12/106-09-2383
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"08" липня 2009 р.Справа № 12/106-09-2383
За позовом: Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради;
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю ”Творче об'єднання „ДЮК”;
про внесення змін в договір оренди
Суддя Цісельський О.В.
За участю представників сторін:
від позивача: Собітнюк Н.О. –довіреність від 26.12.2008р.;
від відповідача: - не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою, в якій просить змінити в договорі оренди нежитлового приміщення № 179 від 01.04.2002р., укладеного між Представництвом по управлінню комунальною власністю та товариством з обмеженою відповідальністю ”Творче об'єднання „ДЮК”, додаток „розрахунок орендної плати” і встановити, що орендна плата розраховується з 01 січня 2007 року в редакції Позивача.
Відповідач в судові засідання не з'явився, відзив на позов та витребувані судом документи не надав, своє право на захист не використав, у зв'язку з чим справа розглядається по наявним в ній матеріалам у порядку ст.75 ГПК України.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд встановив:
01.04.2002 р. між ЖУ „Ренесанс” (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю ”Творче об'єднання „ДЮК” (Орендар) укладено договір оренди нежитлового приміщення № 179, відповідно до умов якого орендодавець зобов'язався передати, а орендар прийняти у строкове платне користування нежитлове приміщення, загальною площею 92,3 м2, розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Преображенська, 9а, під офіс.
Пунктом 1.2 термін дії договору оренди встановлено з 01.04.2002р. до 01.04.2012р.
Згідно рішення Одеської міської ради від 27.06.2006р. №56-V „Про впорядкування роботи виконавчих органів Одеської міської ради з виконання функцій орендодавця нежилих приміщень, що знаходяться в комунальній власності територіальної громади м. Одеси" Представництву по управлінню комунальною власністю Одеської міськради були передані функції орендодавця нежитлових приміщень, які раніше знаходились в управлінні районної адміністрації Одеської міської ради.
Згідно п.3.1 договору орендна плата перераховується Орендодавцю щомісячно, не пізніше 15 числа поточного місяця, з урахуванням щомісячного індексу інфляції, відносно суми орендної плати, визначеної за попередній місяць договору оренди в розмірі передбаченому в Додатку до договору № 1.
Відповідно до умов п.3.3. договору, розмір орендної плати може бути переглянуто на вимогу однієї із сторін у випадках, передбачених законодавством України.
27.06.07р. Позивач надіслав Відповідачу пропозицію за № 01-15/946 про внесення змін до договору оренди в частині розміру орендної плати на виконання ст.118 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007р.” з доданням додаткового погодження до договору оренди нежитлового приміщення № 179 від 01.04.2002р.
Відповідно до додаткового погодження від 15.01.2007р. до договору оренди нежитлового приміщення № 179 від 01.04.2002р. орендна плата розрахована, виходячи зі ставки, встановленої змінами до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786 (із змінами), а саме 15% від експертної вартості приміщення площею 92, 3 м2 і складає за перший місяць –січень 2007р., з урахуванням податку на додану вартість та індексу інфляції –1189,08грн.
Враховуючи те, що Відповідач не надав відповіді на пропозицію № 01-15/946 від 27.06.2007р. та не підписав додаткове погодження від 15.01.2007р. до договору оренди нежитлового приміщення № 179 від 01.04.2002р., Представництво по управлінню комунальною власністю звернулося до суду із відповідним позовом.
В обґрунтування позову позивач посилається на ст.118 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік”, згідно якої договори оренди державного та комунального майна, укладені до 01 січня 2007р. (крім договорів на оренду державного та комунального майна, укладених бюджетними установами, Пенсійним фондом України та його органами, а також щодо цілісних майнових комплексів), у шестимісячний термін підлягають обов'язковому перегляду відповідно до встановленої норми. Орендна плата за державне та комунальне майно визначається відповідно до її ринкової вартості в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Позивач зазначив, що на виконання зазначеної вище статті Закону наказом Фонду державного майна України від 18.01.2007р. № 43 затверджений Порядок перегляду договорів нерухомого державного майна, дія якого розповсюджується на комунальне майно. Згідно п.5 зазначеного Порядку перегляд договорів має бути здійснений шляхом укладення додаткових угод до договорів оренди. Єдиним базовим місяцем для розрахунків орендної плати за новими ставками встановлюється січень 2007р.
Позивач вказує, що згідно до п.4 ст.10 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” встановлено загальне правило, згідно якого прийняті після укладання договору оренди законодавчі акти, які погіршують становище орендаря, не поширюється на взаємовідносини сторін за раніше укладеним договором. Але, згідно роз'яснень Вищого господарського суду України у постанові від 31.02.2002р. № 04-5\609 винятком з цього правила є ст.21 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, згідно якої збільшення цін та тарифів може бути підставою для відповідної згоди на вимогу однієї із сторін розміру орендної плати, хоча б це і погіршувало фінансове становище орендаря. За таких обставин, позивач вважає, що збільшення цін і тарифів тягне за собою внесення відповідних змін до договору оренди.
За таких обставин, Позивач вважає, що наявні всі підстави для внесення змін до договору оренди № 179 від 01.04.2002р. в частині перерахунку орендної плати на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786 (із змінами), починаючи з 01 січня 2007р.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Відповідно до ст.175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Приймаючи до уваги, те що майно, яке виступає предметом договору, належить до комунальної власності, до спірних правовідносин застосовуються норми Закону України „Про оренду державного та комунального майна”.
Частиною 1 ст.1 Закону України ”Про оренду державного та комунального майна” визначено, що цей закон регулює організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належать Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, їх структурних підрозділів; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.
Згідно до ч.2 ст.19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, Методика розрахунку, пропорції розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядок використання орендної плати визначаються: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.
Будь-які зміни до наведеної норми Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, який є спеціальним законом, що регламентує правовідносини оренди державного та комунального майна, не вносились.
Згідно ч.5 ст.60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями зі здійснення правомочностей щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують всі майнові операції, можуть здавати ці об'єкти в оренду, визначати в угодах та договорах умови їх використання.
Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону.
Згідно з ст.327 Цивільного кодексу України, у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Чинною станом на день розгляду справи є Методика розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, затверджена рішенням Одеської міської ради від 09.11.2005р. № 4840-ІV „Про нову редакцію Методики розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси”. Відповідно до п.8 затвердженої методики, розмір плати за оренду нерухомого майна на рік встановлюється у відсотках від експертної вартості цього майна.
Згідно ст.193 Господарського кодексу України, яка цілком кореспондується зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Згідно положень ст.651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 3 ст.762 Цивільного кодексу України визначено, що договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Статтею 21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Доказів внесення відповідних змін до Методики розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, затвердженої Рішенням Одеської міської ради від 09.11.2005 року №4840-ІV, Позивач у встановленому законом порядку не надав.
В свою чергу, в матеріалах справи відсутні докази внесення змін до договору оренди № 179 від 01.04.2002р. в частині розміру орендної плати на підставі рішення сесії Одеської міської ради від 09.11.2005року №4840-IV „Про нову редакцію методики розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади міста Одеси”.
Посилання Позивача на внесення змін до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року №786, у зв'язку з прийняттям Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік”, не приймається судом до уваги в якості підстави, передбаченої ст.21 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, оскільки відповідно до ст.19 цього Закону Методика розрахунку та порядок використання орендної плати для об'єктів, що перебувають у комунальній власності визначається органами місцевого самоврядування.
При цьому, Методика розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. №786 відповідно до ч.2 ст.19 Закону „Про оренду державного та комунального майна”, розроблена з метою створення єдиного організаційно –економічного механізму справляння плати за оренду державного майна та не розповсюджується на комунальне майно.
Зроблене Представництвом тлумачення затвердженого наказом Фонду державного майна України від 18.01.2007 р. №43 Порядку перегляду договорів оренди нерухомого державного майна не відповідає його змісту, оскільки предметом регулювання цього Порядку є процедура перегляду договорів оренди нерухомого майна за договорами оренди, укладеними Фондом державного майна України, його регіональними відділеннями і представництвами, а також Фондом майна АР Крим і державними підприємствами. Отже, дія вказаного Порядку не розповсюджується на комунальне майно.
Щодо посилання Позивача на розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.05.2007р. №301-р. Про індикативні ставки орендної плати за використання комунального майна, суд зазначає наступне: як вбачається із змісту зазначеного розпорядження, ним, відповідно до статті 118 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", рекомендовано органам місцевого самоврядування застосовувати у 2007 році орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств та нерухомого державного майна, під час визначення розміру орендної плати за комунальне майно.
Таким чином, прийняття зазначеного розпорядження не зумовлює автоматичне розповсюдження на комунальне майно затверджених Кабінетом Міністрів України орендних ставок без внесення органом місцевого самоврядування, у даному випадку Одеською міською радою, відповідних змін до нормативних актів, що регулюють відносини, пов'язані з орендою комунального майна.
Згідно до ст.10 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, яка повністю відповідає положенням ст.629 Цивільного кодексу України, умови договору оренди є чинними на весь строк дії договору і у випадках, коли після його укладення (приведення у відповідність з цим Законом) законодавством встановлено правила, які погіршують становище орендаря.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.5 Цивільного кодексу України, акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.
У відповідності до положень ст.188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Як вбачається із матеріалів справи, Позивач звернувся до орендаря з пропозицією про внесення змін до договору оренди 27.06.2007р., додавши при цьому додаткове погодження від 15.01.2007р, а з позовом до суду, як свідчить штамп канцелярії, Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради звернулось 18.05.2009р.
Зі змісту позовних вимог вбачається, що Позивач просить змінити у додатку 1 до договору оренди нежитлового приміщення № 179 від 01.04.2002р. розрахунок орендної плати з 01 січня 2007 року, тобто із зворотною дією.
За таких обставин, суд вважає, що вимоги про внесення змін до договору оренди з 01.01.2007р. не відповідають принципам цивільного та господарського права, взагалі, та приписам ст.188 Господарського кодексу України та ст.653 Цивільного кодексу України, зокрема.
З урахуванням вищевикладеного, у позові Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради про зміну в договорі оренди № 179 від 01.04.2002 р. укладеному між Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю „Творче об'єднання „ДЮК” додатку „розрахунок орендної плати” і встановлення, що орендна плата розраховується з 01 січня 2007 року в редакції позивача - слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. У позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає чинності в порядку ст.85 ГПК України.
Суддя Цісельський О.В.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 08.07.2009 |
Оприлюднено | 22.08.2009 |
Номер документу | 4399386 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Цісельський О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні