до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені).

В частині 2 статті 343 Господарського кодексу України прямо зазначається, що пеня за прострочення платежу встановлюється за згодою сторін господарських договорів, але її розмір не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України.

Станом на момент розгляду справи, відповідач не сплатив 129989,63 грн. - заборгованість по овердрафту; 58154,04 грн. - заборгованість за процентами; 17183,57 грн. - пеня за несвоєчасне погашення кредиту; 5752,70 грн. - пеню за несвоєчасне погашення процентів; 1950,00 грн. - штраф та не надав суду доказів, які б спростовували суму заявленого боргу.

Відповідно до статті 55 Конституції України, статей 15,16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно статті 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до вимог статті 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність або відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Враховуючи, що відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України, статей 193, 198 Господарського кодексу України, зобов'язання повинні виконуватися належним чином у встановлений строк відповідно до умов і порядку укладеного між сторонами договору та згідно вимогам закону, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, приймаючи до уваги викладені обставини, та враховуючи те, що відповідач не надав суду жодного документу, який би підтверджував сплату заборгованості за договором суд вважає позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості, правомірні та обґрунтовані, такі, що не спростовані відповідачем, тому підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, судові витрати у даній справі покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України; ст.ст. 526, 530, 612, 623-625, 631, 629, 1048-1050, 1054 Цивільного кодексу України; ст.ст. 175, 179, 180, 188, 189, 190, 193, 197, 203, 216-218, 222, 224, 226, 229, 230 Господарського кодексу України; ст.ст. 1, 4, 12, 32, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лайттт" (код ЄДРПОУ 31975769, юридична адреса: 94630, Луганська обл., м. Анрацит, смт. Верхній Нагольчик вул. Кірова, 99) на користь Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" (рахунок 290955437, МФО 300335, код ЄДРПОУ 14305909, отримувач: "ПАТ Райффайзен Банк Аваль") 129989,63 грн. - заборгованість по овердрафту; 58154,04 грн. - заборгованість за процентами; 17183,57 грн. - пеня за несвоєчасне погашення кредиту; 5752,70 грн. - пеня за несвоєчасне погашення процентів; 1950,00 грн. - штраф; витрати по сплаті судового збору в сумі 4260,60 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку для оскарження. Зазначений строк обчислюється з дня підписання повного тексту рішення. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 30.04.2015 р.

Суддя Л.В. Шарко

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення28.04.2015
Оприлюднено12.05.2015
Номер документу43963120
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/2104/15

Рішення від 28.04.2015

Господарське

Господарський суд Харківської області

Шарко Л.В.

Ухвала від 03.04.2015

Господарське

Господарський суд Харківської області

Шарко Л.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні