Ухвала
від 08.05.2015 по справі 906/666/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області



* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, ' 481-620

УХВАЛА

ПРО ПОРУШЕННЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ

"08" травня 2015 р. № 906/666/15

Господарський суд Житомирської області у складі судді Лозинської І.В.,

розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали

за позовом: Приватного акціонерного товариства "АС" (Обласний авіаційний центр) (смт. Бородянка, Київська область)

до 1) ОСОБА_1 (смт. Бородянка, Бородянский район, Київська область)

2) ОСОБА_2 (смт. Бородянка, Бородянский район, Київська область)

3) ОСОБА_3 (Житомирська область, м. Бердичів)

4) Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомир-Авіа" (м. Житомир)

про визнання недійсним повністю договір купівлі - продажу корпоративних прав від 17.04.2014, визнання недійсними повністю зміни до установчих документів,

зазначає, що предметом спору по вказаній позовній заяві, зокрема, є вимога позивача про визнання договору купівлі-продажу корпоративних прав ТОВ "Житомир -Авіа" від 17.04.2014, укладеного між позивачем, громадянами: ОСОБА_1, ОСОБА_2 та громадянином ОСОБА_3, недійсним.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення порядку вчинення вказаного правочину за ст. 72 Закону України "Про акціонерні товариства", оскільки останній було укладено за участю заінтересованої особи - ОСОБА_1, який одночасно є президентом та учасником товариства ПАТ "АС" (Обласний авіаційний центр) від імені та в інтересах якого та його учасників було здійснено продаж корпоративних прав ТОВ "Житомир-Авіа" згідно з договором від 17.04.2014.

У позовній заяві в якості відповідачів вказано фізичних осіб: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та юридичну особу - ТОВ "Житомир-Авіа" (м. Житомир).

За загальним правилом, закріпленим у частині першій статті 15 ГПК, територіальна підсудність господарським судам справ у спорах про визнання договорів недійсними визначається за місцезнаходженням сторони, зобов'язаної за договором здійснити на користь другої сторони певні дії, такі як: передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо.

За ч. 1 ст. 21 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами можуть бути підприємства і організації, зазначені у ст. 1 цього Кодексу.

Статтею 1 ГПК України передбачено, що підприємства, установи, організації, громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися громадяни, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Зокрема, такими випадками є справи, що виникають з корпоративних відносин (ст. 12 ГПК), тобто справи зі спорів між юридичними особами та їх учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасниками, які вибули, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи.

Предметом відповідних позовів можуть бути вимоги про визнання недійсними: актів органів управління юридичної особи; її установчих документів; правочинів, укладених юридичною особою, якщо позивач обґрунтує свої вимоги порушенням його корпоративних прав або інтересів, тощо.

Виняток становлять трудові спори за участю юридичної особи.

Тобто, з урахуванням приписів статей 1, 12 ГПК України справи зі спорів, пов'язаних з визнанням правочинів (господарських договорів) недійсними, розглядаються господарськими судами за одночасної наявності двох умов:

- якщо ці спори виникають з цивільних (частина перша статті 1 ЦК України) або господарських (стаття 3 ГК України) відносин, у тому числі з корпоративних;

- суб'єктний склад сторін спору відповідає вимогам статті 1 ГПК.

Однак жодних посилань на те, що в результаті укладення спірного правочину, дійсність якого оскаржується позивачем, відбулося порушення корпоративних прав або інтересів учасників ПАТ "АС" (Обласний авіаційний центр) в позовній заяві не наведено.

Також у позовній заяві відсутнє нормативне обґрунтування правомірності підсудності даного спору саме господарському суду Житомирської області, враховуючи, що відповідачами, зокрема, визначено фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, та відносини яких з позивачем не виходять за рамки цивільних.

З огляду на викладене, слід зазначити, що заявлена у позовній заяві від 29.04.2015 вимога про визнання недійсним договору купівлі - продажу від 17.04.2014 не випливає з корпоративних правовідносин сторін спору, а є способом захисту права сторони - учасника правочину.

Необхідно вказати, що фізичні особи не можуть бути сторонами господарського процесу у спорі про визнання правочину недійсним, коли вимоги, які до них направлені, не випливають з корпоративних відносин товариства та його учасників.

Звідси склад учасників процесу, визначений в поданій позивачем заяві, не в повній мірі відповідає приписам ст. 1 ГПК України.

Необхідно мати на увазі, що ГПК України не передбачено можливості об'єднання в одне провадження вимог, що підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства. Тому в разі подання позову, в якому такі вимоги об'єднано, господарський суд приймає позовну заяву в частині вимог, що підлягають розглядові господарськими судами, а в іншій частині, з посиланням на пункт 1 частини першої статті 62 ГПК - відмовляє у прийнятті позовної заяви (п. 14 постанова Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 № 10 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам").

На підставі викладеного, оскільки відповідачами в позові визначено фізичних осіб, які не можуть бути стороною у справі в господарському судочинстві, суд відмовляє у прийнятті позовної заяви в частині вимог, направлених до ОСОБА_1 (смт. Бородянка, Бородянский район, Київська область), ОСОБА_2 (смт. Бородянка, Бородянский район, Київська область) та ОСОБА_3 (Житомирська область, м. Бердичів), відповідно до ч. 1 ст. 62 ГПК України.

При цьому, слід зазначити, що правило, визначене в ст. 21 ГПК України щодо складу учасників процесу, встановлено лише для сторін спору і не стосується третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

Отже, такими особами можуть бути і громадяни, які не мають статусу суб'єкта підприємницької діяльності (п. 1.6 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18).

Враховуючи, що фізичні особи, визначені позивачем як відповідачі у вступній частині позовної заяви, мають певну зацікавленість та інтерес у даній справі та рішення господарського суду може вплинути на їх права та обов'язки по відношенню до сторін спору, суд керуючись правами, наданими ст. 27 ПК України, може залучити вказаних осіб до участі в справі як третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, про що буде вказано в ухвалі суду.

Що ж стосується процесуального статусу ТОВ "Житомир-Авіа" як учасника процесу, то у відповідності до ст. 21 ГПК України. воно може виступати відповідачем у даній справі, яка в частині направлення вимог до товариства підвідомча господарському суду.

Оскільки спори, пов'язані з укладанням, зміною умов, розірванням чи визнанням недійсними договорів, підлягають вирішенню господарським судом за місцем знаходження однієї з сторін, до якої звернувся заявник (п. 20.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 № 10), а місцезнаходженням ТОВ "Житомир - Авіа" є м. Житомир, правила підсудності спору по відношенню до товариства до якого направлено позовну вимогу, порушено не було.

З огляду на викладене, господарський суд визнав подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду в частині вимог, адресованих ТОВ "Житомир - Авіа" (м. Житомир).

Водночас, суд дійшов висновку про необхідність залучення ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ОСОБА_2 (07800, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) та ОСОБА_3 (АДРЕСА_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_3) до участі в справі як третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

При цьому, оскільки позивачем згідно з прохальною частиною позовної заяви заявлено вимогу про визнання недійсними змін до установчих документів ТОВ "Житомир-Авіа" щодо зміни у складі учасників товариства та затвердження статуту товариства в новій редакції, слід викликати в судове засідання, в порядку ст. 30 ГПК України, державного реєстратора реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції Житомирської області для надання матеріалів реєстраційної справи ТОВ "Житомир-Авіа" (код ЄДРПОУ 31794383).

Керуючись ст.ст. 27, 30, 61, 62, 64, 65 ГПК України, господарський суд,

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у прийнятті позовної заяви в частині вимог, направлених до ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ОСОБА_2 (07800, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) та ОСОБА_3 (АДРЕСА_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_3), відповідно до ч. 1 ст. 62 ГПК України.

2. В іншій частині вимог прийняти позовну заяву та порушити провадження у справі.

3. Залучити до участі в справі як третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача фізичних осіб: ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) та ОСОБА_3 (АДРЕСА_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_3).

4. Призначити справу до розгляду в засіданні господарського суду Житомирської області на "04" червня 2015 р. о 10:30.

Розгляд справи відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м. Житомир, майдан Путятинський,3/65 в кімнаті № 107.

5. Зобов'язати позивача надати господарському суду:

- оригінали документів, на яких ґрунтуються позовні вимоги, копії яких додано до позовної заяви;

- інші докази, за наявності.

6. Зобов'язати відповідача та третіх осіб надати господарському суду:

- відзив на позовну заяву з нормативним обґрунтуванням власної позиції з приводу заявлених вимог;

- копії паспортів та ідентифікаційних номерів фізичних осіб - учасників процесу;

- докази врегулювання спору, за наявності.

7. Викликати в судове засідання, в порядку ст. 30 ГПК України, державного реєстратора реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції Житомирської області для надання матеріалів реєстраційної справи ТОВ "Житомир -Авіа" (код ЄДРПОУ 31794383).

8. Викликати в засідання суду уповноважених представників сторін та третіх осіб.

Суддя Лозинська І.В.

1 - в справу

2,3 - сторонам - рек.

4,5,6 - третім особам

7 - державному реєстратору реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції Житомирської області (10014, Житомирська область, м. Житомир, майдан імені С.П.Корольова, 3/14) - рек.

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення08.05.2015
Оприлюднено13.05.2015
Номер документу44072122
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —906/666/15

Ухвала від 25.06.2015

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Лозинська І.В.

Ухвала від 08.05.2015

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Лозинська І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні