Рішення
від 16.04.2015 по справі 910/3704/15-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.04.2015Справа №910/3704/15-г

За позовомПублічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк" доТовариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами «Солс-Інвест» простягнення 12 022,80 грн. СуддяБорисенко І.І. Представники: від позивача - Цурка Н.О., представник за довіреністю; від відповідача - не з'явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до господарського суду міста Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами «Солс-Інвест» про стягнення 12 022,80 грн., з яких:

- 6 700 грн. - основний борг;

- 1 456,67 грн. - інфляційних втрат;

- 358,76 грн. - 3% річних;

- 157,37 грн. - пені;

- 3 350 грн. - штрафу.

На обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення відповідачем зобов'язань договором про відкриття рахунку в цінних паперах №970/08 від 29.02.2008р.

Відповідач свого представника у засідання суду 19.03.2015р., 16.04.2015р. не направив, про дату та час судового розгляду повідомлявся належним чином. Ухвала суду про порушення провадження у справі від 23.02.2015р. та ухвала від 19.03.2015р. про відкладення розгляду справи були надіслані відповідачу за адресою, вказаною в позовній заяві та витягу з ЄДРПОУ станом на час розгляду справи та повернена до суду із зазначенням причини повернення: "інші причини, що не дали змоги виконати".

Відповідно до пункту 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" № 18 від 26.12.2011р. особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. За змістом зазначеної статті 64 ГПК України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Відповідач письмового відзиву на позов не надав, свого представника у засідання суду не направив, тому справа розглядається за наявними у ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

29.02.2008р. між Публічним акціонерним товариством акціонерний банк "Укргазбанк" (надалі - зберігач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами «Солс-Інвест» (надалі - депонент) було укладено договір про відкриття рахунку в цінних паперах №970/08, за умовами якого депонент доручає, а зберігач зобов'язується надавати депоненту послуги відносно відкриття та ведення рахунку в цінних паперах (далі ЦП), зберігання належних депоненту ЦП, проведення операції по даному рахунку, отримання прибутку по ЦП на викладених нижче умовах згідно Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням ДКЦПФР, внутрішньому положенню зберігача ЦП та інших внутрішніх документах зберігача, чинному законодавству України та на підставі розпоряджень Депонента.

Відповідно до ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Пунктами 2.3, 3 договору, передбачено зобов'язання депонента сплачувати послуги зберігача у відповідності з затвердженими тарифами зберігача (дод. №1), котрі є невід'ємною частиною даного договору та не суперечать вимогам встановленим ДКЦПФР згідно з Антимонопольним комітетом України. Оплата послуг зберігача включає в себе вартість послуг в залежності від виконавчих дій та/або операцій згідно з тарифами зберігача. Плата за послуги надана зберігачем, вноситься депонентом щомісячно до 25 числа наступного за тим місяцем, в якому надавалися послуги, згідно акту прийому-передачі наданих послуг.

Статтею 5 Закону України "Про депозитарну систему України" передбачено, що рахунок у цінних паперах депонента відкривається депозитарною установою на підставі договору про обслуговування рахунка в цінних паперах власнику цінних паперів, співвласникам цінних паперів або нотаріусу, на депозит яких внесено цінні папери, а також самій депозитарній установі (на підставі наказу керівника цієї депозитарної установи) або Національному банку України відповідно до законодавства.

Договір про обслуговування рахунка в цінних паперах укладається між депонентом та депозитарною установою, відповідно до якого депозитарна установа в установленому Комісією порядку на рахунку у цінних паперах веде облік цінних паперів, що належать власникові, співвласникам цінних паперів, у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідному кредиторові, а також облік прав зазначених осіб на цінні папери, що обліковуються на певному рахунку у цінних паперах, та обмеження таких прав.

На виконання умов договору №970/08 від 29.02.2008р. та на підставі заяви про відкриття рахунку №1 від 26.02.2008 позивачем відкрито відповідачу рахунок в цінних паперах № 357995742625.980.

Позивач вказує, що відповідачем систематично порушуються договірні зобов'язання, внаслідок чого за період з 26.05.2011р. по 15.01.2015р. у нього виникла заборгованість перед позивачем, яка станом на 15.01.2015 становить 6 700,00 грн., що підтверджується випискою з вказаного банківського рахунку.

Відповідно до ст.ст. 526, 530 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться та у встановлений строк. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається (ст. 525 ЦК України).

Доказів оплати відповідачем суми 6 700,00 грн. боргу, в тому числі в установлені договором строки, суду не надано.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Таким чином, ч. 1 ст. 625 ЦК України встановлює виняток із загального правила ст. 614 ЦК України, що закріплює принцип вини як підставу відповідальності боржника.

Виходячи із положень зазначеної норми, наслідки прострочення боржником грошового зобов'язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та трьох процентів річних виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Приймаючи до уваги вищенаведені приписи Цивільного кодексу України щодо наявності у позивача права за порушення грошового зобов'язання відповідачем вимагати сплати останнім інфляційних втрат та процентів річних від простроченої суми, перевіривши здійснений позивачем розрахунок, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог щодо стягнення з відповідача 3% річних в сумі 358,76 грн. та 1 456,67 грн. інфляційних втрат.

Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до статті 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Пунктом 6 договору сторони передбачили, що у випадку затримки сплати вартості наданих послуг зберігача депонент сплачує зберігачу пеню в розмірі 0,5% від загальної суми (за кожен день прострочення), що підлягає до сплати, а якщо платіж за надані депоненту депозитарні послуги прострочено більш ніж на тридцять днів, то така дія депонента вважається відмовою від виконання умов даного договору та зобов'язує депонента сплатити штраф у розмірі 50% від суми заборгованості депонента, визначеної на день фактичної сплати.

Вимоги позивача в частині стягнення 157,37 грн. пені за період з 26.01.2014р. по 15.01.2015р. та 3 350,00 грн. штрафу визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідач письмового відзиву та свого контррозрахунку суми позову не надав, стверджувань позивача не спростував.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню судом повністю, а саме в частині стягнення з відповідача 6 700,00 грн. основного боргу, 1 456,67 грн. інфляційних втрат, 358,76 грн. 3% річних, 157,37 грн. пені та 3 350,00 грн. штрафу.

Витрати по сплаті судового збору, згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами «Солс-Інвест» (04210, м. Київ, проспект Героїв Сталінграду, буд. 8, корпус 8, секція 1, ідентифікаційний код 35676425) на користь Публічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, буд. 1, ідентифікаційний код 23697280) 6 700 (шість тисяч сімсот) грн. 00 коп. основного боргу, 1 456 (одну тисячу чотириста п'ятдесят шість) грн. 67 коп. інфляційних втрат, 358 (триста п'ятдесят вісім) грн. 76 коп. 3% річних, 157 (сто п'ятдесят сім) грн. 37 коп. пені, 3 350 (три тисячі триста п'ятдесят) грн. штрафу, 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. судового збору.

Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 30.04.2015р.

Суддя І.І.Борисенко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення16.04.2015
Оприлюднено12.05.2015
Номер документу43991195
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/3704/15-г

Рішення від 16.04.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

Ухвала від 19.03.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

Ухвала від 23.02.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні