Рішення
від 27.07.2009 по справі 8/51-1046
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8/51-1046

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"27" липня 2009 р.Справа № 8/51-1046

          Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Гирили І. М.

Розглянув матеріали справи:

за позовом: Прокурора м. Тернополя в інтересах держави в особі Тернопільської міської ради, в особі Департаменту економіки, підприємництва та управління комунальним майном Тернопільської міської ради, вул. Коперника, 1, м. Тернопіль

до відповідача: Приватного малого підприємства "Анна", вул. За Рудкою, 14/53, м. Тернопіль (бул. Т. Шевченка, 3, м. Тернопіль)

про: стягнення плати за фактичне користування приміщенням в сумі 17 363 грн. 29 коп. та звільнення приміщення у зв`язку з припиненням дії договору оренди.

За участю представників:

Прокурора: Ковальчук О.Р. – помічника прокурора м. Тернополя, посвідчення № 36

Позивача: Коковської І. А. – начальника юридичного відділу Департаменту економіки, підприємництва та управління комунальним майном Тернопільської міської ради, довіреність № 60 від 10.12.2008 р.

Відповідача: не з`явився.

В судовому засіданні представникам позивача та прокурора роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 29, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи:

До господарського суду Тернопільської області звернувся з позовом прокурор м. Тернополя в інтересах держави в особі Тернопільської міської ради, в особі Департаменту економіки, підприємництва та управління комунальним майном Тернопільської міської ради, вул. Коперника, 1, м. Тернопіль про стягнення із Приватного малого підприємства "Анна", вул. За Рудкою, 14/53, м. Тернопіль плати за фактичне користування приміщенням в сумі 17 363 грн. 29 коп. та звільнення приміщення, у зв`язку з припиненням дії договору оренди.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач неналежним чином виконав свої зобов`язання за договором оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності № 3396 від 05.03.2008 р., а саме не здійснив плату за фактичне користування приміщенням після припинення дії даного договору в сумі 17 363, 29 грн., а також в порушення вимог ст. ст. 611, 623 Цивільного кодексу України та ст. 216 Господарського кодексу України порушив зобов`язання та не передав за актом приймання –передачі об`єкт комунальної власності, у зв`язку із закінченням строку дії договору, на який його було укладено. В підтвердження викладеного додає: договір оренди нежитлових приміщень (будівель) комунальної власності № 3396 від 15.12.2005р.,  додаток від 10.12.2007р. до договору № 3396 від 15.12.2005р., договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності № 3396 від 05.03.2008 р., акт передавання нежитлових приміщень в оренду від 15.12.2005 р., розрахунок нарахування та оплати коштів за фактичне користування нежитлових приміщень ПМП «Анна»за адресою бульвар Т.Шевченка, 3, станом на 07.05.2009 р., а також інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Відповідач явки уповноваженого представника в судові засідання не забезпечив, відзиву на позовну заяву не подав, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином в порядку ст. 64 ГПК України.

Зважаючи на те, що явка представників сторін не визнавалась судом обов'язковою, справа розглядається без участі повноважного представника відповідача відповідно до ст. 75 ГПК України, за наявними у ній матеріалами.

Представники позивача та прокурора в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Розглянувши матеріалі справи, дослідивши норми чинного законодавства, заслухавши пояснення представників позивача та прокурора, судом встановлено наступне:

Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України “Про прокуратуру”, ст. 29 Господарського процесуального кодексу України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст.20, 36-1 Закону України “Про прокуратуру”  при   здійсненні  прокурорського  нагляду  за  додержанням  і застосуванням  законів  прокурор має право звертатись  до  суду  з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також, підприємств та інших юридичних  осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

15.12.2005р. між виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, а управлінням обліку та контролю за використанням  комунального майна  департаменту економіки, як уповноваженим органом  по укладанню договорів оренди, як орендодавцем, з однієї сторони, та приватним малим підприємством  «Анна», як орендарем, був укладений договір оренди нежитлових приміщень (будівель) комунальної власності  № 3396, за умовами якого орендодавець на підставі рішення  виконавчого комітету  міської ради від 14.12.2005р. за № 1478 передає, а Орендар  15.12.2005р. приймає в орендне користування нежитлові приміщення (будівлі) комунальної власності, за адресою м. Тернопіль, бульвар Т. Шевченка, 3, площею 146,2 кв.м, балансовою вартістю  Вп=30994,4 грн., що знаходиться на балансі управління  для використання  відповідно  під виробничу діяльність (п.п. 1.1. п. 1 договору).

П.п. 2.1. п. 2 Договору  сторони передбачили, що  вступ Орендаря в орендне користування  нежитловим приміщенням (будівлею) настає одночасно  із підписанням  сторонами договору та акту прийняття -  передачі  нежитлового приміщення (будівлі).

Орендодавець зобов'язався передати Орендарю  в оренду майно згідно п. 1.1 цього Договору по акту прийняття –передачі, який підписується одночасно з цим договором.

П. 3.1.  Договору сторони визначили, що сума до оплати за перший місяць оренди становить  438,60  грн. Орендна ж плата за кожний наступний місяць визначається шляхом  коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць оренди і перераховується Орендарем на рахунок Орендодавця (міського бюджету) не пізніше 15 числа наступного місяця.

Згідно п.6.3. Договору після закінчення  терміну Договору оренди, Орендар, якщо він належним чином виконував свої обов'язки, має переважне право, за інших рівних умов, на продовження Договору оренди на новий термін.

Акт передавання нежитлових приміщень за адресою: бульвар Т. Шевчекнка. 3, м. Тернопіль, площею 146,2 кв.м в оренду від 15.12.2005р., підписаний повноважними представниками сторін свідчить про те, що вищезгадане приміщення було передано в оренду ПМП «Анна».

10.12.2007р.  між сторонами по вищезазначеному  договору був укладений додаток до договору  оренди нежитлових приміщень № 3396 від 15.12.2005р., який вступив в дію 01.07.2007р. і є невід'ємною частиною договору оренди № 3396, згідно якого  сторони домовились внести зміни  в п.п. 1,3 договору оренди, в частині зміни площі орендованого приміщення та суми орендної плати, а саме: площа орендованого приміщення замість  146,2 кв.м встановлена 152,2 кв.м;  сума до оплати за перший місяць оренди  замість 438,60 склала 3061,01 грн.

05.03.2008р. між виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, управлінням комунальної власності, як уповноваженим органом по укладанню договорів оренди, як орендодавцем, з однієї сторони, та приватним малим підприємством  «Анна», як орендарем, був укладений (переукладений) договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності  № 3396, за умовами якого орендодавець на підставі рішення  виконавчого комітету  міської ради від 14.12.2005р. за № 1478 передає, а Орендар  01.01.2008р. приймає в   строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно (нежитлові приміщення) комунальної власності (надалі - Майно). Площею 152,2 кв.м., розташоване за адресою м. Тернопіль, бул. Т. Шевченка, 3 , підвал,, що знаходиться на балансі управління комунальної власності, вартість якого визначена  згідно зі звітом про оцінку/висновок про вартість  майна  станом на 30.06.2007р. і становить за незалежною оцінкою 241500,0 грн. Майно передано в оренду  з метою використання під заклад громадського харчування.

П.п. 3.1. п.3 Договору, сторони визначили, що сума до оплати за перший місяць оренди становить  без ПДВ 3477,14 грн. Орендна ж плата за кожний наступний місяць визначається шляхом  коригування розміру місячної орендної плати за попередній м'ясець на індекс інфляції за наступний місяць оренди.

Майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна , що перебуває у комунальній власності регулюється Законом України “Про оренду державного та комунального майна“ який передбачає істотні умови договору, а також інші умови, передбачені за згодою сторін.

У відповідності до статті 3 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” - орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

За своїм змістом і правовою природою, укладений між сторонами Договір є договором оренди і сторони в ньому досягли згоди по всіх істотних умовах, визначили права та обов'язки сторін.

У відповідності до п. 6 статті 283 Господарського кодексу України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного Кодексу України, з врахуванням особливостей, передбачених ГКУ.

Так, ст. ст. 525,526  ЦК України визначено, що  зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання, або одностороння зміна його  умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.

          Згідно з п. п. 1,2 ст. 17 Закону України “Про оренду державного та комунального майна“ термін дії договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви від однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору  він вважається продовженим на той же термін і на тих же самих умовах, які були передбачені договором.

П.п. 10.1. п. 10 даного Договору сторони встановили строк дії договору оренди - з 01.04.2008р. по 31.12.2008р.

Згідно п.6.3. Договору після закінчення  терміну Договору оренди, Орендар, якщо він належним чином виконував свої зобов'язання, має переважне право, за інших рівних умов, на продовження Договору оренди на новий термін. У разі недосягнення домовленості щодо умов договору, переважне право Орендаря на укладення Договору припиняється.

У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору після закінчення строку його чинності протягом одного місяця , Договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором. Зазначені дії оформляються додатковим договором , який є невід'ємною частиною Договору при обов'язковій наявності дозволу  органу, уповноваженого управляти об'єктом оренди ( п. 10.3. п. 10 Договору ).

На виконання п. 10.3 Договору оренди та вимог статті 17 Закону України “Про оренду державного та комунального майна, 24.01.2009р. Департаментом економіки, підприємства та управління комунальним майном Тернопільської міської ради відповідачу направлялось повідомлення № 95-у від 24.01.2009р. (належним чином засвідчена копія знаходиться в матеріалах справи) про те, що договір оренди  припинив свою дію 31.12.2008р., продовжуватись на наступний строк не буде, а, відтак зобов'язувало звільнити орендоване приміщення  і в 10-денний термін передати по акту –передачі Департаменту, яка залишена останнім без належного реагування та задоволення.

П.п. 2.3, 2.4, 2.6 передбачено, що по закінченні терміну дії договору оренди, якщо договір не продовжений, орендар зобов`язаний в 10-ти денний термін повернути орендодавцю нежитлове приміщення (будівлю) та належне майно з проведенням санітарної побілки, збереженими всіма конструктивними елементами і оснащенням, без якого це приміщення не може бути надане іншому орендарю для негайного використання, за затримку повернення орендованого приміщення орендар сплачує орендодавцю плату за фактичне користування приміщенням в розмірі орендної плати, і штраф за кожен день прострочення в розмірі 6% від розміру місячної орендної плати за останній місяць дії договору оренди, а відносини між орендарем і орендодавцем припиняються з дати, зазначеної в договорі оренди та акті передачі –прийняття орендованого приміщення від орендаря та орендодавця.

Окрім того, п. 5.18. Договору сторони визначили , що у разі припинення або розірвання Договору в 10-ти денний термін орендар зобов'язується повернути Орендодавцеві орендоване майно в належному стані , не гіршому ніж на момент передачі його в оренду , разом з отриманим обладнанням та інвентарем і зі всіма зробленими  у ньому невід'ємними поліпшеннями , відшкодувати Орендареві збитки, у разі погіршення стану або втрати ( повної або часткової ) орендованого майна з вини Орендаря та сплатити орендну плату відповідно до умов договору.

В п. 2.5. договору сторони передбачили, що за затримку повернення орендованого приміщення орендар сплачує орендодавцю плату за фактичне користування приміщенням в розмірі орендної плати.

Довідка департаменту економіки, підприємництва та управління комунальним майном Тернопільської міської ради № 936-у від 27.07.2009р. свідчить про те, що ПМП «Анна»не має заборгованості з орендної плати за користування приміщенням комунальної власності по бул. Т. Шевченка, 3 за період з січень –грудень 2008р. по договору оренди № 3396 від 05.03.2008р.

Станом на дату розгляду справи відповідачем на подано, а судом не здобуто доказів повернення відповідачем орендованого майна та сплати наявної у нього заборгованості.

Таким чином, дослідивши надані позивачем документи,  суд вважає, що після  31.12.2008 року відповідач –Приватне мале підприємство «Анна»без належних правових підстав фактично користувалось орендованим раніше ним майном –нежитловими приміщеннями, що знаходяться за адресою: бульвар Т. Шевченка, 3,  м. Тернопіль, площею 152,2 кв.м., чим порушило умови договору та норми чинного законодавства України.

Згідно представлених позивачем розрахунків, відповідачу нараховано плату за фактичне користування майном  за період з січня місяця 2009р.по квітень місяць  2009р. в сумі 17363,29 грн.

Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення плати за фактичне користування приміщення в сумі 17 363,29 грн. та звільнення нежитлового приміщення комунальної власності, що знаходиться за адресою: бульвар Т. Шевченка, 3, м. Тернопіль, площею 152,2 кв. м та передачі його по акту прийому-передачі позивачу підлягають до задоволення як такі, що підтвердженні матеріалами справи, ґрунтуються на нормах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.   

Витрати по сплаті державного мита в сумі 258,63 грн., де 173,63 грн. –майнова вимога; 85 грн. –немайнова вимога та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн., згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 12, 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Стягнути з Приватного малого підприємства «Анна», вул. За Рудкою, 14/53, м. Тернопіль ідентифікаційний номер 21158126, на користь Департаменту економіки, підприємництва та управління комунальним майном  Тернопільської міської ради, вул. Коперніка, 1, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 36212339 - 17 363 (сімнадцять тисяч триста шістдесят три) грн. 29 коп. плати за фактичне користування нежитловим приміщенням комунальної власності.

3.          Стягнути з Приватного малого підприємства «Анна», вул. За Рудкою, 14/53, м. Тернопіль ідентифікаційний номер 21158126 в дохід Державного бюджету України - 258  (двісті п'ятдесят вісім) грн. 63 коп.  державного мита.

4           Стягнути з Приватного малого підприємства «Анна», вул. За Рудкою, 14/53, м. Тернопіль ідентифікаційний номер 21158126 в доход Державного бюджету України на р/р 31214259700002 у ГУДКУ  у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, одержувач: УДК у м. Тернополі, 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5.          Зобов'язати Приватне мале підприємство «Анна», вул. За Рудкою, 14/53, м. Тернопіль ідентифікаційний номер 21158126 звільнити нежитлове приміщення комунальної власності за адресою бульвар Т. Шевченка, 3,  м. Тернопіль, площею 146,2 кв. м та передати його по акту прийому-передачі департаменту економіки, підприємництва та управління комунальним майном Тернопільської міської ради.

6.          Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).

7.    Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.

8.   Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його прийняття, через місцевий господарський суд.

 

Суддя                                                                                          І.М. Гирила

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення27.07.2009
Оприлюднено22.08.2009
Номер документу4399858
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —8/51-1046

Рішення від 27.07.2009

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гирила І.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні