13/1839
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" серпня 2009 р. Справа № 13/1839
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Скиби Г.М., при секретарі судового засідання Бордунос Л.І., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом приватного підприємства «Будівельно-монтажна фірма «Октавіан», Черкаський р-н, с. Думанці, вул. Зелена, 14а
до Черкаської міської ради, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36
третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог: Черкаська регіональна філія державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»при Держкомземі України, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131
про визнання договору укладеним
за участю представників сторін:
від позивача: Бузько І.П. –за довіреністю;
від відповідача: участі не брав;
від третьої особи: Полішкевич М.В. –за довіреністю
Справа розглядається на підставі ст. 75 ГПК України за наявними в ній доказами та матеріалами.
Позивач звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить:
- зобов'язати відповідача припинити дії які порушують право позивача на оренду земельної ділянки;
- визнати договір оренди земельної ділянки площею 15350 кв.м. по вул. Ільїна, 222 у м. Черкаси, направлений позивачем з листом-пропозицією від 22.06.09 Черкаській міській раді, укладеним.
В обґрунтування позовних вимог посилається на наступне:
Приватне підприємство «Будівельно-монтажна фірма Октавіан»(далі позивач) діє на підставі Статуту, зареєстрованого у Черкаській районній державній адміністрації Черкаської області від 12.01.2008р. за №10171020000000796.
4 червня 2008 року за вх. №5419-01-25 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив оформити право користування земельною ділянкою площею 15350 кв.м. за адресою: вул. Ільїна, 222 під нежитлові приміщення в оренду терміном на 49 років.
Виконавчий комітет Черкаської міської ради в своєму листі від 11 червня 2008р. вих. № 5419-01-25 вказав, що згідно рішення Черкаської міської ради від 31.03.2005р. №8-67 «Про затвердження порядку надання в користування та безоплатної передачі у власність земельних ділянок у м. Черкаси»для подальшого розгляду землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документа, що посвідчує право на земельну ділянку по вул.Ільїна, 222 для розробки технічної документації із землеустрою позивачу необхідно звернутись в організацію, що має ліцензію на виконання даного виду землевпорядних робіт.
Розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право на земельну ділянку, доручено ТОВ «ГЕОЗЕМПРОЕКТ»(договір від 24.06.2008р. №87-08).
Однак погодитись з тим, що необхідно встановлювати межі земельної ділянки в натурі позивач не може, оскільки згідно архівної копії рішення Виконавчого комітету Черкаської міської ради народних депутатів затверджено план закріплення меж земельної ділянки, яку бажає взяти в оренду позивач.
Рішенням Черкаської міської ради від 22 травня 2008 року №4-408 припинено право користування Черкаській КЕЧ району земельною ділянкою по вул. Ільїна, 222.
В зв'язку з тим, що закріплені межі земельної ділянки, позивач не розробляв проект відведення земельної ділянки.
Межі земельної ділянки були погоджені із суміжними землекористувачами: СП «Будгарант-2000», ТОВ «Круг-Будінвест», автокооперативом «Переможець», які претензій до визначеної в натурі (на місцевості) межі земельної ділянки не заявили. Акт встановлення та погодження меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) підписано 9 липня 2008 року.
Позивач звернувся до відповідача з заявою (вх. №4085 від 16.16.2009), в якій просив оформити право користування земельною ділянкою за адресою: м. Черкаси, вул. Ільїна, 222, площею 15350 кв.м під нежитлові будівлі в оренду на 49 років.
19.06.2009р. за вих. №4085 Департаментом архітектури, будівництва та землеустрою виконавчого комітету Черкаської міської ради позивачу було надано відповідь на його заяву, в якій було повідомлено, що земельну ділянку позивач може орендувати лише на конкурсних засадах.
Позивач з цим висновком не може погодитись, оскільки на земельній ділянці знаходяться будівлі, які належать позивачу на праві приватної власності. Балансоутримувачем даних будівель було ДП «Черкаське будівельно-монтажне управління», яке і використовувало спірну земельну ділянку за призначенням.
Рішенням господарського суду Черкаської області від 25 квітня 2008р. у справі №12/1167 було визнано право власності за позивачем на нерухоме майно, яке розташоване за адресою: м. Черкаси, вул. Ільїна, 222 і складається з овочесховища (літ.F), овочесховища (літ.D), склад (літ.Ч-І) площами згідно інвентарної справи. Дані нежитлові приміщення вніс до статутного фонду позивача його засновник –ФОП Доманський В.М., який отримав їх на підставі мирової угоди від 16.07.2007р., затвердженої ухвалою господарського суду Черкаської області від 23.07.2007р. у справі №01/5396.
Статтею 120 ЗК України закріплено перехід права на земельну ділянку при переході права на будівлю, споруду.
Оскільки дані будівлі перейшли засновнику позивача ФОП Доманському В.М. на праві приватної власності в зв'язку з виконанням мирової угоди, останній став інвестором у банкрутній справі попереднього користувача даних будівель і попереднього користувача спірної земельної ділянки (праводавця), тож позивач вважає, що до нього перейшло із правом власності на майно і право користування спірною земельною ділянкою під майном та для обслуговування майна.
З метою врегулювання невирішеного питання користування земельною ділянкою по вул. Ільїна, 222 у м. Черкаси, 22 червня 2009р. позивач направив відповідачу два примірника договору оренди земельної ділянки для погодження та підписання. Також позивач просив повернути підписаний повноважною особою відповідача один примірник договору оренди.
Двадцятиденний строк після направлення позивачем відповідачу пропозиції укласти договір оренди минув. Позивач не отримав ні підписаного примірника договору, ні мотивованої відмови в підписанні договору.
Дані дії відповідача позивач розцінює як мовчазну згоду на укладення договору згідно ч.3 ст. 205 ЦК України.
Усі умови договору оренди землі, який було направлено відповідачу для підписання,
відповідають типовому договору оренди землі та чинному на даний час законодавству. Крім того, даний договір було виготовлено повноважною організацією.
Позивач вважає, що відповідач порушує право позивача на користування своєю власністю, а згідно нормам Конституції України, ЦК України право власності є непорушним.
Згідно п.п.1 п.2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільного права є визнання такого права.
Цивільним кодексом України не передбачено такий спосіб захисту права, як визнання договору укладеним, однак статтею 8 ЦК України передбачено можливість врегулювання цивільних відносин тими правовими нормами Цивільного кодексу, інших актів законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини –аналогія закону. Подібним за змістом способом захисту порушеного права є визнання правочину недійсним та припинення правовідношення.
Крім того, згідно ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі (суспільстві).
Позивач не бачить іншого виходу із даної ситуації, ніж врегулювання даного спору в судовому порядку та потребує судового захисту від імені держави.
Відповідач, як орган влади та місцевого самоврядування, порушує право позивача на вільне зайняття підприємницькою діяльністю, що є недопустимим. Відповідач своїми діями втручається в підприємницьку діяльність позивача –бажає виставити обтяжену нерухомістю позивача земельну ділянку на конкурс, що є недопустимим, оскільки дані дії порушують право власності.
Позивач і надалі може користуватись своїм майном, оскільки воно належить йому на праві приватної власності, яке є непорушним, та сплачувати платежі за землю (земельний податок), тому що використання землі в Україні є платним, але постійно конфліктувати з органами влади та доказувати правоохоронним органам та контролюючим інспекціям, що позивач зробив все можливе для цивілізованого врегулювання питання використання землі комунальної власності. Земля комунальної власності належить територіальній громаді. Доходи місцевого бюджету складаються, в тому числі, із орендної плати за землю. Тобто, відповідач, в зв'язку з не укладенням договору оренди землі з позивачем, не дає вести нормальну господарську діяльність не тільки позивачу, але і зменшує тим самим доходи до місцевого бюджету. Тобто, орган, що наділений владними повноваженнями територіальною громадою, завдає збитки цій же самій територіальній громаді.
Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримав, просить позов задовольнити в повному обсязі. Надав докази сплати земельного податку в зв'язку з фактичним використанням земельної ділянки за період з квітня 2009 року по липень 2009 року включно, оскільки до квітня місяця 2009 року позивач перебував на спрощеній системі оподаткування. На підтвердження чого позивачем подано довідку з ДПІ у Черкаському районі.
Відповідач відзив на позов суду не надав. Повноважного представника в судове засідання не направив. Відповідач не виконав ухвал суду, не надав витребуваних судом документів і не скористувався своїм правом на участь представника в судовому засіданні.
Представник третьої особи в судовому засіданні заявив, що при вирішенні даного спору повністю покладається на розсуд суду.
Суд, дослідивши наявні матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, третьої особи, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав:
Наявний спір про право на укладення договору оренди землі, що ґрунтується на вимогах Конституції України, Цивільного Кодексу України, Земельного кодексу України, ЗУ «Про оренду землі», ЗУ «Про місцеве самоврядування».
Чинне законодавство передбачає випадки обов'язкового набуття права оренди земельної ділянки, що потребує укладення відповідного договору оренди. Згідно ст. 120 ЗК України передбачено, що у разі переходу права власності на будинок, будівлю або споруду до юридичних осіб які не можуть мати у власності земельні ділянки, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташована будівля чи споруда та частина земельної ділянки яка необхідна для її обслуговування, тобто для використання її за цільовим призначенням.
Згідно ст. 142 Конституції України право комунальної власності на землю належить територіальним громадам міст. Орендодавцем земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності є міські ради в межах повноважень, визначених законом (ст. 4 ЗУ «Про оренду землі»).
Черкаська міська рада, не надаючи протягом тривалого періоду позивачу земельної ділянки в оренду без вагомих, законних на те підстав, зловживає своїм суб'єктивним правом, порушуючи при цьому принцип неприпустимості зловживання правом., оскільки реалізація суб'єктивних прав можлива при обов'язковому дотриманні меж реалізації цих прав уповноваженими суб'єктами –ст. 13 ЦК України про недопущення зловживання правом.
Межі реалізації свого права відповідачем закріплені насамперед Конституцією України, згідно ст. 19 якої органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Жодним законодавчим актом України не надано право органам місцевого самоврядування проявляти бездіяльність в розгляді питань, віднесених законом до їх компетенції.
Дана протиправна бездіяльність відповідача порушує законне право позивача, закріплене в ст. 120 ЗК України, на оренду землі для належного користування своєю власністю.
Таке зловживання своїм правом на розпорядження землями комунальної власності органом місцевого самоврядування, змушує позивача порушувати чинне в Україні законодавство, а саме використовувати земельну ділянки без правовстановлюючого документа, що є неприпустимим.
Крім того, відповідно до ст.13 ЗУ «Про плату за землю»підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку комунальної власності є договір оренди такої земельної ділянки.
Платежі за землю зараховуються до місцевого бюджету, який є бюджетом територіальної громади (ст.20 ЗУ «Про плату за землю», п.2 ст.2 БК України). Міська рада своєю бездіяльністю завдає збитків місцевому бюджету, тобто територіальній громаді міста, в інтересах якої рада повинна діяти.
Позивач не ухиляється від обов'язку оформити в законному порядку своє право користування землею, на що вказують:
- звернення позивача до відповідача з проханням надати в оренду земельну ділянку;
- розроблення землевпорядної документації на земельну ділянку, яка затверджена висновком державної експертизи землевпорядної документації від 13.10.2008 р. №450.
- позивач не ухилявся від плати за землю – сплачено земельний податок.
Відповідно до ст. 509 ЦК України з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України, виникають зобов'язання. Так, однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є укладення договору.
Позивач направив відповідачу пропозицію укласти договір оренди земельної ділянки та сам договір оренди. Відповідач був зобов'язаний або прийняти оферту, або відмовитись в її прийнятті.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином, одностороння відмова від зобов'язання не допускається. Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, воно має виконуватись у цей строк (ст.530 ЦК України).
Відповідач в порушення п.3 ст. 181 ГК України не надав у двадцятиденний термін відповідь позивачу на його пропозицію, в зв'язку з чим позивач правомірно прийняв дану бездіяльність відповідача за мовчазну згоду, в розумінні ст. 205 ЦК України.
Спірний договір розроблено на підставі землевпорядної документації яка затверджена висновком державної експертизи та відповідає всім вимогам чинного законодавства.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання, оспорювання (ст.15 ЦК України).
Позивач правомірно, посилаючись на ст. 124 Конституції України. Звернувся до суду за захистом свого права, використавши судовий порядок укладення договору. Особливість такого порядку полягає в тому, що волевиявлення сторін затверджуються судовим рішенням та ступає в дію з моменту набрання чинності самого рішення.
В зв'язку з чим, суд вважає за необхідне спонукати Черкаську регіональна філію державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України»зареєструвати спірний договір оренди землі після вступу рішення в законну силу.
Згідно ст. 49 ГПК України судові витрати належить покласти на відповідача –85 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення господарського процесу.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю
Зобов'язати відповідача припинити дії, які порушують право позивача на оренду земельної ділянки.
Визнати укладеним з моменту набрання рішенням законної сили договір оренди земельної ділянки площею 15350 кв.м. по вул. Ільїна, 222 у м. Черкаси на умовах:
ДОГОВІР
оренди землі
м. Черкаси "___"
ЧЕРКАСЬКА МІСЬКА РАДА в особі секретаря міської ради Маринкевича Василя Петровича, який діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та рішення Черкаської міської ради від 04.10.2007 № 4-11, надалі "Орендодавець", з однієї сторони, та приватне підприємство «БУДІВЕЛЬНО-МОНТАЖНА ФІРМА ОКТАВІАН», в особі директора Доманського Володимира Миколайовича, який діє на підставі статуту, надалі „Орендар", з другої сторони, уклали цей договір про нижченаведене:
Предмет договору
1. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, що за цільовим призначенням відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови, яка знаходиться по вул. Ільїна, 222.
Об'єкт оренди
2.В оренду передається земельна ділянка загальною площею 15350 кв.м під існуючі
нежитлові будівлі.
За функціональним використанням земельна ділянка відноситься до земель промисловості.
3. На земельній ділянці розташовані такі об'єкти нерухомого майна: овочесховище (0-1), овочесховище (F-1) та склад (Ч-1).
4. Даний договір не визначає правовий статус майна, що розташоване на земельній ділянці, яка є об'єктом оренди.
5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки №1, згідно витягу з технічної
документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки управління Держкомзему у місті Черкаси Черкаської області становить:
- 1856957,0 грн. (один мільйон вісімсот п'ятдесят шість тисяч дев'ятсот п'ятдесятсім) - землі промисловості.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки №2, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки управління Держкомзему у місті Черкаси Черкаської області становить:
- 1907477,0 грн. (один мільйон дев'ятсот сім тисяч чотириста сімдесят сім) –землі промисловості.
6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: земельна ділянка не може бути передана в суборенду; право на оренду земельної ділянки не може бути відчужене іншим особам, внесено до статутного фонду чи передано у заставу.
Строк дії договору
8. Договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне
право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів
до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити
його дію.
Орендна плата
9. За оренду земельної ділянки орендар сплачує орендну плату у грошовій формі.
Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 4% від її нормативної грошової оцінки і на час укладання договору становить 150577,36 грн (сто п'ятдесят тисяч п'ятсот сімдесят сім гривень тридцять п'ять копійок)
В разі використання земельної ділянки з порушенням земельного законодавства або умов договору оренди землі, в тому числі при перевищенні термінів освоєння земельної ділянки, орендна плата становить 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендар сплачує орендну плату у вказаному розмірі за весь період часу з моменту вчинення порушення або його виявлення (якщо момент вчинення встановити неможливо) і до моменту його усунення.
10. Обчислення розміру грошової оцінки та орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення, функціонального використання та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженою Кабінетом Міністрів України формою, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
11. Орендна плата за землю вноситься орендарем щомісячно до 30 числа місяця наступного за звітним на р/р № 33213812700002 код платежу 13050200 в Управлінні Державного Казначейства в Черкаській області МФО 854018 ОКПО 22809222.
Орендар бере на себе обов'язок уточнення зміни розмірів орендної плати та банківських реквізитів через фінансові та податкові органи на місцях.
12. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати не допускається.
13. Умови цього договору про розмір орендної плати переглядаються у разі:
- зміни умов господарювання, що тягне за собою зміну цільового призначення та (або)
функціонального використання земельної ділянки або її частини;
- зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів
індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
- невиконання Орендодавцем обов'язків щодо повідомлення Орендаря про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку, якщо це спричинило перешкоди в користуванні орендованою земельною ділянкою;
- в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
В разі проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі, внесення інших змін на підставі вимог діючого законодавства, розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.
В інших випадках у встановленому порядку вносяться зміни до цього договору.
14. За несвоєчасне внесення орендної плати у строки, визначені цим договором,
стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла в
період, за який стягується пеня, від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу,
але не більше визначеної законом ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.
Умови використання земельної ділянки
15. Земельна ділянка передається в оренду під існуючі нежитлові будівлі.
16. Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови.
17. Умови збереження стану об'єкта оренди:
- орендар у відповідності до статті 164 Земельного кодексу України здійснює раціональну організацію території, поліпшення корисних властивостей землі, захист земельної ділянки від водної та вітрової ерозії, підтоплення, забруднення відходами виробництва, хімічними і радіоактивними речовинами, від інших процесів руйнування;
- орендар забезпечує знімання, використання і збереження родючого шару грунту при проведенні робіт, пов'язаних із порушенням земель.
Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
18. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту
відведення земельної ділянки.
19. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 10-денний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
20. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду відсутні..
Умови повернення земельної ділянки
21. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у
стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
У випадку, коли з вини Орендаря земельна ділянка буде деградована, виснажена, що призведе до погіршення її якості, у тому числі техногенного забруднення, Орендар у встановленому законодавством порядку відшкодовує збитки у повному обсязі.
22. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, відшкодуванню не підлягають.
24. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.
25. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально
підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
26. Орендодавець стверджує, що на момент укладання цього договору земельна ділянка не
відчужена будь-яким способом, не знаходиться у заставі, під арештом, не є предметом судового
розгляду, не передана у користування, не обмежена будь-якими правами інших фізичних,
юридичних осіб або будь-яким іншим чином.
Обов'язковими для діяльності орендаря є наступні обмеження:
- орендар зобов'язаний забезпечити вільний доступ для прокладки нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, що знаходяться в межах наданої в оренду земельної ділянки.
27. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни
обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
Інші права та обов'язки сторін
28. Орендодавець має право вимагати від орендаря:
а) використання земельної ділянки за цільовим призначенням та згідно з умовами
надання, визначеними в договорі;
б) додержання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів,
додержання державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених
пунктів;
в) своєчасного і повного внесення орендної плати;
г) припинення або розірвання договору в разі порушення земельного законодавства та
умов договору, допущених орендарем, виникнення необхідності відведення земельної ділянки
для інших цілей згідно з генеральним планом розвитку міста, у випадку несплати (несвоєчасної
сплати) орендних платежів.
29. Орендодавець зобов'язаний:
а) передати у користування орендареві земельну ділянку у стані, придатному для
використання за цільовим призначенням, визначеним в умовах цього договору;
б) не вчиняти дій, які перешкоджали б орендареві користуватися земельною ділянкою;
в) в разі дострокового припинення або розірвання договору за ініціативою орендодавця
компенсувати витрати, понесені орендарем на освоєння території;
г) попередити про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку.
30. Орендар має право:
а) самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до
призначення земельної ділянки та умов договору;
б) за погодженням з орендодавцем зводити на орендованій земельній ділянці будівлі
виробничого і невиробничого призначення (постійні або тимчасові).
31. Орендар зобов'язаний:
а) приступити до використання земельної ділянки після державної реєстрації договору
оренди та підписання акту приймання-передачі земельної ділянки;
б) своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату;
в) виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження та обтяження в обсязі,
передбаченому цим договором;
г) у разі відчуження будівель та споруд (або їх часток), розташованих на земельній
ділянці, наданій в оренду, орендар зобов'язаний повідомити про це орендодавця в 10-денний
термін з дня відчуження, а також повідомити нового власника про необхідність оформлення
правових документів на землю. До державної реєстрації прав третіх осіб на користування
земельною ділянкою орендна плата вноситься орендарем у повному обсязі з урахуванням
фактичного цільового використання земельної ділянки новим власником майна;
д) не менше ніж за 90 днів до закінчення терміну дії договору звернутись до орендодавця з
клопотанням про поновлення договору оренди земельної ділянки без зміни цільового
призначення (в разі зацікавленості в поновленні договору оренди). Ненадходження такого
клопотання у вказаний термін є рівноцінним відмові орендаря від поновлення договору оренди.
В цьому разі орендар зобов'язаний у місячний термін з дня закінчення дії договору привести
земельну ділянку у придатний для використання стан (демонтувати будівлі, спланувати
територію і т.п.). При цьому орендна плата за земельну ділянку вноситься за весь час
фактичного використання земельної ділянки до моменту передачі її по акту прийому-передачі
орендодавцю в належному стані;
ж) не утримувати земельну ділянку для забезпечення своїх вимог до орендодавця (стаття
34 Закону України „Про оренду землі");
з) забезпечити освітлення, озеленення та прибирання прилеглої території згідно з
правилами благоустрою міста Черкаси, а також розробити проект озеленення та благоустрою
земельної ділянки (включаючи прилеглу територію);
и) у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди землі надати копію договору відповідному органу державної податкової служби та фінансовому управлінню виконавчого комітету Черкаської міської ради;
і) в разі поновлення договору оренди земельної ділянки після закінчення терміну його дії продовжує сплачувати орендну плату в розмірі, передбаченому цим договором, до моменту підписання акту прийому-передачі земельної ділянки.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
32. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе
орендар.
Страхування об'єкта оренди
33. Згідно з цим договором об'єкт оренди може бути застрахований за бажанням однієї із сторін.
34. У випадках, передбачених пунктом 33 цього договору, страхування об'єкта здійснює орендар.
35. Сторони домовились про те, що у разі невиконання свого обов'язку стороною, яка
повинна згідно з цим договором застрахувати об'єкт оренди, друга сторона може застрахувати
його і вимагати відшкодування витрат на страхування.
Зміна умов договору і припинення його дії
36. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
37. Дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- придбання орендарем земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- ліквідації юридичної особи-орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
38. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
В разі розірвання договору оренди за ініціативою орендаря (якщо ця відмова не пов'язана з порушенням орендодавцем умов Договору) орендар відшкодовує орендодавцеві упущену вигоду в розмірі суми орендної плати за шість місяців.
39. Дія договору припиняється шляхом його розірвання в односторонньому порядку в
разі:
- систематичної несплати орендної плати (протягом шести місяців);
- невикористання земельної ділянки за призначенням;
40. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також
реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання
договору.
Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору
41. За порушення умов договору та земельного законодавства сторони несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
42. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
43. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної
реєстрації.
Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію.
Невід'ємними частинами договору є:
- план встановлених меж земельної ділянки №1;
- план встановлених меж земельної ділянки №2;
- кадастровий план земельної ділянки№1;
- кадастровий план земельної ділянки№2;
- акт визначення та погодження меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- акт приймання-передачі об'єкта оренди;
- витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки;
- розрахунок орендної плати;
- проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених законом.
Реквізити сторін
Орендодавець Орендар:
Черкаська міська радав особі секретаря міської ради Маринкевича Василя Петровича, Який діє на підставі ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", частини 12 Перехідних положень Земельного кодексу України та рішення Черкаської міської ради від 04.10.2007 №4-11Приватне підприємство «БУДІВЕЛЬНО-МОНТАЖНА ФІРМА ОКТАВІАН», в особі директора Доманського Володимира Миколайовича, з який діє на підставі статуту, зареєстрованого Черкаською районною державною адміністрацією
р/р № 33213812700002 код 13050200 в Управлінні Державного Казначействав Черкаській області МФО 854018 ОКПО 22809222р/р 2600313051Черкаській обласній дирекції ВАТ „РайффайзенБанк Аваль",МФО 354411
Місцезнаходження:18000, м. Черкасивул. Б.Вишневецького, 36Місцезнаходження:Черкаська обл., Черкаський район, с. Думанці, вул. Зелена, 14а
Ідентифікаційний код.25212542Ідентифікаційний код:35659635
Підписи сторін
Орендодавець Орендар
М.П. М.П.
Договір зареєстрований у
про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від
" " 20_ р. за №
М.П.
(підпис) (ініціали та прізвище посадової особи, яка провела державну реєстрацію).
Спонукати Черкаську регіональна філію державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України»зареєструвати договір оренди земельної ділянки та площею 15350 кв.м. по вул. Ільїна, 222 у м. Черкаси після вступу рішення в законну силу.
Стягнути з відповідача –Черкаської міської ради, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36, код 22809222
на користь позивача - приватного підприємства «Будівельно-монтажна фірма «Октавіан», Черкаська обл., Черкаський р-н, с. Думанці, вул. Зелена, 14а, код ЄДРПОУ 35659635
85 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказане рішення через Господарський суд Черкаської області.
Суддя Г.М. Скиба
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 04.08.2009 |
Оприлюднено | 22.08.2009 |
Номер документу | 4402369 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Скиба Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні