Рішення
від 23.04.2015 по справі 908/1538/15-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251 номер провадження справи 24/60/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.04.2015 Справа № 908/1538/15-г

За позовом Державного концерну «Укроборонпром» (04119 , м. Київ , вулиця Дегтярівська,36 ; код ЄДРПОУ 37854297).

до відповідача Державного підприємства Макіївський державний проектний інститут (86123 , Донецька область , м. Макіївка , вулиця Фонтанна ,44 ; код ЄДРПОУ 14314618).

Про стягнення суми .

Суддя Азізбекян Т.А.

Представники:

Від позивача - Смалюк Р.В. ( дов. № Д-1044/2014 від 23.06.2014 р.).

Від відповідача - не прибув.

ВСТАНОВЛЕНО:

10.03.2015 р. на адресу Господарського суду Запорізької області від Державного концерну «Укроборонпром» ( код ЄДРПОУ 37854297) надійшла позовна заява № UOP-2.2-1717 з вимогами до Державного підприємства Макіївський державний проектний інститут (код ЄДРПОУ 14314618) про стягнення суми 266 420 , 98 грн. , з яких 257 000 ,00 грн. основного боргу , 739 ,31 грн. - 3 проценти річних , 8 681 ,67 грн. - пені.

Ухвалою від 10.03.2015 р. за поданими матеріалами порушено провадження № 24/60/15 , розгляд господарської справи 908/1538/15-г був призначений на 06.04.2015 р.

Розгляд справи у відповідності до положень статті 77 Господарського процесуального кодексу України відкладався на 16.04.2015 р. та 23.04.2015 р.

В судові засідання представники відповідача не прибули , відповідач не повідомив суд про причини неявки

Ухвали господарського суду про порушення провадження у справі № 908/1538/15-г та відкладення розгляду справи розміщувались на офіційному веб - порталі «Судова влада України».

Представнику позивача роз'яснені права та обов'язки передбачені положеннями Господарського процесуального кодексу України.

Відповів складу суду не заявлено .

Представник позивача не наполягав на проведенні звукозапису судового процесу технічними засобами .

В судовому засіданні 23.04.2015 р. господарським судом відповідно до положень статті 75 Господарського процесуального кодексу України прийнято рішення за наявними у справі матеріалами .

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на наступні обставини. 28.01.2014 р. між Державним концерном «Укроборонпром» ( концерн) та Державним підприємством Макіївський державний проектний інститут був укладений договір позики № UOP -2.011-25-Д-14 , відповідно до пункту 3.1 якого концерн мав протягом тридцяти банківських днів з дати укладення договору перерахувати суму позики у розмірі 257 000 , 00 грн. в безготівковій формі на поточний рахунок боржника. Концерном було виконано зобов'язання та перераховано на рахунок боржника обумовлену суму позики , до кінця строку , на який вона надана. За поясненнями представника позивача боржник не виконав свої зобов'язання у строк , встановлений договором .Просить позовні вимоги задовольнити .

Відповідач своїм процесуальним правом направити на адресу господарського суду будь - яким видом зв'язку ( електронною поштою ) письмові пояснення , заперечення на позов не скористався .

Розглянувши матеріали справи № 908/1538/15-г , заслухавши пояснення представника позивача , суд -

В С Т А Н О В И В :

28.01.2014 р. між Державним концерном «Укроборонпром» ( позикодавець) та Державним підприємством Макіївський державний проектний інститут ( позичальник) укладений договір позики № UOP -2.011-25-Д-14, відповідно до предмету якого на підставі абзацу 4 пункту 14 Статуту Державного концерну «Укроборонпром» , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 р. № 993 , в порядку та на умовах , визначених договором , позикодавець передає позичальнику у якості поворотної фінансової допомоги грошові кошти , а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів ( суму позики) у строк та в порядку , визначеними цим договором .

У відповідності до пункту 1.2 договору позика є безпроцентною .

Сума позики за договором становить 257 000 ,00 грн.

Розділом 3 договору передбачено , що позикодавець протягом тридцяти банківських днів з дати укладення договору перераховує суму позики в безготівковій формі на поточний рахунок позичальника .

Розділом 4 договору передбачено , що перебіг строку на який надається позика , починається з моменту перерахування коштів позичальнику відповідно до пункту 3.1 договору і закінчується двадцять четвертого січня дві тисячі п'ятнадцятого року .

Строк , визначений у пункті 4.1 цього договору може бути продовжений за письмовою згодою сторін.

У відповідності до розділу 5 договору позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві суму позики до кінця строку , на який вона надана. Повернення позики позичальником позикодавцеві може здійснюватись одноразово або частинами . Позичальник має право достроково повернути позику. Повернення суми позики здійснюється в безготівковій формі шляхом перерахування позичальником грошових коштів на поточний рахунок позикодавця.

Пунктом 6.1 договору визначено , що за невиконання або неналежне виконання умов цього договору сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства України .

Сторони погодили , що у випадку несвоєчасного повернення позики позичальник сплачує позикодавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ , що діяла у період , за який сплачується пеня. Неустойка ( штраф , пеня) , інші штрафні санкції за цим договором нараховуються протягом усього періоду порушення .

Із змісту договору слідує , що документ підписаний повноважними представниками сторін та скріплений печатками концерну та підприємства .

На виконання умов договору позики № UOP -2.011-25-Д-14 від 28.01.2014 р. , позивач платіжним дорученням № 2873 від 28.01.2014 р. перерахував на розрахунковий рахунок Макіївського державного проектного інституту суму позики - 257 000 ,00 грн.

Оцінивши надані позивачем документальні докази , суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість заявленого позову .

У відповідності до положень статті 11 Цивільного кодекс у України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб , що передбачені актами цивільного законодавства , а також із дій осіб , що не передбачені цими актами , але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки . підставами виникнення цивільних прав та обов'язків , зокрема , є : - договори та інші право чини .

Статтею 509 Цивільного кодексу України передбачено , що зобов'язанням є правовідношення , в якому одна сторона ( боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони ( кредитора) певну дію ( передати майно , виконати роботу , надати послугу , сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії , а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку .

Зобов'язання виникають з підстав , встановлених статтею 11 цього Кодексу.

У відповідності до вимог статей 526 , 527 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства , а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог , що звичайно ставляться.

Боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок , а кредитор - прийняти виконання особисто , якщо інше не встановлено договором або законом , не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.

Статтею 626 Цивільного кодексу України передбачено , що договором є домовленість двох або більше сторін , спрямована на встановлення , зміну або припинення цивільних прав та обов'язків .

Відповідно до статті 6 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору , виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства , звичаїв ділового обороту , вимог розумності та справедливості .

Зміст договору становлять умови ( пункти ) , визначені на розсуд сторін і погоджені ними , та умови , які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства . Сторони мають право укласти договір , в якому містяться елементи різних договорів ( змішаний договір) . До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори , елементи яких містяться у змішаному договорі , якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору .

У відповідності до положень статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

За договором позики одна сторона ( позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі , визначені родовими ознаками , а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів ( суму позики). Договір позики є укладеним з моменту передання грошей .

Статтею 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики , якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно із частиною 1 статті 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику ( грошові кошти у такій самій сумі або речі , визначені родовими ознаками , у такій самій кількості , такого самого роду та такої самої якості , що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку , що встановлені договором.

З огляду на викладені правові норми та враховуючи документальні докази , що надані позивачем , позовні вимоги в частині стягнення суми основного боргу у розмірі 257 000 ,00 грн. підлягають задоволенню.

Позивачем заявлені позовні вимоги про стягнення з відповідача суми пені у розмірі 8 681 ,67 грн.

Відповідно до положень статей 230 , 232 Господарського кодексу України , штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми ( неустойка , штраф , пеня) , яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності , невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. У разі , якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено , санкції застосовуються в розмірі , передбаченому договором .

Відповідно до положень статті 549 Цивільного кодексу України пенею є грошова сума , яку боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Відповідно до вимог статті 233 Господарського кодексу України лише у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора , суд має право зменшити розмір санкцій . При цьому повинно бути взято до уваги : ступінь виконання зобов'язання боржником ; майновий стан сторін , які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові , але й інші інтереси сторін , що заслуговують на увагу.

Враховуючи , що підприємство відповідача знаходиться на території проведення анти терористичної операції , суд вважає за можливе прийняти рішення про застосування статті 83 Господарського процесуального кодексу України та зменшити суму пені на 50 %.

Стягнути з відповідача на користь позивача суму пені у розмірі 4340,83 грн.

Також , позивачем заявлені позовні вимоги про стягнення з відповідача суми 3% річних у розмірі 739 ,31 грн.

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено , що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання . Боржник , який прострочив виконання грошового зобов'язання , на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми , якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом .

Перевіривши здійснений позивачем розрахунок 3 % річних , суд знаходить його вірним , а позовні вимоги в цій частині такими , що підлягають задоволенню

Підсумовуючи викладені обставини , позовні вимоги підлягають задоволенню частково, стягнути з відповідача на користь позивача : - суму основного боргу у розмірі 257 000 , 00 грн. ; - суму пені у розмірі 4340 ,83 грн. , суму 3 % річних у розмірі 739 , 31 грн.

У відповідності до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у розмірі 5328 , 42 грн. покладається на відповідача .

Керуючись ст. ст.49, 75, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд-

ВИРІШИВ :

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Державного підприємства Макіївський державний проектний інститут (86123 , Донецька область , м. Макіївка , вулиця Фонтанна ,44 ; код ЄДРПОУ 14314618) на користь Державного концерну «Укроборонпром» (04119 , м. Київ , вулиця Дегтярівська ,36 ; код ЄДРПОУ 37854297) суму основного боргу у розмірі 257 000 ( Двісті п'ятдесят сім тисяч ) грн. 00 коп. , суму пені у розмірі 4340 ( Чотири тисячі триста сорок ) грн. 83 коп. , суму 3 % річних у розмірі 739 ( Сімсот тридцять дев'ять) грн. 31 коп. , суму судового збору у розмірі 5328 ( П'ять тисяч триста двадцять вісім ) грн. 42 коп.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили .

Суддя Т.А. Азізбекян

Рішення виготовлено у повному обсязі та підписано 30.04.2015 р.

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення23.04.2015
Оприлюднено12.05.2015
Номер документу43991123
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/1538/15-г

Ухвала від 14.12.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

Ухвала від 19.11.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

Судовий наказ від 12.05.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

Рішення від 23.04.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

Ухвала від 16.04.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

Ухвала від 06.04.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

Ухвала від 10.03.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні