Рішення
від 30.04.2015 по справі 910/6514/15-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.04.2015Справа №910/6514/15-г

За позовом Заступника прокурора Голосіївського району м. Києва в інтересах держави в особі:

1) Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації,

2) Управління освіти Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації,

до Благодійної організації «Благодійна установа «Київський міський реабілітаційний Центр допомоги дітям та дорослим інвалідам з розумовими вадами «Олеся»

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача -

Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Голосіївського району м. Києва

про виселення та зобов'язання повернути приміщення,

Суддя Бондарчук В.В.

Представники:

від прокуратури: Зусько І.М.

від позивача-1: не з'явились;

від позивача-2: Федорчук О.В.;

від відповідача: не з'явились;

від третьої особи: не з'явились.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Заступник прокурора Голосіївського району м. Києва в інтересах держави в особі Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації (далі -позивач-1), Управління освіти Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації (далі -позивач-2) звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до Благодійної організації «Благодійна установа «Київський міський реабілітаційний Центр допомоги дітям та дорослим інвалідам з розумовими вадами «Олеся» (далі -відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Голосіївського району м. Києва, про виселення відповідача з нежитлового приміщення загальною площею 150 кв. м. дитячого навчального закладу № 726, за адресою: м. Київ, вул. Теремківська, буд. 9.

Позовні вимоги обґрунтовані закінченням строку дії договору суборенди нежитлового приміщення № 02 від 01.02.2010 р., у зв'язку з чим відповідач підлягає виселенню з нежитлового приміщення.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 18.03.2015 р. порушено провадження у даній справі, зокрема, залучено до участі у справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Голосіївського району м. Києва, призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 02.04.2015 р. за участю представників сторін, яких зобов'язано надати суду певні документи.

Розгляд справи відкладався у порядку п.п. 1-2 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

У даному судовому за засіданні представники прокуратури та позивача-2 підтримали заявлені позовні вимоги.

Представники позивача-1, відповідача та третьої особи у судове засідання не з'явилися, причин неявки суду не повідомили.

Суд відзначає, що відповідач двічі повідомлявся ухвалами суду про час та місце розгляду даної судової справи, проте відзиву на позовну заяву не подав, у судове засідання своїх представників не направив, заявлені позовні вимоги не заперечив.

Так, частиною 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначено, що в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо юридичної особи, зокрема, про місцезнаходження останньої.

З наявного в матеріалах справи витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України вбачається, що місцезнаходженням відповідача є: 03191, м. Київ, вул. Лятошинського, буд. 18-А, квартира 56.

Ухвали господарського суду міста Києва від 18.03.2015 р. та від 02.04.2015 р. судом направлено на зазначену у витязі адресу відповідача, проте до суду повернувся конверт з ухвалою суду від 18.03.2015 р. з відміткою «за закінченням встановленого строку зберігання», при цьому поштове повідомлення про вручення або конверт з ухвалою суду від 02.04.2015 р. до суду не повернулися.

Так, відповідно до п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції», за змістом статті 64 ГПК України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду.

Приймаючи до уваги, що представник відповідача був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів для розгляду справи по суті, суд вважає, що неявка у судове засідання представників відповідача, а також позивача-1 і третьої особи не є перешкодою для прийняття рішення у даній справі.

Відповідно до ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих прокурором та витребуваних судом.

У судовому засіданні 30.04.2015 р. відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача-2, господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

10.07.2002 р. між Голосіївською районною в міста Києві державною адміністрацією (далі - орендодавець) та Управлінням праці та соціального захисту населення Голосіївського району (далі - орендар) укладено типовий договір № 195-02 оренди нежитлового приміщення, умовами якого передбачено, що на підставі розпорядження голови держадміністрації Голосіївського району м. Києва від 11.06.2002 р. № 640 п.1.1 та ордеру № 336-02 від 03.07.2002 р. орендодавець передає, а орендар приймає в користування на умовах оренди нежитлове приміщення, яке є комунальною власністю Голосіївського району м. Києва та знаходиться за адресою вул. Теремківська, 9, розташоване на 1,2 поверсі, площа 3 105, 5 кв.м. та використовується для Територіального центру соціального обслуговування, допомоги та захисту пенсіонерів, інвалідів та малозабезпечених мешканців.

Відповідно до п. 2.12 договору, орендар не має права передавати свої обов'язки по договору іншим особам, а також здавати приміщення (повністю або частково) у суборенду без письмової згоди на це орендодавця.

Згідно п. 5.1. договору, термін дії договору встановлюється з 01.07.2002 р. по 01.07.2007 р.

Так, розпорядженням Голосіївської районної в м. Києві ради від 19.02.2010 р. № 22 «Про оренду нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади Голосіївського району м. Києва» дозволено Управлінню праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації Територіальному центру соціального обслуговування, допомоги і захисту одиноких пенсіонерів, інвалідів та малозабезпечених мешканців (ДНЗ № 726 - 3 065,5 кв.м.) надати в суборенду частину нежитлового приміщення - ДНЗ № 726 площею 150,0 кв.м., що знаходиться за адресою: вул. Теремківська, 9 благодійній організації «Благодійна установа «Київський міський реабілітаційний Центр допомоги дітям та дорослим інвалідам з розумовими вадами «Олеся» для статутної діяльності строком на два роки одинадцять місяців.

01.02.2010 р. між Територіальним центром соціального обслуговування - структурний підрозділ управління праці та соціального захисту населення Голосіївського району у м. Києві та Благодійною організацією «Благодійна установа «Київський міський реабілітаційний Центр допомоги дітям та дорослим інвалідам з розумовими вадами «Олеся» (далі - суборендар) укладено договір № 02 суборенди нежитлового приміщення, умовами якого передбачено, що на підставі розпорядження Голосіївської районної в м. Києві ради № 22 від 19.02.2010 р. орендар передає, а суборендар приймає в користування нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: вул. Теремківська, 9 та розташоване наступним чином: на 2 поверсі площею 150, 0 кв.м. для реабілітації та соціальної адаптації осіб з розумовими вадами.

Відповідно до п.5.1. договору, термін дії угоди суборенди встановлюється з 01.02.2010 р. по 31.12.2012 р.

19.07.2011 р. між Управлінням освіти Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації та Благодійною організацією «Благодійна установа «Київський міський реабілітаційний Центр допомоги дітям та дорослим інвалідам з розумовими вадами «Олеся» укладено додаткову угоду № 1 до договору оренди № 02 від 01.02.2010 р., відповідно до умов якої сторони вирішили п.1.1. договору викласти в наступній редакції:

Орендодавець передає, а орендар приймає в користування на умовах оренди нежитлове приміщення, яке є комунальною власністю територіальної громади м. Києва, переданого до сфери управління Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації та знаходиться за адресою: вул. Теремківська, 9 і розташоване наступним чином: на 2 поверсі площею 150, 0 кв.м., використовується для реабілітації та соціальної адаптації осіб з розумовими вадами.

Так, у зв'язку із закінченням терміну дії договору № 02 оренди нежитлового приміщення від 01.10.2010 р. - 31.12.2012 р. та враховуючи нераціональне, несистематичне використання орендованого приміщення, Управління освіти Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації звернулося до голови Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації з листом від 25.06.2014 р. № 1437, в якому просить останнього сприяти у вирішенні питання відселення орендаря з дошкільного навчального закладу № 726, зокрема, у листі зазначено, що згоди на продовження оренди Благодійній організації «Благодійна установа «Київський міський реабілітаційний Центр допомоги дітям та дорослим інвалідам з розумовими вадами «Олеся» Управління освіти Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації надати не може, оскільки є нагальна потреба використовувати приміщення за прямим призначенням.

Тож, відповідно до протоколу засідання постійної комісії Київської міської ради з питань охорони здоров'я та соціального захисту від 01.07.2014 р. прийнято рішення підтримати звернення голови Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації щодо відселення Благодійної організації «Благодійна установа «Київський міський реабілітаційний Центр допомоги дітям та дорослим інвалідам з розумовими вадами «Олеся», яка займає приміщення за адресою: м. Київ, вул. Теремківська, 9 у дошкільному навчальному закладі № 726.

У зв'язку із закінченням строку дії договору оренди та з метою звільнення зайнятого орендованого приміщення Управління освіти Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації неодноразово зверталося до Благодійної організації «Благодійна установа «Київський міський реабілітаційний Центр допомоги дітям та дорослим інвалідам з розумовими вадами «Олеся» (листи № 1948 від 20.08.2014 р., № 303 від 18.02.2014 р.).

Згідно акту обстеження приміщення від 13.02.2015 р. нежитлове приміщення площею 150 кв.м. (частина приміщення ДНЗ № 726) по вул. Теремківська, 9 використовується Благодійною організацією «Благодійна установа «Київський міський реабілітаційний Центр допомоги дітям та дорослим інвалідам з розумовими вадами «Олеся» та станом на 13.02.2015 р. не звільнено.

Також, з акту обстеження приміщення від 23.02.2015 р. вбачається, що діяльність Благодійною організацією «Благодійна установа «Київський міський реабілітаційний Центр допомоги дітям та дорослим інвалідам з розумовими вадами «Олеся» у займаному приміщенні не здійснюється.

Обґрунтовуючи свої вимоги, прокурор зазначає, що відповідач без правових підстав на даний час фактично використовує приміщення, яке належить на праві оперативного відання управлінню освіти Голосіївської районної у м. Києві державній адміністрації.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно з частиною першою статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Так, згідно зі ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

У відповідності до ст. 760 Цивільного кодексу України, предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ). Законом можуть бути встановлені види майна, що не можуть бути предметом договору найму. Предметом договору найму можуть бути майнові права.

У відповідності до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Згідно ст. 283 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Положеннями статті 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ч. 1 ст. 631 Цивільного кодексу України, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.

Тобто, строк дії договору - це строк, протягом якого сторони здійснюють свої зобов'язання за договором, вносять зміни та доповнення до нього.

Частиною 1 ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", істотними умовами договору оренди є, зокрема, термін, на який укладається договір оренди.

Згідно ч. 2 ст. 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», договір оренди припиняється в разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено.

Так, відповідно до п. 5.1. договору, термін дії угоди суборенди встановлюється з 01.02.2010 р. по 31.12.2012 р.

Таким чином, враховуючи норми чинного законодавства України та умови договору, суд приходить до висновку, що договір № 02 суборенди нежитлового приміщення є припиненим з 31.12.2012 р.

Згідно зі статтею 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов`язаний повернути орендодавцеві об`єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Відповідно до ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України, у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Тож, враховуючи припинення дії договору суборенди, у відповідача відсутні підстави для зайняття орендованого приміщення за договором № 02 суборенди нежитлового приміщення від 01.02.2010 р.

Відповідно до ст. ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Отже, враховуючи наведене, суд визнає вимоги прокурора про виселення відповідача з нежитлового приміщення дитячого навчального закладу № 726, за адресою: м. Київ, вул. Теремківська, буд. 9, поверх № 2, загальною площею 150 кв. м. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат, суд відзначає таке.

Згідно пункту 4.8 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 р. №7 «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України», приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору; у разі ж повної або часткової відмови в позові судовий збір стягується з визначеного прокурором позивача (так само повністю або пропорційно задоволеним вимогам), за винятком випадків, коли останнього звільнено від сплати судового збору та коли позивачем у справі є сам прокурор. Стягнення відповідних сум судового збору здійснюється в доход Державного бюджету України у розмірі, визначеному згідно з частиною першою статті 4 Закону України «Про судовий збір», виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня того календарного року, в якому відповідна заява або скарга подавалася до суду.

За таких обставин, витрати по сплаті судового збору відповідно до ч. 5 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 32, 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ :

1. Позовні вимоги заступника прокурора Голосіївського району м. Києва задовольнити.

2. Виселити Благодійну організацію «Благодійна установа «Київський міський реабілітаційний Центр допомоги дітям та дорослим інвалідам з розумовими вадами «Олеся» (03191, м. Київ, вул. Лятошинського, буд. 18-А, квартира 56, ідентифікаційний код - 35571205) з нежитлового приміщення дитячого навчального закладу № 726, за адресою: м. Київ, вул. Теремківська, 9, поверх № 2, загальною площею 150 кв.м.

4. Стягнути з Благодійної організації «Благодійна установа «Київський міський реабілітаційний Центр допомоги дітям та дорослим інвалідам з розумовими вадами «Олеся» (03191, м. Київ, вул. Лятошинського, буд. 18-А, квартира 56, ідентифікаційний код - 35571205) до Державного бюджету України 1 218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. - судового збору.

5. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення складено: 05.05.2015 р.

Суддя Бондарчук В.В.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення30.04.2015
Оприлюднено12.05.2015
Номер документу43991276
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/6514/15-г

Ухвала від 02.04.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондарчук В.В.

Рішення від 30.04.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондарчук В.В.

Ухвала від 18.03.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондарчук В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні