cpg1251 номер провадження справи 12/42/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.04.2015 Справа № 908/1328/15-г
Суддя Господарського суду Запорізької області Смірнов О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу № 908/1328/15-г
за позовом: Публічного акціонерного товариства "АВТОКРАЗБАНК" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "АКБ Банк", м. Кременчук
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ШЛЯХ-2", м. Донецьк
про стягнення 75820994,44 грн.
за участю представників:
від позивача - не з'явився
від відповідача - не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Публічне акціонерне товариство "АВТОКРАЗБАНК" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "АКБ Банк" звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ШЛЯХ-2" про стягнення боргу в сумі 75820994,44 грн.
У судове засідання 28.04.2015 року представник позивача не з'явився. Однак, на адресу суду надійшли додаткові пояснення позивача по справі, в яких він повідомляє суд що відсутність письмової вимоги про дострокове повернення кредиту не позбавляє його права звернутися за захистом своїх порушених прав. Додатково повідомляє суд що вимоги банку за рахунок предметів застави, за рахунок старування не задоволені, а договірне списання грошових коштів в рахунок погашення кредиту не здійснювалося.
Представник відповідача в судове засідання 28.04.2015 року не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався.
Так, місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (стаття 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців").
З наявного в матеріалах справи витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 26.03.2015 року вбачається, що місцезнаходження відповідача відповідає адресі, на яку направлялись ухвали господарським судом у даній справі, а саме: 83023, Донецька область, м. Донецьк, вул. Литвинова, буд. 44.
За змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом (п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції").
Судом було здійснене відправлення ухвали про порушення провадження від 03.03.2015 року у даній справі на адресу місцезнаходження відповідача. Однак вказана ухвала не була прийнята до пересилання про що було складено відповідний акт від 03.03.2015 року. Разом з тим ухвала про відкладення розгляду справи від 31.03.2015 року не прийнята до пересилання з огляду на відсутність приймання поштових відправлень на територію Донецької області до міст обласного значення, серед яких зазначено м. Донецьк, про що господарський суд повідомлено листом Запорізької дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" № 04-16-1682 від 01.12.2014 року, який міститься в матеріалах справи. Про неприйняття до пересилання вказаних ухвал судом були складені акти від 11.12.2014 року та від 29.12.2014 року.
При цьому, судом здійснене повідомлення відповідача про час та місце розгляду справи шляхом надсилання телефонограм від 05.03.2015 року та від 24.04.2015 року, які наявні в матеріалах справи, що підтверджується витягами з журналу реєстрації телефонограм та факсограм. Однак, за номером телефону відповідача 0506087272 від прийняття інформації стосовно розгляду справи відмовилися. Будь-які інші засоби зв'язку з відповідачем у господарського суду Запорізької області відсутні.
Таким чином, відповідача було належним чином повідомлено про час та місце судового засідання, а судом створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом відповідно до ст. ст. 4 2 , 4 3 ГПК України.
Неприбуття у судове засідання представника відповідача, який був належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання, не перешкоджає розгляду спору по суті згідно вимог ст. 75 ГПК України, оскільки до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, тому суд дійшов висновку, що справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правову норму, яка підлягає застосуванню, приймаючи до уваги доводи позивача, суд встановив:
Позов мотивовано тим, що 26.09.2013 року між Публічним акціонерним товариством "АВТОКРАЗБАНК", далі Банк, та Товариством з обмеженою відповідальністю "ШЛЯХ-2", далі Позичальник, було укладено Кредитний договір № 92-К/Л (про відкриття відновлювальної кредитної лінії), далі Кредитний договір.
Умови укладеного кредитного договору, зокрема п. 1.1., змінювалися сторонами відповідно до Додаткової угоди № 1 від 12.11.2013 року та Додаткової угоди № 2 від 27.02.2014 року.
Так, відповідно до умов п. 1.1 Кредитного договору (в редакції додаткової угоди № 2 від 27.02.2014 року) Банк в порядку та на умовах, передбачених цим Договором, відкриває Позичальнику відновлювальну відкличну кредитну лінію в межах якої надає Позичальнику в користування кредитні кошти на наступних умовах: Ліміт кредитування складає 65 000 000 гривень на строк по 25 вересні 2015 року (включно). Кредит надається Позичальнику впродовж строку дії кредитної лінії в повному обсязі або окремими частинами (траншами) в межах кредитування на підставі письмової заяви на отримання кредиту Позичальника та за умови належного виконання Позичальником зобов'язань згідно із Договором. Позичальник має можливість упродовж строку дії кредитної лінії, неодноразово отримувати та погашати кредит/транш в межах вільного залишку встановленого ліміту кредитування. Ліміт кредитування автоматично відновлюється на суму погашеного кредиту/траншу. Зобов'язання Банку перед Позичальником надати кредит обмежуються сумою, визначеною в заяві, належним чином підписаною Сторонами. Вказані зобов'язання виникають у Банку з моменту підписання Сторонами заяви та припиняються в момент надання кредиту/траншу Позичальнику в сумі, визначеній в заяві. Процентна ставка за користувг кредитом 24 процентів річних. Тип процентної ставки за цим Кредитним договором - фіксована.
Відповідно до п.п. 3.1, 3.2, 3.3 Кредитного договору для обліку заборгованості Позичальника по кредиту Банк відкриває Позичальнику позичковий рахунок №20637300022515 та для обліку процентів в рахунок нарахованих доходів №20682300022515. Банк видає кредит/транш Позичальнику в межах ліміту кредитування, з урахуванням п.1.1.3 Договору в безготівковій формі шляхом перерахування кредиту або кожного окремого траншу на поточний рахунок Позичальника згідно з заявою Позичальника отриманою Банком у строк, не менше як за один банківський день до видачі кредиту або кожного окремого траншу (не враховуючи день подачи Заяви), та, за умови виконання Позичальником своїх зобов'язань, визначених даним Договором. При цьому днем надання кредиту/траншу вважається дата перерахування кредиту або кожного з траншів з позичкового рахунку на поточний рахунок Позичальника за наступними реквізитами: 260063000225155 в Донецькому РВ ПАТ «АКБ Банк», ідентифікаційний код 33071670, код банку 331100. Позичальник погашає кредит/транш на позичковий рахунок №20637300022515 в ПАТ «АКБ Банк», код банку в системі електронних платежів (МФО) 331100, ідентифікаційний код Іозичальника 33071670; у строк погашення кредиту - в повній сумі фактичної заборгованості по кредиту. У разі ненадходження платежів від озичальника у встановлені цим Договором строки, суми непогашених у строк платежів визнаються простроченими та наступного банківського дня перераховуються на рахунки простроченої заборгованості.
Умовами п. 3.7. Кредитного договору сторони домовилися, що згідно ст. ст. 212, 1050, 1052 Цивільного кодексу України Позичальник зобов'язаний повернути Банку на його Письмову вимогу заборгованість та цим Договором (у тому числі - заборгованість за Кредитом, нараховані та несплачені Проценти, інші доходи Банку, пені, штрафи, та інші платежі, компенсувати суму збитків) раніше календарної дати, визначеної п. 1.1.6, цього Договору в разі настання відповідних обставин.
Відповідно до п. п. 3.8, 3.9 Договору у разі настання обставин, визначених відповідним підпунктом п. 3.7. цього Договору, БАНК надсилає позичальнику Письмову вимогу про погашення кредитної заборгованості в порядку, визначеному п. 11,5 цього договору. Дане положення не перешкоджає праву банку на здійснення договірного списання на вавах цього договору. Сторони домовились, що для випадків, визначених пунктом 3.7. цього Договору, за рішенням уповноваженого органу БАНКУ та на Письмову вимогу БАНКУ, БАНК має право вимагати, а ПОЗИЧАЛЬНИК зоболвязується повернути Кредит та сплатити заборгованість за ним Договором у повному обсязі в інші строки, ніж визначений п. 1.16 цього Договору, про що зазначається в Письмовій вимозі. При цьому, строком погашення кредиту Кредиту є дата, визначена в Письмовій вимозі БАНКУ.
Відповідно до п.п. 4.1, 4.2, 4.4, 4.5 Кредитного договору, проценти за юристування Позичальником кредитом нараховуються Банком у валюті редиту з дня надання кредиту до дня, що передує дню настання фактичного погашення кредиту та/або строк погашення на суму фактичного щоденного залишку заборгованості Позичальника за кредитом. Нарахування процентів дійснюється в порядку, передбаченому внутрішніми положеннями Банку, але не рідше одного разу на місяць та в день строку погашення. При розрахунку процентів використовується метод «факт/360», виходячи із фактичної кількості днів у календарному місяці, та в році кількість днів умовно приймається за 360 днів. Позичальник сплачує нараховані проценти в алюті Кредиту, щоквартально, до 05 числа кожного кварталу, наступного за вітним, та в день Строку погашення Кредиту на рахунок № 20682300022515 і ПАТ «АКБ Банк», код банку в системі електронних платежів (МФО) 31100, іденифікаційний код Позичальника 33071670.
Розділом 6 Кредитного договору стропи погодили умови договірного списання.
Відповідно до п. 8.2.1 Позичальник зобов'язується повернути Банку редит в строк погашення, сплачувати Банку в строки, передбачені цим Договором, суму нарахованих Банком процентів, сплатити Банку комісії, штрафні санкції та відшкодувати збитки у розмірі, строки та у порядку, які передбачені цим Договором.
Позивач в позові вказує, що відповідач в порушення умов договору не виконав свої зобов'язання з погашення кредиту та процентів внаслідок чого у останнього існує прострочена заборгованість за кредитом в сумі 64038002, 08 грн., за поточним процентами за кредитом в сумі 13232452, 04 грн. та прострочена заборгованість зі сплати процентів в сумі 10459540, 32 грн.
Так, на виконання умов договору позивач надав відповідачу кредит в межах встановленого ліміту, який отримано відповідачем, на загальну суму 64038002, 08 грн., що підтверджується випискою по рахунку відповідача за період з 27.09.2013 року по 30.01.2015 року.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що позивачем за користування відповідачем кредитними коштами були нараховані відповідачу проценти за кредитом в розмірі 24% річних за період з 01.01.2015 року по 31.01.2015 року в сумі 1323452, 04 грн., а також прострочені проценти за загальний період з 08.07.2014 року по 12.01.2015 року в сумі 10459540, 32 грн., що підтверджується банківською випискою по рахунку позивача за період з 08.07.2014 року в сумі 30.01.2015 року, яка міститься в матеріалах справи.
Докази у справі свідчать, що відповідач здійснював часткові оплати по тілу екредитау та зі сплати процентів, що підтверджується наданим до матеріалів справи банківскими виписками по рахункам відповідача.
Втім, в порушення вимог закону та умов договору відповідач у встановлені строки зобов'язання щодо повернення грошових коштів та сплати процентів за користування кредитними коштами у повному обсязі не виконав.
Судом досліджені правові норми, які підлягають застосуванню у спірних відносинах сторін. За своєю правовою природою між сторонами був укладений кредитний договір. Відповідно до вимог Господарського кодексу України договір вважається укладеним у випадку досягнення сторонами умов щодо його предмету, строку та ціни. Сторони досягли всіх суттєвих умов відносно вказаного виду договору, тобто встановили його предмет, визначили ціну, строк дії договору, порядок здійснення розрахунків, а тому відповідно до вимог ст. ст. 638, 639, 1054 ЦК України та ст. ст. 180, 181 ГК України, він вважається укладеним згідно частини 7 статті 181 ГК України, а саме подія, до якої прагнули сторони відбулася.
Згідно з приписами ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави про позику та договір позики, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики (ч. 1 ст. 1048 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 1056 1 ЦК України, розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Відсотки за грошовими зобов'язаннями учасників господарських відносин застосовуються у випадках, розмірах та порядку, визначених законом або договором, на підставі ч. 3 ст. 198 ГК України.
Позика вважається повернутою в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на банківський рахунок позикодавця (ч. 3 ст. 1049 ЦК України). Частиною 2 ст. 1050 ЦК України встановлено, що якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач взяті на себе зобов'язання за кредитним договором виконав повністю, надав відповідачу на умовах кредитного договору кошти в сумі 64038002, 08 грн., про що свідчить наявна в матеріалах справи виписка по рахунку відповідача за період з 27.09.2013 року по 16.04.2014 року. Однак, позивач вказані кошти на адресу банку не повернув.
Разом з тим, матеріали справи свідчать, що відповідач взяті на себе зобов'язання зі своєчасної та повної сплати процентів за користування кредитом не виконав належним чином, внаслідок чого утворилась заборгованість зі сплати поточних процентів за користування кредитом в розмірі 1 323 452, 04 грн. за період з 01.01.2015 року по 30.01.2015 року, прострочених процентів в сумі 10459540, 32 грн. за період з 08.07.2014 року по 12.01.2015 року.
Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до положень ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Умовами п. п. 3.7, 3.8 Кредитного договору передбачено, що позивач має право вимагати дострокового повернення заборгованості по кредиту у повному обсязі, сплати процентів, комісій, штрафних санкцій та інших платежів, передбачених цим договором, а також відшкодування збитків, надіславши на адресу Позичальника вимогу. Так, як зазначає позивач у своїх поясненнях, письмова вимога щодо повернення грошових коштів на адресу відповідача не направлялася. Однак, вказані обставини сприймаються судом з урахуванням п. 11.6. Кредитного договору та положень Постанови пленуму Вищого господарського суду України № 1 від 24.11.2014 року.
В силу загальних норм, викладених у статті 599 ЦК України та частини першої ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Стаття 33 ГПК України зобов'язує сторін довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до вимог статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Втім ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили і оцінюються судом в розумінні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Позивач довів те, що зобов'язання не припинилося виконанням належним чином з боку відповідача, а розмір заборгованості за кредитом в сумі 64038002, 08 грн., заборгованості по процентах за користування кредитом в сумі 1323452, 04 грн. та заборгованості з прострочених процентів за кредитом в сумі 10459540, 32 грн. підтверджується наданими до матеріалів справи виписками по поточному рахунку відповідача та розрахунками. Відповідач доказів погашення кредиту, процентів та комісії в повному обсязі суду станом на день розгляду справи суду не надав, позовні вимоги не спростував.
За такими обставинами, позовні вимоги Публічного акціонерного товариство "АВТОКРАЗБАНК" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "АКБ Банк до Товариства з обмеженою відповідальністю "ШЛЯХ-2" про стягнення боргу по кредиту в сумі в сумі 64038002, 08 грн., прострочених процентів за користування кредитом в сумі 10459540, 32 грн. та поточних процентів за користування кредитом в сумі 1 323452, 04 грн. 2 обгрунтовані та підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору в сумі 73080, 00 грн. покладаються на відповідача у справі - Товариства з обмеженою відповідальністю "ШЛЯХ-2", відповідно до вимог ст. ст. 44, 49 ГПК України.
У судовому засіданні, яке відбулося 28.04.2015 року, згідно частини 2 статті 85 ГПК України, було проголошено скорочений текст рішення, а саме його вступну та резолютивну частини.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4 2 , 4 3 , 33, 34, ч. 3 ст. 43, 44, 49, 82, 82-1, 84, ч. 2 ст. 85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Публічного акціонерного товариство "АВТОКРАЗБАНК" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "АКБ Банк до Товариства з обмеженою відповідальністю "ШЛЯХ-2" задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ШЛЯХ-2", 83023, м. Донецьк, вул. Литвинова, буд. 44, код ЄДРПОУ 33071670, на користь:
- Публічного акціонерного товариство "АВТОКРАЗБАНК" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АКБ Банк», 39600, м. Кременчук, вул. Київська, буд. 8, код ЄДРПОУ 20046323, заборгованість за кредитом в сумі 64 038 002 (шістдесят чотири мільйони тридцять вісім тисяч дві) грн. 08 коп., поточні проценти за користування кредитом в сумі 1323452 (один мільйон триста двадцять три тисячі чотириста п'ятдесят дві) грн. 04 коп., прострочені проценти за користування кредитом в сумі 10459540 (десять мільйонів чотириста п'ятдесят дев'ять тисяч п'ятсот сорок) грн. 32 коп., видавши наказ.
3. Стягнути з Публічного акціонерного товариство "АВТОКРАЗБАНК" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АКБ Банк», 39600, м. Кременчук, вул. Київська, буд. 8, код ЄДРПОУ 20046323, на користь:
- Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжі (Орджонікідзевський район); банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області; МФО 813015; код ЄДРПОУ 38025409; р/р № 31215206783007; код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності банку - 206) витрати зі сплати судового збору в сумі 73080 (сімдесят три тисячі вісімдесят) грн. 00 коп., видавши наказ.
Повне рішення складено - 05.05.2015 року
Суддя О.Г. Смірнов
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2015 |
Оприлюднено | 12.05.2015 |
Номер документу | 43991170 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Смірнов О.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні