Рішення
від 21.04.2015 по справі 911/483/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26 РІШЕННЯ

Іменем України

"21" квітня 2015 р. Справа № 911/483/15

Суддя господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., розглянувши справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Банк Форум», м. Київ до Обслуговуючого кооперативу «Садове товариство «Домашній Сад», Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Петрівське про визнання кредитором і зобов'язання включити до проміжного ліквідаційного балансу грошових вимог за участю представників:

сторін:не з'явились, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином суть спору:

До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Банк Форум» (далі - позивач) до Обслуговуючого кооперативу «Садове товариство «Домашній Сад» (далі - відповідач) про визнання вимог позивача до відповідача в сумі 105,74 грн. і зобов'язання комісії з припинення відповідача включити вимоги позивача до проміжного ліквідаційного балансу відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за договором про обслуговування рахунку в цінних паперах від 12.03.2014р. № 110075-Ю щодо здійснення розрахунку за надані послуги обслуговування рахунку та сплати комісії за послуги обслуговування рахунку у цінних паперах за липень-серпень 2014 року.

Позивач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надіслав, про причини неявки суд не повідомив.

Враховуючи, що неявка сторін в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи відповідно до ст. 75 ГПК України за відсутності представників сторін за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд -

встановив:

Між сторонами у справі було укладено договір про обслуговування рахунку в цінних паперах від 12.03.2014р. № 110075-Ю (далі - договір), відповідно до умов якого позивач - депозитарна установа зобов'язалась у порядку передбаченому законодавством, внутрішніми документами Депозитної установи та цим договором, надавати послуги щодо відкриття та обслуговування рахунку у цінних паперах відповідача - депонента, проводити депозитні операції за рахунком у цінних паперах депонента на підставі розпоряджень депонента та в інший спосіб, передбачений законодавством, а також надавати інші послуги у процесі провадження депозитної діяльності відповідно до Положення про провадження депозитної діяльності, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013р. № 735, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.06.2013 року № 1084/23616 (далі - Положення про провадження депозитної діяльності) (п. 1.1 договору).

Відповідно до розділу 2 договору, депозитарна установа відкриває депоненту рахунок у цінних паперах; здійснює облік цінних паперів, що належать депоненту, на рахунку в цінних паперах; здійснює обслуговування обігу цінних паперів на рахунку в цінних паперах депонента шляхом проведення депозитарних операцій за рахунком у цінних паперах та інше. При цьому депозитарна установа має право отримувати від депонента своєчасного та в повному обсязі плату за надання послуг згідно умов цього договору та тарифів депозитарної установи на депозитарні послуги.

Згідно 2.2.6 договору депозитарна установа має право закрити рахунок у цінних паперах Депонента на якому не обліковуються цінні папери, права на цінні папери, без розпорядження (наказу) Депонента про закриття рахунку в цінних паперах у разі припинення здійснення Депозитарною установою професійної діяльності на фондовому ринку.

Пунктом 3.1.3 договору депонент зобов'язався своєчасно та в повному обсязі сплачувати послуги депозитарної установи згідно з умовами та строками, передбаченими договором, та тарифами, встановленими депозитарною установою.

Відповідно до 3.1.6 договору протягом 60 календарних днів з дати початку депозитарною установою припинення нею провадження депозитарної діяльності депозитарної установи відповідно до вимог нормативно-правового акта щодо припинення депозитарної діяльності депозитарної установи здійснити всі необхідні дії щодо закриття рахунку у цінних паперах.

Згідно п. 4.1 договору депонент оплачує послуги депозитарної установи згідно з цим договором та відповідно до тарифів, встановлених депозитарною установою та розміщених на офіційному веб-сайті депозитарної установи у мережі Інтернет (www.forum.ua). Депонент погоджується з тарифами, встановленими депозитарною установою на дату укладання договору.

Оплата послуг депозитарної установи здійснюється депонентом щомісячно до останнього числа місяця, наступного за місяцем, в якому надавались послуги, відповідно до акту-рахунку, який надсилається депозитарною установою депоненту у спосіб, визначений в анкеті рахунку в цінних паперах депонента, не пізніше 15 числа місяця, наступного за місяцем, в якому надавались послуги. Оплата послуг депозитарної установи здійснюється шляхом перерахування депонентом грошових коштів на рахунок депозитарної установи (п. 4.2 договору).

Пунктом 4.3 договору передбачено, що тарифи депозитарної установи розміщуються на офіційному веб-сайті депозитарної установи у мережі Інтернет ( www.forum.ua ).

Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і скріплення печатками та діє протягом 1 року. Договір вважається продовжним на кожний наступний рік, якщо не пізніше ніж за 30 календарних днів до закінчення строку дії цього договору сторони не виявили бажання у письмовій формі його розірвати (п.п. 6.1, 6.2 договору).

Позивач звертаючись з даним позовом зазначає, що він у зв'язку з прийняття Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку рішення від 23.06.2014 року № 150 щодо анулювання ліцензії на провадження депозитарної діяльності ПАТ «Банк Форум» та початок процедури припинення діяльності депозитарної установи, звернувся до відповідача листом від 02.07.2014р. № 3591/2.6 про необхідність здійснення ним всіх необхідних дій щодо закриття рахунку в цінних паперах до 22.08.2014р. Та зазначив, що у разі не закриття рахунку у встановлений строк, цінні папери, права на які обліковуються на такому рахунку в цінних паперах, будуть надалі обліковуватися.

Відповідач отримав вказаний лист 05.07.2014р., про що свідчить підпис уповноваженого представника відповідача на рекомендованому повідомлені про вручення поштового відправлення. Завірені копії перелічених документів залучені до матеріалів справи.

Проте, дій щодо закриття рахунку в цінних паперах відповідач не здійснив. Також за відповідачем утворилась заборгованість за обслуговування рахунку у цінних паперах, на якому відсутні цінні папери за липень - серпень 2014р. в розмірі 100,00 грн.

Відповідач своїх зобов'язань щодо здійснення розрахунку за надані послуги обслуговування рахунку у липні-серпні 2014 року не виконав, у зв'язку з чим за ним рахується заборгованість в розмірі 100 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно приписів статей 525, 526 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Проте, всупереч згаданих приписів закону, положень укладеного між сторонами договору, відповідач не виконав своїх зобов'язань щодо здійснення розрахунку за надані послуги з обслуговування рахунку у цінних паперах за липень-серпень 2014 року, в зв'язку з чим за останнім на час розгляду справи рахується заборгованість в розмірі 100 грн. Доказів сплати зазначеної суми заборгованості відповідач суду не надав.

Згідно вимог ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Враховуючи те, що відповідач порушив строки виконання грошового зобов'язання щодо здійснення розрахунку за надані послуги у строки визначені договором, позивач просить суд стягнути з відповідача 3% річних з простроченої суми грошового зобов'язання.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно розрахунку позивача 3 % річних з простроченої суми за загальний період просторочення з 18.08.2014р. по 01.12.2014р. складають 0,74 грн.

Здійснений позивачем розрахунок 3% річних відповідає вимогам законодавства та обставинам справи, а тому вимога позивача в цій частині підлягає задоволенню.

На підставі п. 5.4 договору позивач просить суд стягнути з відповідача за прострочення оплати наданих послуг більше як на місяць штраф у розмірі 5 % від основної суми заборгованості, який за розрахунком позивача складає 5 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки, а згідно частини першої ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Відповідно до ст. 230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання, або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Частиною 4 ст. 231 ГК України встановлено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.

Здійснений позивачем розрахунок штрафу є арифметично вірним, відповідає вказаним вимогам законодавства та обставинам справи, а тому вимога позивача в цій частині підлягає задоволенню.

Позивач звертаючись з даним позовом зазначає, що згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які містяться на веб-сайті Єдиного державного реєстру Державного підприємства «Інформаційно-ресурсний центр» відносно відповідача у справі - Обслуговуючого кооперативу «Садове товариство «Домашній Сад», 18.06.2014 року внесено запис про перебування Обслуговуючого кооперативу «Садове товариство «Домашній Сад» в процесі припинення.

Відповідно до бюлетеня державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 285(15) від 05.06.2014 міститься оголошення за № 2960 про ліквідацію Обслуговуючого кооперативу «Садове товариство «Домашній Сад» та встановлено строк звернення до боржника з кредиторськими вимогами до 09.08.2014.

За вказаних обставин, позивач надіслав на адресу комісії з припинення відповідача заяву від 18.12.2014р. вих. № 16227/4.1 з кредиторськими вимогами до боржника, в якій просив визнати вимоги банку до боржника - Обслуговуючого кооперативу «Садове товариство «Домашній Сад» в сумі 105,74 грн. та включити вимоги банку до проміжного ліквідаційного балансу Обслуговуючого кооперативу «Садове товариство «Домашній Сад». Надіслання вказаної кореспонденції підтверджується описом вкладення у цінний лист від 18.12.2014р. та фіскальним чеком «Укрпошта» від 18.12.2014р. № 7722. Завірені копії перелічених документів залучені до матеріалів справи.

Разом з тим, відповідач вказаний лист залишив без відповіді та задоволення, у зв'язку з чим, позивач стверджує, що комісія з припинення Обслуговуючого кооперативу «Садове товариство «Домашній Сад» ухилилась від розгляду вимоги позивача.

Враховуючи викладене, позивач просить суд визнати вимоги позивача до відповідача в сумі 105,74 грн. та зобов'язати комісію з припинення відповідача включити вимоги позивача до ліквідаційного балансу Обслуговуючого кооперативу «Садове товариство «Домашній Сад».

Відповідно до ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Згідно зі ст. 105 Цивільного кодексу України після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 14.02.2015р. № 20101633, зробленого судом, вбачається, що відповідач - Обслуговуючий кооператив «Садове товариство «Домашній Сад» з 28.05.14р. перебуває в стані припинення підприємницької діяльності за рішенням засновників. Згідно бюлетеня державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 285(15) від 05.06.2014 строк для заявлення кредиторами своїх вимог до Обслуговуючого кооперативу «Садове товариство «Домашній Сад» становить - 09.08.2014р.

Позивач звернувся до відповідача з грошовими вимогами до відповідача 18.12.2014р., тобто після закінчення встановленого строку.

У відповідності до ч. 6 ст. 105 Цивільного кодексу України кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

Проте, відповідач, в порушення вищенаведеної норми, ніяким чином на вказану заяву позивача не відреагував, вимоги позивача до проміжного ліквідаційного балансу не включив. Доказів протилежного відповідач суду не надав.

Згідно ч. 3 ст. 120 Цивільного кодексу України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.

Відповідно до ч. 4 ст. 112 Цивільного кодексу України вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно.

З огляду на зазначене та враховуючи, що борг відповідача перед позивачем на час прийняття рішення не погашений, його розмір підтверджується наявними матеріалами справи, кредиторські вимоги позивача у розмірі 105,74 грн. є правомірними, доказів внесення Обслуговуючим кооперативом «Садове товариство «Домашній Сад» до проміжного ліквідаційного балансу кредиторських вимог позивача відповідач не надав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є доведеними, обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд враховує таке.

Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб звільняється від сплати судового збору у справах, пов'язаних зі здійсненням тимчасової адміністрації та ліквідації банків.

Відповідно до ч. 3 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Враховуючи, що приписами Закону України «Про судовий збір» відповідач у справі не звільнений від сплати судового збору відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 4 3 , 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати Публічне акціонерне товариство «Банк Форум» (02100, м. Київ, бульвар Верховної Ради, 7, ідентифікаційний код 21574573) кредитором Обслуговуючого кооперативу «Садове товариство «Домашній Сад» (08141, Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Пертівське, вул. Богдана Хмельницького, 3, приміщення 22, ідентифікаційний код 38010324) на суму 105 (сто п'ять) грн. 74 коп.

3. Зобов'язати комісію з припинення Обслуговуючого кооперативу «Садове товариство «Домашній Сад» (08141, Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Пертівське, вул. Богдана Хмельницького, 3, приміщення 22, ідентифікаційний код 38010324) включити вимоги Публічного акціонерного товариства «Банк Форум» (02100, м. Київ, бульвар Верховної Ради, 7, ідентифікаційний код 21574573) в сумі 105 (сто п'ять) грн. 74 коп. до проміжного ліквідаційного балансу Обслуговуючого кооперативу «Садове товариство «Домашній Сад».

4. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу «Садове товариство «Домашній Сад» » (08141, Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Пертівське, вул. Богдана Хмельницького, 3, приміщення 22, ідентифікаційний код 38010324) в доход Державного бюджету України 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. витрат по сплаті судового збору.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Суддя Ю.В. Подоляк

Дата підписання рішення 30.04.2015р.

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення21.04.2015
Оприлюднено15.05.2015
Номер документу44097690
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/483/15

Рішення від 21.04.2015

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 12.02.2015

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні