ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/1277/15
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Удовіченка С.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення боргу по сплаті єдиного соціального внеску, -
В С Т А Н О В И В:
20 квітня 2015 року Управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення боргу по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 1 561,71 грн.
Позивач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, надав до суду клопотання, в якому просив справу розглядати без участі його представника (а.с.20) .
Відповідач у судове засідання не з'явився, хоча в матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
За приписами частини 4 статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатись і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Згідно частини 6 статті 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на викладене, суд вважав за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін, на підставі наявних матеріалів справи.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), яка зареєстрована як фізична особа - підприємець 24 січня 2008 року (а.с.13) та з 24 січня 2008 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.14).
Пунктом 4 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464) передбачено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
За приписами пункту 3 частини 1 статті 7 Закону № 2464 для платників, зазначених у пункті 4 частини 1 статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Згідно з частиною 11 статті 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини 1 статті 4 цього Закону № 2464, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини 1 статті 7 Закону бази нарахування єдиного внеску.
Відповідно до частини 8 статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Пунктом 4.5.2. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-5, чинної на час спірних правовідносин, (надалі - Інструкція № 21-5) визначено, що фізичні особи - підприємці (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) сплачують єдиний внесок протягом року до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада у вигляді авансових платежів в розмірі 25 відсотків річної суми єдиного внеску, обчисленої від суми, визначеної податковими органами для сплати авансових сум податку на доходи фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності.
Суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний рік до 10 лютого наступного року на підставі даних річної податкової декларації.
Сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Платникам, які зобов'язані здійснити доплату до мінімального страхового внеску, органами Пенсійного фонду України для узгодження надсилається повідомлення-розрахунок за формою згідно з додатком 1, у якому зазначається розрахунок сум такої доплати, які підлягають сплаті за результатами підприємницької діяльності за календарний рік.
В силу вимог пункту 4.6. Інструкції № 21-5 фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, самостійно обчислюють для себе та членів своїх сімей, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, суму єдиного внеску, яка не може бути менше мінімального страхового внеску за кожну особу на місяць.
Платники сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Платники можуть сплачувати єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа кожного місяця поточного кварталу. При цьому суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Відповідно до п. 3.4 Інструкції, для платників, зазначених у підпункті 2.1.3 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок встановлюється відповідно до Закону у розмірі 34,7 відсотка суми, що визначається такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).
Статтею 22 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" (зі змінами та доповненнями) установлено на 2011 рік мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 941 гривня, з 1 квітня - 960 гривень, з 1 жовтня - 985 гривень, з 1 грудня - 1004 гривні.
Враховуючи розмір мінімальної заробітної плати у 2011 році, розмір мінімального страхового внеску повинен становити в січні-березні 2011 року - 326,53 грн, в квітні - вересні 2011 року - 333,12 грн, в жовтні-листопаді 2011 року - 341,80 грн, в грудні 2011 року - 348,39 грн.
Таким чином, за період з січня 2011 року по грудень 2011 року відповідач повинен був сплатити до Управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області фіксований розмір єдиного внеску в сумі 4010 грн 30 коп.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 6 Закону №2464-VІ платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Порядок подачі такої звітності з 01 січня 2011 року встановлений Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 №22-2, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за №1014/18309.
Згідно підпункту 3.2. розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, самі за себе і за членів сім'ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності; особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за базовим звітним періодом.
Базовим звітним періодом для них є календарний рік.
Встановлено, що 04 лютого 2013 року відповідачем до Управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області подано звітність суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2011 рік, в якій відповідачем визначено, враховуючи розмір мінімальної заробітної плати у 2011 році, суми нарахованого єдиного внеску, що підлягає сплаті останньою за період січень-грудень 2011 року в розмірі 4010 грн 30 коп. (а.с.8-9).
Відповідно до пункту 4 частини 11 статті 25 Закону 2464 (чинного на час спірних правовідносин) територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тому, за несвоєчасну здачу звіту до УПФУ в Оржицькому районі позивачем застосовано фінансову санкцію у розмірі 170 грн. Отже, загальна сума заборгованості склала 4180 грн 30 коп. (4010 грн 30 коп +170 грн). Проте, у 2013 році відповідачем сплачено 1751 грн 36 коп., та протягом 2014-2015 роках - 867 грн 23 коп., що підтверджується карткою особового рахунку платника (а.с.6) та довідкою УПФУ в Оржицькому районі (а.с.12). Отже, залишок боргу за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2011 року складає 1561 грн 71 коп. (а.с.28).
Згідно частини 4 статті 25 Закону № 2464 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
На виконання вимог Закону № 2464 Управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області 01 серпня 2013 року виставлено відповідачу вимогу про сплату боргу № Ф 24 на суму загальну суму боргу у розмірі 2428 грн 94 коп. (а.с.10). Вказана вимога була отримана відповідачем 07 серпня 2013 року, докази чого наявні в матеріалах справи (а.с.11).
Згідно пунктів 6.5., 6.6. Інструкції № 21-5 протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки платник зобов'язаний сплатити зазначені у вимозі суми недоїмки, штрафів та пені.
У разі незгоди з розрахунком суми боргу, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, платник узгоджує її з органами Пенсійного фонду у порядку, встановленому Пенсійним фондом України, а у разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду - має право на оскарження вимоги в судовому порядку.
Про оскарження вимоги до суду платник зобов'язаний письмово повідомити протягом десяти робочих днів орган Пенсійного фонду, який направив вимогу.
Доказів оскарження вимоги № Ф 24 від 01 січня 2013 року в адміністративному або судовому порядку до суду сторонами не надано.
Судом, також, встановлено, що на підставі пункту 4 частини 11 статті 25 Закону № 2464 Управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області 01 лютого 2013 року прийнято рішення № 9 про застосування штрафних санкцій у розмірі 170 грн (а.с 27). Вказане рішення отримане відповідачем 01 лютого 2013 року про що свідчить особистий підпис відповідача на рішенні.
Доказів оскарження рішень в адміністративному або судовому порядку до суду не надано.
Водночас недоїмку зі сплати єдиного внеску та штрафні санкції у загальному розмірі 1561 грн 71 коп. відповідачем не погашено, що підтверджується витягом із картки особового рахунку відповідача (а.с.21-22).
Частиною 12 статті 9 Закону № 2464-VI встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Із дати набрання чинності змін до Закону № 2464 - VI, внесених Законом №406-VII від 04 липня 2013 року, повноваження щодо адміністрування єдиного внеску передано органам доходів і зборів.
Водночас за приписами пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" №406-VII від 04 липня 2013 року органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області про стягнення із відповідача заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 частини 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення боргу по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37700; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області (вул. Леніна, 23, смт. Оржиця, Полтавська область, 37700, код ЄДРПОУ 22532619) борг по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 1561 грн (дна тисяча п'ятсот шістдесят одна гривня ) 71 коп. (сімдесят одну копійка).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя С.О. Удовіченко
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.05.2015 |
Оприлюднено | 12.05.2015 |
Номер документу | 43993712 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
С.О. Удовіченко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні